Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη καταδίκη στη χώρα μας για είδηση hoax είναι γεγονός


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήμουν έτοιμος να απαντήσω με επιχειρήματα, αλλά meh, δεν έχω όρεξη να σας «ταϊζω» θέσεις (μου) και υποθέσεις και συν τοις άλλοις υπάρχουν πιο «επικίνδυνες» απόψεις εκεί έξω.

 

Μια παρατήρηση όμως, με αφορμή αυτό που είπε ο gatekeeper και χωρίς να αναφέρομαι μόνο στα εμβόλια αλλά σε κάθε μορφής αρθράκια τέτοιου τύπου: Αεροπσεκαζμούς, μπανάνες με έητζ, πακιστανούς που τηγανίζουν τη Λάσι, αεροπσεκαζμένους και Καμμένους, τη φρουτοδίαιτα που σκοτώνει τον καρκίνο, τη διατροφή του Ιπποκράτη (κλύσμα καφέ included) και λοιπά χαριτωμένα:

 

Αυτό το πράγμα, που κάποιοι ως σκεπτόμενοι άνθρωποι με αμφιβολίες δεν θέλετε να καταπίνετε αμάσητο ότι σας ταϊζει η επιστημονική κοινότητα ή οι αρμόδιες αρχές, αλλά τρέχετε να εμπιστευτείτε και να υιοθετήσετε οτιδήποτε σας ταϊζει το κάθε συνωμοσιολογικό μπλογκάκι του κώλου, γραμμένο από ανθρώπους που αποδεδειγμένα είτε δεν έχουν ιδέα για το τι γράφουν είτε έχουν συμφέροντα, να το κοιτάξετε ε;

 

Δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα, αλλά μιας και η συλλογή μου από μύγες έχει μικρύνει, feel free to return them lads <3

 

 

Επειδή υπάρχουν σοβουροσελίδες τύπου "ΣΟΚ!!.."κλπ..επιπέδου κουτσομπολιστικης φυλλάδας, δεν σημαίνει ότι όλα είναι ένα τσουβάλι.

Σαν άνθρωπος θέλω να ενημερώνομαι και από τις δυο πλευρες, και μετα να παίρνω τις αποφάσεις μου.

Υπάρχει κόσμος και απο τις δυο παρατάξεις σχετικά με τα εμβόλια.

Θέλω να ενημερωθω για όλα. Τι λενε οι μεν, τι λένε οι δε.

Δεν με ενδιαφέρουν μονο τα κυρίαρχα μεσα ενημέρωσης.

Και μετα ας βγάλω τα συμπερασματά μου.

 

Και πάλι, χωρίς να αφορά αποκλειστικά το θέμα μας, δυστυχώς όπως βλέπεις δεν έχουν όλοι την ικανότητα να κατανοήσουν πότε μια είδηση είναι αληθινή, ειδικά όταν αυτή γράφεται με σκοπό να τρομάξουν τον μέσο ημιμαθή πολίτη και πιο ειδικά όταν ο ίδιος ο πολίτης βαριέται να ψαχτεί λίγο μόνος του και την καταπίνει αμάσητη. Το έχω ξαναπεί, συνωμοσιολογικά μπλογκ είναι πιο εύκολα στην ανάγνωση και την κατανόηση από επιστημονικές μελέτες και πορίσματα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κατσω να σχολιασω για τα εμβολια. Να πω μονο, πως η μαστιγα με τα ιντερνετ hoaxes εχει εξαπλωθει και καθομαι και τσακωνομαι ακομα και με ατομα του πολυ στενου μου κυκλου , που διαβαζουν/πιστευουν/αναδημοσιευουν την καθε π@παρια που κυκλοφορει.

 

ΣΟΚ!!!11111!ΔΙΑΔΩΣΤΑΙ!!11

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα στην Αμερική πήραν την κηδεμονία της κόρης απο μια μητέρα επειδή πίστευε οτι μας ψεκάζουν (chemtrails),

 

Τώρα ρίχνουν φυλακή έναν άνθρωπο επειδή έθιξε τα εμβόλια των φαρμακοβιομηχανιών στο μπλοκ του.

 

Και το πιο λυπηρό απ'ολα είναι οτι υπάρχουν "άνθρωποι" που χαίρονται με κάτι τέτοιες ειδήσεις....

 

Ουτε λεπτο δεν θα μπει στη φυλακη. Τετοιες ποινες (μηνες) μετατρεπονται αυτοματα σε χρηματικο προστιμο και δεν περνουν ποτε την πορτα της φυλακης. Συνεπως οχι δεν λυπομαστε καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δνε μπορω να κρινω τις δικαστικες αποφασεις αλλα γιατι ολο αυτο μου φαινεται ως "λογοκρισια"?

το δικαιωμα που εχει ο καθενας να λεει και να γραφει ο,τι πραγματικα του κατεβει και οποιος θελει να τα πιστευει ή να τα ψαχνει παραπανω να δει αν ειναι αληθεια, γιατι το απεμπολουμε τοσο ευκολα?

(φανταστειτε να βγει καταδικαστικη αποφαση εναντιων ολων των θρησκειων που κοροιδευουν (το λιγοτερο) επι χιλιετιες τον κοσμο!)

Άλλο η ελευθερία έκφρασης, άλλο η κριτική ικανότητα του κοινού και άλλο η χειραγώγηση με ψευδείς ειδήσεις.

 

Η δημοσιογραφία από την εποχή που το internet έγινε μαζικό γίνεται όλο και πιο τυποποιημένη, ρηχή και κακής ποιότητας. Σίγουρα τίθεται και το θέμα της λογοκρισίας, αλλά αυτό γινόταν ούτως ή άλλως και με πολύ υποκρισία (τι άξιος ο Σφακιανάκης που μπουζούριασε τον αλήτη που έκανε τον Παστίτσιο αλλά είμαστε και "Je suis Charlie" παράλληλα)

 

Ας μπει τουλάχιστον ένα φρένο σε προβοκάτορες δημοσιοκάφρους στο internet (στα άλλα μέσα υπάρχει ασυδοσία).

 

Για τις θρησκείες που λες, στην επόμενη χιλιετία ίσως :-/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το μπαρδόν, αν η τύπισσα απλά την είχε δει πσεκαζμένη κακώς επενέβη η πρόνοια. Αν όμως έφτανε σε σημείο να κινδυνεύει η ζωή του παιδιού, όπως συμβαίνει σε περιπτώσεις εμβολιοφοβικών, βήγκαν, μανούλες που αντί να ρωτήσουν ένα γαμημένο γιατρό ψάχνονται στο facebook, η επέμβαση δεν είναι απλά θεμιτή, είναι αναγκαία. Τουλάχιστον για εκτίμηση της κατάστασης.

 

Ο Μιλόβας τώρα, με αυτά που αναμετέδιδε ήταν/είναι επικίνδυνος. Όπως και ο Γαβράς, και ο Ηλιάδης, και άλλοι σαν του λόγου του. Καλά την έφαγε, η ποινή θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη και να περιλαμβάνει δημόσια ανάκληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ ο δημιουργός γνωστού group στο facebook που είναι υπέρμαχος των αντιεμβολιαστων έχει κατάστημα που πουλάει μαντζούνια και άλλα παρόμοια. Αυτός προφανώς δεν έχει συμφέρον.

 

ΥΓ. Για τον Γαβρά που ανέφερε ο από πάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα εμβόλια έχουν παρενέργειες ειανι μεγάλη αλήθεια. Να σκεφτείτε έχω τρεις φίλους στους οποίους οι γονείς όταν ητανε μικροί ΔΕΝ τους έκαναν ΟΥΤΕ ένα εμβόλιο και δεν έχω αρρωστήσει ΠΟΤΕ. Ενώ εγώ έχω κάνει σχεδόν όλα τα εμβόλια και κάθε χρόνο ιοί, αρρώστιες λ. Τυχαίο δεν νομίζω?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να σκεφτείτε και τον παππού μου που ενώ κάπνιζε κάθε μέρα τρια πακέτα πέθανε στα 120 από βαθειά γεράματα.

 

Jeez.

 

Πηγαίντε ρωτήστε τώρα πόσοι πέθαιναν από αρρώστιες πριν από λίγες δεκαετίες (και τι αρρώστιες κιόλας) και μετά σκεφτείτε προτού κάνετε άκυρες συγκρίσεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κατσω να σχολιασω για τα εμβολια. Να πω μονο, πως η μαστιγα με τα ιντερνετ hoaxes εχει εξαπλωθει και καθομαι και τσακωνομαι ακομα και με ατομα του πολυ στενου μου κυκλου , που διαβαζουν/πιστευουν/αναδημοσιευουν την καθε π@παρια που κυκλοφορει.

 

ΣΟΚ!!!11111!ΔΙΑΔΩΣΤΑΙ!!11

 

Το χειρότερο είναι να αντιμετωπίζεις φίλους οι οποίοι έχουν βγάλει ένα πανεπιστήμιο και θεωρούν τους εαυτούς τους επιστήμονες. Άνθρωποι που κατά βάση για να τελειώσουν την σχολή τους χρειάστηκε να κάνουν τουλάχιστον μια βιβλιογραφική μελέτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα εμβόλια έχουν παρενέργειες ειανι μεγάλη αλήθεια. Να σκεφτείτε έχω τρεις φίλους στους οποίους οι γονείς όταν ητανε μικροί ΔΕΝ τους έκαναν ΟΥΤΕ ένα εμβόλιο και δεν έχω αρρωστήσει ΠΟΤΕ. Ενώ εγώ έχω κάνει σχεδόν όλα τα εμβόλια και κάθε χρόνο ιοί, αρρώστιες λ. Τυχαίο δεν νομίζω?

Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι είναι καθαρά τυχαίο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα εμβόλια έχουν παρενέργειες ειανι μεγάλη αλήθεια. Να σκεφτείτε έχω τρεις φίλους στους οποίους οι γονείς όταν ητανε μικροί ΔΕΝ τους έκαναν ΟΥΤΕ ένα εμβόλιο και δεν έχω αρρωστήσει ΠΟΤΕ. Ενώ εγώ έχω κάνει σχεδόν όλα τα εμβόλια και κάθε χρόνο ιοί, αρρώστιες λ. Τυχαίο δεν νομίζω?

Εγω αρρωσταινω 1 φορα τον χρονο περιπου και έχω κάνει όλα τα εμβόλια.

Ενας φιλος τα έχει κανει επίσης όλα και δεν αρρωσταινει ποτέ.

Εγω ακούω metal και αυτός κλασική μουσική.

Άρα η κλασικη μουσική βοηθαει στο ανοσοποιητικό.

(τόση λογική έχει ο συλλογισμος σου,με 10000 παραγοντες που δεν υπολογισες για να εξαγεις συμπερασμα)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα εμβόλια έχουν παρενέργειες ειανι μεγάλη αλήθεια. Να σκεφτείτε έχω τρεις φίλους στους οποίους οι γονείς όταν ητανε μικροί ΔΕΝ τους έκαναν ΟΥΤΕ ένα εμβόλιο και δεν έχω αρρωστήσει ΠΟΤΕ. Ενώ εγώ έχω κάνει σχεδόν όλα τα εμβόλια και κάθε χρόνο ιοί, αρρώστιες λ. Τυχαίο δεν νομίζω?

Κι εγώ όσο μεγαλώνω αρρωσταίνω όλο και λιγότερο. Όταν ήμουν μικρός αρρώσταινα κάθε 2 μήνες. Μήπως φταίει που όταν ήμασταν μικρά εκτιθέμεθα σε μικρόβια επειδή τριβόμασταν όλη μέρα με τους συμμαθητές μας και αν αρρώσταινε ένας αρρωσταίναμε όλοι; Μήπως οι γονείς σου πλέον είναι συνταξιούχοι και δεν βγαίνουν πολύ έξω, ή δεν χρησιμοποιούν τις συγκοινωνίες, με αποτέλεσμα να μην αρρωσταίνουν λόγω απομόνωσης; Η μάνα μου έχει να αρρωστήσει χρόνια. Επειδή δεν δουλεύει και είναι συνέχεια σπίτι. Μήπως αρρώσταιναν πάντα και απλά δεν το πρόσεχες ποτέ επειδή κάθονται και το λούζονται για να μην χάσουν μέρες από τη δουλειά τους; Έχω χίλια μήπως να σου πω. Αλλά το δεν αρρώσταιναν ποτέ επειδή δεν εμβολιάζονται είναι απίστευτα άσχετο. Αν το να μην κάναμε εμβόλια δεν μας αρρώσταινε ΠΟΤΕ όπως λες, αυτό σημαίνει ότι οι άνθρωποι το 1800 δεν θα πέθαιναν ΠΟΤΕ από αρρώστιες. Συγκεντρώσου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο είναι να αντιμετωπίζεις φίλους οι οποίοι έχουν βγάλει ένα πανεπιστήμιο και θεωρούν τους εαυτούς τους επιστήμονες. Άνθρωποι που κατά βάση για να τελειώσουν την σχολή τους χρειάστηκε να κάνουν τουλάχιστον μια βιβλιογραφική μελέτη.

Aυτο πραγματικα ειναι το τραγικο της ολης ιστοριας .Και αν οι παλαιοτεροι ειχαν μια δικαιολογια να μπουρδολογουν λογω του χαμηλοτερου μορφωτικου επιπεδου ,εμεις δεν εχουμε καμμια .

Αυτο ειναι αλλη μια αποδειξη του βαθμου αποτυχιας της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης  και εν γενει της   παιδειας που λαμβανουμε που δεν δινει το πιο βασικο συσταστικο  καθε ανθρωπινης σκεψης τον ορθολογισμο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...