Προς το περιεχόμενο

Κενο ασφαλιστικης καλυψης


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν ενα προστατευομενο μελος απο σαφαλιστικο ταμειο  γονεα για ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη αρχισει να εργαζεται πρεπει ο γονεας να διακοψει την παρεχομενη ασφαλεια αμμεσα .

Για να αποκτησει ομως δικη του ασφαλιστικη καλυψη ΙΚΑ το μελος   απαιτουνται καποιο μηνες εργασιας και καποιοι αλλοι παραμετροι .

Αν σε αυτο το χρονικο διαστημα χρειαστει ιατρικη , φαρμακευτικη ή ακομα χειροτερα νοσοκομειακη περιθαλψη τι γινεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις λαθος....Αυτο ειχα κανει με τον γιο μου πριν δυο-τρια  χρονια αλλα απο το δικο μου ταμειο με ..."επεπληξαν" οταν πηγα να κανω διακοπη για να ασφαλιστει σε ΙΚΑ και εκανα υπευθυνη δηλωση οτι αν ενδιαμεσα ειχε χρησιμοποιησει την δικη μου ασφαλεια θα πληρωνα τυχον εξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αφού φαίνεται ότι δεν είναι κάπου ασφαλισμένος,άρα υποτίθεται είναι ακόμη κάτω υπό την δική σου προστασία.Λίγο κουφό μου φαίνεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που αρχιζει εργασια ειναι υποχρεωτικη αμεσα η διακοπη απο παρεχομενη απο γονεα σαφαλιση .Το λεω με σιγουρια γιατι το εχω περασει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι για να αποκτήσεις ασφάλεια και να φύγεις από προστατευομενο μέλος πρέπει να συμπληρώσεις ένα αριθμό ενσημων δεν κόβεις κατευθείαν την ασφάλεια. Απισης αν ο μισθός σου ανά έτος είναι κάτω από 3000ευρο πάλι δεν φεύγεις από προστατευομενο μελος

 

Αυτά ισχύουν αν είσαι φοιτητής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

arxangelos, on 16 May 2016 - 7:46 PM, said:arxangelos, on 16 May 2016 - 7:46 PM, said:

Νομίζω ότι για να αποκτήσεις ασφάλεια και να φύγεις από προστατευομενο μέλος πρέπει να συμπληρώσεις ένα αριθμό ενσημων δεν κόβεις κατευθείαν την ασφάλεια. Απισης αν ο μισθός σου ανά έτος είναι κάτω από 3000ευρο πάλι δεν φεύγεις από προστατευομενο μελος

 

Αυτά ισχύουν αν είσαι φοιτητής

 

 

Αυτο για τις 3.000 ισχυει μονο για την φορολογικη δηλωση .Δυστυχως για την ασφαλεια επειδη το εζησα σχετικα προσφατα δεν ισχυει  αυτο που λες.

 

Οταν ο γιος μου επιασε δουλεια και ρωτησα στο δικο μου ασφαλιστικο για διακοπη συναδελφισσα φιλικα και συναδελφικα μου ειπε να μην το κανω και ακομα και αν χρειαζοταν να κανει χρηση πριν εχει δικη του ασφαλεια το ταμειο μου θα μου ζηταγε τυχον νοσηλεια πισω με τιμες Δημοσιου.

 

Ιδια περιπτωση εχω τωρα με την 18 και κατι κορη μου φοιτητρια που επιασε πριν 3 μερες δουλεια .

 

Εστειλα και σχετικο email στο ΙΚΑ αλλα δεν ευελπιστω σε απαντηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...