Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση νέου πισί σε υπάρχων σέρβερ / ξεχάστηκε ο κωδικός του Σέρβερ


Andreasgarb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα πρότεινα να μην πειραματίζεσαι άλλο στον Server είναι επιχιρισης με άκρος σημαντικά αρχεία μέσα αν γίνει στραβή πάει μίλα με microsoft μπας και γίνετε κάτι ή HP αλλιώς ο τεχνικός και ο φίλος σου να κάτσουν να θυμηθουν τον κωδικό.Άσχετο έγραφες στη σωστή γλώσσα τον κωδικό ελληνικά/αγγλικά


Αν μπεις με ασφαλη λειτουργία τίποτα δεν σου δείχνιε τον γενικό χρήστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο έγραφες στη σωστή γλώσσα τον κωδικό ελληνικά/αγγλικά

Επί 7 ώρες δε νομίζω να τον έβαζα στα ελληνικά.

 

Ο σέρβερ κάνει αυτόματα μπακ-απ σε 2 εξωτερικούς δίσκους.

Για αυτό το ψάχνω επί τόσες ώρες. Αλλιώς σιγά που θα έβαζα χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα όμως γιατί σε κάλεσε; είναι οικονομικό το θέμα;

Μόνο ζημιά μπορείς να κάνεις εκεί...

Πιθανόν ο φίλος σου να πιστεύει ότι με κατσαβίδι θα συνδέσεις τα πισια; και τι σχέση έχει ο κωδικός πρόσβασης στο σερβερ με το domain;

To backup που ξέρεις τι είναι; είσαι σίγουρος ότι δε θα καταστρέψεις την παραγωγή;

Εντελώς φιλικά ρωτάω , δε σε κατηγορώ αφού άλλη είναι η ειδικότητα σου, μου φαίνεται εντελώς παράλογο αυτό. Σαν να πάω εγώ να το παίξω χειρουργός. Βέβαιος θάνατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία χωρίς να το προτείνω να γίνει με την καμία αν δεν ξέρεις καθόλου πως θα στηθεί.Αφού έχει back up τράβα ένα φορματ δεν νομίζω να βγάζεις άκρη οι server έχουν συνήθως δικλιδες ασφαλείας που και να κοπανίσε μόνο τα νέυρα σου θα σπάσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είναι δυνατόν να ξέρει τι έχει το μπακαπ; πως θα το διαβάσει;

Και πως θα αποφύγει downtime εάν κάνει φορματ main production server?και τι θα ξανά στήσει;;; πως;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά ο σερβερ τι ακριβώς τρέχει πρόγραμμα ή μόνο για αποθήκευση?Όταν πχ γίνει διακοπή ρεύματος μετά αυτός που θα πάει να ανοίξει τον υπολογιστή του σερβερ δεν θα βάλει και μπρος το πρόγραμμα που θέλει η εταιρία το λεώ γιατί εγώ στην εταιρία που είχαμε ο σερβερ είχε ένα συγκεκριμέο πρόγραμμα που έτρεχε και αν έκλεινε εκείνο το πρόγραμμα κανείς δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο όλο δύκτιο.Γενικά μυρίζομαι ή πατάτα μεγάλη ή μεγάλη πατάτα από κάποια μεριά χωρίς να ξέρω πια.

Κατά εμέ μην ασχολείσαι άλλο πες απλά δεν γίνετε να κάνεις κάτι γιατί αν καταλάθως εκεί που ψάχνεις γίνει η στραβή και πέσει όλο το δύκτιο όσο φίλος σου και να είναι θα σε κυνηγά με το κατσαβίδι μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν ο φίλος σου να πιστεύει ότι με κατσαβίδι θα συνδέσεις τα πισια; και τι σχέση έχει ο κωδικός πρόσβασης στο σερβερ με το domain;

 

 

Πως θα κάνει join στο domain τους νέους υπολογιστές χωρίς τον κωδικό του domain admin;

 

 

Απορία χωρίς να το προτείνω να γίνει με την καμία αν δεν ξέρεις καθόλου πως θα στηθεί.Αφού έχει back up τράβα ένα φορματ δεν νομίζω να βγάζεις άκρη οι server έχουν συνήθως δικλιδες ασφαλείας που και να κοπανίσε μόνο τα νέυρα σου θα σπάσουν

 

Αν έχεις φυσική πρόσβαση σε υπολογιστή σπάνε οι κωδικοί.

Εκτός και αν έχει βάλει bitlocker ή κάποια επιπλέον κρυπτογράφηση, αλλά σπάνια εφαρμόζεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα όμως γιατί σε κάλεσε; είναι οικονομικό το θέμα;

 

Εμένα με κάλεσε για να στήσω νέα μηχανήματα. Ιδέα δεν είχα ότι έχει και σερβερ στην εταιρεία. 

Τα μηχανήματα τα έφτιαξα, όλα καλά. Ε, είπα να κάνω αυτό το join στο domain (με googlάρισμα προφανώς).

Αλλά από εκεί και έπειτα ξεκίνησε το πανηγύρι με τον κλειδωμένο server κλπ.

 

Το θέμα δεν είναι οικονομικό, απλά ο δικτυάς που είχαν πετάει χαρταετό και  ΘΑ έρθει τις επόμενες ημέρες.

Αφού έχει back up τράβα ένα φορματ δεν νομίζω να βγάζεις άκρη οι server έχουν συνήθως δικλιδες ασφαλείας που και να κοπανίσε μόνο τα νέυρα σου θα σπάσουν

Αρκετά ασχολήθηκα με το όλο θέμα. Προς το παρόν συνεχίζω να στήνω πισιά, μέχρι να έρθει ο δικτυάς και να βγάλει άκρη (αν το καταφέρει)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επώνυμο server και με τους περίεργους controllers που έχουν εγκατεστημένους επάνω είναι σχεδόν αδύνατο να παίξει λύση τύπου hirens.

Θα πρέπει να ψάξει να βρεί τα cd εγκατάστασης του server, να ξεχωρίσει ποιόν ακριβώς scsi/sas adaptor έχει επάνω του, να καταφέρει να περάσει τους drivers στο hirens cd,  να τους φορτώσει κανονικά για να δεί το raid array που υπάρχει στον server και μετά ίσως καταφέρει να αλλάξει το password του administrator.

 

 

Σε παρόμοια περίπτωση πριν από 2 χρόνια αναγκάστικα να κάνω ΦΟΡΜΑΤ στον server και να τον ξαναστήσω από την αρχή αφού το password δεν βρισκόταν με τίποτα. (η εταιρεία που είχε κάνει την εγκατάσταση του server είχε κλείσει νύκτα και το αφεντικό την είχε κάνει με ελαφρά πηδηματάκια για την αλλοδαπήν :P )

Αυτό που με έσωσε ήταν το ότι ο server ήταν μόνο για backup αρχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα κάνει join στο domain τους νέους υπολογιστές χωρίς τον κωδικό του domain admin;

 

 

 

Αν έχεις φυσική πρόσβαση σε υπολογιστή σπάνε οι κωδικοί.

Εκτός και αν έχει βάλει bitlocker ή κάποια επιπλέον κρυπτογράφηση, αλλά σπάνια εφαρμόζεται αυτό.

Έχει και local admins.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...