Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Η τεχνολογία Vectoring μας επιτρέπει να προσφέρουμε ταχύτητες 100 Mbps στους καταναλωτές


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παπ@ρι@ εγω πληρωνω για 50αρα γραμμη και εχω 15-20 download. Αρα εδω ενας μεσου ορου λογαριασμος ειναι με 25αρα γραμμη και του δεινονται 10 αρα τι 100 μας λεει για να φτασουμε στην ελλαδα 100mps πρεπει να εχουμε 200αρα γραμμη να κανουμε 2 ευχελαια και 3 προσευχες

1.PNG

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

παπ@ρι@ εγω πληρωνω για 50αρα γραμμη και εχω 15-20 download. Αρα εδω ενας μεσου ορου λογαριασμος ειναι με 25αρα γραμμη και του δεινονται 10 αρα τι 100 μας λεει για να φτασουμε στην ελλαδα 100mps πρεπει να εχουμε 200αρα γραμμη να κανουμε 2 ευχελαια και 3 προσευχες

Αυτά παθαίνεις όταν παίρνεις vdsl από Α/Κ κι όχι από KV...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο εξωτερικο (π.χ. στη Σουηδια που ειχα την τυχη να μεινω για λιγο) το κρατος και οι δημοι χτιζουν μητροπολιτικα δικτυα οπτικων ινων που τα νοικιαζουν στους παροχους.

 

Βλεπεις ειναι τοσο σημαντικο αγαθο το broadband στο εξωτερικο που συμμετεχουν στις υποδομες αρκετοι φορεις και τιποτα δεν αφηνεται στην τυχη του.

 

 

Αυτό ακριβώς έπρεπε να γίνεται και στην Ελλάδα. Το δίκτυο δημόσιο, να πληρώνουν οι πάροχοι ανάλογα με το πόσους πελάτες έχουν και τα χρήματα που πληρώνουν να πηγαίνουν για συντήρηση. Ο εκσυγχρονισμός του δικτύου να γίνεται με κρατικές δαπάνες ή (επειδή δεν παίζει αυτό Ελλάδα), ένα ποσό % σε κάθε σύνδεση να πηγαίνει σε ταμείο αποκλειστικά για την αναβάθμιση του δικτύου.

 

Έτσι όπως είναι τώρα δε γίνεται να υπάρξει σοβαρός ανταγωνισμός. Ο καθένας το δικό του δίκτυο και δώστου και σκάβουνε. Αυτά είναι μαλακίες. Αλλά δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να αλλάξει. Πούλησαν τότε τον ΟΤΕ μαζί με το δίκτυο και τώρα δεν γίνεται να γίνει το δίκτυο κρατικό. Οπότε... πάλι καλά να λέτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που λέτε μερικοί όχι 4mbps έπρεπε να έχετε αλλά καθόλου ίντερνετ...

Έχουμε 2016 μην είστε τσοπάνηδες..

Δε γίνεται το ποστ για να πει ο καθένας το παράπονο του.στην τελική άμα δε σας αρέσει ο ΟΤΕ πάτε σε άλλο πάροχο...Α ξέχασα είναι όλοι στο δίκτυο ΟΤΕ γιατί κανείς δε θέλει να βάλει λεφτά.

Το ποστ έγινε για να μάθουμε τι είναι το vectoring.ούτε για την κυρία ούτε για να μας πείτε πόσα mbps πιάνετε ούτε αν δε σας έκανε το χατίρι ο υπάλληλος στο τηλεφωνικό Κέντρο τοου ΟΤΕ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να βρίσκεται και μια αντίθετη άποψη,εγω απο τη μέρα που έφυγα απο τη Forthnet και πήγα στόν ΟΤΕ βρήκα την ησυχία μου. Και δεν ασχολήθηκα με ατελείωτες συζητήσεις στήν εξυπηρέτηση για την σύνδεσή μου και όποτε χρειάστηκα οτιδήποτε η εξυπηρέτηση ήταν άμμεση. Για ταχύτητες δεν το συζητάω και σε Adsl και Vdsl με τον Οτε τερμάτιζα για όσα πλήρωνα και πληρώνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε υπηρχε και στην Ελλαδα σχεδιο για εκσυγχρονισμο του δικτυου με οπτικες ινες αλλα ναυαγησε.

Δε ναυάγησε. Περιεργως κανεις δε ξαναμιλησε γι αυτό το σχέδιο σύμφωνα με το οποίο το κρατος θα κατασκεύαζε ταχύτατο δικτυο οπτικων ινων που θα νοίκιαζε στους παρόχους . Για μια χώρα με διαφθορά σαν την Ελλάδα αν δώσει το μονοπώλειο τα 100mbit θα είναι πολύ καλά. Θα μπορούσε να είναι και χειρότερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-213889-0-88029500-1461920796_thumb.jpg

 

Η κα Νικολαΐδη και γενικά ΟΤE πρέπει να δουν τι συμβαίνει και σε άλλες χώρες και να μάθουνε από εκεί. Όταν εσύ προσφέρεις internet το 2016 ακόμα  μέσο σταθερού  τηλεφώνου τότε τι άλλο να περιμένεις,,,  Δείτε την φωτογραφεία για να πάρετε μια γεύση από τι μπορείς να κάνεις με 10 ευρώ στην Ρουμανία

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εβαλαν καινουριες καμπινες εδω στο Περιστερι και απο 3.6 που ειχα επεσα 2.8 και ο πεθερος απο κατω δεν παει πανω απο 1.6 που να βαλει την πεθερα να χοροπηδαει στην ταρατσα.

 

Εγω αναγκαστικα πηγα σε VDSL

Αν ειχε καμπινες και εδω που μενω ,το ιδιο θα εκανα... Αλλα εδω το μονο δικτυο που υπαρχει ειναι κολωνες με καλωδιο του'70.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω με 10αρα γραμη δινεις 27 ευρω και υπαρχουν μερες που κανει διακοπες 

 

6 λογω μεγαλης αποστασης (3.5 χιλ)

στα 2 στη καλύτερη εδώ... (5+ χλμ από το κοντινότερο dslam) πληρώνω 24άρα και βαράν τα τηλέφωνα νυχθημερόν για να βάλω vdsl από διάφορες εταιρίες... :D τι γέλιο κάθε φορά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη τεχνολογία αυξάνει και την απόσταση όπου είναι διαθέσιμες οι ταχύτητες ή πάλι πρέπει να είσαι πολύ κοντά στο αντίστοιχο κέντρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...