Προς το περιεχόμενο

Αγορά σπιτιού και επιπλέον έξοδα


Pintsie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά! :-)

 

Η δική μου περίπτωση έχει ως εξής: σκέφτομαι σοβαρά να μαζέψω χρήματα για αγορά σπιτιού με 14.000-16.000 ευρώ εντός Αττικής. Προφανώς γκαρσονιέρα και συνήθως ημιυπόγειο (απ' όσα έχω δει σε αγγελίες).

 

Μερικές ερωτήσεις από όσους έχουν άποψη ή εμπειρία:

1. Αξίζουν τα ημιυπόγεια στα ανάλογα αυτά χρήματα;

2. Τα ημιυπόγεια έχουν τα παράθυρά τους σχεδόν στο ύψος του δρόμου και αναρωτιέμαι: καλά, αυτά δεν πλημμυρίζουν στο άνετο αν ξεσπάσει μια γερή μπόρα; Τι παίζει;

3. Τι σημαίνει όταν ένα σπίτι είναι του 60, του 70 ή του 80, παλιό; Δηλαδή τι προβλήματα συνεπάγεται αυτό;

4. [Μιας που πάντα έμενα σε μονοκατοικία με την οικογένειά μου] Σε μια πολυκατοικία, τι περιλαμβάνουν τα "κοινόχρηστα", που κυμαίνονται το μήνα και πως καθορίζεται το πόσα πληρώνει κάποιος; (πχ αν κάποιος μένει σε ένα μικρό σπίτι κτλ, ίσως πληρώνει λιγότερα; )

5. Κάθε συμβουλή ή πρόταση / αναφορά στο τι να προσέξω ψάχνοντας για σπίτι σε αυτά τα χρήματα, ευπρόσδεκτη.

Καλυτερα να παρεις μια γκαρσονιερα 20 τμ μετρα παρα ημιυπογειο. Τα παραθυρα στο δρομο σημαινουν πολλη φασαρια αλλα και βρωμια που θα ερχεται απο εξω. Τα ημιυπογεια εχουν πολλη υγρασια επισης κι ειναι αυτονοητο πως μπορουν να πλημμυρισουν πολυ ευκολα. Για να μην αναφερω και το προβλημα που μαλλον θα εχεις με εντομα (πχ κατσαριδες) Εχει ξαναανοιχτει τοπικ για αγορα υπογειου σπιτιου. Δε το συνιστω. Καλυτερα κρατα τα λεφτα σου ή αν θελεις τοσο πολυ ενα σπιτι καλυτερα παρε μια πολυ μικρη γκαρσονιερα σε οροφο παρα κατι τετοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά! :-)

 

Η δική μου περίπτωση έχει ως εξής: σκέφτομαι σοβαρά να μαζέψω χρήματα για αγορά σπιτιού με 14.000-16.000 ευρώ εντός Αττικής. Προφανώς γκαρσονιέρα και συνήθως ημιυπόγειο (απ' όσα έχω δει σε αγγελίες).

 

Μερικές ερωτήσεις από όσους έχουν άποψη ή εμπειρία:

1. Αξίζουν τα ημιυπόγεια στα ανάλογα αυτά χρήματα;

2. Τα ημιυπόγεια έχουν τα παράθυρά τους σχεδόν στο ύψος του δρόμου και αναρωτιέμαι: καλά, αυτά δεν πλημμυρίζουν στο άνετο αν ξεσπάσει μια γερή μπόρα; Τι παίζει;

3. Τι σημαίνει όταν ένα σπίτι είναι του 60, του 70 ή του 80, παλιό; Δηλαδή τι προβλήματα συνεπάγεται αυτό;

4. [Μιας που πάντα έμενα σε μονοκατοικία με την οικογένειά μου] Σε μια πολυκατοικία, τι περιλαμβάνουν τα "κοινόχρηστα", που κυμαίνονται το μήνα και πως καθορίζεται το πόσα πληρώνει κάποιος; (πχ αν κάποιος μένει σε ένα μικρό σπίτι κτλ, ίσως πληρώνει λιγότερα; )

5. Κάθε συμβουλή ή πρόταση / αναφορά στο τι να προσέξω ψάχνοντας για σπίτι σε αυτά τα χρήματα, ευπρόσδεκτη.

 

1. E, συνηθως οτι πληρωνεις παιρνεις

2. Προφανως ναι.

3. Μπορει και κανενα. Οι σωληνωσεις συνηθως φθειρονται.

4. Μαζι με τα υπολοιπα εξοδα(νερο, δεη, ενφια κλπ) αν παρεις σε πολυκατοικια θα εχεις πλεον και κοινοχρηστα. Δεν ειναι στανταρ το ποσό. Υπολογισε κατ ελαχιστο καποιες δεκαδες ευρω.

5. Οσο κι αν εχουν πεσει οι τιμες, με μόνο 14-16χιλ. δεν εχεις και πολλες επιλογες για αγορα σπιτιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω αρχίσει να το σκέφτομαι να εγκαταλείψω την ιδέα του ημιυπόγειου, παρά τα σεβαστά τετραγωνικά ορισμένων, έχουν υπερβολικά πολλά μειονεκτήματα (πλημμύρες, ποντίκια, κατσαρίδες, σκόνη και υπερβολική υγρασία). Όταν έρθει η ώρα πιθανότατα να στραφώ σε ένα μικρότερο σπίτι σε όροφο ή και θα κοιτάξω να αυξήσω το budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εαν γινει αγορα μια κατοικιας (1ης) 110,00τμ τις επομενες ημερες, ΕΝΦΙΑ θα πληρωσω φετος; Δηλαδη μολις θα παω να το δηλωσω στο Ε9 θα μου βγει και πραξη πληρωμης ή τα εκκαθαριστικα ΕΝΦΙΑ που βγηκαν σημερα απο το TAXIS αφορουν το 2015 (οπως τα Ε1);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εαν γινει αγορα μια κατοικιας (1ης) 110,00τμ τις επομενες ημερες, ΕΝΦΙΑ θα πληρωσω φετος; Δηλαδη μολις θα παω να το δηλωσω στο Ε9 θα μου βγει και πραξη πληρωμης ή τα εκκαθαριστικα ΕΝΦΙΑ που βγηκαν σημερα απο το TAXIS αφορουν το 2015 (οπως τα Ε1);

Απορω με τι ορεξη (και χωρις παρεξηγηση) αγοραζετε σπιτια και μαλιστα μεγαλα στην Ελλαδα του 2016. Εμεις εχουμε ξεπατωθει οικογενειακως να πληρωνουμε τα ακινητα που εχουμε ολα αυτα τα χρονια ,λες και τα ξανααγοραζουμε απο την αρχη. Χιλιες φορες καλυτερο το νοικι για την ωρα ειλικρινα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω με τι ορεξη (και χωρις παρεξηγηση) αγοραζετε σπιτια και μαλιστα μεγαλα στην Ελλαδα του 2016.

 

Γιατι οχι αν τα αγοραζουν κοψοχρονιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε κοψοχρονια μπορει να τα αγοραζουν τωρα,αλλα ποιος ξερει ποσο θα τα πληρωσουν αργοτερα!

 

Αν δεν εχεις τα γενεια, δεν παιρνεις χτενια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εαν γινει αγορα μια κατοικιας (1ης) 110,00τμ τις επομενες ημερες, ΕΝΦΙΑ θα πληρωσω φετος; Δηλαδη μολις θα παω να το δηλωσω στο Ε9 θα μου βγει και πραξη πληρωμης ή τα εκκαθαριστικα ΕΝΦΙΑ που βγηκαν σημερα απο το TAXIS αφορουν το 2015 (οπως τα Ε1);

Γιαυτο που ρωτησα γνωριζει καποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...