Προς το περιεχόμενο

Αγορά σπιτιού και επιπλέον έξοδα


Pintsie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!
Σκοπεύω να αγοράσω ένα πολύ μικρό σπίτι μέχρι 10.000€.  Πέρα από την αμοιβή του μεσίτη που υποθέτω διαφέρει από γραφείο σε γραφείο, τι άλλο πληρώνω πέρα από αυτά τα 10 χιλιάρικα; 
Παίρνω το δικηγόρο μου γιατί μου είπαν ότι πληρώνεις σε δικηγόρο και συμβολαιογράφο κάτι αλλά απεργεί και δεν το σηκώνει.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς να ρωτήσεις και τον λογιστή σου για το φορολογικό κομμάτι. Πιο πιθανό είναι να ξέρει αυτός παρά ο δικηγόρος, πόσο δε μάλλον ένας συμβολαιογράφος.

 

Ακόμα και 100% σωστή απάντηση να σου δώσει κάποιος εδώ μέσα (που δεν είναι σίγουρο), υπάρχει περίπτωση να μην συμβουλευτείς ούτως ή άλλως τον δικηγόρο/λογιστή σου πριν κάνεις την αγορά;

 

Και επειδή η απάντηση θα είναι λογικά "ναι", τότε ποιο το νόημα του τοπικ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι ξέρω είναι 2% συμβολαιογράφος, 2% δικηγόρος, 2% μεσίτης + κάποια μικρά χαρτόσημα + φόρος κτηματολογίου. Υπολόγισε κοντά στα 1000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι ξέρω είναι 2% συμβολαιογράφος, 2% δικηγόρος, 2% μεσίτης + κάποια μικρά χαρτόσημα + φόρος κτηματολογίου. Υπολόγισε κοντά στα 1000 ευρώ.

Ευχαριστώ! Εγώ νόμιζα ότι βγαίνουν παραπάνω. Μακάρι να ειναι τόσα! 

 

@tigran: δεν ενδιαφέρομαι για το φορολογικό κομμάτι. Αυτό γνωρίζω ότι είναι ποσοστό επί του ακινήτου.

Δεν νομίζω ο λογιστής να ξέρει τι αμοιβή παίρνουν οι συμβολαιογράφοι και οι δικηγόροι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και ο φόρος μεταβίβασης που πληρώνεις στην εφορία.

 

Να προσέξεις πολύ... Να βάλεις το δικηγόρο σου να ψάξει το ακίνητο να είναι "καθαρό".

αν δεν είναι μπορεί να μπλέξεις με δικαστήρια...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπίτι με 10000€;

μήπως έχει γίνει λάθος στον αριθμό;

Και με 5.000€ βρίσκεις, μήπως έχεις καιρό να παρακολουθήσεις την αγορά?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω την αλήθεια δεν έχω παρακολουθήσει την αγορά.

δε με ενδιέφερε κιόλας. είχα διαβάσει μόνο κάτι τίτλους άρθρων για την κατρακύλα στις τιμές των ακινήτων.

δε ξέρω μου φαίνεται υπερβολικό. 

μιλάμε για σπίτι όμως όχι για κοτέτσι που να θέλει άλλα 20κ να του βάλεις πλακάκια, οροφές.....

απορώ τι είδους σπίτι είναι αυτό που κάνει 10κ.

 

γνωστός μου αγόρασε σε ευκαιρία με 25.000€ ένα προπολεμικό αλλά δε μένεις σε αυτό (επαρχία).

στην ουσία αγόρασε το οικόπεδο, θα το γκρεμίσει και θα χτίσει άλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεκα χιλιαρικα κανουν μονο τα καλα αλουμινια :P

Αν βάλεις μια μπαλκονόπορτα και ένα παράθυρο, με τριπλό τζάμι αλεξίσφαιρο και ρολό ηλεκτρικό. Θα κοστίσει 2.500-3.000.

Τα άλλα 7 χιλ πως προέκυψαν ; σίγουρα με 10 χιλ δεν αγοράζεις οροφοδιαμέρισμα για να θες και 5 μπαλκονόπορτες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω την αλήθεια δεν έχω παρακολουθήσει την αγορά.

δε με ενδιέφερε κιόλας. είχα διαβάσει μόνο κάτι τίτλους άρθρων για την κατρακύλα στις τιμές των ακινήτων.

δε ξέρω μου φαίνεται υπερβολικό. 

μιλάμε για σπίτι όμως όχι για κοτέτσι που να θέλει άλλα 20κ να του βάλεις πλακάκια, οροφές.....

απορώ τι είδους σπίτι είναι αυτό που κάνει 10κ.

 

γνωστός μου αγόρασε σε ευκαιρία με 25.000€ ένα προπολεμικό αλλά δε μένεις σε αυτό (επαρχία).

στην ουσία αγόρασε το οικόπεδο, θα το γκρεμίσει και θα χτίσει άλλο

"Σπίτι" είναι μια ευρύτερη έννοια, σπίτι είναι και μια νεόδμητη μεζονέτα 300τμ σε καλή περιοχή που κάνει πάνω από 300.000€, σπίτι είναι και μια ανακαινισμένη ημιυπόγεια γκαρσονιέρα 25τμ του 1965 που κάνει δεν κάνει 3.000€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε με αυτή τη λογική αν πάρω μερικά τούβλα σχηματίσω ένα τετράγωνο και βάλω κι ένα μουσαμά από πάνω έχω ένα σπίτι.

τέλοσπάντων, απλά είχα την απορία να δω τι σπίτι ή "σπίτι" παίρνεις με 10.000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε με αυτή τη λογική αν πάρω μερικά τούβλα σχηματίσω ένα τετράγωνο και βάλω κι ένα μουσαμά από πάνω έχω ένα σπίτι.

τέλοσπάντων, απλά είχα την απορία να δω τι σπίτι ή "σπίτι" παίρνεις με 10.000€.

Δεν είναι και τόσο δύσκολο. Ψάξε σ'ένα σάιτ αγγελιών.

 

10.000€ θα σου αγορασουν ένα παλιό και μικρό σπίτι,  αλλά σίγουρα όχι ένα "τετράγωνο με μουσαμά".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι ξέρω είναι 2% συμβολαιογράφος, 2% δικηγόρος, 2% μεσίτης + κάποια μικρά χαρτόσημα + φόρος κτηματολογίου. Υπολόγισε κοντά στα 1000 ευρώ.

Ούτε με σφαίρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...