Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση νέου πισί σε υπάρχων σέρβερ / ξεχάστηκε ο κωδικός του Σέρβερ


Andreasgarb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.
 
Με φώναξε φίλος να του στήσω νέα μηχανήματα για την εταιρεία του. Όλα οκ μέχρι εδώ.
 
Ερώτημα α). Πως συνδέω τα πισί στον υπάρχων σέρβερ - domain ή όπως λέγεται τέλος πάντων. Τα υπόλοιπα (παλιά) πισί είναι συνδεδεμένα κανονικά, τον τρόπο θέλω για να συνδέσω τα νέα πισιά.
 
Ερώτημα β). Πήγα να μπω στον σέρβερ. Είχε κωδικό. Κανένας απο την εταιρεία (ούτε ο δικτυάς που είχε στήσει το μηχάνημα) δεν θυμούνται λέει τον κωδικό. Μου έδωσαν έναν κωδικό, τίποτα, λάθος είναι. Προσπάθησα με κάτι τουτοριαλ που βρήκα στο ίντερνετ (μέσω cmd - από το δισκάκι των Windows), τίποτα πάλι. 
 
 
 
 

To reset the password on your Windows 2012 server, simply complete the following steps:
 
Boot from the Micrsoft Windows Server 2012 DVD
From the Windows Setup menu, click “Next”.
Select “Repair your computer”
Under Choose and option, click on “Troubleshoot”.
Under Advanced options, click “Command Prompt”.
At the command prompt, run the following commands:
d:
cd windows\system32
ren Utilman.exe Utilman.exe.old
copy cmd.exe Utilman.exe

 

 

 
Εκεί που γράφω εντολές, στην 2η γραμμή κιόλας, μου πετάει σφάλμα ότι Path is not specified.
Άλλαξα το γράμμα του δίσκου σε C, τα ίδια.
 
έχουμε κάποια λύση με κανένα free bootable πρόγραμμα που να κάνει ανάκτηση κωδικού;;
Windows 2012 Τρέχει το μηχάνημα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To hirens boot το δοκιμασες και δε δουλεψε;;

Aπό bootable δοκίμασα μόνο ένα isunshare. 

Βέβαια αφού ξεκίνησε, κατάλαβα ότι ήταν επί πληρωμή. Οπότε δεν προσπάθησα με κάποιο άλλο.

 

To hirens boot το έχω (πολυ)ακούσει αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει. Είναι για την δουλειά που το θέλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και το hirens boot cd. Δεν ξέρω όμως αν δουλεύει σε win 2012.

 

Υπάρχουν και πολλά προγράμματα που δεν είναι δωρεάν (passware. isunshare κλπ)

 

Για να μην βρίσκει η εντολή το path σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Μήπως είναι κάποιο άλλο το γράμμα του δισκου; (e, f )

Γράψε την εντολή: wmic logicaldisk get name για να σου βρει τους δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για να μην βρίσκει η εντολή το path σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Μήπως είναι κάποιο άλλο το γράμμα του δισκου; (e, f )

Γράψε την εντολή: wmic logicaldisk get name για να σου βρει τους δίσκους.

Παίζει να είναι Ζ ο δίσκος. Αν δεν κάνω λάθος, κατι τέτοιο πήρε το μάτι μου από ένα πισί που είναι συνδεδεμένο στον σερβερ.

 

Θα το δοκιμάσω αργότερα που θα ξαναπάω από το παιδί.

 

Το hirens boot, αφού το φτιάξω σε usb/cd, τι το κάνω; Προφανώς το τρέχω, θα μου πείτε. :P 

Αλλά τι κάνω από εκεί και έπειτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να είναι Ζ ο δίσκος. Αν δεν κάνω λάθος, κατι τέτοιο πήρε το μάτι μου από ένα πισί που είναι συνδεδεμένο στον σερβερ.

 

Θα το δοκιμάσω αργότερα που θα ξαναπάω από το παιδί.

 

Το hirens boot, αφού το φτιάξω σε usb/cd, τι το κάνω; Προφανώς το τρέχω, θα μου πείτε. :P

Αλλά τι κάνω από εκεί και έπειτα;

Ο z μήπως είναι κάποιος δίσκος κοινόχρηστος του δυκτίου που έτσι θα είναι λογικά το λειτουργικό είναι σε άλλον.Καλά και αυτοί τον πιο σημαντικό κωδικό ξεχάσαν από έναν υπολογιστή που έχει τα πάντα μέσα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λύσεις το πρόβλημα του κωδικού όμως, για να συνδέσεις στο domain όμως χρειάζεται και λίγο διάβασμα στο ιντερνετ. 

 

Δεν μπορούμε να στα δώσουμε όλα έτοιμα γραμμή προς γραμμή. Αφού μελετήσεις λίγο πές μας για απορίες. Νομίζω ότι υπάρχουν άπειρα άρθρα.

Σαφώς βέβαια εφόσον είναι σεταρισμένος ο σερβερ δεν είναι δύσκολη διαδικασία απλά να βάλεις σε domain.

 

http://www.howtogeek.com/99381/it-how-to-join-machines-to-your-active-directory-domain/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λύσεις το πρόβλημα του κωδικού όμως, για να συνδέσεις στο domain όμως χρειάζεται και λίγο διάβασμα στο ιντερνετ. 

 

Δεν μπορούμε να στα δώσουμε όλα έτοιμα γραμμή προς γραμμή. Αφού μελετήσεις λίγο πές μας για απορίες. Νομίζω ότι υπάρχουν άπειρα άρθρα.

Σαφώς βέβαια εφόσον είναι σεταρισμένος ο σερβερ δεν είναι δύσκολη διαδικασία απλά να βάλεις σε domain.

 

http://www.howtogeek.com/99381/it-how-to-join-machines-to-your-active-directory-domain/

Το θέμα με την προσθήκη των νέων πισιών, δε νομίζω να είναι ιδιαίτερο θέμα μιας και είμαι ψειρας και θα διαβάσω για να βγάλω άκρη.

 

Τώρα ξεκινάω την προσπάθεια πάλι μέσω cmd.

 

 

Για να μην βρίσκει η εντολή το path σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Μήπως είναι κάποιο άλλο το γράμμα του δισκου; (e, f )

Γράψε την εντολή: wmic logicaldisk get name για να σου βρει τους δίσκους.

C, D, X μου βρίσκει.

δοκιμάζω με όλα τα γράμματα, τίποτα. Καννότ φαίντ παθ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έψαχνα τον C καθώς πιστεύω θα έχει τους άλλους δίσκους κοινοχρηστους και του λειτουργικού όχι για ευνόητους λόγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει scsi controller ο σερβερ που μαλλον εχει.... επαιξες και εχασες.Ολα αυτα δεν εχουν drivers για scsi και για αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να δεις δισκο.

 

Η μονη περιπτωση που υπαρχει αν και δε τοχω κανει ειναι με προγραμματα που βλεπουν αστερισκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση αλλά βλέπω ότι σε ότι έχει να κάνει με windows server και domain οι γνώσεις σου είναι λίγο ελλιπείς.

 

Επειδη μιλάμε για επαγγελματικό χώρο ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΟΛΥ!

 

 

Για να κάνεις reset το password του domain admin ακολούθησε την παρακάτω διαδικασία. Ισχύει και στα 2012 απλά να είσαι σίγουρος ότι την κατανοήσει πριν προχωρησεις.

 

http://www.howtogeek.com/106333/how-to-reset-your-forgotten-domain-admin-password-on-server-2008-r2/

 

Αν δεν βλέπεις τον hdd του λειτουργικού χρειάζεται να εγκαταστήσει τους drivers τou scsi controller με ένα usb stick.

 

Για να κάνεις join σε domain ένα pc είναι εύκολο η δύσκολο αναλόγως τα policy που παίζουν στον server.

 

Μαλλον θα χρειαστει να ανοιξεις το management console στον server, να δηλώσεις το pc στους υπολογιστές που ανήκουν στο domain, να φτιάξει domain χρήστη, να δηλώσεις σε ποια ομάδα χρηστών θα είναι, κλπ. Μπορεί να είναι μεγάλη μανουρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση αλλά βλέπω ότι σε ότι έχει να κάνει με windows server και domain οι γνώσεις σου είναι λίγο ελλιπείς.

 

Επειδη μιλάμε για επαγγελματικό χώρο ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΟΛΥ!

 

 

Για να κάνεις reset το password του domain admin ακολούθησε την παρακάτω διαδικασία. Ισχύει και στα 2012 απλά να είσαι σίγουρος ότι την κατανοήσει πριν προχωρησεις.

 

http://www.howtogeek.com/106333/how-to-reset-your-forgotten-domain-admin-password-on-server-2008-r2/

 

Αν δεν βλέπεις τον hdd του λειτουργικού χρειάζεται να εγκαταστήσει τους drivers τou scsi controller με ένα usb stick.

 

Για να κάνεις join σε domain ένα pc είναι εύκολο η δύσκολο αναλόγως τα policy που παίζουν στον server.

 

Μαλλον θα χρειαστει να ανοιξεις το management console στον server, να δηλώσεις το pc στους υπολογιστές που ανήκουν στο domain, να φτιάξει domain χρήστη, να δηλώσεις σε ποια ομάδα χρηστών θα είναι, κλπ. Μπορεί να είναι μεγάλη μανουρα.

Το παραπάνω λινκ παραπέμπει σε windows 2008 ενώ ο σερβερ είναι με 2012.

 

Δεν αναγνωρίζεται ούτε ο c,d ούτε καν ο Ω. :P

 

Σίγουρα χρειάζεται drivers γιατί πάω για 'καθαρή' εγκατάσταση των Windows (όχι ότι θα το προχωρούσα-αλλά να τσεκάρω) και πετάει το κλασσικό σφάλμα για driver is missing.

 

Driver εγώ που θα βρώ για το scsi;

 

* Μην ντρέπεσαι να πεις ότι είμαι ο πλέον άσχετος με servers. Κατσαβιδάκιας είμαι, για στήσιμο πισιών με φώναξαν - ασχέτως ότι βρήκα κλειδωμένο σερβερ. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως ποιος server είναι από το site του κατασκευαστή. Αν έχει βάλει έξτρα scsi controller σου το γράφει κατά το POST εκεί που σου λέει να πατήσεις ctrl+a για να τον κάνεις configure.

 

Τους κατεβάσεις και είτε τους αντιγραφείς σε ένα usb stick, είτε τους και σε ένα cd.

 

Όταν σου βγάζει το μύνημα ότι δεν βρίσκει συσκευές κάνεις browse και διαλεγεις είτε το usb, είτε το cd.

 

Υπάρχει περίπτωση με ένα hirens boot cd στα windows xp να βλέπει τους σκληρούς γιατί το hirens έρχεται με πολλούς drivers εγκατεστημένους. Μου έχει δει παρά πολλούς controller από server.

 

Δοκίμασε πρώτα να κατεβάσεις ένα hirens, να το κάψεις σε ένα cd και να bootareis από αυτό στα live windows.

 

Αν σου βλέπει σκληρούς εκτέλεσε ένα command line και κάνε την διαδικασία από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Υπάρχει περίπτωση με ένα hirens boot cd στα windows xp να βλέπει τους σκληρούς γιατί το hirens έρχεται με πολλούς drivers εγκατεστημένους. Μου έχει δει παρά πολλούς controller από server.

 

Δοκίμασε πρώτα να κατεβάσεις ένα hirens, να το κάψεις σε ένα cd και να bootareis από αυτό στα live windows.

 

Αν σου βλέπει σκληρούς εκτέλεσε ένα command line και κάνε την διαδικασία από αυτό.

 

ένα Hp είναι το μηχάνημα. Δεν θυμάμαι το ακριβές μοντέλο, θα το τσεκάρω το πρωί.

 

Όσον αφορά το hirens boot, το έχω ήδη φτιάξει σε δισκάκι. Το έτρεξα το απόγευμα αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Που ακριβώς να πάω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...