Προς το περιεχόμενο

Έξοδα εντολής, τα άρπαξαν τα 3 ευρώ; ( Alpha Bank )


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε γερμανικές τράπεζες πάντως συμβαίνει το αντίθετο. Όταν χρησιμοποιείς ΑΤΜ,e-banking δεν έχει προμήθεια. Όταν πας στο γκισέ όμως, σου βάζουν κάτι τρελά 4-5% μπορεί και 10% ανα συναλλαγή επειδή απασχολείς προσωπικό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε γερμανικές τράπεζες πάντως συμβαίνει το αντίθετο. Όταν χρησιμοποιείς ΑΤΜ,e-banking δεν έχει προμήθεια. Όταν πας στο γκισέ όμως, σου βάζουν κάτι τρελά 4-5% μπορεί και 10% ανα συναλλαγή επειδή απασχολείς προσωπικό.

 

Κλασικές newfriendlele πρακτικές...στην πυρά  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις αλλη ευρωπαικη χωρα με capitals control ?

Κατα τα αλλα οι γνωστες γραφικες και βαρετες αποψεις περι κακων τραπεζων  κτλπ .Που εχουν απληρωτα τα στεγαστικα κουβεντα  ομως ετσι ? Δεν πειραζει τα πληρωνω και εγω αυτα για να το παιζει ο αλλος επαναστατης του πληκτρολογιου με δανεικα λεφτα .

Παντα οτι μας συμφερει .

 

αυτές οι χρεώσεις υπήρχαν πολύ πριν απο τα CC ;) 

 

και πως ακριβώς ξέρεις που πάνε αυτά που πληρώνεις; στο ειπαν απο το υπουργείο οικονομικών;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ήθελα να μεταφέρω λεφτά απο Eurobank σε Πειραιώς και είπα να τα πάρω σε επιταγή να γλυτώσω τα έξοδα αλλά οι παπάρες στα ταμεία μου έλεγαν να πάω στο κατάστημα που άνοιξα το λογαριασμό. Αναγκάστηκα και τα έστειλα με έμβασμα και μου έφαγε 3-4€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

αυτές οι χρεώσεις υπήρχαν πολύ πριν απο τα CC ;)

 

και πως ακριβώς ξέρεις που πάνε αυτά που πληρώνεις; στο ειπαν απο το υπουργείο οικονομικών;

Νομίζω το λέει η κάθε τράπεζα στους Όρους Χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερετε καμια άλλη ευρωπαϊκή χώρα που να χρεώνει τις συναλλαγές με ebanking εντός της χώρας; 

δεν ξερω  τι γινεται,αλλα πως λες να γινεται αυτο εξω? νομος κρατους- για διευκολυνση πολιτων και ανταγωνσμου?

οπως ανεφερε καποιος παραπανω,αυτο μποτει να συμβαινει διοτι για να κανλυσθουν λειτουργικα εξοδα/μισθολογια-

αν η οικονομια ηταν διαφορετικη-ισως η τραπεζα να σου λεγε δεν με νοιαζει,ας βαλουν νομο να μην υπαρχουν προμηθειες

λεω γω τωρα.......

εν το μεταξυ,η πειραιως για εμβασματα εξωτερικου εχει χρεωση μονο 1 euro,μεχρι 15000,ειρωνεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έπαθα αυτό με αντικαταβολή μικρού ποσου από τη Γενική Ταχυδρομική όπου μου κράτησε 4 ευρώ. Αν ήταν η αντικαταβολή 4 ευρώ δεν θα έπαιρνα τίποτα μάλλον, καλό? Να το ξέρετε όσοι έχετε σχέσεις με αυτή την καταπληκτική γενικότερα εταιρεία κούριερ.

 

 

Καλά και η Γενική Ταχυδρομική, πέρα από την όποια χρέωση, έχει τα χάλια της. Εξαιτίας της υπερβολικής μείωσης κόστους που κάνει, έχει ρίξει την όποια ποιότητα υπηρεσιών στο πάτο.

Κάποτε, πριν 5-6 χρόνια ήταν καλή εταιρία...

Πέρσι πήγα να στείλω ένα κουτί τόσο δα και ελαφρύ μέχρι Θεσσαλονίκη και με χρέωσαν στον θεό.

Δυστυχώς μετά το κάζο με τις άθλιες DPD, UPS και ιδίως την εμετική DHL δεν έχω άλλη να εμπιστευτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιον δεν του αρεσουν οι τραπεζες, μπορει να σηκωνει καθε μηνα τον μισθο του οταν μπαινει και να κραταει τα λεφτα του κατω απο το στρωμα. Δεν τον αναγκαζει κανενας να κανει εμβασμα μεσω e-banking, ουτε να βγαλει καρτα ουτε να παρει δανειο. Αντε πες να αφηνει λιγα λεφτα μεσα για την εφορια.

 

Λετε για τα επιτοκια των καρτων οτι σας φαινονται υπερβολικα. Μαζι σας, αλλα κι εμενα μου φαινεται υπερβολικο το ποσο ζηταει η ΟΤΕ TV καθε μηνα. Δεν εκανα αιτηση συνδεσης ομως και μετα να διαμαρτυρομαι για το κοστος. Μου φαινεται ακριβο; ΔΕΝ το παιρνω. Δεν σου εβαλε κανενας το μαχαιρι στο λαιμο να βγαλεις καρτα ουτε να παρεις στεγαστικο. 

 

Θες να κανεις καταθεση σε αλλο λογαριασμο; Πηγαινε στο γκισε και κανε. Δεν θα πληρωσεις τιποτα. Θα πας; Οχι γιατι θα προτιμησεις την ανεση του σπιτιου σου.

Αγαπητέ Proponiti, αν και valid μερικά από τα επιχειρήματα που θέτεις, ευτυχώς για όλους τους υπόλοιπους οι νόμοι ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ δεν αρκούνται στο "άμα δε γουστάρεις, μην παίρνεις".

 

Για τον ίδιο λόγο που ο νόμος σου απαγορεύει να υπογράψεις συμβόλαιο "χαρίζω το δεξί μου νεφρό στον Praetorianos" και δεν αποτελεί υπεράσπιση μου το "αν δεν ήθελε ας μην υπέγραφε", έτσι και μερικές χρεώσεις ορθώς έχουν βγει παράνομες.

 

Για παράδειγμα, μια φορά κι ένα καιρό (ελπίζω να ισχύει ακόμα η απαγόρευση), σου χρέωναν ποινή προεξόφλησης κάτι το οποίο βγήκε παράνομο,  σου χρέωναν έξοδα φακέλου τα οποία βγήκαν παράνομα, σου χρέωναν έξοδα αδράνειας (?!), σου χρέωναν έξοδα τήρησης (??!!), σου χρέωναν έξοδα κίνησης (???!!!), τους έβαζες λεφτά κι αυτές άρχισαν να αποπληρώνουν όποιο δάνειο ήθελαν κι όχι αυτά με το υψηλότερο επιτόκιο και γενικά, έχω ιστορίες να γράφω.

 

Κι επειδή θα αρχίσουμε πάλι τα "μόνο στην Μπανανία και Ελλαδιστάν" αυτά, στη Μέκκα του τραπεζικού συστήματος Αγγλία το supreme court αποφάσισε ότι το να πουλάνε οι τράπεζες προϊόντα τα οποία ο καταναλωτής δεν χρειάζεται, δεν δικαιολογείται με το "να μην τα έπαιρναν", αλλά πέφτει πέλεκυς, βαρύς.

 

Banks and other companies have paid £18.8billions in compensation on more than 9m policies since January 2011, with the total cost expected to reach £24bn. As recently as January, the Financial Ombudsman Service was receiving 4,000 new cases a week.

TL;DR Το να σου χρεώνουν (υψηλό) επιτόκιο για να σου δανείσουν χρήματα είναι λογικό, δίκαιο και αναμενόμενο. Το να σου χρεώνουν 4 ευρώ για να μεταφέρεις 5 μέσω ebanking, είναι ηλίθιο, άδικο και θα αλλάξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι δεν απασχολείται άνθρωπος για τη συναλλαγή δε στέκει να επιχείρημα.

όπως είπε κι προπονητής, αν δε γουστάρετε πηγαίνετε στο ταμείο και δε θα πληρώσετε τίποτα.

δε το κάνετε όμως επειδή βαριέστε ή επειδή μπορεί να μη σας συμφέρει διότι δεν έχετε τράπεζα κοντά.

ε ακριβώς αυτή την ευκολία πληρώνετε.

 

 

Ή ας πουμε δουλευουμε και δε μπορουμε. Αλλα που να σου περασει απο το μυαλο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή ας πουμε δουλευουμε και δε μπορουμε. Αλλα που να σου περασει απο το μυαλο ..

 

πιστεύεις ότι έπρεπε να μου περάσει από το μυαλό τι δικαιολογία μπορεί να χρησιμοποιήσεις κανείς;

χιλιάδες λόγοι υπάρχουν που κάποιος δεν....

 

ο άλλος μπορεί να βαριέται, ο άλλος να δουλεύει, ο άλλος να παίρνει μάτι τη γειτόνισσα που μαγειρεύει γυμνή

 

το ότι εσύ δουλεύεις δηλαδή και δε μπορείς να πας τι σημαίνει;

είναι επιχείρημα για να μη σου χρεώσουν;

 

κι εγώ είχα τραυματιστεί και δε μπορούσα να οδηγήσω και έπαιρνα ταξί πριν ένα χρόνο.

τι σημαίνει αυτό ότι δε θα με χρεώσει ο ταξιτζής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι επιχειρημα να μη σου χρεωσουν. Δεν χρειαζεται ΚΑΝ επιχειρημα για μια ΔΩΡΕΑΝ υπηρεσια οπως θα επρεπε να ειναι. Για το 1€ λογω αλλης τραπεζας, απολυτα δεκτο. Για εξοδα εντολης, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. 

Εγω στο ειπα γιατι θεωρεις φυσιολογικη την χρεωση αυτη, ενω εγω και πολλοι συνανθρωποι μου οχι. Δε χρειαζεται δικαιολογια. 

Το παραδειγμα σου ειναι περισσοτερο απο ατυχές. Αφου γουσταρεις τις μπανανιοπρακτικες, κομπλε ειμαστε, αλλα μη μας την λες και απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...