Προς το περιεχόμενο

Δεν αντεχω τους τεμπεληδες


techfreak19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα μαλωσα με εναν φιλο μου κι ετσι οπως το κοβω δε νομιζω και να ξαναμιλησουμε. Ο λογος ο εξης.

 

Δεν τον αντεξα αλλο. Συνεχεια ειναι μεσα στη μιζερια και τη γκρινια γιατι δεν εχει δουλεια. Στο μεταξυ του εχουν παρουσιαστει ευκαιριες για να δουλεψει , αλλα με την δικαιολογια οτι ο μισθος δεν ηταν επαρκης (τα 400/500 ευρω που θα επαιρνε) κι οτι δε θα εφταναν να νοικιασει σπιτι να μεινει μονος του κτλ κι οτι θα ειναι δουλος , αλλα κι επειδη δεν ηταν στο αντικειμενο του , τις απερριψε ολες. 

 

Προσφατα λοιπον και ενω το τελευταιο καιρο ειδικα κλαιγεται ατελειωτες ωρες οτι δεν αντεχει αλλο χωρις να εχει καποια δουλεια για να βγαζει δικα του χρηματα , απερριψε ξανα μια τετοια δουλεια με τις ιδιες δικαιολογιες ακριβως κι αυτην την φορα ηταν και κοντα στο αντικειμενο του.

 

Ε εκει δεν αντεξα. Γυρισα και του ειπα λοιπον κι εγω κατσε ρε φιλε δηλαδη εγω ειμαι μαλακας που δουλευω με μισθο στα 500 ευρω? Δηλαδη εγω δε θελω να μεινω μονος ή να βγαζω αρκετα χρηματα για μια πιο ανετη ζωη ?  Εισαι απλα τεμπελης και περιμενεις να σου ερθουν ολα βολικα κι ευκολα και εχεις βολευτει με τους γονεις σου και το χαρτζιλικι που παιρνεις γιαυτο δε σε παιρνει να μιλας.

 

Καπως ετσι λοιπον του τα ειπα(αν κι εδω τα γραφω πιο κοσμια να πω την αληθεια),ο καβγας συνεχιστηκε και φυσικα καταληξαμε πλακωμενοι. Και ρωταω τωρα εγω , ειχα αδικο ? Ειναι φανερο πλεον και σε μενα αλλα και σε ολη την παρεα πως το θεμα δεν ειναι να βρει απλα δουλεια , γιατι μια χαρα εχει βολευτει με το να επιβαρυνει τους δικους του. Αυτο που θελει ειναι να βρει κατευθειαν μια καλη δουλεια με καλο μισθο. Κατα τάλλα ομως ολη την μερα κλαιγεται οτι δεν εχει λεφτα για το ενα και δεν εχει λεφτα για το αλλο.(παρολα αυτα φυσικα δε χανει σχεδον ποτε εξοδο) Ολοι σχεδον στη παρεα κανουμε δουλειες με τετοιο μισθο και οι μισοι δε μενουμε μονοι , το κανουμε εννοειται για να εχουμε καποια χρηματα να περναμε μεχρι να βρουμε κατι αλλο. Κι εκεινος ολη μερα κλαιγεται ενω θα μπορουσε να κανει ακριβως το ιδιο. Στη τελικη τα χρηματα θα του εμεναν στη τσεπη , αφου τωρα που δεν εχει κανενα εισοδημα δε πληρωνει ετσι κι αλλιως τιποτα μονος του κι ειτε ανεργος ειτε οχι , με τους γονεις του συνεχιζει να μενει,αυτο δεν αλλαζει για την ωρα. Οποτε για εμενα δεν υπαρχει καμια λογικη να απορριπτει ετσι τις δουλειες,απο τις οποιες θα μπορουσε εστω να βγαζει μονος του τα προσωπικα του εξοδα απο το να επιβαρυνει κι αλλο τους δικοθς του. Κι ομως προτιμαει να καθεται και να μη παιρνει τιποτα παρα να παιρνει ''400 ψωροευρω'' οπως τα λεει. Εδω αλλοι σε μεγαλυτερες ηλικιες και πασχιζουν να βρουν μια δουλεια να παιρνουν εστω 300 ευρω κι αυτος που δεν εχει ιδιαιτερες ευθυνες ουτε οικογενειακες υποχρεωσεις δε θελει να κανει τιποτα που του φαινεται οπως λεει ''δουλεία'' κι οτι δε θα παει να δουλευει σαν μεταναστης.

 

Δεν αντεχω τους τεμπεληδες που εχουν αυτο τον τροπο σκεψης πραγματικα. Κι αν κι ειμαστε χρονια φιλοι , δε τον αντεξα γιατι εχει γινει ακριβως αυτο,αν και μαλλον παντα ετσι ηταν ααπλα δε το ειχαμε δει επειδη ημασταν φοιτητες κι ηταν ολα πιο χαλαρα. Πλεον που ειμαστε ολοι 26-28 μου φαινεται απαραδεκτη η συμπεριφορα του. Κι οι δικοι του δεν ειναι καν ανθρωποι με ιδιαιτερη οικονομικη ανεση. Αλλα αμα σε κακομαθαινουν μετα ετσι γινεσαι ετσι παει. Ας τον αφηναν χωρις ευρω για χαρτζιλικι να μην εχει ουτε τσιγαρα να παρει και να δουμε μετα ποσο ωραια θα του φαινονταν τα 400 ψωροευρω που κοροιδευει. 

 

Και σιγουρα υπαρχουν χιλιαδες τετοιοι εκει εξω που ειναι με μια δικαιολογια στο στομα κι απορριπτουν τετοιες δουλειες επειδη τους αρεσει προφανως να παρασιτουν σε συγγενεις και περιμενουν την δουλεια των 1000 ευρω σε μια Ελλαδα που δεν υπαρχουν θεσεις ουτε για τα 400. Μονο εγω θελω να τους κοπανησω τα κεφαλια???

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

έχεις δίκιο και μην χαλιεσε από τέτοια άτομα.θυμάμαι πριν καιρό είχε ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα με πολλους ν υπερασπίζονται τη λογική γ 400 ευρώ χαμαλης δν γίνομαι.

 

από τη μία το σέβομαι είναι απόφαση σου από την άλλη την γκρίνια κ τη μιζέρια σου αλλού.αλλά όσο οι γονείς και οι παππούδες συντήρουν τα μυαλά δν θα αλλάξουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η τεμπελιά δεν είναι και το καλύτερο σε έναν άνθρωπο αλλά εσύ τι το παίρνεις τόσο κατάκαρδα?

 

Αν αυτός έχει κάποια λεφτά από τους γονείς του που του αρκούν για τα βασικά, ε οκ καλό δικό του. Γιατί να είναι τόσο κακό αυτό? Μου φαίνεται ότι ζηλεύεις λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φορτωσει γιαυτο αφενος γιατι τοσο καιρο ανεχομαι κι εγω κι οι υπολοιποι την αδικαιολογητη γκρινια του στη παρεα η οποια πολλες φορες μας εχει χαλασει τη διαθεση κι αφαιτερου γιατι πλεον κατανταει προσβλητικο οταν εμεις κανουμε ηδη τετοιες δουλειες. Πιο πολυ φορτωνω οσο σκεφτομαι ποσοι ακομη τετοιοι υπαρχουν εκει εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μενεις με τους γονεις σου με 400 ευρω βγαινεις..Αν εχεις ενοικιο,μεταφορικα κλπ δεν βγαινεις..παλι θα ζητας απο τους γονεις και θα εισαι ενας δηθεν εργαζομενος..Θα μου πεις τουλαχιστον θα κανεις κατι..ναι συμφωνω!!Αλλα υπο την πατρικη σου στεγη!

Ναι ξερω τα εχω ξαναπει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μου φαίνεται ότι ζηλεύεις λίγο

Τι ακριβως να ζηλευω? Τη μιζερια του  την γκρινια του ή οτι μας σπαει συνεχεια τα νευρα για το ιδιο θεμα οταν το προβλημα δημιουργειται απο τον ιδιο. Αμα εσενα σου αρεσουν οι κακομαθημενοι τεμπεληδες που κλαιγονται μεγεια σου με χαρα σου

Αν μενεις με τους γονεις σου με 400 ευρω βγαινεις..Αν εχεις ενοικιο,μεταφορικα κλπ δεν βγαινεις..παλι θα ζητας απο τους γονεις και θα εισαι ενας δηθεν εργαζομενος..Θα μου πεις τουλαχιστον θα κανεις κατι..ναι συμφωνω!!Αλλα υπο την πατρικη σου στεγη!

Ναι ξερω τα εχω ξαναπει..

Αυτο ειναι που δε καταλαβαινω καθολου αφου ηδη εκει μενει γιατι να μη παει να βγαλει καποια λεφτα ωστε να μη κλαιει οτι δεν εχει λεφτα να κανει αυτο κι εκεινο. Μονο κερδιζει δε χανει. Το κορυφαιο ειναι που μας την ειπε κιολας δηλαδη ελεος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον οταν καποιος εχει σπουδασει και εχει φαει τα νιατα του ειναι νομιζω δικαιωματα του να μην θελει να δουλεψει για 400 ευρω , επισης 400 με 400 εχει διαφορα το να πας για δουλια στον τομεα σου ε μπορω να πω οτι το κανεις για να παρεις εμπειρια και αργοτερα να βρεις κατι καλυτερο το να πας σε μια θεση ασχετη δεν νομιζω να αξιζει.

 

Επισης με την λογικη της τεμπελιας κανεις το καλυτερο δωρο στους εργοδοτες απο την μια βρισκουν φθηνα χερια και απο την αλλη απαξιωνεις την διεκδίκηση καλυτερων συνθηκων εργασιας.

 

Τελος αν πρεπει να πας για 400 ευρω για δουλια γιατι εχεις αναγκη να πας αλλα οχι να σκυβεις το κεφαλι, αν σου πει αντι για 6ωρες πχ θα δουλευεις 8 αλλα θα δουλευεις τσαμπα η αν δεν σου κολαει ενσυμα κλπ κλπ τοτε οργανώνεσαι με το σωματείο ή το συνδικάτο σου και αγωνιζεσαι να κερδισεις αυτα που δουλευεις και αξιζεις. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον οταν καποιος εχει σπουδασει και εχει φαει τα νιατα του ειναι νομιζω δικαιωματα του να μην θελει να δουλεψει για 400 ευρω , επισης 400 με 400 εχει διαφορα το να πας για δουλια στον τομεα σου ε μπορω να πω οτι το κανεις για να παρεις εμπειρια και αργοτερα να βρεις κατι καλυτερο το να πας σε μια θεση ασχετη δεν νομιζω να αξιζει.

 

Επισης με την λογικη της τεμπελιας κανεις το καλυτερο δωρο στους εργοδοτες απο την μια βρισκουν φθηνα χερια και απο την αλλη απαξιωνεις την διεκδίκηση καλυτερων συνθηκων εργασιας.

 

Τελος αν πρεπει να πας για 400 ευρω για δουλια γιατι εχεις αναγκη να πας αλλα οχι να σκυβεις το κεφαλι, αν σου πει αντι για 6ωρες πχ θα δουλευεις 8 αλλα θα δουλευεις τσαμπα η αν δεν σου κολαει ενσυμα κλπ κλπ τοτε οργανώνεσαι με το σωματείο ή το συνδικάτο σου και αγωνιζεσαι να κερδισεις αυτα που δουλευεις και αξιζεις. 

δηλαδη εγω που σπουδασα και δουλευω οπου να'ναι τωρα με μισθο γυρω στα 480 τι ειμαι μαλακας? κι οχι μονο εγω.

 

εχεις δικιο ομως φιλε καλυτερα να παρασιτεις στους δικους σου παρα να βρεις μια δουλεια να εισαι εστω και λιγο ανεξαρτητος. να σας γνωρισω αμα ειναι μαλλον θα κανετε καλη παρεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο ειναι που δε καταλαβαινω καθολου αφου ηδη εκει μενει γιατι να μη παει να βγαλει καποια λεφτα ωστε να μη κλαιει οτι δεν εχει λεφτα να κανει αυτο κι εκεινο. Μονο κερδιζει δε χανει. Το κορυφαιο ειναι που μας την ειπε κιολας δηλαδη ελεος.

Ειναι αναλογα τις συνθηκες που παλευει καποιος..πχ το να σου προσφερεται μια δουλεια εκτος του τοπου σου με 400 ευρω και να εχεις ενοικια και λοιπα τρεχοντα εξοδα οχι δεν πας..αν εισαι υπο την πατρικη σου στεγη πας και λες και ενα τραγουδι.Το τεμπελης ομως που λες..ειναι κατι αλλο,

Συγνωμη θεματοθετη ζεις μονος σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αναλογα τις συνθηκες που παλευει καποιος..πχ το να σου προσφερεται μια δουλεια εκτος του τοπου σου με 400 ευρω και να εχεις ενοικια και λοιπα τρεχοντα εξοδα οχι δεν πας..αν εισαι υπο την πατρικη σου στεγη πας και λες και ενα τραγουδι.Το τεμπελης ομως που λες..ειναι κατι αλλο,

δεν εχει κανενα εξοδο αυτη τη στιγμη , τα λεφτα που του δινουν δε του φτανουν γιατι μεροκαματιαρηδες ειναι κι οι δικοι του τι να κανουν αλλα κατα τα αλλα δε παει για 400 ευρω και μονο τα νευρα μας σπαει. δε το λεω τυχαια το τεμπελης ανωνυμη κι η οργη μου ειναι μεγαλη γιατι ειμαστε και χρονια φιλοι και δε περιμενα να εξελιχθει ετσι καποτε τα κοροιιδευαμε αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει κανενα εξοδο αυτη τη στιγμη , τα λεφτα που του δινουν δε του φτανουν γιατι μεροκαματιαρηδες ειναι κι οι δικοι του τι να κανουν αλλα κατα τα αλλα δε παει για 400 ευρω και μονο τα νευρα μας σπαει. δε το λεω τυχαια το τεμπελης ανωνυμη κι η οργη μου ειναι μεγαλη γιατι ειμαστε και χρονια φιλοι και δε περιμενα να εξελιχθει ετσι καποτε τα κοροιιδευαμε αυτα

Ζεις μονος σου ή με τους γονεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζεις μονος σου ή με τους γονεις?

με τους γονεις κι εγω,αυτο το εγραψα και παραπανω. κι εγω θα θελα να μενω μονος και να εχω μια δουλεια να με καλυπτει αλλα απο τη στιγμη που δε μπορω να βρω κατι τετοιο , κανω αυτο που μπορω να κανω για την ωρα ωστε να εχω εστω καποια χρηματα για τα προσωπικα εξοδα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τους γονεις κι εγω,αυτο το εγραψα και παραπανω. κι εγω θα θελα να μενω μονος και να εχω μια δουλεια να με καλυπτει αλλα απο τη στιγμη που δε μπορω να βρω κατι τετοιο , κανω αυτο που μπορω να κανω για την ωρα ωστε να εχω εστω καποια χρηματα για τα προσωπικα εξοδα μου.

Συμφωνω...αυτο ηθελα να μου αποσαφηνισεις..Γιατι μονος με 400 δεν τα βγαζεις περα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...