Προς το περιεχόμενο

Βαζουν οπτικες ινες στην Κερκυρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λογοι.α.να μην ξερουν οτι εισαι διπλα στον οτε κοινως να μην το ψαξαν ωστε να δουν οτι μπορεις να παρεις απο το αστικο κεντρο οποτε και να σου λενε νεα kv δεν εχουμε οποτε δεν μπορεις να βαλεις vdsl β.να μην εχουν μπει στον κοπο να βαλουν καρτα στο dslam που να δινει vdsl.πραγμα πανευκολο να γινει αλλα για καποιο λογο να μην το κανουν.δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

οπως θα εχεις καταλαβει προτεραιοτητα εχουν οι μεγαλες πολεις και γενικα εκει που ειναι παρα πολυ κοσμος διοτι εκει ειναι και τα εσοδα για να καλυφτει και το κοστος για τα kv τα σκαψιματα για τις ινες κτλ.ναι οκ δεν ειστε μικρο νησι αλλα παλι δεν ειστε και οπως πχ μια περιοχη σε αθηνα.σιγουρα ποιο ευκολο θα ηταν να μπει vdsl στο κεντρο η στο σημειο που ειναι τα περισσοτερα ατομα.εδω υπαρχουν μερη ξεχασμενα που δεν θα εχουν καν adsl ποτε

 

Λογικα το δευτερο συμβαίνει απλα δεν εχουν βαλει  καρτα στο dslam που να δινει vdsl...  γιατι και τον αριθμο μου οταν βαζω στο σαιτ του ΟΤΕ, μου γραφει οτι οι ταχυτητες 50 και 30 δεν υποστηριζοντε συην περιοχη μου...  

Και φανταζομαι φιλε poulinos οτι και παράπονο να κανω γραπτώς για να βαλουν καρτα για VDSL θα με γραψουν... Μιας και για εναν πελατη δεν θα εμπαιναν στον κοπο...

 

Ξερετε αν ισχυει κατι που μου ειχε πει ενας υπαλληλος του ΟΤΕ παλιότερα, οτι ειναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ βαση νομοθεσιας απο την Ε.Ε να δώσει VDSL σε ολους μεχρι και το 2017?  πολύ κουφο μου ακούγεται οταν εδω υπάρχουν περιοχές που δεν εχουν καν ADSL...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά υποτίθεται είμαστε τουριστικό νησί κλπ. Δεν είναι λίγες οι φορές που τουρίστες, Ελληνες του εξωτερικού ή γενικά ξένοι γελάνε ή νομίζουν ότι τους κάνουμε πλάκα όταν "αντικρίζουν" τις "σουπερ" ταχύτητες ιντερνετ του νησιού αλλά και το 4G το οποίο πιάνει σε ορισμένα σημεία σωστά :P

Είναι και γενικά και το τι χρήμα θα πέσει. Εδώ έφτιαξαν ποδηλατοδρόμους σχεδόν σε όλο το νησί πριν χρόνια εδώ ίσα ισα δεν χωρούσαν να περάσουν τα αμάξια ( επίσης το έργο διαλύθηκε μολις ολοκληρώθηκε καθώς τα αμάξια ποδοπατούσαν τα πλαστικά προστατευτικά που είχαν βάλει και σπάνια πάντως βλέπεις ποδηλάτες στα μέρη που έχει υλοποιηθεί το έργο ), έβγαλαν το νοσοκομείο από το κέντρο και το πήγαν μακριά. 

Τέλος πάντων.

να γελαγαν μονο με το ιντερνετ καλα θα ηταν .εδω γελανε με αλλα τοσα.και εδω υπαρχουν σοβαροτερες ελλειψεις με το ιντερνετ θα ασχοληθουν?οταν ακουω ειδικα για 4g  και 4g+ τοτε οπως παντα ξερω οτι το λενε για 2-3 σημεια στην αθηνα.συν οτι οπως ειπες ακομα και να φτιαχτει κατι εκει ειμαστε να το βανδαλισουμε.

Λογικα το δευτερο συμβαίνει απλα δεν εχουν βαλει  καρτα στο dslam που να δινει vdsl...  γιατι και τον αριθμο μου οταν βαζω στο σαιτ του ΟΤΕ, μου γραφει οτι οι ταχυτητες 50 και 30 δεν υποστηριζοντε συην περιοχη μου...  

Και φανταζομαι φιλε poulinos οτι και παράπονο να κανω γραπτώς για να βαλουν καρτα για VDSL θα με γραψουν... Μιας και για εναν πελατη δεν θα εμπαιναν στον κοπο...

 

Ξερετε αν ισχυει κατι που μου ειχε πει ενας υπαλληλος του ΟΤΕ παλιότερα, οτι ειναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ βαση νομοθεσιας απο την Ε.Ε να δώσει VDSL σε ολους μεχρι και το 2017?  πολύ κουφο μου ακούγεται οταν εδω υπάρχουν περιοχές που δεν εχουν καν ADSL...

για ενα ατομο ναι σιγα μην το κανουν εκτος αν εχουν γινει παραπονα και απο αλλους.γενικως παντως δεν βρισκω λογο να μην βαλουν μια καρτα vdsl .τωρα για το vdsl σε ολους μαλλον ισχυει οτι οταν λεμε ολους εννοουμε ολους οπως ελεγε η διαφημιση της wind>το ολους μαλλον σημαινει τις μεγαλες πολεις.οπως ειπες πολλα σημεια που δεν υπαρχει καν adsl και λογικο αφου σιγα μην μπει dslam για 10 ατομα σε κατι χωρια στην μεση του πουθενα με μεσο ορο ηλικιας τα 65

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να γελαγαν μονο με το ιντερνετ καλα θα ηταν .εδω γελανε με αλλα τοσα.και εδω υπαρχουν σοβαροτερες ελλειψεις με το ιντερνετ θα ασχοληθουν?οταν ακουω ειδικα για 4g  και 4g+ τοτε οπως παντα ξερω οτι το λενε για 2-3 σημεια στην αθηνα.συν οτι οπως ειπες ακομα και να φτιαχτει κατι εκει ειμαστε να το βανδαλισουμε.

για ενα ατομο ναι σιγα μην το κανουν εκτος αν εχουν γινει παραπονα και απο αλλους.γενικως παντως δεν βρισκω λογο να μην βαλουν μια καρτα vdsl .τωρα για το vdsl σε ολους μαλλον ισχυει οτι οταν λεμε ολους εννοουμε ολους οπως ελεγε η διαφημιση της wind>το ολους μαλλον σημαινει τις μεγαλες πολεις.οπως ειπες πολλα σημεια που δεν υπαρχει καν adsl και λογικο αφου σιγα μην μπει dslam για 10 ατομα σε κατι χωρια στην μεση του πουθενα με μεσο ορο ηλικιας τα 65

 

Ναι  τουλαχιστον να ισχυε οτι ειναι υποχρεωμένοι να μπορούν να δώσουν VDSL οπου υπαρχει υποδομή για ADSL , αυτο θα ηταν το ποιο λογικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι πιο λογικο αλλα ναι εχει πολυ δουλεια και αυτο στην ουσια ολα τα καφαο να γινουν vdsl cabinsκαι στα mini dslam να γινει υποστηριξη για vdsl.βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις που το καφαο ειναι 1 Km μακρυα οποτε ο αλλος δεν θα μπορει να εχει vdsl ετσι και αλλως απο το Kv.απλα θα παιζει καλυτερα απο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εδω στην κερκυρα ο Οτε πρέπει να κανει εργασίες για κορμό δικτύου με οπτικές ινες γιατι εχουν σκάψει κανάλι που ξεκινάει απο την πόλη και εχει φτάσει μεχρι τα Γουβια (μια αποσταση περιπου 7 χιλιομετρα) Δεν ξερω αν θα συνεχίσουν και για πιο μακριά... χθες και σημερα δεν ειδα συνεργεία να σκαβουν... παντως καμια καμπίνα VDSL μεχρι τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο έργο δεν είναι για συνδρομητές είναι για άλλη χρήση, κάντε υπομονή , όταν βλέπεται καινούργια καμπίνα, θέλει 3-4 μήνες για ενεργοποίηση, οι λόγοι πολλοί.ΠΧ  έχουν μπει καμπίνες 2 μήνες (κανόνι) και ακόμα δεν έχει δώσει η ΔΕΗ ρεύμα, και άλλους πολλούς λόγους, δεν μπορώ να τους αναφέρω εδώ. Καλό είναι ότι επιτέλους έδωσαν σημασία στην Κέρκυρα και έχουν να γίνουν πολύ σημαντικά έργα τα επόμενα 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά για οποία χρήση και να ειναι το έργο αυτο, δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο ΟΤΕ μελόντικα για να δώσει VDSL σε πελάτες από τις ίδιες οπτικές ίνες ... δηλαδη πιστεύεις οτι οταν ειναι στο προγραμμα για να δώσει , θα ξανα σκάψουν από την αρχή παλι; δεν το νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σκάβουν κάθε φορά που χρειάζονται ίνες για μια αναβάθμιση, θα σκάψουν τοπικά κάποια 100αδες μέτρα για να πάει σε συγκεκριμένη καμπίνα, στο σημείο που περιγράφεις είναι έργο για δημόσιο δίκτυο άλλη τελείως δουλειά, ο κορμός είναι μέσα σε φρεάτια υπάρχει ήδη υποδομή που θα εκμεταλλευτεί αργότερα, ειδικά στο σημείο που λες (εθνική παλαιοκαστρίτσας) δεν μπορείς να φανταστείς πόσες ίνες περνανε (σκέψου για το μισό νησι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι παιδιά γιατί δεν την παλεύουμε άλλο με τέτοιες ταχύτητες. Πάντως νέες καμπίνες VDSL βλέπω σχεδόν παντού:

 

Τις παρακάτω έχω spotάρει

  1. Κοντά στα 3 γεφύρια δίπλα από την BP
  2. Μετά το σουπερ μαρκετ ΥπερΔήμητρα
  3. Στο παλιό Βιντεο Φαμ στη Γαρίτσα μεσα στο στενό
  4. Νομίζω μια κάπου μες τη πόλη δε θυμάμαι
  5. Ακριβώς έξω από τα eshop έχω δει μία ( η πιο πρόσφατη )
  6. Δίπλα στο σουπερ μαρκετ Μαρκάτο, λίγο πριν την Αλεπού.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εδω στην κερκυρα ο Οτε πρέπει να κανει εργασίες για κορμό δικτύου με οπτικές ινες γιατι εχουν σκάψει κανάλι που ξεκινάει απο την πόλη και εχει φτάσει μεχρι τα Γουβια (μια αποσταση περιπου 7 χιλιομετρα) Δεν ξερω αν θα συνεχίσουν και για πιο μακριά... χθες και σημερα δεν ειδα συνεργεία να σκαβουν... παντως καμια καμπίνα VDSL μεχρι τωρα...

 

αν θελουν να καλυψουν και αλλες περιοχες θα πρεπει να παει και πιο μακρυα.μπορει πχ καποιο σημειο να επαιζε με ασυρματο Link και να θελουν να το κανουν με οπτικη ινα.

Ναι αλλά για οποία χρήση και να ειναι το έργο αυτο, δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο ΟΤΕ μελόντικα για να δώσει VDSL σε πελάτες από τις ίδιες οπτικές ίνες ... δηλαδη πιστεύεις οτι οταν ειναι στο προγραμμα για να δώσει , θα ξανα σκάψουν από την αρχή παλι; δεν το νομίζω...

συνηθως οταν περνας οπτικη ινα εχει πολλους σωληνισκους μεσα που αντιστοιχα ο καθενας εχει και χ ινες μεσα.αυτες μπορει να ενωσουν το ενα σημειο με το αλλο για τον κορμο του δικτυου πχ για να παει σε καποιο αστικο κεντρο αλλα ταυτοχρονα απο τις ιδιες ινες με φρεατια μπορεις να δωσεις ειτε σε καμπινες vdsl ειτε σε καποια μεγαλα δημοσια κτιρια ειτε για καποιον πελατη που θελει fiber για την εταιρεια του.μονο αν παει αλλος παροχος μπορει να ξανασκαψει αν και πολλες φορες επειδη το κοστος ειναι μεγαλο ο ενας παιρνει ινες απο τον αλλον(νοικιαζεις την οπτικη ινα).και σε αστικα κεντρα παιζει αυτο.

 

 

Μακάρι παιδιά γιατί δεν την παλεύουμε άλλο με τέτοιες ταχύτητες. Πάντως νέες καμπίνες VDSL βλέπω σχεδόν παντού:

 

Τις παρακάτω έχω spotάρει

  1. Κοντά στα 3 γεφύρια δίπλα από την BP
  2. Μετά το σουπερ μαρκετ ΥπερΔήμητρα
  3. Στο παλιό Βιντεο Φαμ στη Γαρίτσα μεσα στο στενό
  4. Νομίζω μια κάπου μες τη πόλη δε θυμάμαι
  5. Ακριβώς έξω από τα eshop έχω δει μία ( η πιο πρόσφατη )
  6. Δίπλα στο σουπερ μαρκετ Μαρκάτο, λίγο πριν την Αλεπού.

 

 

απλα περιμενεις την ενεργοποιηση αργα η γρηγορα.

Δεν σκάβουν κάθε φορά που χρειάζονται ίνες για μια αναβάθμιση, θα σκάψουν τοπικά κάποια 100αδες μέτρα για να πάει σε συγκεκριμένη καμπίνα, στο σημείο που περιγράφεις είναι έργο για δημόσιο δίκτυο άλλη τελείως δουλειά, ο κορμός είναι μέσα σε φρεάτια υπάρχει ήδη υποδομή που θα εκμεταλλευτεί αργότερα, ειδικά στο σημείο που λες (εθνική παλαιοκαστρίτσας) δεν μπορείς να φανταστείς πόσες ίνες περνανε (σκέψου για το μισό νησι...)

σε κατι απομονωμενα μερη βλεπεις τις ινες πως ειναι περασμενες.... και λες δεν υπαρχει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι έχω Forthnet ( ακόμα ) και παίρνω από το αστικό δίκτυο ( ~6χιλιόμετρα ), έχει 2 καμπίνες ( απόσταση από την μία είμαι κάτω του χιλιομέτρου ), είμαι στη μέση εκ των οποίων τη μία δε μπορούν να με βάλουν έχουν πει. Είναι και οι 2 του ΟΤΕ. Αν ενεργοποιηθεί η πιο κοντινή σε μένα θα έχω ποτέ αύξηση ταχύτητας ή ούτε με αυτό σωζόμαστε; ( να μετακομίσω δεν παίζει )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό περιμένω βασικά να μπει ρευμα στη καμπίνα και την έκανα για ΟΤΕ με VDSL. Ενα μήνα τώρα έχει γίνει ανυπόφορη η γραμμή, δεν αντέχει πια το fast path με αποτέλεσμα να παίζω ( rainbow six siege ) με κατι 120-160 ping ( και πάλι τους τρωω όμως :P ) και καλά μη μιλήσω για τον άθλο τις προάλλες, 20GB παιχνίδι και χρειάστηκα μια μέρα ολόκληρη κατεβάσματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι έχω Forthnet ( ακόμα ) και παίρνω από το αστικό δίκτυο ( ~6χιλιόμετρα ), έχει 2 καμπίνες ( απόσταση από την μία είμαι κάτω του χιλιομέτρου ), είμαι στη μέση εκ των οποίων τη μία δε μπορούν να με βάλουν έχουν πει. Είναι και οι 2 του ΟΤΕ. Αν ενεργοποιηθεί η πιο κοντινή σε μένα θα έχω ποτέ αύξηση ταχύτητας ή ούτε με αυτό σωζόμαστε; ( να μετακομίσω δεν παίζει )

αν δεν βαλες vdsl δεν θα δεις διαφορα.

Αυτό περιμένω βασικά να μπει ρευμα στη καμπίνα και την έκανα για ΟΤΕ με VDSL. Ενα μήνα τώρα έχει γίνει ανυπόφορη η γραμμή, δεν αντέχει πια το fast path με αποτέλεσμα να παίζω ( rainbow six siege ) με κατι 120-160 ping ( και πάλι τους τρωω όμως :P ) και καλά μη μιλήσω για τον άθλο τις προάλλες, 20GB παιχνίδι και χρειάστηκα μια μέρα ολόκληρη κατεβάσματος. 

αν μπει Vdsl απο τον οτε στο kv τοτε ειτε οτε βαλεις ειτε Hol ειτε Forthnet ειτε δεν ξερω τι δεν εχεις θεμα.παλι 50mbit Θα συγχρονισεις αφου το dslam ειναι του οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...