Προς το περιεχόμενο

Τι να δω; Προτείνετε μου ταινίες


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, stormrain είπε

Παιδες προτεινετε μου παρακαλω καμια ταινια σαν το The Bar ή το Toc Toc. Δεν με ενδιαφερει τοσο το ειδος, αν ειναι δυνατον οχι splatter ομως, αλλα θελω το μοτιβο Χ αριθμος ανθρωπων κλεινονται καπου, ο καθενας εχει διαφορετικο χαρακτηρα (εστω και καρικατουρα) κλπ κλπ. 
Εχω δει το Exam πχ, το  The Circle που κι αυτα ειναι στο περιπου στο στυλ αυτου που ψαχνω.

Αν και μάλλον σε πηγαίνω σε άλλη κατηγορία από αυτές που αναφέρεις (δεν τις έχω δει), το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι το  "El ángel exterminador/Εξολοθρευτής Άγγελος" του Μπουνιούελ (1962).

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
9 λεπτά πριν, Ανήξερη είπε

Αν και μάλλον σε πηγαίνω σε άλλη κατηγορία από αυτές που αναφέρεις (δεν τις έχω δει), το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι το  "El ángel exterminador/Εξολοθρευτής Άγγελος" του Μπουνιούελ (1962).

Ενδιαφερον τρεηλερ! Θα το τσεκαρω, ευχαριστω :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το The Circle μου άρεσε κι εμένα. Έλεγξε τα παρακάτω:

The Mist, με χαλαρές σχέσεις με το the fog

Cube 1, 2, 0 (ναι, μηδέν), ιδίως το 1ο.

Devil, υπερβολικά κλειστό μέσα σε ασανσέρ.

And Then There Were None (1945), all time classic

ATM, χμμμ, ενδιαφέρον και με καλή ανατροπή στο τέλος.

Speed... φυσικά.

The 33, δεν το είδα αλλά είναι στα υπ' όψιν.

The platform... Ουάου! Τρελή σύλληψη αν και λίγο ότι να 'ναι στα physics του.

Frozen (2010), όχι το παιδικό :D

Nine Dead, περίπου σαν το Circle αλλά με άλλου είδους τέλος.

Martyrs, το Γαλλικό, όχι το Αμερικάνικο. Είναι λίγο gore και θέλει στομάχι.

10 Cloverfield Lane

Identity

1408

Celda 211 (Cell 211), εντάξει, όχι ακριβώς αυτό το στυλ αλλά πολύ καλό.

Misery, του Stephen King

Maze Runner

La habitación de Fermat (Fermat's Room)

Αυτααά

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που θες ισπανική και σε περίπτωση που σου έχουν ξεφύγει, πάρε άλλες 2 του Álex de la Iglesia, La comunidad (2000) και Crimen ferpecto (2004). Για την δεύτερη, καλύτερα μην δεις τρέιλερ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Members
Στις 19/10/2020 στις 6:48 ΜΜ, stormrain είπε

Παιδες προτεινετε μου παρακαλω καμια ταινια σαν το The Bar ή το Toc Toc. Δεν με ενδιαφερει τοσο το ειδος, αν ειναι δυνατον οχι splatter ομως, αλλα θελω το μοτιβο Χ αριθμος ανθρωπων κλεινονται καπου, ο καθενας εχει διαφορετικο χαρακτηρα (εστω και καρικατουρα) κλπ κλπ. 
Εχω δει το Exam πχ, το  The Circle που κι αυτα ειναι στο περιπου στο στυλ αυτου που ψαχνω.

To The Man From Earth διαδραματίζεται όλο σε ένα δωμάτιο αν και υποψιάζομαι πως θες κάτι πιο κοντά στο El método. Μιας και αναφέρθηκε ο Κύβος, αν μπορέσεις να το βρεις, δες και το επεισόδιο της Ζώνης του Λυκόφωτος που αποτέλεσε την πηγή έμπνευσης. Από όσο θυμάμαι (πάνε χρόνια που το είδα) δεν ήταν ασφαλώς τόσο διασκεδαστικό όσο η πρώτη ταινία (οι άλλες δεν με ξετρέλαναν αφού από ένα σημείο και μετά άρχισαν να επαναλαμβάνονται) αλλά από άποψη νοημάτων έχει περισσότερο βάθος παρά την μικρότερη διάρκεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
44 λεπτά πριν, gsarig είπε

To The Man From Earth διαδραματίζεται όλο σε ένα δωμάτιο αν και υποψιάζομαι πως θες κάτι πιο κοντά στο El método. Μιας και αναφέρθηκε ο Κύβος, αν μπορέσεις να το βρεις, δες και το επεισόδιο της Ζώνης του Λυκόφωτος που αποτέλεσε την πηγή έμπνευσης. Από όσο θυμάμαι (πάνε χρόνια που το είδα) δεν ήταν ασφαλώς τόσο διασκεδαστικό όσο η πρώτη ταινία (οι άλλες δεν με ξετρέλαναν αφού από ένα σημείο και μετά άρχισαν να επαναλαμβάνονται) αλλά από άποψη νοημάτων έχει περισσότερο βάθος παρά την μικρότερη διάρκεια.

Nαι κατι σαν το El Metodo εψαχνα, το ειχα δει παλιοτεραα αυτο! Το The Cube το ειδα καθως και καποια αλλα που αναφερθηκαν, βαζω και το Man from Earth στη λιστα ομως γιατι φαινεται να εχει ενδιαφερον! Ευχαριστω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για όσους τους αρέσει ο Johnny Depp προτείνω μια πολύ καλή ταινία.

Black mass ο τίτλος.Εξαιρετικη 

Στις 14/5/2012 στις 2:09 ΜΜ, taroutatsou είπε

Για τα Τhis is England, The Football Factory έχω ακούσει αλλά δεν τα έχω δει.

Το football factory πολύ καλό.

Επίσης προτείνω το green Street hooligans

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2012 στις 2:09 ΜΜ, taroutatsou είπε

Για τα Τhis is England, The Football Factory έχω ακούσει αλλά δεν τα έχω δει.

Το football factory πολύ καλό.

Επίσης προτείνω το green Street hooligans

Για όσους το χουν δει ξέρουν ότι είναι ταινιαρα.Το έργο λέγεται dogville με την nikol kidman.

Παλιό βέβαια αλλά πολύ καλό.

Σε όσους/ες αρέσει η nikol kidman δείτε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2020 στις 1:20 ΜΜ, salvador_ είπε

καλησπέρα   το split  https://www.imdb.com/title/tt4972582/?ref_=fn_al_tt_1  το έχετε δεί , έχει ενδιαφέρον η πλοκή του έργου ?  

ευχαριστώ

 

μου αρεσε, δεν πηγα με ιδιαιτερες προσδοκιες- night shyamalan γαρ, αλλα ειχε ενδιαφερον, καλοι και οι κυριοι πρωταγωνιστες του. επισης ηθελα να κλεισω την τριλογια και με το glass, το οποιο ειχε τα κουσουρια του αλλα μου αρεσε η εικονα που προβαλει, μια μακετα για πολλες superhero ταινιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω κάποια ταινία με το συγκεκριμένο concept: Horror (με στοιχεία survival) που να λαμβάνει χώρα σε κάποιο πλοίο ή υποβρύχιο. Όχι απαραίτητα με φαντάσματα και τέτοια πράγματα, αν έχει ιδανικά τίποτα τέρατα ή κάτι αντίστοιχο. Δεν έχω θέμα επίσης αν έχει scifi horror θεματολογία. 

Η τελευταία που πλησιάζει σε αυτό που ψάχνω, αν και πάει προς το sci-fi ήταν αυτή εδώ που είχα δει πρν κάποια χρόνια κ μαρεσε ( imdb.com/title/tt1188729/ ) [ Pandorum -2009 ]

Ναι έχω δει ΚΑΙ το Event Horizon 

Και τα Alien ( παλιά/νεότερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...