Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμια ταινια εχετε να προτεινετε ρε παιδες. Ειδα προσφατα το red thin line και μου αρεσε παρα πολυ(καιρο ειχε να συμβει αυτο). Εχετε κατι κλασσικο παρομοιο , οχι απαραιτητα πολεμικο.(Αν προτεινετε τις πολυ γνωστες ταινιες τις εχω σιγουρα δει, τωρα το thin line δεν ξερω πως μου ξεφυγε)

 

Thanx

Και εγώ τη λάτρεψα τη Λεπτή Κόκκινη Γραμμή. Θυμάμαι όταν την είδα με είχε πιάσει μελαγχολία. Ειδικά εκεί που ο Σον Πεν λέει ότι σκοτωνόμαστε για μερικά στρέμματα γης είναι η πιο ωραία αποτύπωση του πολέμου σε ταινία σε μία πρόταση. Εάν σου αρέσουν οι πολεμικές σου προτείνω τις εξής (πιθανόν αρκετές να τις  έχεις ήδη δει): Apocalypse Now, Platoon, Full Metal Jacket, Black Hawk Down, The Hurt Locker, Letters from Iwo Jima, Downfall.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Κι εγω εχω ακουσει τα καλυτερα για το thin red line. Ειναι απο τις κλασσικες που μου εχουν ξεφυγει θελω να την δω καποια στιγμη.

 

Ειδικά εκεί που ο Σον Πεν λέει ότι σκοτωνόμαστε για μερικά στρέμματα γης είναι η πιο ωραία αποτύπωση του πολέμου σε ταινία σε μία πρόταση.

Ισως να ειμαι και λιγο υποκειμενικος γιατι τον θεωρω εναν απο τους σπουδαιοτερους ελληνες ηθοποιους, αλλα για μενα η συγκινητικοτερη αποτυπωση πολεμου σε ταινια ηταν οταν ο Βεγγος στην Ψυχη Βαθια:

 

Δεν ειναι πολεμος ετουτο που μας βρηκε, κυριε ταξιαρχε. Ντροπη'ναι. Ελληνες να τουφεκανε ελληνες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το the hurt locker δεν το εχω δει, οποτε thanx θα το δω συντομα. Τις αλλες τις εχω δει αλλα apocalypse now και platoon σιγουρα πρεπει να τις ξαναδω γιατι πανε πολλα χρονια απο την τελευταια προβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω ταινιες σαν αυτη The Descent και θελω παρομοιες και γενικως τετοιες με την The Den(2013), ειναι και αλλη μια που μου διαφευγει παρομοια.. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια ταινια εχετε να προτεινετε ρε παιδες. Ειδα προσφατα το red thin line και μου αρεσε παρα πολυ(καιρο ειχε να συμβει αυτο). Εχετε κατι κλασσικο παρομοιο , οχι απαραιτητα πολεμικο.(Αν προτεινετε τις πολυ γνωστες ταινιες τις εχω σιγουρα δει, τωρα το thin line δεν ξερω πως μου ξεφυγε)

 

Thanx

 

Κουροσάβα έχεις δει; Dersu Uzala είναι μια πρόταση για αρχή.

δες και το Shutter    που χε γινει ριμεικ με τον πητερ του φριτζ αλλα λενε πως το κινεζικο ειναι καλυτερο

 

Συμφωνώ για το Shutter (το οποίο είναι ταϊλανδέζικο, όχι κινέζικο) και σίγουρα το αυθεντικό. Τα remakes γίνονται μόνο για αυτούς που δε θέλουν να βλέπουν ταινίες με υπότιτλους και ποτέ δεν κατορθώνουν να ντουμπλάρουν το κλίμα που έκανε την αυθεντική ταινία γνωστή.

 

Η συγκεκριμένη έχει και ένα από τα πιο στοιχειωτικά soundtrack που έχω ακούσει:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

To Ash vs Evil Dead λεει τιποτα?

 

Επισης αν εχετε να προτεινετε καποια αγγλικη σειρα σε στυλ χιουμορ Inbetweeners, Plebs κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δει κανένας το Billions? Να το ξεκινήσω ή είναι βαρετό?

 

Είχα ρωτήσει κι εγώ πριν λιγο καιρό:

 

To Billions το βλεπει κανεις? Αξιζει καθολου?

 
Το είδα τελικά. Βαρετό δεν το λες. Αν σου αρέσει και λιγο το investment banking και τέτοια θα περάσεις ωραία.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ! Θα ηθελα να μου προτείνεται μια ταινια σαν το green street hooligans 1. Γενικα κατι με hooligans αλλα να εχει μα κανει με γυπεδο. Οχι οπως το 2 για όσους το έχουν δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ! Θα ηθελα να μου προτείνεται μια ταινια σαν το green street hooligans 1. Γενικα κατι με hooligans αλλα να εχει μα κανει με γυπεδο. Οχι οπως το 2 για όσους το έχουν δει.

 

http://www.ultras-tifo.net/news/2148-top-10-football-hooligan-movies.html

 

Football factory κ Ι.D οπωσδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...