Προς το περιεχόμενο

Δεν αντεχω τους τεμπεληδες


techfreak19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τραβατε με και ας κλαιω.Αν δεν σας αρεσε δεν θα τον κανατε παρεα.

Eχεις ενα δικιο σε αυτο επρεπε να δουμε τα σημαδια αλλα δε φαινονταν. Γιατι μεχρι ενα σημειο σπουδαζαμε,δε δουλευε κανεις μας κι ουτε κι ειχε κανεις ευθυνες περα της σχολης , ηταν ολα πιο χαλαρα. Τωρα που μεγαλωσαμε ομως κι αρχισε ο καθενας να κοιταει τη ζωη του τωρα φανηκε τι κουμασι ειναι τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

@

anwnymh29

 

Σιγουρα ? Γιατι μπορει να ειναι και η ψυχη της παρεας με την γκρινια του.Για να μην ξεκολλανε απο διπλα του  :-D

Δεν ηταν ετσι παντα η γκρινια η μεγαλη ειδικα αρχισε το τελευταιο εναμιση χρονο   :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@

anwnymh29

 

Σιγουρα ? Γιατι μπορει να ειναι και η ψυχη της παρεας με την γκρινια του.Για να μην ξεκολλανε απο διπλα του  :-D

Δεν ξερω... μπορει η παρεα να κανονισει χτυπημα αλα Γαρδελη "με θυμασαι ρε φουστη" ? Ισως ο τεμπελης να φτιαξει χαρακτηρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν και από φιλοσοφική/ψυχολογική/ατομικιστική σκοπιά να το δούμε το θέμα, η τεμπελιά είναι ένα από τα ωραιότερα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος. Είσαι προγραμματισμένος να σε αρέσει η τεμπελιά. Και αν δουλευείς πολύ το κάνεις για να τεμπελιάζεις στο μέλλον και τα σχετικά. Το πιάνεις νομίζω το νόημα, βαριέμαι να το αναλύσω περισσότερο γιατί τεμπελιάζω αυτήν την στιγμή.

 

Οπότε η εναντίωση σου είναι στην διαφορετική αντίληψη που έχετε για την τεμπελιά και την δουλειά. Επίσης το θεωρώ μεγάλη βλακεία να νευριάζεις τόσο με μια συμπεριφορά ενός άλλου. Αν κάτι σε ενοχλεί είτε το συζητάς είτε το αφήνεις. 

 

Επίσης χαλάρωσε λίγο το κορμάκι σου που δουλεύεις γιατί πας εσύ να γίνεις ο αντιπαθητικός της όλης ιστορίας στο τέλος. Θα βρει καμία δουλειά που θέλει με κάνα χιλιάρικο στο τέλος και θα στο τρίβει στα μούτρα. Και καλά θα σε κάνει. Ρίσκα είναι η ζωή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που λέτε πως δικό του θέμα κλπ δεν τον ενδιαφέρει είστε λίγο devided by zero στο θέμα φιλίας. Προφανώς και τον ενδιαφέρει φίλος του είναι και οποιοσδήποτε με συναισθηματικό iq πάνω από 0 νοιάζεται έστω και λίγο για τους γύρω του πόσο μάλλον τους φίλους του.

 

Κανείς δε θέλει να ζει σε μια μαυρίλα προφανώς και όσο προσωπικό κι αν είναι κάτι όταν έχεις στενή επαφή με κάποιον με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε αγγίζει. Κι ειδικά όταν μιλάμε για προβλήματα που η λύση τους περνά από το χαρακτήρα του άλλου ( που δεν φαίνεται και πολύ πρόθυμος να αλλάξει ) εκεί είναι λίγο λογικό να νευριάζεις λίγο. Αν εσείς είχατε κάποιο φίλο που έμπλεκε με ναρκωτικά και ήταν σε κατάσταση γάμησέ τα κι ενώ καταβάλλατε προσπάθειες να τον βοηθήσετε έδειχνε να σας γράφει εκεί που δε φτάνει ο ήλιος ε κάποια στιγμή δε θα σας τη βίδωνε;

 

γενικά κακό πράγμα η μιζέρια από τα χειρότερα ελλατώματα ενός ανθρώπου πιστεύω.  άλλο που να σου λέει ο άλλος μες στη μάπα σου πως εγώ για 500 ευρώ μαλάκας δε γίνομαι ενώ ξέρει πως εσύ το κάνεις δεν είναι κι ό,τι πιο ωραίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που λέτε πως δικό του θέμα κλπ δεν τον ενδιαφέρει είστε λίγο devided by zero στο θέμα φιλίας. Προφανώς και τον ενδιαφέρει φίλος του είναι και οποιοσδήποτε με συναισθηματικό iq πάνω από 0 νοιάζεται έστω και λίγο για τους γύρω του πόσο μάλλον τους φίλους του.

 

Κανείς δε θέλει να ζει σε μια μαυρίλα προφανώς και όσο προσωπικό κι αν είναι κάτι όταν έχεις στενή επαφή με κάποιον με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε αγγίζει. Κι ειδικά όταν μιλάμε για προβλήματα που η λύση τους περνά από το χαρακτήρα του άλλου ( που δεν φαίνεται και πολύ πρόθυμος να αλλάξει ) εκεί είναι λίγο λογικό να νευριάζεις λίγο. Αν εσείς είχατε κάποιο φίλο που έμπλεκε με ναρκωτικά και ήταν σε κατάσταση γάμησέ τα κι ενώ καταβάλλατε προσπάθειες να τον βοηθήσετε έδειχνε να σας γράφει εκεί που δε φτάνει ο ήλιος ε κάποια στιγμή δε θα σας τη βίδωνε;

 

γενικά κακό πράγμα η μιζέρια από τα χειρότερα ελλατώματα ενός ανθρώπου πιστεύω.  άλλο που να σου λέει ο άλλος μες στη μάπα σου πως εγώ για 500 ευρώ μαλάκας δε γίνομαι ενώ ξέρει πως εσύ το κάνεις δεν είναι κι ό,τι πιο ωραίο.

Ειναι ανωτεροι αυτοι  αχαχα. ακριβως ετσι ρε φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα μαλωσα με εναν φιλο μου κι ετσι οπως το κοβω δε νομιζω και να ξαναμιλησουμε. Ο λογος ο εξης.

 

Δεν τον αντεξα αλλο. Συνεχεια ειναι μεσα στη μιζερια και τη γκρινια γιατι δεν εχει δουλεια. Στο μεταξυ του εχουν παρουσιαστει ευκαιριες για να δουλεψει , αλλα με την δικαιολογια οτι ο μισθος δεν ηταν επαρκης (τα 400/500 ευρω που θα επαιρνε) κι οτι δε θα εφταναν να νοικιασει σπιτι να μεινει μονος του κτλ κι οτι θα ειναι δουλος , αλλα κι επειδη δεν ηταν στο αντικειμενο του , τις απερριψε ολες. 

 

Προσφατα λοιπον και ενω το τελευταιο καιρο ειδικα κλαιγεται ατελειωτες ωρες οτι δεν αντεχει αλλο χωρις να εχει καποια δουλεια για να βγαζει δικα του χρηματα , απερριψε ξανα μια τετοια δουλεια με τις ιδιες δικαιολογιες ακριβως κι αυτην την φορα ηταν και κοντα στο αντικειμενο του.

 

Ε εκει δεν αντεξα. Γυρισα και του ειπα λοιπον κι εγω κατσε ρε φιλε δηλαδη εγω ειμαι μαλακας που δουλευω με μισθο στα 500 ευρω? Δηλαδη εγω δε θελω να μεινω μονος ή να βγαζω αρκετα χρηματα για μια πιο ανετη ζωη ?  Εισαι απλα τεμπελης και περιμενεις να σου ερθουν ολα βολικα κι ευκολα και εχεις βολευτει με τους γονεις σου και το χαρτζιλικι που παιρνεις γιαυτο δε σε παιρνει να μιλας.

 

Καπως ετσι λοιπον του τα ειπα(αν κι εδω τα γραφω πιο κοσμια να πω την αληθεια),ο καβγας συνεχιστηκε και φυσικα καταληξαμε πλακωμενοι. Και ρωταω τωρα εγω , ειχα αδικο ? Ειναι φανερο πλεον και σε μενα αλλα και σε ολη την παρεα πως το θεμα δεν ειναι να βρει απλα δουλεια , γιατι μια χαρα εχει βολευτει με το να επιβαρυνει τους δικους του. Αυτο που θελει ειναι να βρει κατευθειαν μια καλη δουλεια με καλο μισθο. Κατα τάλλα ομως ολη την μερα κλαιγεται οτι δεν εχει λεφτα για το ενα και δεν εχει λεφτα για το αλλο.(παρολα αυτα φυσικα δε χανει σχεδον ποτε εξοδο) Ολοι σχεδον στη παρεα κανουμε δουλειες με τετοιο μισθο και οι μισοι δε μενουμε μονοι , το κανουμε εννοειται για να εχουμε καποια χρηματα να περναμε μεχρι να βρουμε κατι αλλο. Κι εκεινος ολη μερα κλαιγεται ενω θα μπορουσε να κανει ακριβως το ιδιο. Στη τελικη τα χρηματα θα του εμεναν στη τσεπη , αφου τωρα που δεν εχει κανενα εισοδημα δε πληρωνει ετσι κι αλλιως τιποτα μονος του κι ειτε ανεργος ειτε οχι , με τους γονεις του συνεχιζει να μενει,αυτο δεν αλλαζει για την ωρα. Οποτε για εμενα δεν υπαρχει καμια λογικη να απορριπτει ετσι τις δουλειες,απο τις οποιες θα μπορουσε εστω να βγαζει μονος του τα προσωπικα του εξοδα απο το να επιβαρυνει κι αλλο τους δικοθς του. Κι ομως προτιμαει να καθεται και να μη παιρνει τιποτα παρα να παιρνει ''400 ψωροευρω'' οπως τα λεει. Εδω αλλοι σε μεγαλυτερες ηλικιες και πασχιζουν να βρουν μια δουλεια να παιρνουν εστω 300 ευρω κι αυτος που δεν εχει ιδιαιτερες ευθυνες ουτε οικογενειακες υποχρεωσεις δε θελει να κανει τιποτα που του φαινεται οπως λεει ''δουλεία'' κι οτι δε θα παει να δουλευει σαν μεταναστης.

 

Δεν αντεχω τους τεμπεληδες που εχουν αυτο τον τροπο σκεψης πραγματικα. Κι αν κι ειμαστε χρονια φιλοι , δε τον αντεξα γιατι εχει γινει ακριβως αυτο,αν και μαλλον παντα ετσι ηταν ααπλα δε το ειχαμε δει επειδη ημασταν φοιτητες κι ηταν ολα πιο χαλαρα. Πλεον που ειμαστε ολοι 26-28 μου φαινεται απαραδεκτη η συμπεριφορα του. Κι οι δικοι του δεν ειναι καν ανθρωποι με ιδιαιτερη οικονομικη ανεση. Αλλα αμα σε κακομαθαινουν μετα ετσι γινεσαι ετσι παει. Ας τον αφηναν χωρις ευρω για χαρτζιλικι να μην εχει ουτε τσιγαρα να παρει και να δουμε μετα ποσο ωραια θα του φαινονταν τα 400 ψωροευρω που κοροιδευει. 

 

Και σιγουρα υπαρχουν χιλιαδες τετοιοι εκει εξω που ειναι με μια δικαιολογια στο στομα κι απορριπτουν τετοιες δουλειες επειδη τους αρεσει προφανως να παρασιτουν σε συγγενεις και περιμενουν την δουλεια των 1000 ευρω σε μια Ελλαδα που δεν υπαρχουν θεσεις ουτε για τα 400. Μονο εγω θελω να τους κοπανησω τα κεφαλια???

Καταλαβαινω ακριβως αυτο που λες.Εχω και εγω εναν φιλο, με τον οποιο θα κατσεις για καφε και θα σου πει ποσο σκατα τα εχει κανει η κυβερνηση , πως δν εχει λεφτα να παρει τσιγαρα ή να βγει για εναν καφε. Τον ειχα ρωτησει γιατι δν βρισκει μια δουλεια σαν διανομεας εφοσον εχει μηχανακι θα του ηταν σχετικα ευκολο, τουλαχιστον μεχρι να βρει κατι καλυτερο και μου απαντησε πως δν ειναι αλβανος για να δουλευει σαν ντελιβερας... τωρα τι να απαντησεις σε αυτον τον ανθρωπο; Ειναι τουλαχιστον ειρωνικο, αν οχι εκνευριστικο, να σου λεει καποιος πως δν μπορει να βρει δουλεια , ενω ταυτοχρονα ειναι παρα πολυ επιλεκτικος στα επαγγελματα που ψαχνει, στα λεφτα που θα περνει κλπ. Αν θες να εισαι επιλεκτικος τουλαχιστον βουλωσε το και σταματα να κλαψουριζεις οτι δν εχεις λεφτα και εγω με την σειρα μου δν θα εχω κανενα προβλημα μαζι σου.Επειδη ομως συνηθως αυτοι οι ανθρωποι δεν γινονται καλα με τπτ , το καλυτερο ειναι να κρατησεις αποστασεις μαζι τους.Μπορεις να του μιλησεις ετσι ωστε να αλλαξει γνωμη , αλλα δν μπορεις φυσικα να του το επιβαλλεις. Συνεπως , εχεις παρει εσυ τις αποφασεις σου και αυτος τις δικες του και συνεχιζει ο καθενας την πορια του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω ακριβως αυτο που λες.Εχω και εγω εναν φιλο, με τον οποιο θα κατσεις για καφε και θα σου πει ποσο σκατα τα εχει κανει η κυβερνηση , πως δν εχει λεφτα να παρει τσιγαρα ή να βγει για εναν καφε. Τον ειχα ρωτησει γιατι δν βρισκει μια δουλεια σαν διανομεας εφοσον εχει μηχανακι θα του ηταν σχετικα ευκολο, τουλαχιστον μεχρι να βρει κατι καλυτερο και μου απαντησε πως δν ειναι αλβανος για να δουλευει σαν ντελιβερας... τωρα τι να απαντησεις σε αυτον τον ανθρωπο; Ειναι τουλαχιστον ειρωνικο, αν οχι εκνευριστικο, να σου λεει καποιος πως δν μπορει να βρει δουλεια , ενω ταυτοχρονα ειναι παρα πολυ επιλεκτικος στα επαγγελματα που ψαχνει, στα λεφτα που θα περνει κλπ. Αν θες να εισαι επιλεκτικος τουλαχιστον βουλωσε το και σταματα να κλαψουριζεις οτι δν εχεις λεφτα και εγω με την σειρα μου δν θα εχω κανενα προβλημα μαζι σου.Επειδη ομως συνηθως αυτοι οι ανθρωποι δεν γινονται καλα με τπτ , το καλυτερο ειναι να κρατησεις αποστασεις μαζι τους.

Ετσι οπως τα λες.

Αλλα εμεις σκεψου πως ειμαστε παρεα και φιλοι χρονια, Δεν ηταν ετσι βεβαια παντα αλλα τα τελευταια 2 χρονια περιπου ειναι ετσι πλεον. Το κορυφαιο ειναι που παντα οταν προσπαθουμε με τροπο να του πουμε γιατι ειναι λαθος παντα θυμωνε. Κανεις μας δεν ηθελε να του την πει ασχημα αλλα με τον καιρο αγανακτησαμε ολοι κι εγω τελικα δε κρατηθηκα μετα το τελευταιο. Δε νομιζω πως θα ξανακανουμε παρεα ολοι εχουμε αγανακτησει πλεον και τωρα που μαλωσαμε καταλαβε κι εκεινος ποσο κουραστικος εχει γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος σου δεν είναι απλά τεμπέλης δηλαδή φυγόπονος...είναι κάτι ΠΟΛΥ χειρότερο: αχάριστος!

Αντί να εκτιμήσει όλα όσα έχει κλαίει τη μοίρα του...

 

Εγώ δεν είμαι τεμπέλης,μόνο δύο φορές έχω δουλέψει στη ζωή μου όμως,ποτέ δεν είχα αυτή τη συμπεριφορά και σκεπτικό να πω τα ευρώ ψωροευρω όταν με τα ίδια ευρώ άλλοι επιβιώνουν..

 

Δε χρειαζόταν να μπεις στη διαδικασία να μαλωσεις μαζί του,δεν το αξίζει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος σου δεν είναι απλά τεμπέλης δηλαδή φυγόπονος...είναι κάτι ΠΟΛΥ χειρότερο: αχάριστος!

Αντί να εκτιμήσει όλα όσα έχει κλαίει τη μοίρα του...

 

Εγώ δεν είμαι τεμπέλης,μόνο δύο φορές έχω δουλέψει στη ζωή μου όμως,ποτέ δεν είχα αυτή τη συμπεριφορά και σκεπτικό να πω τα ευρώ ψωροευρω όταν με τα ίδια ευρώ άλλοι επιβιώνουν..

 

Δε χρειαζόταν να μπεις στη διαδικασία να μαλωσεις μαζί του,δεν το αξίζει..

Εγινε πανω στη κουβεντα φιλε δε ηταν προγραμματισμενο ξερεις πως ειναι αυτα αμα εκεινη την ωρα φοτρωσεις τελος.

Δε θα μας ενοιαζε αν δεν ηθελε να παει απλως αλλα το γεγονος οτι μας τα εχει ζαλισει κι οτι υποτιμα τα παντα ειναι το προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάλλου άμα συνεχιζε αυτό το βιολί θα έπρεπε να του πεις "με 400€ και 500€ μία χαρά ζεις μόνος σου κανένα 150€ για το νοίκι , 100€ για το ρεύμα , 100€ φαγητό και βάλε κανένα 40-50€ για μικρό λογαριασμούς π.χ κοινόχρηστα ή πάσο για τα Μ.Μ.Μ μένουν κιόλας μερικά στην άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αυτή η κοινή γραμμή που πέφτει σε μια παρέα και ξαφνικά όλοι αλλάζουν γνώμη και άποψη για ένα θέμα έχει πολύ γέλιο. Βασικά δεν ξέρω αν είμαι για γέλια ή για κλάμματα ή και για μπατσες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως χαζή η ερώτηση μου όμως κάπου διάβασα στο αρχικό σου θρεντ πως δεν είναι η οικογένεια του και πολύ καλά οικονομικά νομίζω..περίεργο επειδή συνήθως αυτού του τύπου τη συμπεριφορά τη συναντάς είτε σε πλουσιοπαιδα που απλά επειδή έχουν κάνα φράγκο στη τσέπη παραπάνω απτον διπλανό τους το παίζουν ιστορία,είτε σε όσους έχουν σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση (παιδιά που οι γονείς τους είναι ιδιοκτήτες επιχειρήσεων π.χ) ή έχουν πολλά κονε οπότε δεν έχουν ανασφάλεια για μέλλον τους όποτε λογικό να σνομπαρουν τη τιμία εργασία του μεσοαστου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...