Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεκίνησα το The Wire. Είμαι ενημερωμένος πως η σειρά πως η σειρά αργεί να πάρει μπρος και να σε κολλήσει. Αλλά...

Από τα πρώτα κιόλας πλάνα του The Sopranos, ο Gandolfini μου κέντρισε το ενδιαφέρον και με έκανε να ενδιαφερθώ για τον Tony. Το ίδιο έγινε και με το Breaking Bad, το Boardwalk Empire και το Better call Saul. Στο The Wire, τρία επεισόδια τώρα και δεν έχω βρει κάποιον εξίσου ενδιαφέροντα χαρακτήρα. Παρακάτω τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα;

Επισημαίνω ξανά πως δεν με ενδιαφέρουν οι δολοπλοκίες, οι αστυνομικές επιχειρήσεις και τα πιστολίδια, θέλω να βλέπω τραγικούς χαρακτήρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wire είναι 5 σκαλιά πάνω από όλες τις σειρές που ανέφερες (εκτός ίσως του breaking bad). Για μένα το wire είναι η καλύτερη αστυνομική / crime σειρά που έχω δει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wire είναι 5 σκαλιά πάνω από όλες τις σειρές που ανέφερες (εκτός ίσως του breaking bad). Για μένα το wire είναι η καλύτερη αστυνομική / crime σειρά που έχω δει. 

 

Χμμ, αυτό προσπαθώ να αποφύγω, το αστυνομικό/crime. Από αυτό που λες, ότι δηλαδή το Wire είναι πέντε σκαλιά πάνω από το The Sopranos, καταλαβαίνω ότι έχουμε τελείως διαφορετικά γούστα. Και μία τελευταία διευκρίνηση, το Breaking Bad το θεωρείς αστυνομικό/crime; Γιατί για εμένα δεν είναι, ο πυρήνας της σειράς δεν είναι η αστυνομική πλοκή, αλλά η ψυχολογία του WW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Voodooman, stick with it. Υπαρχει αυτο που ψαχνεις. Εκει ψηλα με Σοπρανος και BB.

 

Υπαρχει το αστυνομικο/crime plot της αιωνιας μαχης των ναρκωτικων σε ολες τις σεζον αλλα σε καθε μια ασχολειται και με ενα διαφορετικο institution με αποκορυφωμα την καταπληκτικη 4η σεζον που ασχολειται με την παιδεια. Σαν ντοκυμαντερ πολλες φορες και υπαρχουν και οι χαρακτηρες.

 

Μην το παρατησεις. Αξιζει τρελα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, αυτό προσπαθώ να αποφύγω, το αστυνομικό/crime. Από αυτό που λες, ότι δηλαδή το Wire είναι πέντε σκαλιά πάνω από το The Sopranos, καταλαβαίνω ότι έχουμε τελείως διαφορετικά γούστα. Και μία τελευταία διευκρίνηση, το Breaking Bad το θεωρείς αστυνομικό/crime; Γιατί για εμένα δεν είναι, ο πυρήνας της σειράς δεν είναι η αστυνομική πλοκή, αλλά η ψυχολογία του WW.

 

Το sopranos είναι καλό αλλά περισσότερο σαν πιο επιφανειακό crime soap opera (χωρις να είναι κακό φυσικά το έχω δει όλο). Δεν μπορεί να συγκριθεί με το βάθος και τον ρεαλισμό του υπέρτατου wire. Στο wire οι περισσότεροι χαρακτήρες και events βασίζονται σε υπαρκτά πρόσωπα και μάλιστα πολλοί από το cast δεν είναι ηθοποιοί αλλά πρώην drug dealers και μπάτσοι. 

 

Το breaking bad και το wire ανήκουν στην ίδια ακριβώς κατηγορία όπως μπορείς να δεις στο imdb (crime / drama / thriller). Tο breaking bad βεβαίως επικεντρώνεται περισσότερο στο "drama" aspect και σε έναν χαρακτήρα ενώ το wire στο "crime" μοιράζοντας το plot ισόποσα σε πολλούς χαρακτήρες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sopranos είναι καλό αλλά περισσότερο σαν πιο επιφανειακό crime soap opera (χωρις να είναι κακό φυσικά το έχω δει όλο). Δεν μπορεί να συγκριθεί με το βάθος και τον ρεαλισμό του υπέρτατου wire. Στο wire οι περισσότεροι χαρακτήρες και events βασίζονται σε υπαρκτά πρόσωπα και μάλιστα πολλοί από το cast δεν είναι ηθοποιοί αλλά πρώην drug dealers και μπάτσοι. 

 

 

Nope. Way off the mark. Μονο και μονο το βαθος του χαρακτηρα του Τονι ξεπερναει οτι αναλογο εχουμε δει απο αλλες σειρες. Ελαχιστες ειναι που το πλησιαζουν σε αυτο το κομματι. Ανετα συγκρινεται σε βαθος με το Wire. Πολλοι θα σου πουν οτι ειναι και καλυτερο. Εγω τις βαζω εκει ψηλα σαν συνολικο value (με ΒΒ). Αλλου υπερεχει το ενα (ρεαλισμο και θεματα που πιανει), αλλου το αλλο (βαθος χαρακτηρων, συμβολισμο, σκηνοθεσια, ηθοποιια)

 

Οι πρων drug dealers και αστυνομικοι εχουν δωσει περισσοτερο συμβουλες στον Σιμον. Ενα 90-95% του καστ, ειναι ηθοποιοι. Εδω ο πραγματικος Τζει Λαντζμαν παρακαλουσε τον Σιμον να παιξει τον εαυτο του αλλα ο τελευταιος ευγενικα αρνηθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορειτε να μου προτεινετε μια πολυ τρομακτικη ταινια να δω με την παρεα η οποια να εχει να κανει με στοιχειωμενα σπιτια και δαιμονες σαν το the conjuring?επειδη κατι τετοια τρομαζουν τους φιλους μου θελω να ειναι αρκετα τρομακτικη και οσο πιο προσφατη τοσο το καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα το The Wire. Είμαι ενημερωμένος πως η σειρά πως η σειρά αργεί να πάρει μπρος και να σε κολλήσει. 

 

Εγώ το The Wire όταν το πρωτοείδα, το σταμάτησα μετά από 2-3 επεισόδια, γιατί μου φαινόταν πολύ βαρετό. Του ξαναέδωσα ευκαιρία μετά από λίγους μήνες και κατέληξε να είναι η καλύτερη σειρά που έχω δει, μετά το BrBa.

Είναι απίστευτα ρεαλιστικό και φέρνει σε ντοκιμαντέρ. Πάντα κάθε μέρα πριν κοιμηθώ, έβαζα 1 επεισόδιο, λέγοντας "Για να δούμε πως πάνε τα πράγματα σήμερα στη Βαλτιμόρη". Ήταν κομμάτι της καθημερινότητας μου, λες και ζούσα εκεί και ήθελα να δω πως τα πήγε η αστυνομία σήμερα. Και αυτό είναι που μου λείπει πιο πολύ από τη σειρά, γιατί ok οι υποθέσεις δεν ήταν κάτι περίεργες και πρωτότυπες ώστε να σου λείψουν. Οι χαρακτήρες λείπουν και ευτυχώς οι περισσότεροι παίζουν σε άλλες σειρές :P

μπορειτε να μου προτεινετε μια πολυ τρομακτικη ταινια να δω με την παρεα η οποια να εχει να κανει με στοιχειωμενα σπιτια και δαιμονες σαν το the conjuring?επειδη κατι τετοια τρομαζουν τους φιλους μου θελω να ειναι αρκετα τρομακτικη και οσο πιο προσφατη τοσο το καλυτερο

 

Sinister

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά σειρά με ίντριγκα σκοτωμούς αίματα ή κάτι παρόμοιο?(Εκτός από βαμπιράκια :P ) Η κάποια κωμική ακόμα

 

(Dexter-BB-Doctor who fan :P )

Μια σειρα με πολυ ενδοοικογενειακή ίντριγκα και ωραίους χαρακτηρες που είδα πρόσφατα ειναι το Bloodline.

http://www.imdb.com/title/tt3520702/

Με σκοτωμούς serial killer φάση πολυ καλή ειναι το the fall.

http://www.imdb.com/title/tt2294189/?ref_=nv_sr_1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα παραμένει οτι καλύτερο υπάρχει σε σειρά με το συγκεκριμένο θέμα και η μ@λ@κία είναι οτι δε μπορώ να βρω κάτι ανάλογο σε άλλη σειρά.Το the killing κάτι πήγε να κάνει αλλά παραμένει αρκετά κατώτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα παραμένει οτι καλύτερο υπάρχει σε σειρά με το συγκεκριμένο θέμα και η μ@λ@κία είναι οτι δε μπορώ να βρω κάτι ανάλογο σε άλλη σειρά.Το the killing κάτι πήγε να κάνει αλλά παραμένει αρκετά κατώτερο.

 

Bron/Broen

 

Δεν έχω δει το The Fall αλλά νομίζω η παραπάνω κινείτε στο ίδιο στυλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...