Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη καταδίκη στη χώρα μας για είδηση hoax είναι γεγονός


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μια απόφαση σταθμό, το Μονομελές Πλημμελειοδικείο Βέροιας, καταδίκασε -ερήμην- ιδιοκτήτη ιστοσελίδας με θέματα για γονείς, για άρθρο με τίτλο «ΣΟΚ: Δείτε πώς οι εταιρείες εξαπλώνουν τον καρκίνο μέσω εμβολίων» και με την αιτιολογία της διασποράς ψευδών ειδήσεων.

Όπως αναφέρει η εφημερίδα «Καθημερινή», το δημοσίευμα αναρτήθηκε για πρώτη φορά το 2009 και από τότε αναδημοσιεύεται συνεχώς σε διάφορες ιστοσελίδες και με μικρές αλλαγές κάθε φορά. Στο δημοσίευμα γίνεται λόγος για τη μικρή Μαιρούλα που έκανε το εμβόλιο MMR και παρουσίασε στη συνέχεια όγκο στον εγκέφαλο. Σύμφωνα με την ιστορία, «την τρίτη ημέρα το βράδυ το παιδί είδε έναν εφιάλτη, πιέστηκε και επειδή δεν είχε αρκετά αιμοπετάλια έπαθε εγκεφαλική αιμορραγία. Το παιδί, ενώ πήγαινε καλά στη θεραπεία, τελικά πέθανε». Για μεγαλύτερη αξιοπιστία του άρθρου, διάφοροι «επιστήμονες» μας ενημερώνουν ότι «τα εμβόλια εξαπλώνουν το AIDS, τη λευχαιμία και άλλες φρικιαστικές πληγές σε όλο τον κόσμο».

 

Η γνωστή ιστοσελίδα «Ελληνικά hoaxes» είχε καταρρίψει ήδη από το 2013 -αρκετά εύκολα- όλο το δημοσίευμα με επιχειρήματα ενώ επανήλθε την επόμενη χρονιά τον Σεπτέμβριο με νέο δημοσίευμα και μετά από νέα διάδοση του δημοσιεύματος.

 

Η ποινή που επιβλήθηκε στον ιδιοκτήτη της ιστοσελίδας είναι 6 μήνες φυλάκιση με αναστολή τριών ετών και πρόστιμο €500. Ενδεικτικό είναι ότι η μήνυση έγινε από αστυνομικό ο οποίος απευθύνθηκε στον εισαγγελέα και ο οποίος με τη σειρά του παρέπεμψε την υπόθεση σε δίκη.

 

Όπως συμβαίνει σε ανάλογες περιπτώσεις, παρόμοια δημοσιεύματα συνεχίζουν να κυκλοφορούν στο Internet από ιστοσελίδες αμφιβόλου ποιότητας, συναντώντας μάλιστα και σημαντική αποδοχή.

 

Link.png Site: Καθημερινή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατί; Δεν σου αρέσει ο πλακούντας;

 

 

Μόνο ο Πλαπούτας...

 

http://content-mcdn.imerisia.gr/filesystem/images/20151117/engine/newego_LARGE_t_641_106746453_type13031.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σειρά να παίρνουν με τη διαδικασία του κατεπείγοντος θέματα όπως "Φραπελιά", "Εμβόλια και αυτισμός", "Κίνημα κατά του εμβολιασμού" και στη συνέχεια το 80% περίπου των θεμάτων στα ελληνικά Μ.Μ.Ε. (έντυπα και μη), στα διάφορα βλογ του κwloy και σε κάθε τι παρεμφερές.

 

Δικαίωμα στην έκφραση και στην πληροφόρηση, είπαμε, αλλά να είναι και υπόλογος ο καθένας για τα ψέματά του.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζοντας αυτη την ειδηση ειδα να περνανε μπροστα απο τα ματια μου ολα τα δημοσιευματα που εχω δει στο facebook για ιους ολων των ειδων και για τους ξακουστους χακερς που εχουν facebook (πως το εκαναν!) και χρησιμοποιουνε φωτο αλλων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός ήταν.Όμως η ποινή αστεία.Δεν μπορείς να παίζεις με ένα τόσο σοβαρό θέμα και με το πρόβλημα τόσον ανθρώπων και να τη βγάζεις με 6 μήνες και ένα 500ρικο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως υπαρχουν αρκετα αρθρα γυρω από το θεμα ότι πολλα από τα εμβολια προκαλουν μακροπρόθεσμα σοβαρες επιπτωσεις στην υγεια... Αν κρινω απ όλα οσα συμβαινουν γυρω μας δεν είναι διολου απιθανο . Οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια... Στον ισραηλ για παράδειγμα οι εβραιοι δεν εμβολιάζονται, μηπως εκει είναι τοσο μ.... ες?? Κατι ξερουν !

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ρε παιδιά δεν θα αναφέρθω στην συγκεκριμένη είδηση.

Αλλά από γνωστό που το παιδί του πάσχει από λευχαιμία και παρουσιάστηκε στα 3 του. 2 γιατροί ένας σε νησί και ένας στο παίδων του είπαν ότι μπορεί να οφείλεται από συγκεκριμένο εμβόλιο και συγκεκριμένη παρτίδα.

 

Και τον παραξένεψε ότι του το είπαν ασχετοι γιατροί.

 

Σίγουρα δεν ξέρω και λέω τώρα ίσως πολλά.

Βέβαια στα παιδιά μου κάνω όλα τα εμβόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συγνώμη ρε παιδιά δεν θα αναφέρθω στην συγκεκριμένη είδηση.

Αλλά από γνωστό που το παιδί του πάσχει από λευχαιμία και παρουσιάστηκε στα 3 του. 2 γιατροί ένας σε νησί και ένας στο παίδων του είπαν ότι μπορεί να οφείλεται από συγκεκριμένο εμβόλιο και συγκεκριμένη παρτίδα.

 

Και τον παραξένεψε ότι του το είπαν ασχετοι γιατροί.

 

Σίγουρα δεν ξέρω και λέω τώρα ίσως πολλά.

Βέβαια στα παιδιά μου κάνω όλα τα εμβόλια.

.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντική αποδοχή σε κοινό από το οποίο πρέπει να αφαιρεθεί το δικαίωμα ψήφου και τεκνοποίησης.

Και το οποίο συνήθως έχει μονοψήφιο IQ.

Δηλαδη ,συμφωνα με την κριση σου,δικαιωμα ψηφου και γονικοτητος(δεν μου αρεσει η λεξη τεκνοποιηση γιατι εμπεριεχει κατι "φτιαχτο") ,εχουν μονο οσοι περασαν με 160+ το μενσα.... Πιστευω γνωριζεις οτι περιπου ιδιες αποψεις ειχαν και οι γενετιστες των ναζι,χωρις να υποννοω οτι σε στοιχιζω εκει... Αλλα ισως κανεις λαθος σε αυτην την θεωρηση... Και εγω ειμαι εναντιον των εμβολιων και πιστεψε με, το iq μου ειναι τριψηφιο....
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...