Προς το περιεχόμενο

Αγορά σπιτιού και επιπλέον έξοδα


Pintsie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν ο τοκος της τραπεζας ειναι παρομοιος με το ενοικιο που πληρωνεις καθε μηνα, αξιζει να παρεις ενα μικρο δανειο, συμπληρωματικο του βασικου ποσου, το οποιο μπορεις να ξεχρεωσεις σε μερικα χρονια, σαν να πληρωνες νοικι,αλλα θα μενεις σε δικο σου σπιτι. Για κανενα λογο δεν αξιζει να παρεις full δανειο για αγορα σπιτιου για να το ξεχρεωνεις ισοβια (25χρονια+). Κατα τα αλλα δεν εχω ακουσει ποτε ξανα πιο πριν οτι το ενοικιο αξιζει περισσοτερο....

 

Με μπερδεύεις, ως "τόκο της τράπεζας" εννοείς την μηνιαία δόση αποπληρωμής του δανείου? Ρωτάω γιατί ο τόκος που πληρώνεις δεν είναι ίδιος κάθε μήνα, στις πρώτες δόσεις το μεγαλύτερο ποσοστό της δόσης είναι τόκοι, ενώ προς το τέλος το μεγαλύτερο ποσοστό της δόσης είναι κεφάλαιο.

 

Κατά τα άλλα εγώ προσωπικά το έχω ακούσει πολλές φορές ότι το ενοίκιο συμφέρει περισσότερο, αλλά ποτέ δεν βασίστηκα στο τι "ακούγεται", μιλάω για αυτά που βλέπω στην πράξη μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όποιος φόρος προκύπτει πληρώνεται απο το πωλητή.

Σε αγορά 30000 ε του συμβολαιογράφου ήταν 500 ε .

Τα λοιπά δε τα θυμάμαι,συνολικά έφυγαν 32000ε.

Το σημαντικότερο είναι ο δικηγόρος σου,να ελεγξει το το τίτλο ιδιοκτησίας,αν είναι υποθηκευμένο κτλ.Ειδικά ο δικηγόρος πρέπει να είναι ανθρωπος δικός σου και εμπιστοσύνης.

Με άλλα 5000ε έγιναν τα  βασικά όσον αφορά τις επισκευές.Αυτά έχουν κατα ένα ποσοστό να κάνουν με τη κατάσταση του χώρου ,τα τετραγωνικά και την αισθητική του ενδιαφερόμενου.

Είχα πολλές αμφιβολίες για την αγορά.

Αν με ρωτήσεις τώρα :-)

ΕΝΦΙΑ 150 ε το χρόνο σε 34 μ^2 +ρεύμα+νερό+τηλέφωνο ζήτημα είναι να βγάινει ένα τυπικό ενοίκιο αντίστοιχου ενοικιαζόμενου στη περιοχή.Με έστω ενοίκιο 250 ε μέσα 3 χρόνια θα είχα πληρώσει 9000ε....

Τώρα είμαι άνεργος,η μόνη υποχρέωση που έχει να κάνει με τη κατοχή του τίτλου ιδιοκτησίας έιναι ο ενφια.Όλα τα υπόλοιπα ελέγχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όποιος φόρος προκύπτει πληρώνεται απο το πωλητή.

 

Το αντίθετο ισχύει.

 

edit

 

ΕΝΦΙΑ 150 ε το χρόνο σε 34 μ^2 +ρεύμα+νερό+τηλέφωνο ζήτημα είναι να βγάινει ένα τυπικό ενοίκιο αντίστοιχου ενοικιαζόμενου στη περιοχή.

Αυτά σε bold είναι έξοδα που πληρώνεις είτε μένεις σε ιδιόκτητο είτε νοικιάζεις...

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο 3 χρόνια,δε πλήρωσα κάτι .

Βέβαια θυμάμαι κάτι για πρώτη κατοικία !

Αν δεν ήταν πρώτη κατοικία δλδ θα τα πλήρωνε ο πωλητής? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο 3 χρόνια,δε πλήρωσα κάτι .

Βέβαια θυμάμαι κάτι για πρώτη κατοικία !

Τι εννοεις; Δε πληρωνες ρευμα και νερο;

 

Παντως ο,τι και να λετε. Αλλο να εχεις ενα σιγουρο σπιτι δικο σου να μενεις και αλλο να εισαι στο ενοικιο και να μη ξερεις που θα κοιμηθεις την επομενη ημερα.. Σπαει ο διαολος το ποδαρι του και ο ιδιοκτητης θελει το σπιτι, τι κανεις; Θα γινεις νομας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σπαει ο διαολος το ποδαρι του και ο ιδιοκτητης θελει το σπιτι, τι κανεις; Θα γινεις νομας;

 

Κάθεσαι όπως ήσουν, προβλέπεται από το νόμο αν δεν έχουν περάσει τα 3 χρόνια...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φαντάσου να είχες αγοράσει σπίτι πριν 8 χρόνια... θα χρωστούσες περισσότερο κεφάλαιο από όσο θα ήταν η σημερινή του αξία...

 

Αυτη ειναι η περιπτωση μου. Θα πληρωσω στο πολλαπλασιο το σπιτι μου...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμες των ακινητων ειναι πεσμενες τρομακτικα στις υποβαθμισμενες περιοχες με ανεβασμενη εγκληματικοτητα ανεχεια και πολλα αλλα. Τωρα με 10.000 ειναι πολυ λιγα χρηματα .....Εγω ψαχνω κανα χρονο τωρα και με 35-40Κ ολα εχουν ειται αναγκη για ανακαινιση ειται μεγαλα μειονεκτηματα. Ενα σπιτι 90-100Τμ με καλα κουφωματα ασανσερ σε αξιοπρεπη περιοχη με ευκολιες κτλ δεν πεφτει κατω απο 130.000 ...σπιτια που το 2013 ειχαν 240Κ τωρα εχουν 150Κ  3 χρονια προσπαθω να βρω καποια ευκαιρια... αλλα ματαια. Αν εχεις σε ρευστο 100.000 αγοραζεις σημερα σπιτι 150Κ ανετα με κοστος στα χαρτια 60-70 ... ολοι κυνηγαν το ρευστο πλεον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμες των ακινητων ειναι πεσμενες τρομακτικα στις υποβαθμισμενες περιοχες με ανεβασμενη εγκληματικοτητα ανεχεια και πολλα αλλα. Τωρα με 10.000 ειναι πολυ λιγα χρηματα .....Εγω ψαχνω κανα χρονο τωρα και με 35-40Κ ολα εχουν ειται αναγκη για ανακαινιση ειται μεγαλα μειονεκτηματα. Ενα σπιτι 90-100Τμ με καλα κουφωματα ασανσερ σε αξιοπρεπη περιοχη με ευκολιες κτλ δεν πεφτει κατω απο 130.000 ...σπιτια που το 2013 ειχαν 240Κ τωρα εχουν 150Κ  3 χρονια προσπαθω να βρω καποια ευκαιρια... αλλα ματαια. Αν εχεις σε ρευστο 100.000 αγοραζεις σημερα σπιτι 150Κ ανετα με κοστος στα χαρτια 60-70 ... ολοι κυνηγαν το ρευστο πλεον .

 

Μήπως ψάχνεις μόνο σε συγκεκριμένες καλές περιοχές; Διότι ξέρω ότι π.χ. στον δήμο Αθηναίων (Πανόρμου συγκεκριμένα) με 50.000 ευρώ αγοράζονται σπίτια στα τετραγωνικά που αναφέρεις, τα οποία δεν έχουν κλείσει ούτε δεκαετία. Εννοείται βέβαια ότι δεν συγκρίνεται με Χαλάνδρι, κλπ., πάντως στα 40 χιλιάρικα δεν βρίσκεις μόνο ακίνητα με σοβαρά μειονεκτήματα, αλλά και κάποιες σχετικά καλές ευκαιρίες. Αρκεί να είσαι σχετικά ευέλικτος ως προς την περιοχή και να το ψάξεις.

 

Σε κάθε περίπτωση, με δεδομένες τις καλές τιμές των ενοικίων, και έχοντας υπόψη ότι δεν έχουν πέσει οι τιμές πώλησης σε όλες τις περιοχές, είναι ακόμα ασύμφορη η αγορά ακινήτου για κατοικία... όχι πάντως τόσο ασύμφορη όσο μέχρι πριν 5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο,τι και να λετε. Αλλο να εχεις ενα σιγουρο σπιτι δικο σου να μενεις και αλλο να εισαι στο ενοικιο και να μη ξερεις που θα κοιμηθεις την επομενη ημερα.. Σπαει ο διαολος το ποδαρι του και ο ιδιοκτητης θελει το σπιτι, τι κανεις; Θα γινεις νομας;

Ο ιδιοκτήτης δεν έχει το δικαίωμα να σου κάνει έξωση λόγω ιδιόχρησης, έχει δεν έχει λήξει το μισθωτήριο.

 

Κατά τα άλλα σίγουρα είναι καλύτερα να έχεις το δικό σου σπίτι, αλλά μόνο αν διαθέτεις το ρευστό να το αγοράσεις. Αλλιώς πρέπει να δώσεις τουλάχιστον το 30-40% προκαταβολή(που δεν τόχεις από ότι λες), και μετά να πληρώνεις για 20-25 χρόνια ως δόση κάτι παραπάνω από ότι θα πλήρωνες για ενοίκιο(ΑΝ καταφέρεις να πάρεις δάνειο)... Και να ήταν άλλη εποχή που οι αξίες των ακινήτων ανέβαιναν χρόνο με το χρόνο να πω ok, αλλά έτσι όπως είναι η κατάσταση τώρα το πιο πιθανό είναι να πέσουν κιάλλο οι τιμές...

 

Σκέψου το καλά πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα παντως των περισσοτερων οι γονεις μας καπως ετσι αγορασαν σπιτια.. Με στεγαστικα. Και πληρωναν δοσεις 20-30 χρονια με μεγαλο επιτοκιο.

 

Που μας εχουν καταντησει ρε γ@μωτο.. Σπιτια δεν αγοραζουμε, αμαξια δεν αγοραζουμε, παιδια δε κανουμε, παραλια ελευθερη αν δεν πληρωσουμε ξαπλωστρες δε βρισκουμε.. Απλα ελεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα παντως των περισσοτερων οι γονεις μας καπως ετσι αγορασαν σπιτια.. Με στεγαστικα. Και πληρωναν δοσεις 20-30 χρονια με μεγαλο επιτοκιο.

 

 

Παλιες καλες εποχες, τοτε τα σπιτια ειχαν αξια. Σημερα ειναι εντελως ασυμφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδιά! :-)

 

Η δική μου περίπτωση έχει ως εξής: σκέφτομαι σοβαρά να μαζέψω χρήματα για αγορά σπιτιού με 14.000-16.000 ευρώ εντός Αττικής. Προφανώς γκαρσονιέρα και συνήθως ημιυπόγειο (απ' όσα έχω δει σε αγγελίες).

 

Μερικές ερωτήσεις από όσους έχουν άποψη ή εμπειρία:

1. Αξίζουν τα ημιυπόγεια στα ανάλογα αυτά χρήματα;

2. Τα ημιυπόγεια έχουν τα παράθυρά τους σχεδόν στο ύψος του δρόμου και αναρωτιέμαι: καλά, αυτά δεν πλημμυρίζουν στο άνετο αν ξεσπάσει μια γερή μπόρα; Τι παίζει;

3. Τι σημαίνει όταν ένα σπίτι είναι του 60, του 70 ή του 80, παλιό; Δηλαδή τι προβλήματα συνεπάγεται αυτό;

4. [Μιας που πάντα έμενα σε μονοκατοικία με την οικογένειά μου] Σε μια πολυκατοικία, τι περιλαμβάνουν τα "κοινόχρηστα", που κυμαίνονται το μήνα και πως καθορίζεται το πόσα πληρώνει κάποιος; (πχ αν κάποιος μένει σε ένα μικρό σπίτι κτλ, ίσως πληρώνει λιγότερα; )

5. Κάθε συμβουλή ή πρόταση / αναφορά στο τι να προσέξω ψάχνοντας για σπίτι σε αυτά τα χρήματα, ευπρόσδεκτη.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...