Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Βλέπω πολλούς σινεφίλ εδώ οπότε περιμένω τις προτάσεις σας. Οι ταινίες που μου αρέσουν χωρίζονται σε 2 διαφορετικά είδη:

 

1) Mindfuck

2) Δράσης/περιπέτειες

 

Οι προσδοκίες μου για τις πρώτες είναι ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΥΠΑ στο σενάριο. Δεν με ενδιαφέρει να φαίνεται δύσκολη και ακατανόητη εάν τελικά ΔΕΝ εξηγείται με κάποιο τρόπο όσο δύσκολος κι αν είναι αυτός. Το να μπορεί να έχει 2 διαφορετικές ερμηνείες δε με πειράζει, αρκεί όμως να έχει. Θα γράψω όσες έχω δει και τις θεωρώ γαμάτες ώστε να μη μου προτείνετε τις ίδιες.

Fight Club, Memento, Inception, Triangle, The Prestige, The Game, The Illutionist, Shutter Island.

 

===

 

Όσον αφορά τις δράσης/περιπέτειες οι απαιτήσεις μου δεν έχουν να κάνουν ούτε με τις ερμηνείες ούτε με τη σκηνοθεσία παρά μόνο με το σενάριο/υπόθεση. Προτιμώ δηλαδή μια ταινία μέτριου budget που να με κρατάει σε αγωνία και να έχει ένα ενδιαφέρον τέλος παρά μία με γνωστούς ηθοποιούς και ακριβά/εντυπωσιακά γραφικά. Μερικές παρόμοιες είναι:

 

Dead Man Running, Whiplash, Focus, Who am I, Relatos Salvajes, What We Do in Shaddows, Exam, A Beautiful Mind, La Vita e Bella, Catch me if you Can, Invictus, 21, Fermat's Room, Cell 211, Unstoppable, In Time, Law Abiding Citizen, Seven, Man on A Ledge, Inside Man, Limitless, El Cuerpo.

 

Περιμένω τις προτάσεις σας, ευχαριστώ!

Mulholland Drive

Coherence

The Machinist

Dark City

Equilibrium

Sicario

Fargo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ερωτηση για Hobbit-LOTR

Με ποια σειρα αξιζει να τα δω? χρονολογικα ξερω οτι πρωτο ειναι το Χομπιτ οποτε εχει μια λογικη να δω πρωτα Χομπιτ και μετα τον Αρχοντα. Γνωμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση για Hobbit-LOTR

Με ποια σειρα αξιζει να τα δω? χρονολογικα ξερω οτι πρωτο ειναι το Χομπιτ οποτε εχει μια λογικη να δω πρωτα Χομπιτ και μετα τον Αρχοντα. Γνωμες?

Πρώτα hobbit μετά άρχοντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να μου προτεινεται ταινια(ες) παρομοιες με το The Vow (2012)?

Ευχαριστω!

Δεν την εχω δει φιλε αλλα εχω να σου προτεινω 2-3 drama romance 

http://www.imdb.com/title/tt2674426/?ref_=tt_rec_tt

http://www.imdb.com/title/tt0428870/

http://www.imdb.com/title/tt2082180/?ref_=tt_rec_tt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

B68xwTfCcAAMYE_.jpg

banshee.jpg

banshee-actrices-630x346.jpg

 

Τελείωσα σήμερα το Banshee και μου άφησε ενα πολύ όμορφο συναίσθημα ολοκληρωμένης σειράς. Δεύτερη τρίτη σεζόν είναι απίστευτες. Η σειρά τα έχει όλα. Δράση βία sex αίμα ναρκωτικά. Μπράβο στους δημιουργούς και την προτείνω σε όσους δεν την έχετε δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ξεκίνησα το The Prisoner (1967), μια εξαιρετική σειρά μυστηρίου με αφοσιωμένους οπαδούς που αναπτύσσεται γύρω από μια οργουελιανή ιστορία τύπου 1984. Ένας πράκτορας που παραιτείται από την υπηρεσία του, ξυπνάει σε ένα άγνωστο χωριό όπου τα πάντα ελέγχονται, παρακολουθούνται και χειραγωγούνται ενώ οι κάτοικοι έχουν άπαντες υποστεί πλύση εγκεφάλου, παριστάνοντας χαρακτήρες που δεν υπήρξαν ποτέ. Ο McGoohan ειναι απλά απολαυστικός στο ρόλο του. Είμαι στο 3ο επεισόδιο και είναι κάτι τελείως πρωτότυπο, απορώ πως μου είχε διαφύγει τόσο καιρό.

 

Η σειρά γυρίστηκε και σε remake το 2009 με πρωταγωνιστές τον Ίαν Μακέλεν και τον Τζιμ Καβίζελ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Βλέπω πολλούς σινεφίλ εδώ οπότε περιμένω τις προτάσεις σας. Οι ταινίες που μου αρέσουν χωρίζονται σε 2 διαφορετικά είδη:

 

1) Mindfuck

2) Δράσης/περιπέτειες

 

Οι προσδοκίες μου για τις πρώτες είναι ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΥΠΑ στο σενάριο. Δεν με ενδιαφέρει να φαίνεται δύσκολη και ακατανόητη εάν τελικά ΔΕΝ εξηγείται με κάποιο τρόπο όσο δύσκολος κι αν είναι αυτός. Το να μπορεί να έχει 2 διαφορετικές ερμηνείες δε με πειράζει, αρκεί όμως να έχει. Θα γράψω όσες έχω δει και τις θεωρώ γαμάτες ώστε να μη μου προτείνετε τις ίδιες.

Fight Club, Memento, Inception, Triangle, The Prestige, The Game, The Illutionist, Shutter Island.

 

===

 

Όσον αφορά τις δράσης/περιπέτειες οι απαιτήσεις μου δεν έχουν να κάνουν ούτε με τις ερμηνείες ούτε με τη σκηνοθεσία παρά μόνο με το σενάριο/υπόθεση. Προτιμώ δηλαδή μια ταινία μέτριου budget που να με κρατάει σε αγωνία και να έχει ένα ενδιαφέρον τέλος παρά μία με γνωστούς ηθοποιούς και ακριβά/εντυπωσιακά γραφικά. Μερικές παρόμοιες είναι:

 

Dead Man Running, Whiplash, Focus, Who am I, Relatos Salvajes, What We Do in Shaddows, Exam, A Beautiful Mind, La Vita e Bella, Catch me if you Can, Invictus, 21, Fermat's Room, Cell 211, Unstoppable, In Time, Law Abiding Citizen, Seven, Man on A Ledge, Inside Man, Limitless, El Cuerpo.

 

Περιμένω τις προτάσεις σας, ευχαριστώ!

 

 

zodiac , the girl with dragon tattoo(original) , gone girl , el cuerpo

απο τις αγαπημενες μου μυστηριου-mindfuck-πες το οπως το θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Graven. Ένα πολύ καλό Σουηδικό αστυνομικό θρίλερ. Οκτώ επεισόδια μόνο.

 

Κάποιοι ερασιτέχνες αρχαιολόγοι βρίσκουν έναν ομαδικό τάφο...

 

Μου αρέσουν οι Ευρωπαϊκές σειρές θρίλερ, γιατί κυρίως οι πρωταγωνιστές είναι κανονικά άτομα. Ούτε αστυνομικοί με κορμάρες, μοντέλα κτλ. Γενικά βγάζουν περισσότερη αγωνία από δυτικές σειρές. Είναι σε στυλ Varg Veum, Bron-Broen κτλ.

 

http://www.imdb.com/title/tt0441579/

 

Τώρα θα βάλω στο πρόγραμμα το Morden που είναι με την ίδια ομάδα αστυνομικών.

 

http://www.imdb.com/title/tt1501108/?ref_=tt_rec_tti

 

 

Eιμαι στο 3ο επ. του graven...φαινεται δυνατο...γενικα οι σκανδιναβοι στα μυστηριου το εχουν.

Το morden το βρηκες πουθενα με ελληνικους υποτιτλους?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι στο 3ο επ. του graven...φαινεται δυνατο...γενικα οι σκανδιναβοι στα μυστηριου το εχουν.

Το morden το βρηκες πουθενα με ελληνικους υποτιτλους?

 

Όχι. Δεν κοίταξα για Ελληνικούς υπότιτλους καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ψαχνω μια ταινια εδω και αρκετες ημερες αλλα δε βρισκω κατι!

Η ταινια ειναι απο τις κλασσικες με ζομπι και αφορουσε μια ομαδα ανθρωπων που προσπαθουν να επιβιωσουν. Τα μονα που θυμαμαι ειναι πως η ταινια δν ειναι αγγλικη αλλα σε αλλη γλωσσα και πως πρεπει να βγηκε την τελευταια 5ετια και πως η συγκεκριμενη ομαδα φτανει σ ενα κτηριο για αναζητιση αγαθων και δε μπορουν να διαφυγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...