Προς το περιεχόμενο

Το PC κολλάει - θερμοκρασία CPU ή κάτι άλλο?


journeyman77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

 

αντιμετωπίζω πρόσφατα ένα θέμα με τον υπολογιστή μου (βλ. υπογραφή) το οποίο κολλάει και δεν ανταποκρίνεται ούτε αν το αφήσω αρκετή ώρα (μπας και ολοκληρώσει τίποτα εσωτερικές διεργασίες).

Αναγκάζομαι να του κάνω reset και μετά από λίγη ώρα ξανακάνει το ίδιο.

Θεώρησα ότι μπορεί να φταίνε και τα Win 7 (x64) καθώς τα έχω πάνω 4-5 χρόνια και λέω ότι μπορεί να χρειάζεται κάποια ανανέωση!

Κάνω φορμάτ και με το νέο λειτουργικό εμφανίζει ξανά τα ίδια συμπτώματα μόνο που αυτή τη φορά εμφάνισε και μια bsod (memory_management).

Λέω είναι οι μνήμες και τρέχω το Memtest+.

Κατά τον έλεγχο των μνημών λοιπόν, παρατηρώ ότι η θερμοκρασία της CPU έχει φτάσει τους 92C και ενώ το τεστ των μνημών ολοκληρώνεται χωρίς να εμφανίσει κάποιο error.

 

ουφ...

 

λέω λοιπόν μήπως φταίει η stock ψύκτρα της cpu?

μήπως έχει ξεραθεί η πάστα?

μήπως φταίνε οι μνήμες τελικά (και αν ναι, τι γίνεται με την θερμοκρασία της cpu)?

παίζει να φταίει και το λειτουργικό?

 

Στο μεταξύ κατέβασα και κάποια προγραμματάκια για έλεγχο θερμοκρασίας και μου εμφανίζουν μικρές μεν διαφορές μεταξύ τους (45C το ένα, 48C το άλλο) αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι.

Προληπτικά προχώρησα και σε αναβάθμιση Bios (από F11 σε F13) μέσα από το πρόγραμμα που δίνει η ίδια η Gigabyte (TouchBios) το οποίο επιβεβαίωνε επίσης και τις θερμοκρασίες που μου έδειχναν τα άλλα 2 προγραμματάκια.

 

Για να μην κουράσω άλλο, προσανατολίζομαι σε αλλαγή ψύκτρας (Cryorig H7) αλλά θέλω να ακούσω και την άποψή σας μήπως είναι κάτι που δεν έχω σκεφτεί...

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας να διαβάσετε το "κατεβατό" μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακυρο τωρα ειδα οτι ανεβαζει 92 βαθμους σε φορτιο, με μπερδεψαν οι αλλες θερμοκρασιες που ειδα πιο κατω.

 

Η ψυκτρα ετσι κι αλλιως μονο καλο κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις ανεβαζει ακομα θερμοκρασιες?
Η κολλαει?

Εισαι σιγουρος οτι εχει πατησει σωστα η ψυκτρα?
Εχεις βαλει την παστα σωστα? (ουτε πολλη ουτε λιγη)
Αν κολλαει βαλε το HWMonitor ανοιχτο συνεχεια να το βλεπεις να μας πεις τι θερμοκρασιες εχει την ωρα που κολλαει.

 

Περιεγραψε μας ακριβως τι κανεις και ακριβως τι κανει ο υπολογιστης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιες θερμοκρασιες ,48 βαθμους,idle για τον συγκεκριμενο επεξεργαστη ειναι υψηλες.Πανω απο 30 δεν θα επρεπε να ειναι ο συγκεκριμενος,ειδικα με την ψυκτρα που του εβαλες.

 

Μηπως εχει πεσει παστα μεσα στο socket? Προσεξες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αρχικά αλλαγή πάστας που είπαν τα παιδιά και έκανες, μαζί με ενα ξεσκόνισμα.

Μετά δες για αλλαγή του cpu fan με κάποιον ποιον δυνατό. Αυτός ίσως τα έφτησε/δουλεύει αλλα να έπεσε η απόδοση

Επίσης τεστ θερμοκρασίες σε Load, με το κουτί ανοιχτό χωρίς πλαινά κτλ, για να δείς μήπως φταίει τυχον κακό airflow του κουτιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα ...τώρα δεν περνάει ούτε από το bios... Κολλάει στο loading operating system...

Παραγγέλνω την cryorig h7 αύριο πρωί και προχωράμε. Πάστα στο socket δεν υπάρχει.

Κολλάει στα Windows και θέλει reset.

Το λειτουργικό το αποκλείουμε δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε την μπαταρια της μητρηκης για λιγο και βγαλτο απο το ρευμα. Δεν ειναι ξεκλειδωτος αλλα καλου κακου καντο. Επισης μετα την αλλαγη παστας ποσους βαθμους εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα ...τώρα δεν περνάει ούτε από το bios... Κολλάει στο loading operating system...

Παραγγέλνω την cryorig h7 αύριο πρωί και προχωράμε. Πάστα στο socket δεν υπάρχει.

Κολλάει στα Windows και θέλει reset.

Το λειτουργικό το αποκλείουμε δηλαδή?

Δυστυχως οι πληροφοριες που εχουμε ειναι λιγες και διασπαρτες. Ειναι πολυ δυσκολο να μαντεψουμε τι μπορει να φταιει στα τυφλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις και μια καλή πάστα αν δεν έχεις ήδη.

Πήρα από το πλαίσιο μια που είχε (με γνώση ότι δεν είναι και η καλύτερη) αλλά ήθελα να ελέγξω αν υπάρχει βελτίωση στο θέμα.

Όταν έβγαλα την ψύκτρα η πάστα ήταν ήδη ξεραμένη οπότε την αντικατέστησα.

 

Με την επιστροφή μου στο σπίτι, θα αφαιρέσω την μπαταρία και θα εγκαταστήσω το HWMonitor καθώς και το CPU-z.

 

Εκτιμώ την βοήθειά σας και το ότι προσπαθείτε να μαντέψετε τι συμβαίνει.

Δεν είμαι άσχετος με Η/Υ αλλά αυτό το πρόβλημα δεν μου έχει ξανασυμβεί...

 

Μέχρι να γυρίσω σπίτι, τι μπορεί να φταίει και να κολλάει στο bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...