Προς το περιεχόμενο

Αγορά σπιτιού και επιπλέον έξοδα


Pintsie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αμοιβή των μεσιτικων δεν ειναι φιξ και τα περισσότερα γραφεια ζητανε 2%, με μινινουμ ομως τα 1000ε.

Πέρα απο αυτο και αν δεν κανω λαθος θα πληρωσεις και 3% επι της αξιας αγορας ή της αντικειμενικης, οποια απο τις δυο ειναι μεγαλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με μία άλλη δικηγόρο σήμερα. γύρω στα 800 μου είπε είναι η αμοιβή για εκείνη και το συμβολαιογράφο για να δουν αν χρωστάει το σπίτι ενφια κτλ και κάτι λίγα λέει σε χαρτόσημα . Φόρο πληρώνω ένα πολύ μικρό ποσοστό συμβολικό γιατί είναι πρώτη κατοικία αλλά να βιαστώ γιατί θα αλλάξουν λέει με το νέο νόμο.
 

Το αναφέρω μήπως ενδιαφέρει και κανέναν άλλον. 


Είναι και ο φόρος μεταβίβασης που πληρώνεις στην εφορία.

 

Να προσέξεις πολύ... Να βάλεις το δικηγόρο σου να ψάξει το ακίνητο να είναι "καθαρό".

αν δεν είναι μπορεί να μπλέξεις με δικαστήρια...

Είναι υποχρεωτικό από ότι ξέρω να ψάξει δικηγόρος στο υποθηκοφυλάκειο κτλ. Και πάει και εφορία γιατί μπορεί να χρωστάει λέει ένφια κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι ενφια θα πληρωνεις?

Και αν ειναι αντικειμενικη >140χιλ, εχεις εξτρα ενφια πλεον.

 

Τα τεκμηρια διαβιωσης σου ποσο θα αυξηθουν με το νεο σπιτι?

 

Και προσοχη στα εκατοστα αν υπαρχουν για να χτισεις απο πανω, πρεπει να δηλωθουν( ο λεγομενος φορος αερα, που λεγανε στου Αυτια).


Και με 5.000€ βρίσκεις, μήπως έχεις καιρό να παρακολουθήσεις την αγορα?

 

Ακριβως, η αγορα ακινητων εχει ψοφησει στο ελαντα του μνημονιου.


Η αμοιβή των μεσιτικων δεν ειναι φιξ και τα περισσότερα γραφεια ζητανε 2%, με μινινουμ ομως τα 1000ε.
 

 

Αναρωτιεμαι γιατι να πληρωνει κανεις μεσιτες σημερα.

Ανοιγεις τη Χρυση Ευκαιρια και βρισκεις χιλιαδες σπιτια παντου και ολω των τιμων να σε περιμενουν.

 

1000€ ειναι το minimum που εισπραττει ο μεσιτης ανα σπιτι??

Μαλλον πρεπει να γινω μεσιτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιεμαι γιατι να πληρωνει κανεις μεσιτες σημερα.

Ανοιγεις τη Χρυση Ευκαιρια και βρισκεις χιλιαδες σπιτια παντου και ολω των τιμων να σε περιμενουν.

 

1000€ ειναι το minimum που εισπραττει ο μεσιτης ανα σπιτι??

Μαλλον πρεπει να γινω μεσιτης.

Ναι, ανοίγεις τη χρυσή ευκαιρία και βρίσκεις ότι θες, μόνο που η πλειοψηφία των αγγελιών έχουν μπει από μεσίτες... ειδικά τα too good to be true.

 

Η αμοιβή του μεσίτη είναι ελεύθερα διαπραγματεύσιμη.

 

Ξανα σκέψου το, όπως είπες και εσύ η αγορά ακινήτων έχει ψοφήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταξα από περιέργεια σπίτια στο κέντρο της Αθήνας, στο σπιτόγατο.

Όντως ξεκινάνε από 4000€. είδα 5-6 αλλά οκ...

ο παππούς μου στο χωριό είχε μια αποθήκη με τσίγκους και είχε κάτι πρόβατα μέσα πριν χρόνια...

εκεί να πάω να μείνω καλύτερα είναι.

 

αυτά τώρα θεωρούνται σπίτια;

βλέπω το μπάνιο του ενός που για να κάνεις ντουζ πρέπει κυριολεκτικά το ένα σου πόδι να είναι μέσα στη ντουζιέρα και το άλλο μέσα στη χέστρα.

 

ποιος πάει και αγοράζει τέτοια σπίτια; συχαίνεσαι που τα βλέπεις μερικά.

 

πόσο τα πουλούσαν αυτά πριν την κρίση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα σκέψου το, όπως είπες και εσύ η αγορά ακινήτων έχει ψοφήσει.

 

Ποιο? οτι χρειαζεται μεσιτης επειδη η αγορα ακινητων ειναι ψοφια? πως συνδεεται αυτο?

 

Εδω υπαρχουν αγγελιες με σπιτια 5000€, δηλ. τα 1000 ειναι του μεσιτη?

 

Οσοι συγγενεις μου παντως εβαλαν αγγελια για σπιτι την εβαλαν οι ιδιοι, χωρις μεσιτη.

Κι εγω οταν βρηκα το δικο μου σπιτι, χωρις να υπαρχει μεσιτης ηταν.

πόσο τα πουλούσαν αυτά πριν την κρίση;

 

Πριν τη κριση οι τιμες [γενικα μιλαω] ηταν υπερφυσικες.

 

Ειδικα μετα τους Ολυμπιακους, οι τιμες των σπιτιων ειχαν παει στο Θεο.

Να ομως που κι αυτη η φουσκα εσκασε παταγωδως.

Και εμεινε ο κοσμακης με τρελα στεγαστικα στο χερι να πληρωνει δοσεις επι δεκαετιες για πολλαπλασια αξια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο? οτι χρειαζεται μεσιτης επειδη η αγορα ακινητων ειναι ψοφια? πως συνδεεται αυτο?

Εννοούσα να ξανασκεφτείς το να γίνεις μεσίτης μια και η αγορά είναι ψόφια.

 

Εδω υπαρχουν αγγελιες με σπιτια 5000€, δηλ. τα 1000 ειναι του μεσιτη?

Σου απάντησα ήδη, η αμοιβή του μεσίτη είναι ελεύθερα διαπραγματεύσιμη. Αν θες να μάθεις τι μεσιτικά ζητάει ο μεσίτης που έβαλε την αγγελία, απλά πάρτον τηλ και ρώτα τον.

 

Οσοι συγγενεις μου παντως εβαλαν αγγελια για σπιτι την εβαλαν οι ιδιοι, χωρις μεσιτη.

Κι εγω οταν βρηκα το δικο μου σπιτι, χωρις να υπαρχει μεσιτης ηταν.

Και πολύ καλά κάνατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απάντησα ήδη, η αμοιβή του μεσίτη είναι ελεύθερα διαπραγματεύσιμη. Αν θες να μάθεις τι μεσιτικά ζητάει ο μεσίτης που έβαλε την αγγελία, απλά πάρτον τηλ και ρώτα τον.

 

 

Αναφερομουν στο post που λεει οτι minimum αμοιβη ειναι τα 1000€.

Εννοούσα να ξανασκεφτείς το να γίνεις μεσίτης μια και η αγορά είναι ψόφια.

 

Και παλι συμφερει, αν κερδιζεις min1000€ ανα σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, χοντρικά:

Μεσίτης: συνήθως 2% επί εμπορικής αξίας (αυτή που αναγράφεται στο συμβόλαιο) χωρίς ΦΠΑ

Συμβόλαιογράφος: 0,8% επί της μεγαλύτερης αξίας μεταξύ εμπορικής και αντικειμενικής για ποσά εώς 120,000. Υπολόγισε όμως κανά 100άρι έξτρα για κάθε επικυρωμένο αντίγραφο του συμβολαίου.

Δικηγόρος: Δεν υπάρχει στάνταρ αμοιβη, ούτε είναι υποχρεωτική η παρουσία του (έξοδα παράστασης) κατά τη διάρκεια της υπογραφής του συμβολαίου. Για τη δική σου περίπτωση (μικρή αξία) 150-200 ευρώ είναι μια χαρά για να σου κάνει ένα καλό έλεγχο στους τίτλους.

Μεταβιβαστικά (φόρος): 3% επί της αξίας εκτός αν είναι πρώτη κατοικία.

Υποθηκοφυλακείο (μετά την αγορά): 0,475% επί της αξίας

Έχει και κάτι άλλα ψηλά (μηχανικός, κτηματολόγιο κλπ). Αν υπάρχει δάνειο (που προφανώς δεν ισχύει στην περίπτωση σου) υπάρχουν έξτρα έξοδα εκτίμησης, νομικά και προσημείωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερομουν στο post που λεει οτι minimum αμοιβη ειναι τα 1000€.

Αν αναφέρεσαι σε άλλον τότε καλό είναι να απαντάς στο ανάλογο quote, αλλιώς μπερδευόμαστε.

 

Και παλι συμφερει, αν κερδιζεις min1000€ ανα σπιτι.

Αν νομίζεις έτσι, τότε γίνε και εσύ μεσίτης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι σε άλλον τότε καλό είναι να απαντάς στο ανάλογο quote, αλλιώς μπερδευόμαστε.

 

Διαβασε το post #19, θα δεις οτι το quote εχει γινει σωστα.

Αν νομίζεις έτσι, τότε γίνε και εσύ μεσίτης :)

 

Τι λεφτα χρειαζεσαι για την αδεια και για το καταστημα?

Λοιπόν, χοντρικά:

Μεσίτης: συνήθως 2% επί εμπορικής αξίας (αυτή που αναγράφεται στο συμβόλαιο) χωρίς ΦΠΑ

 

Στα συμβολαια εκτος απο τη πραγματικη τιμη που γινεται η συναλλαγη, αναγραφεται και η (πλασματικη) εμπορικη τιμη?

 Αν υπάρχει δάνειο (που προφανώς δεν ισχύει στην περίπτωση σου) υπάρχουν έξτρα έξοδα εκτίμησης, νομικά και προσημείωσης.

 

Υποθηκη εννοεις.

Μονο για την υποθηκη ειχα πληρωσει 1000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε το post #19, θα δεις οτι το quote εχει γινει σωστα.

Άστο, δεν θα βρούμε άκρη.

 

Τι λεφτα χρειαζεσαι για την αδεια και για το καταστημα?

Από λεφτά δεν ξέρω, αλλά χρειάζεσαι ένα έτος προϋπηρεσία σαν βοηθός μεσίτη. Δες λεπτομέρειες στα link παρακάτω

 

http://www.odigostoupoliti.eu/voithos-mesiti-proipothesis-askisis-epangelmatos/

http://www.odigostoupoliti.eu/mesitis-proipothesis-askisis-epangelmatos-ke-ipochreosis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, χοντρικά:

Μεσίτης: συνήθως 2% επί εμπορικής αξίας (αυτή που αναγράφεται στο συμβόλαιο) χωρίς ΦΠΑ

Συμβόλαιογράφος: 0,8% επί της μεγαλύτερης αξίας μεταξύ εμπορικής και αντικειμενικής για ποσά εώς 120,000. Υπολόγισε όμως κανά 100άρι έξτρα για κάθε επικυρωμένο αντίγραφο του συμβολαίου.

Δικηγόρος: Δεν υπάρχει στάνταρ αμοιβη, ούτε είναι υποχρεωτική η παρουσία του (έξοδα παράστασης) κατά τη διάρκεια της υπογραφής του συμβολαίου. Για τη δική σου περίπτωση (μικρή αξία) 150-200 ευρώ είναι μια χαρά για να σου κάνει ένα καλό έλεγχο στους τίτλους.

Μεταβιβαστικά (φόρος): 3% επί της αξίας εκτός αν είναι πρώτη κατοικία.

Υποθηκοφυλακείο (μετά την αγορά): 0,475% επί της αξίας

Έχει και κάτι άλλα ψηλά (μηχανικός, κτηματολόγιο κλπ). Αν υπάρχει δάνειο (που προφανώς δεν ισχύει στην περίπτωση σου) υπάρχουν έξτρα έξοδα εκτίμησης, νομικά και προσημείωσης.

Δεν υπάρχει δάνειο. Δεν θα πάω σε μεσίτη τελικά. Γλιτώνω ένα σοβαρό ποσό έτσι. 

 

Κάτι που δεν έχω καταλάβει: επειδή και η δικηγόρος μου είπε ότι αν είναι πρώτη κατοικία δεν πληρώνω φόρο. Τι εννοεί; Πρώτη κατοικία που αγοράζω και θα μείνω λογικά ε; 

Γιατί μένω σε ένα σπίτι που νοικιάζω στο όνομά μου αυτή τη στιγμή. Δεν θεωρείται το ενοίκιο "πρώτη κατοικία" ε; 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...