Προς το περιεχόμενο

Advent 4211-b θερμοκρασια


gazp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους! Η ερωτηση ειναι η εξης απλη: Το netbook της μανας μου (Advent 4211-B) ανεβαζει σχετικα υψηλη θερμοκρασια, συγκεκριμενα ξεκινα απο 65 και φτανει μεχρι 75-80 βαθμους. Το ανοιξα για να του βαλω παστα και δε μπορω να βγαλω ακρη....Ο cpu και η καρτα γραφικων απλα σκεπαζονται απο ενα μεταλλικο καλυμμα το οποιο εβγαλα αλλα με εκπληξη ειδα οτι δεν υπηρχε καν παστα επανω, ουτε thermal pads ουτε τιποτα! Απλα τα 2 αυτα τσιπακια ακουμπαγαν πανω στο μεταλλικο λαμακι αυτο, οποτε το μονο που εκανα ηταν να καθαρισω το ανεμιστηρακι απο σκονες και παλι ομως οι θερμοκρασιες ειναι στα ιδια επιπεδα.

 

Πρωτη φορα βλεπω παντελη ελλειψη παστας (σημειωνω οτι το μηχανημα δεν το εχω ξαναανοιξει απ οταν το αγορασαμε). Υπαρχει καποιος τροπος να ριξω τις θερμοκρασιες? Undervolting οσο κι αν προσπαθησα δεν μπορεσα να κανω.

 

Θενκς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας τι λειτουργικό φοράει , πήγαινε

Start - Run γράψε dxdiag  - ok

στον πίνακα που θα ανοίξει στην ταμπέλα System στην έκτη επιλογή λέει System Model , δες τι γράφει και πες μας , πιθανόν να μην έχει μείνει πάστα από τον πολύ καιρό :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάνει κάτι με τα thermal pads , μόνο με αλλάγη πάστας μετά από καλό καθαρισμό με

http://www.skroutz.gr/c/928/aksesouar-ergaleion.html?keyphrase=%CE%B9%CF%83%CE%BF%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%B7+%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%BB%CE%B7

υπάρχει περίπτωση να δει διαφορά , επίσης εαν το φορητό είναι αυτό

http://www.uktsupport.co.uk/advent/laptop/4211b.htm

θέλει οποσδήποτε βάση με έναν μεγάλο ανεμιστήρα για να ψύχεται καλύτερα B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάνει κάτι με τα thermal pads

 

Η ψύκτρα είναι ένα φίλο αλουμίνιο που μπορεί να στραβώσει με το παραμικρό.

 

Μόνο με thermal pad μπορεί να εξασφαλίσει καλή συναγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρα, θενκς. Απλα οι φωτο δεν υπαρχουν πια για να δω που ακριβως μπηκαν τα heatsinks...Αλλα ρε γαμωτο, τι σαπιλα ειναι αυτη? Δε μπορουσαν να εχουν ενα υποτυπωδως σωστο συστημα ψυξης? (αν και γενικως θεωρω τα συστηματα ψυξης των laptop/netbook για τα πανηγυρια). Δηλαδη πρεπει κανεις να ξηλωθει για να κατεβασει τη θερμοκρασια?

 

Θενκς για τις απαντησεις :)

 

edit: αρα αν καταλαβα καλα θελω παστα κατω απ το λαμακι και heatsinks κατω αλλιως την ψυκτρα με το 20αρικο?

Η μπορω να βαλω παθητικη ψυκτρα και σε cpu + gpu? (γιατι δε φαινονται οι φωτο)

 

edit 2: κατι τετοιες θα κανανε? Ειναι ακριβως οι διαστασεις που χρειαζομαι αλλα επειδη ειναι κινεζιλα μηπως εχω κανα θεμα....

http://www.ebay.com/itm/10Lots-14mm-14x14x4mm-Aluminum-Adhesive-Heatsink-For-VGA-CPU-GPU-RAM-IC-Cooling-/321705575333?hash=item4ae72583a5:g:9DMAAOSweW5VEii~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις, βαζεις επανω στο τετραγωνο Intel Chipset + επανω στο ιδιο το αλουμινενιο*
B) 
Το σημαντικοτερο ειναι να βαλεις thermal paste σε cpu και gpu και SOS: αυτη να μην
ειναι ηλεκτρικα αγωγιμη
, δηλαδη για παραδειγμα οχι Arctic Silver! Η Ceramique ηταν
απο τις καλυτερες επιλογες, τοτε.. Αν δεν ειχε καθολου thermal paste ηδη εκει, μην το
σκεφτεσαι, βαλε απλως με λιγη προσοχη: στο που την τοποθετεις και τι θα ειναι αυτη
:shifty:

*μην αγνοησεις μεγιστο υψος τους γιατι μεγαλυτερα δεν θα χωρεσουν επανω σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις, βαζεις επανω στο τετραγωνο Intel Chipset + επανω στο ιδιο το αλουμινενιο*

B) 

Το σημαντικοτερο ειναι να βαλεις thermal paste σε cpu και gpu και SOS: αυτη να μην

ειναι ηλεκτρικα αγωγιμη, δηλαδη για παραδειγμα οχι Arctic Silver! Η Ceramique ηταν

απο τις καλυτερες επιλογες, τοτε.. Αν δεν ειχε καθολου thermal paste ηδη εκει, μην το

σκεφτεσαι, βαλε απλως με λιγη προσοχη: στο που την τοποθετεις και τι θα ειναι αυτη

:shifty:

 

*μην αγνοησεις μεγιστο υψος τους γιατι μεγαλυτερα δεν θα χωρεσουν επανω σιγουρα

Εχω την arctic silver "δυστυχως" ...αν βαλω αλλα με προσοχη να μην απλωσει? Εξακολουθω να μην καταλαβαινω που θα μπουν οι ψυκτρουλες....Βγαζω αυτο το σαπιο λαμακι και βαζω πανω σε cpu + gpu η πανω απ το λαμακι? Σορρυ για τις noob ερωτησεις απλα δεν μπορω να το καταλαβω πως θα γινει :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω απο το αλουμινενιο λαμακι μα στο ιδιο (και επισης επανω στο γυμνο intel chipset)
Αν εχεις μη τα φοβασαι, το μονο που προσεχεις να ειναι χαμηλα -> ωστε να κλεινει μετα
:shifty:
Η Arctic Silver με προσοχη, μη ξεχειλισει και ξεφυγει τριγυρω,
δεν σε πειραζει και να ειναι 'λιγη'  καλυτερα απο πριν θα ειναι

:-)


Τελος, αν εξαιρεσεις την thermal paste που πρεπει να βαλεις γιατι θα βοηθησει σιγουρα, μπορεις
να σκεφτεις & για λυσεις απλες, εδω ολοκληρη Intel ελυσε το προβλημα overheating στα Νuc με:
Intel-PNC-Upgrade-to-Bottom-NUC-cover-ai
http://www.zhieng.com/how-to-fix-intel-nuc-overheating-problem/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψύκτρα είναι ένα φίλο αλουμίνιο που μπορεί να στραβώσει με το παραμικρό.

 

Μόνο με thermal pad μπορεί να εξασφαλίσει καλή συναγωγή.

Thermal pad εχω βαλει τωρα επανω, αλλα δεν βλεπω καμμια διαφορα, δυστυχως.

 

Παρηγγειλα τα ψυκτρακια και ελπιζω μολις ερθουν και βαλω και παστα να εχω καλυτερα αποτελεσματα. Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δοκιμασει το thermal pad οχι αναμεσα στο αλουμινοψυκτρο και τα cpu + gpu core,
αλλα αναμεσα στο αλουμινοψυκτρο και το πλαστικο καπακι? [Αυτο εκανε η Intel @ nuc..]

Και βεβαιως να βαλεις thermal paste Arctic Silver (προσεκτικα ειπαμε!) σε cpu και gpu :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δοκιμασει το thermal pad οχι αναμεσα στο αλουμινοψυκτρο και τα cpu + gpu core,

αλλα αναμεσα στο αλουμινοψυκτρο και το πλαστικο καπακι? [Αυτο εκανε η Intel @ nuc..]

 

Και βεβαιως να βαλεις thermal paste Arctic Silver (προσεκτικα ειπαμε!) σε cpu και gpu :-)

Οχι, δεν το εχω δοκιμασει, αλλα θα περιμενω να ερθουν οι ψυκτρουλες να τα εχω ολα στα χερια μου πριν ασχοληθω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον, Update:

 

μου ηρθαν τα ψυκτρακια και το 1gb μνημης που ειχα παραγγειλει αλλα τοσον καιρο βαριομουνα δεν ειχα χρονο να ασχοληθω :P

 

Σημερα λοιπον που εδεησα επιτελους που βρηκα χρονο εγκατεστησα την μνημη, εβγαλα τα thermal pads και τοποθετησα καινουρια παστα. Τοποθετησα και τα ψυκτρακια κι απο κει που μολις το ανοιγα ημουνα στους 60-65 βαθμους και εφτανα σε load τους 75-80, τωρα μολις το ανοιγω δουλευει στους 48-55 βαθμους και σε load εχω φτασει το πολυ εως 67.

 

Σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα και περα απο ακριβες λυσεις που προταθηκαν δεν μπορω να κανω κατι παραπανω....

 

Αφου λοιπον σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις εχω μια τελευταια ερωτηση:

Οι θερμοκρασιες στις οποιες δουλευει τωρα το netbook ειναι normal? Η μπορω και (πολυ) καλυτερα? χωρις να αγορασω extra hardware εννοω.

 

Θενκς και παλι! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα δοκιμασει επιτυχως αυτα που σου εγραψα -εκτος απο thermal pad, γιατι τοτε αφενος δεν ειχα καν,
κι αφεδυου δεν πιστευα πως θα με βοηθουσε καπου περισσοτερο απο thermal paste + vga heatsinks.
B)
Ηταν ομολογουμενως αυτη, αποδοτικ(οτερ)η & φθην(οτερ)η λυση => με το καλυτερο cost-benefit ratio!

Τελος με τα στριμωχτα δεδομενα χωρου @ Advent / Msi Wind, δυσκολα μπορεις να κανεις κατι καλυτερο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...