Προς το περιεχόμενο

Βαζουν οπτικες ινες στην Κερκυρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 220
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δυο μηνες για να σε παει μεχρι 24 αρι?αφου το dslam πρεπει να σηκωνει 24αρι.οχι οτι θα το πιασεις αλλα οκ.οταν αλλαξει η ταχυτητα ξαναβαλε χαρακτηριστικα γραμμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην μπορει να παιξει εως 24 θα πρεπε να μην σηκωνει το dslam δηλαδη να εχουν καρτες που να ειναι μεχρι 8 g.dmt το οποιο το θεωρω δυσκολο.αν δεν πιανει 24 λογω αποστασης γιατι δεν ειναι και διπλα αυτο ειναι αλλο θεμα. με36 attenuation Κανα 10-12 Max προβλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανα 2 μηνες θα εχουν γινει οι συνδεσεις στα κουτια αυτο μου πε, η τυπισσα που με πηρε απο τον ΟΤΕ οτι θα γινει αναβαθμιση ελεγε μαλακιες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει θα ξεχασω αυτα που ξερω σε λιγο με αυτα που λενε.ποιες συνδεσεις? ο χαλκος σου παει μεχρι το αστικο κεντρο.εκει υπαρχει ενα Dslam.αν το dslam ή να το πω η καρτα δεν ειναι adsl2+ δεν θα παιξει adsl2+>αν δεν φτανει το bandwidth και για αυτο δεν δινουν 24 αρια παλι αλλο θεμα.εκει υπομονη ή μιλα με αλλον τεχνικο.αμα ειναι να σε πανε στα 8 να πληρωνεις για 8 οχι για 24.κανας εναλλακτικος παροχος  εκει?


Σε κανα 2 μηνες θα εχουν γινει οι συνδεσεις στα κουτια αυτο μου πε, η τυπισσα που με πηρε απο τον ΟΤΕ οτι θα γινει αναβαθμιση ελεγε μαλακιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εισαι σε 24αρι ακομα

 

δεν φταιει το Margin.α.ειναι με g.dmt. β.ειναι ακομα σε 4mbit για αυτο συγχρονιζει 4096 με 15 margin.δεν τον εχουν βαλει ακομα σε 24ari.

Ναι δίκιο έχεις τώρα το πρόσεξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ειδα το g.dmt και λεω οκ απλα θα εφαγε σκαλωμα το ρουτερ.μετα βλεπω το 4096 που ειναι τα 4 mbit και λεω κατι βρωμαει.το εχω ξαναδει αυτο το θεμα αρκετες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Είδα οτι σκάβουν σε πολλές περιοχές και περνάνε οπτικές ίνες αλλά ποτέ θα δώσουν Vdsl εμπορικά άγνωστο

 

Παντως στα Γουβια περιοχή πουλαδες , πάνω από το Diellas στο ύψος που ειναι και οι αποθήκες του ΟΤΕ , ενώ έχουν σκάψει για οπτικές ίνες δεν έχει μπει καμία καμπίνα Vdsl και σε ερωτηςη μου ποτέ θα δώσουν Vdsl η απάντηση ήταν άγνωστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι μπαινουν οπτικες ινες δεν σημαινει οτι ειναι για kv.μπορει να ειναι για κορμο δικτυου μπορει για πελατες μπορει για διαφορα αλλα.και μου φαινεται λιγο παραξενο να ριχνουν οπτικες και να μην εχουν κανει καμια αλλαγη σε κανενα Kv.αν οντως ειναι για Kv και απλα δεν εχουν ξεκινησει να τα τοποθετουν τοτε εχεις πολυ καιρο μπροστα σου.ανετα κανα 6μηνο μεχρι να τα βαλουν να δωθει ρευμα να μπουν dslam ,να τερματιστουν ινες.


Είδα οτι σκάβουν σε πολλές περιοχές και περνάνε οπτικές ίνες αλλά ποτέ θα δώσουν Vdsl εμπορικά άγνωστο

Παντως στα Γουβια περιοχή πουλαδες , πάνω από το Diellas στο ύψος που ειναι και οι αποθήκες του ΟΤΕ , ενώ έχουν σκάψει για οπτικές ίνες δεν έχει μπει καμία καμπίνα Vdsl και σε ερωτηςη μου ποτέ θα δώσουν Vdsl η απάντηση ήταν άγνωστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι, οτι ενω ειμαι διπλα στις αποθήκες του ΟΤΕ και η γραμμη μου τερματίζει σχεδον την ADSL απο τα 24mbp/s  πιανω 22mbp/s  , οταν τους ρώτησα γιατι δεν μου επιτρέπουν να βαλω VDSL αφου ειμαι διπλα , μου ειπαν οτι απλα δεν υποστηριζεται στην περιοχη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι, οτι ενω ειμαι διπλα στις αποθήκες του ΟΤΕ και η γραμμη μου τερματίζει σχεδον την ADSL απο τα 24mbp/s πιανω 22mbp/s , οταν τους ρώτησα γιατι δεν μου επιτρέπουν να βαλω VDSL αφου ειμαι διπλα , μου ειπαν οτι απλα δεν υποστηριζεται στην περιοχη μου

2 λογοι.α.να μην ξερουν οτι εισαι διπλα στον οτε κοινως να μην το ψαξαν ωστε να δουν οτι μπορεις να παρεις απο το αστικο κεντρο οποτε και να σου λενε νεα kv δεν εχουμε οποτε δεν μπορεις να βαλεις vdsl β.να μην εχουν μπει στον κοπο να βαλουν καρτα στο dslam που να δινει vdsl.πραγμα πανευκολο να γινει αλλα για καποιο λογο να μην το κανουν.δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Καλά στο νησί ότι νάνε είναι η κατάσταση. Ελπίζω το 2030 να αναβαθμιστούμε όσοι είμαστε με κάτι 2-4 mbps :P

οπως θα εχεις καταλαβει προτεραιοτητα εχουν οι μεγαλες πολεις και γενικα εκει που ειναι παρα πολυ κοσμος διοτι εκει ειναι και τα εσοδα για να καλυφτει και το κοστος για τα kv τα σκαψιματα για τις ινες κτλ.ναι οκ δεν ειστε μικρο νησι αλλα παλι δεν ειστε και οπως πχ μια περιοχη σε αθηνα.σιγουρα ποιο ευκολο θα ηταν να μπει vdsl στο κεντρο η στο σημειο που ειναι τα περισσοτερα ατομα.εδω υπαρχουν μερη ξεχασμενα που δεν θα εχουν καν adsl ποτε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά υποτίθεται είμαστε τουριστικό νησί κλπ. Δεν είναι λίγες οι φορές που τουρίστες, Ελληνες του εξωτερικού ή γενικά ξένοι γελάνε ή νομίζουν ότι τους κάνουμε πλάκα όταν "αντικρίζουν" τις "σουπερ" ταχύτητες ιντερνετ του νησιού αλλά και το 4G το οποίο πιάνει σε ορισμένα σημεία σωστά :P

Είναι και γενικά και το τι χρήμα θα πέσει. Εδώ έφτιαξαν ποδηλατοδρόμους σχεδόν σε όλο το νησί πριν χρόνια εδώ ίσα ισα δεν χωρούσαν να περάσουν τα αμάξια ( επίσης το έργο διαλύθηκε μολις ολοκληρώθηκε καθώς τα αμάξια ποδοπατούσαν τα πλαστικά προστατευτικά που είχαν βάλει και σπάνια πάντως βλέπεις ποδηλάτες στα μέρη που έχει υλοποιηθεί το έργο ), έβγαλαν το νοσοκομείο από το κέντρο και το πήγαν μακριά. 

Τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...