Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά για να ακουστεί και μια άλλη γνώμη, όσον αφορά το Dexter, πέρα από τις πρώτες 4 σεζόν που συμφωνούμε όλοι, η 5η σεζόν είναι η μόνη που δε μου άρεσε (αν και εξακολουθεί να βλέπεται). Βρήκα πολλά καλά στοιχεία και στην 6η και την 7η.

 

Η τελευταία μου φάνηκε... κάπως (μάλλον η χειρότερη μετά την 5η)... ίσως γιατί περίμενα άλλα πράγματα...

 

...αλλά το τελευταίο επεισόδιο της σειράς το βρήκα εξαιρετικό. Και γνωρίζω πολύ καλά ότι είμαι στη μειοψηφία. Θα επισημάνω πάντως ότι με πολλούς που το συζήτησα, καθώς και αρκετές γνώμες που διάβασα στο ίντερνετ, δεν είχαν καταλάβει την σημασία που είχε το φινάλε της σειράς. Για μένα ήταν ένα μοναδικό συναίσθημα.

 

Κάτι αντίστοιχο έγινε και με το Lost, όπου πολλοί όχι δεν κατάλαβαν τη σημασία, αλλά δεν κατάλαβαν το τέλος, τελεία. Ακόμη εκνευρίζομαι όταν ακούω να λένε:

 

LOST (αν και όχι στα αλήθεια) SPOILER

 

ότι τελικά ήταν όλοι πεθαμένοι...

 

 

Ωραία πείστηκα θα το δω όλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για να ακουστεί και μια άλλη γνώμη, όσον αφορά το Dexter, πέρα από τις πρώτες 4 σεζόν που συμφωνούμε όλοι, η 5η σεζόν είναι η μόνη που δε μου άρεσε (αν και εξακολουθεί να βλέπεται). Βρήκα πολλά καλά στοιχεία και στην 6η και την 7η.

 

Η τελευταία μου φάνηκε... κάπως (μάλλον η χειρότερη μετά την 5η)... ίσως γιατί περίμενα άλλα πράγματα...

 

...αλλά το τελευταίο επεισόδιο της σειράς το βρήκα εξαιρετικό. Και γνωρίζω πολύ καλά ότι είμαι στη μειοψηφία. Θα επισημάνω πάντως ότι με πολλούς που το συζήτησα, καθώς και αρκετές γνώμες που διάβασα στο ίντερνετ, δεν είχαν καταλάβει την σημασία που είχε το φινάλε της σειράς. Για μένα ήταν ένα μοναδικό συναίσθημα.

 

Κάτι αντίστοιχο έγινε και με το Lost, όπου πολλοί όχι δεν κατάλαβαν τη σημασία, αλλά δεν κατάλαβαν το τέλος, τελεία. Ακόμη εκνευρίζομαι όταν ακούω να λένε:

 

LOST (αν και όχι στα αλήθεια) SPOILER

 

ότι τελικά ήταν όλοι πεθαμένοι...

 

Δεν ήταν έτσι τελικά στο Lost?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τόσες σειρές που θέλω να δω... Εσείς με ποιες προτείνεται να ξεκινήσω;

1. Sons Of Anarchy

2. Utopia

3. Fargo (S03)

4. Dexter

5. The Wire

6. Westworld

7. Twin Peaks

8. Peaky Blinders

9. House M.D.

 

Απο αυτες που εγραψες δεν εχω δει καθολου twin peaks. SOA, peaky blinders τα παρατησα μετα απο 2 σεζον. Επισης το the wire το αφησα μετα την 2η. Αν και λενε πολλοι οτι ειναι απο τις καλυτερες αστυνομικες σειρες για εμενα ειναι πολυ generic και βαρετο. Ολα τα υπολοιπα τα εχω δει.

 

Το dexter ειναι απλα μοναδικο. Ο τροπος που διηγειται ο ιδιος την ιστορια και περιγραφει πως αλλαζει ο εαυτος του ειναι τρομερος. Εγω ειχα φαει τρελο κολλημα οταν την εβλεπα. Ειχα αρρωστησει πραγματικα.

 

Το westworld ειναι εξαιρετικο αλλα οχι απο τις καλυτερες σειρες που θα δεις ποτε. Επισης ειναι και ongoing. Αν σου αρεσουν τα sci-fi πχ τυπου  ex-machina (την ταινια) τοτε δες το.

 

Το utopia ειναι πολυ ωραια σειρα και υποτιμημενη κατα την γνωμη μου. Το story που θιγει εχει οντως νοημα στον πραγματικο κοσμο!

 

Το mouse MD ειναι μια ωραια πετσα να περνας την ωρα σου. (δεν το λεω για κακο)

 

Το fargo s3 ειναι ongoing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτες που εγραψες δεν εχω δει καθολου twin peaks. SOA, peaky blinders τα παρατησα μετα απο 2 σεζον. Επισης το the wire το αφησα μετα την 2η. Αν και λενε πολλοι οτι ειναι απο τις καλυτερες αστυνομικες σειρες για εμενα ειναι πολυ generic και βαρετο. Ολα τα υπολοιπα τα εχω δει.

 

Το dexter ειναι απλα μοναδικο. Ο τροπος που διηγειται ο ιδιος την ιστορια και περιγραφει πως αλλαζει ο εαυτος του ειναι τρομερος. Εγω ειχα φαει τρελο κολλημα οταν την εβλεπα. Ειχα αρρωστησει πραγματικα.

 

Το westworld ειναι εξαιρετικο αλλα οχι απο τις καλυτερες σειρες που θα δεις ποτε. Επισης ειναι και ongoing. Αν σου αρεσουν τα sci-fi πχ τυπου  ex-machina (την ταινια) τοτε δες το.

 

Το utopia ειναι πολυ ωραια σειρα και υποτιμημενη κατα την γνωμη μου. Το story που θιγει εχει οντως νοημα στον πραγματικο κοσμο!

 

Το mouse MD ειναι μια ωραια πετσα να περνας την ωρα σου. (δεν το λεω για κακο)

 

Το fargo s3 ειναι ongoing.

 

Το SOA το βαρέθηκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν ήταν έτσι τελικά στο Lost?

 

Όχι.

 

(κανονικά spoiler για το Lost)

 

 

Τα γνωστά flashbacks που δείχνει σε κάθε σεζόν στην τελευταία και μόνο σεζόν μετατρέπονται σε κάτι διαφορετικό: μας δείχνουν τι συνέβη όταν μετά το θάνατο όλων των χαρακτήρων (που δεν έχει σημασία πότε ή πως πέθαναν, απλά κάποια στιγμή, όπως όλοι, απλά πέθαναν) συναντήθηκαν στο καθαρτήριο.

 

Όλα αυτά που συμβαίνουν εκεί αφορούν, όμως, μόνο τα flashbacks (που δεν είναι flashbacks) και μόνο της τελευταίας σεζόν. Δεν αφορούν όλη την υπόλοιπη σειρά, δηλαδή όλες τις 5 πρώτες σεζόν συν όλα τα υπόλοιπα που δείχνει στη σεζόν 6.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SOA το βαρέθηκες?

 

Το soa ειχα δει 4 σεζον για την ακριβεια. Ειναι ωραιο που ειναι και καλα αλητεια φαση κτλ αλλα περα απο αυτο δεν με τραβηξε κατι αλλο, οποτε βρηκα αλλη σειρα που ηταν πιο ενδιαφερον για εμενα και το παρατησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απόλυτα αυτοτελή τα επεισόδια ή έχουν κάποια συνέχεια (όπως στο Sherlock) και κάποιο τέλος σαν σειρά;

Ολες οι season κινουνται γενικα στο ιδιο μοτιβο.

Τα επεισοδια δεν ειναι απολυτα αυτοτελη οπως λες. Αυτοτελη θα ελεγα πως ειναι η καθε season, με μια μικρη εξελιξη καθε φορα της ιστοριας και των χαρακτηρων.

 

Αυτο που λενε ολοι πως μετα την 4η δεν αξιζει, για μενα δεν ισχυει.

Η μονη season που ξεχωριζει για μενα ειναι η 2η. Απο εκει και περα οι υπολοιπες ειναι πανω κατω τα ιδια, με χειροτερη την 3η.

 

Βλεπεται ευκολα η σειρα, αλλα δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο. 9 season ουσιαστικα βλεπεις το ιδιο πραγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι season κινουνται γενικα στο ιδιο μοτιβο.

Τα επεισοδια δεν ειναι απολυτα αυτοτελη οπως λες. Αυτοτελη θα ελεγα πως ειναι η καθε season, με μια μικρη εξελιξη καθε φορα της ιστοριας και των χαρακτηρων.

 

Αυτο που λενε ολοι πως μετα την 4η δεν αξιζει, για μενα δεν ισχυει.

Η μονη season που ξεχωριζει για μενα ειναι η 2η. Απο εκει και περα οι υπολοιπες ειναι πανω κατω τα ιδια, με χειροτερη την 3η.

 

Βλεπεται ευκολα η σειρα, αλλα δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο. 9 season ουσιαστικα βλεπεις το ιδιο πραγμα...

8 σεζόν είναι. Πιστεύω η τέταρτη είναι η καλύτερη μετά πρώτη μετά δεύτερη μετά Τρίτη. Τις άλλες 4 τις έχω ξεγράψει δεν οδηγούν πουθενά.

Όχι.

 

(κανονικά spoiler για το Lost)

 

 

Τα γνωστά flashbacks που δείχνει σε κάθε σεζόν στην τελευταία και μόνο σεζόν μετατρέπονται σε κάτι διαφορετικό: μας δείχνουν τι συνέβη όταν μετά το θάνατο όλων των χαρακτήρων (που δεν έχει σημασία πότε ή πως πέθαναν, απλά κάποια στιγμή, όπως όλοι, απλά πέθαναν) συναντήθηκαν στο καθαρτήριο.

 

Όλα αυτά που συμβαίνουν εκεί αφορούν, όμως, μόνο τα flashbacks (που δεν είναι flashbacks) και μόνο της τελευταίας σεζόν. Δεν αφορούν όλη την υπόλοιπη σειρά, δηλαδή όλες τις 5 πρώτες σεζόν συν όλα τα υπόλοιπα που δείχνει στη σεζόν 6.

 

Δηλαδή 5 σεζόν είναι ζωντανοί? Τα μπέρδεψαν αρκετά στην τελευταία σεζόν μέχρι την Πέμπτη όλα πήγαιναν καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 σεζόν είναι. Πιστεύω η τέταρτη είναι η καλύτερη μετά πρώτη μετά δεύτερη μετά Τρίτη. Τις άλλες 4 τις έχω ξεγράψει δεν οδηγούν πουθενά.

 

Δηλαδή 5 σεζόν είναι ζωντανοί? Τα μπέρδεψαν αρκετά στην τελευταία σεζόν μέχρι την Πέμπτη όλα πήγαιναν καλά.

 

 

Ό,τι είδαμε στη σειρά εκτός από τα ""Flashbacks"" στην 6η σεζόν έγινε κανονικά. Δεν πέθαναν στην πτώση του πρώτου επεισοδίου όπως πολλοί πίστεψαν. Μόνο στις παράλληλες ιστορίες της 6ης σεζόν είναι νεκροί και η ιστορία τους τελειώνει στην εκκλησία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δηλαδή 5 σεζόν είναι ζωντανοί? Τα μπέρδεψαν αρκετά στην τελευταία σεζόν μέχρι την Πέμπτη όλα πήγαιναν καλά.

 

Προσωπικά δεν βρίσκω κάποιο μπέρδεμα. Το έδειξαν ξεκάθαρα. Αλλά μιας και μπερδεύτηκαν πολλοί, ίσως θα μπορούσαν να το κάνουν ακόμη πιο σαφές. Από την άλλη αν συνέβαινε αυτό, εμένα θα μου ήταν ενοχλητικό, καθώς δε μου αρέσει να μου τα εξηγούν όλα. Μου αρέσει να με εμπιστεύονται και λίγο ότι θα τα καταλάβω από μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dexter μετα απο 4η σεζον που επιασε το απολυτο peak της, θυμαμαι το ποσο επιπολαιο εγινε σε βαθμο να γελαω μαζι του σε καποια σημεια. Καλα στη τελευταια σεζον, ειχε προηγηθει η απογοητευση και ηταν σαν να συγκεντρωθηκε ακομα περισσοτερο με καρικατουρες καινουργιων χαρακτηρων ή χαρακτηρων που ξεραμε ηδη και αδυναμα plots.

 

Οι πρωτες 4 ηταν κορυφαιες με ιντριγκαδορικους villains και μη (Doakes, Ice Truck killer, trinity killer με σουπερ Lithgow), γνωριζες ακομα τις πτυχες του Dexter και των γυρων του και γενικα αφηνε κατι το υποσχομενο (στη χειροτερη των περιπτωσεων). Μετα οτι ακολουθησε ηταν κατι αγευστο στη καλυτερη imo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν βρίσκω κάποιο μπέρδεμα. Το έδειξαν ξεκάθαρα. Αλλά μιας και μπερδεύτηκαν πολλοί, ίσως θα μπορούσαν να το κάνουν ακόμη πιο σαφές. Από την άλλη αν συνέβαινε αυτό, εμένα θα μου ήταν ενοχλητικό, καθώς δε μου αρέσει να μου τα εξηγούν όλα. Μου αρέσει να με εμπιστεύονται και λίγο ότι θα τα καταλάβω από μόνος μου.

 

Η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο πλάνο της σειράς (στους τίτλους τέλους εννοώ) ήταν αυτό που μπέρδεψε τους περισσότερους. Αν δεν είχε μπει αυτό ίσως ήταν ακόμη πιο ξεκάθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lost ηταν μια σειρα που βαλαν τοσα μυστηρια και Plot holes που στο τελος αυτοι που το γραφαν δεν ξεραν τι να κανουν. Τα μπαλωσαν οπως οπως και το κλεισανε... Υπηρχε thread για συζητηση σχετικα με το lost. Νομιζω μπορειτε να φανταστειτε τι εγινε, μην γινει το ιδιο και εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To LOST δεν ήταν μόνο μια σειρά μυστηρίου. Για μένα το πιο ενδιαφέρον κομμάτι του ήταν οι κοινωνικές ιστορίες από την ζωή των πρωταγωνιστών που εξιστορούνταν στα flashbacks. Αυτό το κομμάτι ήταν πραγματικά ένα αριστούργημα, που όμως οι περισσότεροι παρασύρμένοι από τα μυστήρια και την προσπάθεια εξήγησής τους δεν έδιναν την προσοχή που έπρεπε.

Δεν θυμάμαι να υπάρχει άλλη σειρά με τόσους πολλούς πρωταγωνιστές, που σε κάθε επεισόδιο επικεντρωνόταν σε έναν και σε κάποιο προηγούμενο κομμάτι της ζωής του που το συνέδεε άψογα με τα γεγονότα πάνω στο νησί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα υπάρχουν πολλά αμφιλεγόμενα θέματα γύρω από γνωστές και διάσημες σειρές, που οφείλεται κυρίως σε αυτό που λίγο πολύ όλοι έχουμε, να απορρίπτουμε κάτι που μας φαίνεται περίεργο επειδή δε μπορούμε να το εξηγήσουμε, είτε αυτό είναι μία ταινία είτε σειρά είτε ακόμα σημαντικότερα θέματα. Το ίδιο είχε συμβεί και με το επεισόδιο "Fly" του Breaking Bad, το οποίο πολλοί είχαν κατακρίνει, ενώ ήταν ένα από τα επεισόδια που ελάχιστες σειρές έχουν. Γεμάτο συμβολισμούς που ήθελαν λίγο ψάξιμο και εμβάθυνση για να τα κατανοήσει κάποιος. Σαφώς και ήταν επεισόδιο με χαμηλό budget, για εξασφάλιση για τα επόμενα επεισόδια, όμως και μέσα από αυτό κατάφεραν να κάνουν κάτι εκπληκτικό, που πολλοί απέρριψαν. Λογικό είναι βέβαια και το γεγονός ότι κάποιος βλέπει μία σειρά για να περάσει η ώρα του ευχάριστα, χωρίς να χρειάζεται να σκεφτεί και να μπερδευτεί με ανόητα πολλές φορές plot twist (σ.σ. Mr. Robot), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ένας δημιουργός που θέλει να προσφέρει κάτι πιο "έξυπνο" πρέπει να απορρίπτεται. 

 

Αυτό σαν πρόσθεση για το Lost, που και εγώ θεώρησα μία από τις καλύτερες σειρές με "must" τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...