Προς το περιεχόμενο

Το PC κολλάει - θερμοκρασία CPU ή κάτι άλλο?


journeyman77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημέρα και πάλι,

 

τις έκανα τις παραπάνω ρυθμίσεις (αλήθεια τι "βλέπω" με αυτές?) αλλά με ο ssd κόλλησε μετά από λίγη ώρα...

έβαλα και έναν 30άρη ssd που είχα backup και πέρασα το ίδιο λειτουργικό (Win7 x64) και τον άφησα να δω τι γίνεται.

 

αρχίζω και σκέφτομαι μήπως το τροφοδοτικό έχει θέμα...

στο θεμα της μνημης που σου ειπα ηταν γιατι εχω τυχει σε περιπτωση με memory leak και να γεμιζει και να κολλαει μετα απο μερικες ωρες...αλλα εσενα δειχνει οκ οποτε παει αυτο...

στο θεμα τον επιλογων ενεργειας ηταν καταρχας για να μην μπενει σε sleep mode το pc και ο δισκος και για να δουλευει ο επεξεργαστης στο 100% τον δυνατοτητων του διαρκως (οχι χρηση) (συχνοτητα και βολτ) ωστε να ειναι σταθερος μηπως μια στης τοσες εκανε καμια επιπλοκη με τα πανω κατω στην ταση κλπ...ισως απο θεμα τροφοδοσιας η οτι αλλο...

τωρα αν εκανες σωστα και αυτα οποτε το αποκλειουμε και αυτο...

 

τι εννοεις ο σσδ κολλησε μετα απο λιγη ωρα ? ειχες κατι αλλο πανω και ηταν οκ και μετα εβαλες αυτον ?

η οπως εισουν που ειχες βγαλει τα περιφερειακα κλπ καποια στιγμη κολλησε τελικα...

είναι "γυμνό" τελείως.

προς ενημέρωση έχω αφήσει μόνο μνήμες, cpu, ssd

α οκ...οποτε αναθεμα....παμε για αλλα....

ε αμα δεν ειναι και ο σσδ....μενει τροφοδοτικο και μητρικη ποια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι "γυμνό" τελείως.

προς ενημέρωση έχω αφήσει μόνο μνήμες, cpu, ssd

Αν εχεις δυο RAM sticks βγαλε το ενα. Πρεπει να ξεκινησεις με τα bare minimum. επισης αποκλειεται να εχεις μονο αυτα. Εχεις επιπλεον ποντικι και πληκτρολογιο. Δοκιμασε αν εχεις αλλα. Ενα βραχυκυκλωμενο USB αρκει για να στα κανει ολα αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις ο σσδ κολλησε μετα απο λιγη ωρα ? ειχες κατι αλλο πανω και ηταν οκ και μετα εβαλες αυτον ?

η οπως εισουν που ειχες βγαλει τα περιφερειακα κλπ καποια στιγμη κολλησε τελικα...

 

πρώτα κοίταξα τα paged και non paged = όλα οκ

μετά έβαλα τις ρυθμίσεις στο bios = όλα οκ

έπειτα έβαλα τις ρυθμίσεις στις επιλογές ενέργειας = κόλλησε...

 

 

έχω 4 memory sticks θα αφαιρέσω τα 3 να δω (δεν παίζει ρόλο που στο memtest+ δεν έβγαλε κάποιο error?)

 

επίσης πληκτρολόγιο - ποντίκι ναι έχω πάνω. θα βρω ένα σετ άλλα να δοκιμάσω...

Πάντως είναι άξιο απορίας που όταν κολλάει, είναι τα μόνα που δουλεύουν!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσυνδεσε και το δικτυο και τα παντα.
Ιδανικα για σωστο troubleshooting ολα αυτα τα κανεις με την μητρικη εκτος κουτιου για να αποκλεισεις ακομα και την πιθανοτητα να βραχυκυκλωνει κατι μεσα στο κουτι.
Αν συνεχισει να στο κανει δοκιμασε με μια αλλη μνημη απο τις 4. Σιγουρεψε μονο πρωτα οτι την μια μνημη την βαζεις στο σλοτ που προβλεπει ο κατασκευαστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκοπος ειναι να περιορισεις τις επιλογες. Αν συνεχισει να στο κανει ακομα και ετσι τοτε σιγουρα ειναι κατι απο αυτα που εχουν μεινει. Μητρικη, μνημες δισκος τροφοδοτικο (αν ειχε προβλημα ο επεξεργαστης μαλλον δεν θα ανοιγε καν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα κοίταξα τα paged και non paged = όλα οκ

μετά έβαλα τις ρυθμίσεις στο bios = όλα οκ

έπειτα έβαλα τις ρυθμίσεις στις επιλογές ενέργειας = κόλλησε...

 

 

έχω 4 memory sticks θα αφαιρέσω τα 3 να δω (δεν παίζει ρόλο που στο memtest+ δεν έβγαλε κάποιο error?)

 

επίσης πληκτρολόγιο - ποντίκι ναι έχω πάνω. θα βρω ένα σετ άλλα να δοκιμάσω...

Πάντως είναι άξιο απορίας που όταν κολλάει, είναι τα μόνα που δουλεύουν!!!!!!

χμ πολυ περιεργο αυτο που μου λες...και το ακομα ποιο περιεργο οτι ενω εβαλες prime εννοειτε και στρεσαρες τον επεξεργαστη εγω βλεπω στην εικονα που ανεβασες οτι ο επεξεργαστης ηταν σε 1600 συχνοτητα με 1.040 βολτ....αυτο πριν πειραξεις της επιλογες ενεργειας...

τωρα κανονικα θα πρεπει να δουλευει στο μαξ και να εχουν ανεβει και τα βολτ...

ξαναδοκιμασε με prime και ανεβασε μας φωτο να φενεται η συχνοτητα και τα βολτ οπως ειχες ξανακανει..και μια φωτο απο cpuz 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγω πάντως όταν ειχα υπερθέρμανση στον 4690k νόμιζα πως εφτεγαι η στοκ ψυκτρα όμως παρατήρησα ότι ο επεξεργαστής βαράει συνέχεια στο 80% ακόμα και αν δεν κάνω κάτι

 

έψαξα να δω τι τραβάει όλο αυτό και ήταν 3 προγράμματα άκυρα τα έκλεισα τα δειγραψα και έστρωσες τωρα είναι όλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

μπήκα στο κόπο και διάβασα τις ερωτοαπαντήσεις και μου δημιουργήθηκε μια απορία.

Ο κερατάς ο τεχνικός η/υ κλέφτης θα γίνει ;

Τόση συζήτηση για ενα 20 ε ;

Ακόμα και στο πλαίσιο να πας, αντι να κάνεις όλα αυτά και υπολογιστή να μην έχεις ,θα σου έλεγαν τι τρέχει και μετά θα έπρατες αναλόγως.

Πιο πολλά έχεις ξοδέψει με τα παπατζιλίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...