Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, costacurta είπε

Καλή επιλογή αλλά αυτά τα δημοφιλή τα έχω δεί και τα έχω αφήσει πρό πολλού. Πλέον ψάχνω πιο κρυμμένες ταινίες 

Γενικά δεν έχω δει και πολλές ταινίες που να ταιριάζουν στα κριτήρια που θέτεις, πέρα από τις πλέον πασίγνωστες (Miyazaki/Studio Ghibli , Park Chan-wook, Almodovar, Argento κλπ ) οπότε θα προτείνω κάποιες που έχω δει τυχαία , είναι πιθανό να μην έχεις υπόψη σου και έχουν κάποιο ενδιαφέρον κατά την γνώμη μου (έριξα λίγο τον περιορισμό σε 7 (imdb) γιατί διαφορετικά δεν θα είχα σχεδόν τίποτε να προτείνω). Τις παραθέτω σε σειρά από γνωστότερες σε πιο "άγνωστες".

  • Trolljegeren / Troll Hunter : Νορβηγικό mockumentary για τα μυθικά τρολ που κατοικούν στην χώρα. Δεν μου αρέσουν συνήθως τέτοιου είδους ταινίες αλλά η συγκεκριμένη είναι  καλοφτιαγμένη, με πολύ όμορφα πλάνα τις χώρας (που για μια φορα δεν περιορίζονται στα φιόρδ) και αρκετά καλό χιούμορ. 
  • A Town Called Panic : Βελγικό surreal κωμικό stopmotion (γαλλόφωνο). Αξίζει από όσο θυμάμαι και μόνο για τις περίεργες και απρόβλεπτες καταστάσεις που δημιουργεί. Δεν ξέρω αν  είναι τόσο καλή όσο την παρουσιάζουν στον imdb πχ αλλά ούτε μετάνιωσα που την είδα 
  • Urok / The Lesson : Βουλγάρικο δράμα. Απλή ταινία που δεν προσφέρει κάτι μοναδικό ή έχει ιδιαίτερα καλή εκτέλεση σε κάτι από όσα κάνει αλλά είναι καλή και νομίζω ότι κάποιες μικρές ομοιότητες μεταξύ των κοινωνιών μας αλλά και στην ιδιοσυγκρασία την κάνουν αρκετά ενδιαφέρουσα. 
  • Psiconautas, los niños olvidados / Birdboy: The Forgotten Children : Ισπανικό animation (σίγουρα όχι για να το δει κανείς με τα παιδιά). Παίζει με πολλά θέματα (κατάθλιψη, περιβαλλοντική καταστροφή, ναρκωτικά ...) και, αν και δεν είναι πετυχημένη η προσέγγιση που έχει σε όλα, αν μη τι άλλο κρατάει το ενδιαφέρον. Αρκετά καταθλιπτική.
  • The History of Future Folk : Την βάζω ως extra επειδή είναι αμερικάνικη. Κατάλληλη για να ξεπεράσει κανείς την προηγούμενη.

Ελπίζω να πέτυχα κάτι που να σου κινεί το ενδιαφέρον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειδα προσφατα το Hotel Mumbai. Φοβερη ταινια. Ψαχνω κατι αναλογο, με ενδιαφερει ο συνδυασμος δυτικοι τουριστες σε ξενη χωρα, σκαει προβλημα, αντιμετωπιση. Αν βασιζεται σε αληθινη ιστορια ακομα καλυτερα. Ειχα δει καποια στιγμη και ενα αλλο με ενα πραξικοπημα που εγινε σε μια ασιατικη χωρα και ειχε βρεθει μια οικογενεια αμερικανων που προσπαθουσαν να σωθουν, επισης καλο και στο μοτιβο που ψαχνω.

Δεν θελω κλασικη αμερικανια με μπαμ μπουμ μακελειο, θελω σασπενς κλπ :lol:

Σας ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stormrain είπε

Ειδα προσφατα το Hotel Mumbai. Φοβερη ταινια. Ψαχνω κατι αναλογο, με ενδιαφερει ο συνδυασμος δυτικοι τουριστες σε ξενη χωρα, σκαει προβλημα, αντιμετωπιση. Αν βασιζεται σε αληθινη ιστορια ακομα καλυτερα. Ειχα δει καποια στιγμη και ενα αλλο με ενα πραξικοπημα που εγινε σε μια ασιατικη χωρα και ειχε βρεθει μια οικογενεια αμερικανων που προσπαθουσαν να σωθουν, επισης καλο και στο μοτιβο που ψαχνω.

Δεν θελω κλασικη αμερικανια με μπαμ μπουμ μακελειο, θελω σασπενς κλπ :lol:

Σας ευχαριστω :)

Τσεκαρε:

United 93

Argo

The Attacks of 26/11

The Siege

The Kingdom

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, micos000 είπε

Movies
------------
What happened to Monday
Children of men
Requiem for a dream
RockNRolla
The Jacket
Martyrs (το παλιό)
Hanna
The impossible
Love (2011)
Primer (2004)
The Prestige (2006)
Haispray
The girl with all the gifts
Labyrinth (1986)
Before the Devil Knows You’re Dead
Baby driver
The immitation game
Whiplash
Sunshine
P.S. I Love you
Point blank (2010)
 

Animated
----------------
Paprika (2006)
Kubo and the two strings
Rango
Coraline
Howl’s Moving Castle
Persepolis
Wall-E
The Lorax
Horton Hears a Who
Metropolis (2002)
Princess Mononoke
Nausicaä of the Valley of the Wind
The Nightmare Before Christmas
Song of the Sea
Mary and Max
Castle in the Sky
 

Ειναι λίγο αλαλούμ. Ευρώπη/Χόλιγουντ /δράση /οσκαρικες /κλισέ /χαζό κωμωδίες/αλ ταιμ κλασικ.... λίγο άπο όλα 

Τις έχω δει δεν ψάχνω κάτι τέτοιο πλέον 

8 ώρες πριν, PerfectParanoia είπε

Γενικά δεν έχω δει και πολλές ταινίες που να ταιριάζουν στα κριτήρια που θέτεις, πέρα από τις πλέον πασίγνωστες (Miyazaki/Studio Ghibli , Park Chan-wook, Almodovar, Argento κλπ ) οπότε θα προτείνω κάποιες που έχω δει τυχαία , είναι πιθανό να μην έχεις υπόψη σου και έχουν κάποιο ενδιαφέρον κατά την γνώμη μου (έριξα λίγο τον περιορισμό σε 7 (imdb) γιατί διαφορετικά δεν θα είχα σχεδόν τίποτε να προτείνω). Τις παραθέτω σε σειρά από γνωστότερες σε πιο "άγνωστες".

  • Trolljegeren / Troll Hunter : Νορβηγικό mockumentary για τα μυθικά τρολ που κατοικούν στην χώρα. Δεν μου αρέσουν συνήθως τέτοιου είδους ταινίες αλλά η συγκεκριμένη είναι  καλοφτιαγμένη, με πολύ όμορφα πλάνα τις χώρας (που για μια φορα δεν περιορίζονται στα φιόρδ) και αρκετά καλό χιούμορ. 
  • A Town Called Panic : Βελγικό surreal κωμικό stopmotion (γαλλόφωνο). Αξίζει από όσο θυμάμαι και μόνο για τις περίεργες και απρόβλεπτες καταστάσεις που δημιουργεί. Δεν ξέρω αν  είναι τόσο καλή όσο την παρουσιάζουν στον imdb πχ αλλά ούτε μετάνιωσα που την είδα 
  • Urok / The Lesson : Βουλγάρικο δράμα. Απλή ταινία που δεν προσφέρει κάτι μοναδικό ή έχει ιδιαίτερα καλή εκτέλεση σε κάτι από όσα κάνει αλλά είναι καλή και νομίζω ότι κάποιες μικρές ομοιότητες μεταξύ των κοινωνιών μας αλλά και στην ιδιοσυγκρασία την κάνουν αρκετά ενδιαφέρουσα. 
  • Psiconautas, los niños olvidados / Birdboy: The Forgotten Children : Ισπανικό animation (σίγουρα όχι για να το δει κανείς με τα παιδιά). Παίζει με πολλά θέματα (κατάθλιψη, περιβαλλοντική καταστροφή, ναρκωτικά ...) και, αν και δεν είναι πετυχημένη η προσέγγιση που έχει σε όλα, αν μη τι άλλο κρατάει το ενδιαφέρον. Αρκετά καταθλιπτική.
  • The History of Future Folk : Την βάζω ως extra επειδή είναι αμερικάνικη. Κατάλληλη για να ξεπεράσει κανείς την προηγούμενη.

Ελπίζω να πέτυχα κάτι που να σου κινεί το ενδιαφέρον. 

Πολύ καλή λίστα μαν/έπιασες κατευθείαν που παίζω μπάλα .  To history of future δεν το γνώριζα μπήκε στην λίστα. Oπως και η βουλγαρική, δεν έχω δει κάποια βουλγαρική, από Ρουμανία και Σερβία είδα μερικές /επίσης θα την τιμήσω. Τις υπόλοιπες τις έχω δει 

6 ώρες πριν, SeXBOX είπε

Εύγε 

4 ακόμα στην λίστα (12 χρόνια /οι δύο σκανδιναβικες και η γερμανική.λατρεύω την γερμανική σχολή. Για μενα δεύτερη ένα τσικ κάτω από την περσική σχολή κινηματογράφου. 

 

Τις υπόλοιπες τις εχω δει. 

 

Ανα διαστήματα ότι ανακαλύπτεται ξέρετε... 

 

 

Edit δυστυχώς δυσκολεύομαι αρκετά να βρω την βουλγαρική και το Reprise. Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια αφού δω τις υπόλοιπες 

Επεξ/σία από costacurta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω ενδιαφέροντα ντοκιμαντέρ, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον σε αυτά που έχουν να κάνουν με την τεχνολογία, αλλά είμαι ανοικτός σε κάθε θέμα  αρκεί να παρουσιάζεται καλά . Δεν έχω δει σχεδόν τίποτα από το είδος οπότε ό,τι και να προτείνετε το πιο πιθανό είναι να μην το έχω δει.

12 ώρες πριν, costacurta είπε

Ειναι λίγο αλαλούμ. Ευρώπη/Χόλιγουντ /δράση /οσκαρικες /κλισέ /χαζό κωμωδίες/αλ ταιμ κλασικ.... λίγο άπο όλα 

Τις έχω δει δεν ψάχνω κάτι τέτοιο πλέον 

Πολύ καλή λίστα μαν/έπιασες κατευθείαν που παίζω μπάλα .  To history of future δεν το γνώριζα μπήκε στην λίστα. Oπως και η βουλγαρική, δεν έχω δει κάποια βουλγαρική, από Ρουμανία και Σερβία είδα μερικές /επίσης θα την τιμήσω. Τις υπόλοιπες τις έχω δει 

Εύγε 

4 ακόμα στην λίστα (12 χρόνια /οι δύο σκανδιναβικες και η γερμανική.λατρεύω την γερμανική σχολή. Για μενα δεύτερη ένα τσικ κάτω από την περσική σχολή κινηματογράφου. 

Τις υπόλοιπες τις εχω δει. 

Ανα διαστήματα ότι ανακαλύπτεται ξέρετε... 

Edit δυστυχώς δυσκολεύομαι αρκετά να βρω την βουλγαρική και το Reprise. Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια αφού δω τις υπόλοιπες 

Την είχα δει σε κινηματογράφο οπότε δεν είχα εικόνα για το αν μπορεί να βρεθεί για streaming. Από ότι βλέπω, πέρα από το να την δει κάνεις μέσω vpn από το google play της ιταλίας/βουλγαριας, ο μόνος νόμιμος τρόπος να την δει κανείς στην Ελλάδα είναι να αγοράσει το dvd και να  περιμένει αποστολή από Θεσσαλονίκη. Αν θες βοήθεια να την βρεις στείλε μου με προσωπικό μήνυμα ενα mail (ακόμα και προσωρινό πχ Guerrilla Mail) να σου στείλω link.

 

Επεξ/σία από PerfectParanoia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, stormrain είπε

Ειδα προσφατα το Hotel Mumbai. Φοβερη ταινια. Ψαχνω κατι αναλογο, με ενδιαφερει ο συνδυασμος δυτικοι τουριστες σε ξενη χωρα, σκαει προβλημα, αντιμετωπιση. Αν βασιζεται σε αληθινη ιστορια ακομα καλυτερα. Ειχα δει καποια στιγμη και ενα αλλο με ενα πραξικοπημα που εγινε σε μια ασιατικη χωρα και ειχε βρεθει μια οικογενεια αμερικανων που προσπαθουσαν να σωθουν, επισης καλο και στο μοτιβο που ψαχνω.

Δεν θελω κλασικη αμερικανια με μπαμ μπουμ μακελειο, θελω σασπενς κλπ :lol:

Σας ευχαριστω :)

No Escape

Αυτό λές μάλλον , και εμένα μου άρεσε πάρα πολύ , έχεις συνέχεια ένα άγχος μέχρι να τελειώσει η ταινία και δεν θυμάμαι τον Owen Wilson σε κάτι διαφορετικό εκτός κωμωδίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tsofras είπε

No Escape

Αυτό λές μάλλον , και εμένα μου άρεσε πάρα πολύ , έχεις συνέχεια ένα άγχος μέχρι να τελειώσει η ταινία και δεν θυμάμαι τον Owen Wilson σε κάτι διαφορετικό εκτός κωμωδίας

Με έβαλες σε σκέψεις με αυτό που είπες και όντως δεν τον θυμόμουν σε κάτι άλλο πέρα από κωμωδίες, ιδίως σε πρωταγωνιστικό ρόλο (έπαιζε και στο Ανακόντα αλλά δεν ήταν πρώτη μούρη) και βρήκα μια ταινία του 1999, το Minus Man και φαίνεται ενδιαφέρουσα. Με παίδεψε λίγο αλλά τη βρήκα σε dvdrip με Αγγλικούς υπότιτλους και την κατεβάζω να τη δω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, micos000 είπε

Με έβαλες σε σκέψεις με αυτό που είπες και όντως δεν τον θυμόμουν σε κάτι άλλο πέρα από κωμωδίες, ιδίως σε πρωταγωνιστικό ρόλο (έπαιζε και στο Ανακόντα αλλά δεν ήταν πρώτη μούρη) και βρήκα μια ταινία του 1999, το Minus Man και φαίνεται ενδιαφέρουσα. Με παίδεψε λίγο αλλά τη βρήκα σε dvdrip με Αγγλικούς υπότιτλους και την κατεβάζω να τη δω.

Όταν με το καλό την δείς γράψε στο αντίστοιχο thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, tsofras είπε

No Escape

Αυτό λές μάλλον , και εμένα μου άρεσε πάρα πολύ , έχεις συνέχεια ένα άγχος μέχρι να τελειώσει η ταινία και δεν θυμάμαι τον Owen Wilson σε κάτι διαφορετικό εκτός κωμωδίας

Ναι ναι αυτή ηταν! Φοβερη ταινια! 

@Arkin ευχαριστώ για την λιστα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,καμια καλη μυστηριου εχετε να προτεινετε ? Απο αστυνομικο μεχρι και supernatural η sci fi,δεν εχει σημασια αρκει να χει καλη πλοκη και μυστηριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Παιδια,καμια καλη μυστηριου εχετε να προτεινετε ? Απο αστυνομικο μεχρι και supernatural η sci fi,δεν εχει σημασια αρκει να χει καλη πλοκη και μυστηριο

El Cuerpo 

Contratiempo

Donnie Darko

Mystic River

Seven

Zodiac

Moon

The Game 

Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

El Cuerpo 

Contratiempo

Donnie Darko

Mystic River

Seven

Zodiac

Moon

The Game 

Insomnia

τα χω δει ολα :D . Κανα καλο που να βγηκε προσφατα,την τελευταια 5ετια δλδ,γιατι τα περισσοτερα παλια τα εχω τιμησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alastor192 είπε

τα χω δει ολα :D . Κανα καλο που να βγηκε προσφατα,την τελευταια 5ετια δλδ,γιατι τα περισσοτερα παλια τα εχω τιμησει

Τσεκαρε

Escape Room

The Highwaymen

Glass

High Life 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...