Προς το περιεχόμενο

Αγορά σπιτιού και επιπλέον έξοδα


Pintsie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτη κατοικία είναι το πρώτο σπίτι που γράφεται στο όνομα σου και καλύπτει τις στεγαστικες σου αναγκες. Που ανήκει σε εσένα δηλαδή και δεν έχει καμια σχέση με ενα σπίτι που νοικιαζεις.

Επίσης δεν φορολόγησε για την πρωτη κατοικία έως την αντικειμενική αξία των 200.000 για άγαμο και 250.000 για έγγαμο και αυξάνεται ανάλογα με τον αριθμό των παιδιών.

Κάνε μια αναζήτηση στο google για λεπτομέριες.

 

Μην αγχωνεσαι δεν πρόκειται να πληρώσεις κάτι στην εφορία.

 

Τώρα για το κεφάλαιο μεσίτης σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να μπορεσεις να τον αποφύγεις. Δυστυχώς τα περισσότερα διαμερίσματα που είναι προς πώληση είναι μέσω μεσιτικων γραφείων. Μακάρι να βρεις απο ιδιοκτήτη κατευθείαν κ να γλυτωσεις το νταβατζιλικι αυτό. Διότι κ καλύτερη τιμή θα πετύχεις και λιγότερα έξοδα θα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, αυτό βλέπω κι εγώ ότι βρίσκω και καλυτερη τιμή. σε όσα έχω μιλήσει, (απο ιδιώτες) μου έχουν πει θα κανουμε και καλύτερη τιμή!

Προσπαθώ να τον αποφύγω τον μεσίτη γιατί τα χρήματα αυτά δεν μου περισσεύουν και επειδή είναι τα τελευταία μου, ψάχνω ένα μικρό σπίτι για να σταματήσω από το ενοίκιο που είναι ακριβώς όσο ο μισός μου μισθός. Κι ας είναι και υπόγειο δεν με πειράζει, όπως ενοχλεί εδώ μέσα κάποιους λες και θα μείνουν εκείνοι... 

Έχω βρει 2 που με ενδιαφέρουν πολύ. Τι να κοιτάξω όταν πάω να τα δω; (δεν εννοώ κατασκευαστικά από υγρασίες κτλ. αυτά φτιαχνονται και έτσι κι αλλιώς θα κάνω μια ψιλοανακαίνιση) Εννοώ πχ, στην περιοχή που μένω πολλά σπίτια ειναι εκτός σχεδίου. Και το ίδιο έχω ακούσει και για τα δώματα. Πώς είμαι σίγουρη ότι είναι εντάξει τα σπίτια  που θα δω; Σόρρυ αν είναι χαζές οι ερωτήσεις μου, αλλά μόνη μου θα το κάνω όλο αυτό και δεν έχω κανέναν να ρωτήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. το κόστος επισκευής αν ειναι να σου πάει αλλες 10.000 τοτε δεν έχει νόημα και ας δίνεις το μισο μισθό σου τώρα ..., επίσης θα σε δεσμεύσει σε περίπτωση απόλυσης οτι θα πρεπει να βρεις δουλεια κοντα κτλ

2. πρόσβαση σε μέσα

3. υγρασίες κτλ όπως ειπες δεν είναι εύκολα αντιμετοπίσημα  

4. να εχει οσο το δυνατότερο δυνατό φυσικό φως

5. κοινόχρηστα 

6. αν υπάρχουν αλλοδαποί κυρίως για το θόρυβο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω βρει 2 που με ενδιαφέρουν πολύ. Τι να κοιτάξω όταν πάω να τα δω; (δεν εννοώ κατασκευαστικά από υγρασίες κτλ. αυτά φτιαχνονται και έτσι κι αλλιώς θα κάνω μια ψιλοανακαίνιση) Εννοώ πχ, στην περιοχή που μένω πολλά σπίτια ειναι εκτός σχεδίου. Και το ίδιο έχω ακούσει και για τα δώματα. Πώς είμαι σίγουρη ότι είναι εντάξει τα σπίτια  που θα δω; Σόρρυ αν είναι χαζές οι ερωτήσεις μου, αλλά μόνη μου θα το κάνω όλο αυτό και δεν έχω κανέναν να ρωτήσω. 

 

Χρειάζεσαι μια βεβαίωση μηχανικού για το ότι το σπίτι δεν έχει κάποια πολεοδομική παράβαση.

 

Φαντάζομαι ότι έχεις υπολογισεί σωστά τα έξοδα ανακαίνισης που θα χρειαστείς για να μείνεις στο σπίτι. Τα υπόλοιπα θα λυθούν όλα με δικηγορο-λογιστη-μηχανικό.

 

Αλλα αν τυχόν δεν εχεις δει (με νούμερα και προσφορές από μάστορες) το θέμα την ανακαίνισης καλό είναι να το δεις ΠΡΙΝ προχωρήσεις σε οτιδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. το κόστος επισκευής αν ειναι να σου πάει αλλες 10.000 τοτε δεν έχει νόημα και ας δίνεις το μισο μισθό σου τώρα ..., επίσης θα σε δεσμεύσει σε περίπτωση απόλυσης οτι θα πρεπει να βρεις δουλεια κοντα κτλ

2. πρόσβαση σε μέσα

3. υγρασίες κτλ όπως ειπες δεν είναι εύκολα αντιμετοπίσημα  

4. να εχει οσο το δυνατότερο δυνατό φυσικό φως

5. κοινόχρηστα 

6. αν υπάρχουν αλλοδαποί κυρίως για το θόρυβο !

Δεν με ενδιαφέρουν το 2 και το 6 καθόλου. 

Βασικά ούτε το 1 με ενδιαφέρει γιατί το κόστος της ανακαίνισης ειναι γύρω στα 1500 το πολύ 2000 αν υπάρχει πρόβλημα υγρασίας. (Έχω κάνει αναλυτικό κόστος και σχέδια γιατί είμαι διακοσμήτρια και με εργάτες δικούς μου βγαίνει τόσο)

 Ποτέ δεν δούλευα δίπλα στο σπίτι μου οπότε ούτε αυτό με ενδιαφέρει. 

Φως έχουν και τα 2 πάρα πολύ. Το ένα είναι διαμπερές (και αυτό είναι που θέλω πιο πολύ από το άλλο, απλά είναι λίγο πιο μικρό). Το άλλο έχει και στα 2 δωμάτια παράθυρα .

 

Όπως είπα σχετικά με τη νομιμότητα του χώρου και άλλα που δεν μπορώ να σκεφτώ ως πρώτη φορά που κάνω αυτό το βήμα με ενδιαφέρει.

 

Το οτι θα φτιαχτεί το σπίτι είναι σίγουρο. Ακόμα και καλό να είναι , θα το ανακαινίσω για να το διαμορφώσω όπως χρειάζομαι . Πχ δεν θέλω 15 τετραγωνικά κουζίνα . βολεύομαι και με ένα πάγκο με ένα ψυγείο και ένα φούρνο . Τα τετραγωνικά που "περισσεύουν" θα τα βάλω στο υπόλοιπο σπίτι.

 

 

 

(Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μέχρι τώρα!) 

Χρειάζεσαι μια βεβαίωση μηχανικού για το ότι το σπίτι δεν έχει κάποια πολεοδομική παράβαση.

 

Φαντάζομαι ότι έχεις υπολογισεί σωστά τα έξοδα ανακαίνισης που θα χρειαστείς για να μείνεις στο σπίτι. Τα υπόλοιπα θα λυθούν όλα με δικηγορο-λογιστη-μηχανικό.

 

Αλλα αν τυχόν δεν εχεις δει (με νούμερα και προσφορές από μάστορες) το θέμα την ανακαίνισης καλό είναι να το δεις ΠΡΙΝ προχωρήσεις σε οτιδήποτε άλλο.

Ευχαριστώ! 

Ναι, τα έξοδα τα έχω υπολογίσει και στα 2 . Το ένα έχει ένα θεματάκι υγρασίας αλλά μπορεί να είναι λόγω κλεισούρας που ήταν ξενοίκιαστο χρόνια. Θα τα δω ξανά και τα δύο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την νομιμότητα του χώρου ούτως ή άλλως θα χρειαστεί μια βεβαίωση από μηχανικό, τα έξοδα της οποίας επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη. Παρόλα αυτά μπορείς να ζητήσεις από τον ιδιοκτήτη αντίγραφο από την οικοδομική άδεια, και να βάλεις δικό σου μηχανικό να τη συγκρίνει με το σπίτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κι εγω κατι εγκυκλοπαιδικα: εχω ψιλη κυριότητα σε ακίνητο αλλά όχι επικαρπία. Αν αγόραζα κάποιο ακίνητο με την επικαρπία δικη μου και την ψιλή κυριότητα στο ανήλικο παιδί μου, θα γλίτωνα το φορο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρουν το 2 και το 6 καθόλου. 

Βασικά ούτε το 1 με ενδιαφέρει γιατί το κόστος της ανακαίνισης ειναι γύρω στα 1500 το πολύ 2000 αν υπάρχει πρόβλημα υγρασίας. (Έχω κάνει αναλυτικό κόστος και σχέδια γιατί είμαι διακοσμήτρια και με εργάτες δικούς μου βγαίνει τόσο)

 Ποτέ δεν δούλευα δίπλα στο σπίτι μου οπότε ούτε αυτό με ενδιαφέρει. 

Φως έχουν και τα 2 πάρα πολύ. Το ένα είναι διαμπερές (και αυτό είναι που θέλω πιο πολύ από το άλλο, απλά είναι λίγο πιο μικρό). Το άλλο έχει και στα 2 δωμάτια παράθυρα .

Όπως είπα σχετικά με τη νομιμότητα του χώρου και άλλα που δεν μπορώ να σκεφτώ ως πρώτη φορά που κάνω αυτό το βήμα με ενδιαφέρει.

Το οτι θα φτιαχτεί το σπίτι είναι σίγουρο. Ακόμα και καλό να είναι , θα το ανακαινίσω για να το διαμορφώσω όπως χρειάζομαι . Πχ δεν θέλω 15 τετραγωνικά κουζίνα . βολεύομαι και με ένα πάγκο με ένα ψυγείο και ένα φούρνο . Τα τετραγωνικά που "περισσεύουν" θα τα βάλω στο υπόλοιπο σπίτι.

 

(Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μέχρι τώρα!) 

Ευχαριστώ! 

Ναι, τα έξοδα τα έχω υπολογίσει και στα 2 . Το ένα έχει ένα θεματάκι υγρασίας αλλά μπορεί να είναι λόγω κλεισούρας που ήταν ξενοίκιαστο χρόνια. Θα τα δω ξανά και τα δύο.

 

 

Αν δε βαριεσαι πες καμια πληροφορια κ τιμη για τα σπιτια που βρηκες, να ψηθουμε κι εμεις ν αγορασουμε τιποτα...

 

Με ειχε απασχολησει κ εμενα το ενδεχομενο αγορας ενος μικρου διαμερισματος απ το να δινω καθε μηνα νοικια κλπ, και πιστευω αν δεν χειροτερεψουν τα πραγματα κι οι φοροι θα ειναι καλη κινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα εγω απο περιεργεια στην Αττικη και με αυτα τα λεφτά παίρνεις κατι κοτετσια σε κωλοπεριοχες. Ισως αν ειναι καποιος μονος του να μην τον νοιαζει βεβαια, εγω κρινω με το που θα εμενα με το μωρο και εκει σιγουρα οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγχος θα γίνει απο τον δικηγόρο σου αλλά και τον μηχανικό που θα εκδόσει τα πιστοποιητικά και βαραίνουν τον ιδιοκτήτη. Οποτε αυτά μην σε ανησυχούν.

 

Αντίθετα η ύπαρξη υγρασίας ίσως εκτοξεύσει το κόστος. Αρχικά που οφείλεται;

 

Επίσης η ανακαίνιση θεωρώ οτι μπορεί να γίνει σε δευτερο χρονο αφού θα εχεις εξοικονομησει κάποια χρήματα. Αν γίνει βιαστικά και με μονο κριτήριό το κόστος ίσως κανεις καποιες υποχωρήσεις σε υλικά και ποιότητα.

Πάρε οσες πιο πολλές προσφορές μπορεις απο τεχνίτες.Εγω χρησιμοποίησα το texnitesonline.gr . Είδα αρκετά φρούτα αλλά κ πολλους επαγγελματίες.

 

Για μένα καλύτερα να ψαξεις διαμέρισμα σε όροφο ή έστω ισόγειο. Είναι κρίμα να δώσεις τα λεφτά σου για υπόγειο που σε λιγα χρόνια δεν θα μπορείς ουτε να το νοικιαζεις ουτε να το πουλησεις. Ασε που πέρα απο το θέμα φωτισμός, υγρασια,έντομα είναι και το κριτήριο της απόλαυσης του χώρου σου.

 

Οσο για τις τιμες θεωρώ πως έχουν πέσει μονο στα καινούρια κτίσματα. Με το εχουν πεσει εννοώ οτι απο τα 250.000 πήγαν στα 180.000 για τα 90-100τ.μ. Αντίθετα τα παλια σπιτια,στα οποία έχεις στραφεί η πλειοψηφία, κρατάνε η εχουν ρίξει ελάχιστα την τιμή τους. Παιζει κ η περιοχή αλλά μονο στην περίπτωση που παράείναι υποβαθμισμένη πχ κυψέλη.

 

Γενικά ο καθένας που εχει ενα σπίτι νομίζει αυτόματα πως απο την πώλησή του πρεπει να γίνει και εκατομμυριούχος. Σπίτια του 1970 στα 80τμ και τα δίνουν 70-80.000. ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τις τιμες θεωρώ πως έχουν πέσει μονο στα καινούρια κτίσματα. Αντίθετα τα παλια σπιτια,στα οποία έχεις στραφεί η πλειοψηφία, κρατάνε η εχουν ρίξει ελάχιστα την τιμή τους.

Το αντίθετο συμβαίνει. Σε όλα τα ακίνητα έχουμε πτώση τιμών, αλλά ειδικά στα παλιά έχουμε μεγάλη, της τάξεως του 50 με 60%. Μόνο στα νεόδμητα δεν έχουν πέσει οι τιμές σε αυτό το βαθμό, έχουμε μείωση αλλά σχετικά μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή 1000+ ευρώ το τ.μ. για σπίτι του 1970-1980 το θεωρείς πτώση;εδω μιλάμε ότι κάποιοι ιδιοκτήτες τέτοιων σπιτιών,που θέλουν τουλάχιστον 20.000 σε ανακαίνιση για να συνέλθουν, πουλάνε αν όχι στην αντικειμενική ελάχιστα χαμηλότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή 1000+ ευρώ το τ.μ. για σπίτι του 1970-1980 το θεωρείς πτώση;εδω μιλάμε ότι κάποιοι ιδιοκτήτες τέτοιων σπιτιών,που θέλουν τουλάχιστον 20.000 σε ανακαίνιση για να συνέλθουν, πουλάνε αν όχι στην αντικειμενική ελάχιστα χαμηλότερα.

Οι ζητούμενες που βλέπεις στις αγγελίες μπορεί να είναι κοντά στην αντικειμενική (οι αντικειμενικές έπεσαν, να θυμίσω). Οι τιμές πώλησης είναι αρκετά πιο κάτω (από 1.000 ευρώ/τμ μπορεί να κλείσει τελικά στα 600 ευρώ/τμ και αυτό ναι, είναι πτώση σε σχέση με τις τιμές προ κρίσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πλειονότητα των περιπτώσεων οι τιμές είναι υψηλοτατες. Μόνο όσοι βιάζονται να πουλήσουν ρίχνουν την τιμή.

 

Πάντως ακόμα και 400ευρω το τ.μ. για τα χρεπια τους πολλά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πλειονότητα των περιπτώσεων οι τιμές είναι υψηλοτατες. Μόνο όσοι βιάζονται να πουλήσουν ρίχνουν την τιμή.

 

Πάντως ακόμα και 400ευρω το τ.μ. για τα χρεπια τους πολλά είναι.

Εξαρτάται από την περιοχή και την κατάσταση του διαμερίσματος. Στην Καλλιθέα ή τη Δάφνη ίσως είναι πολλά. Στη Γλυφάδα λίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...