Προς το περιεχόμενο

Έξοδα εντολής, τα άρπαξαν τα 3 ευρώ; ( Alpha Bank )


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΛΑΜΟΓΙΑ με κεφαλαία. 3 ευρώ έξοδα εντολής..

 

Δεν ειναι λαμογια, ειναι εξοδα που υπαρχουν παντου στο κοσμο σε ολες τις τραπεζες. Μόνο εντος της ιδιας τραπεζας ειναι τσαμπέ. Απο τραπεζα σε τραπεζα θεωρειται εμβασμα και εχει εξοδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πότε θα αλλάξει;

Αναγκαίες, αλλά φυσικά όχι επαρκείς, συνθήκες είναι να υπάρξει μια κρίσιμη μάζα ανθρώπων που:

α) θα αρχίσει να κάνει συναλλαγές με e-banking αντί να παίρνει τηλέφωνα ή να κάθεται με τις ώρες στις ουρές

β) θα σταματήσει να θεωρεί νορμάλ την χρέωση των 4 ευρώ/συναλλαγή

γ) θα κάνει κάτι γι' αυτό

δ) θα υπάρξει κάποια αρχή που αφενός θα τους ακούσει, αφετέρου θα το κυνηγήσει

 

Όπως έγινε δηλαδή με όλες τις άλλες κουφές χρεώσεις μέχρι τώρα.

 

Εναλλακτικά μπορεί ξαφνικά να αρχίσει να δουλεύει σωστά ο ανταγωνισμός και να σταματήσει μια τράπεζα να χρεώνει, αυτό να γίνει γνωστό, και θα πάρει μπάλα και τις υπόλοιπες. Όπως τώρα θεωρείται αστείο να πληρώνει κάποιος για delivery στα σουβλατζίδικα, ή να πληρώνει ανάλογα με την ταχύτητα του ίντερνετ (τουλάχιστον στις περισσότερες περιοχές) ή να δίνει 15 λεπτά το 160χαράκτηρο SMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι λαμογια, ειναι εξοδα που υπαρχουν παντου στο κοσμο σε ολες τις τραπεζες. Μόνο εντος της ιδιας τραπεζας ειναι τσαμπέ. Απο τραπεζα σε τραπεζα θεωρειται εμβασμα και εχει εξοδα.

 

Καμία σχέση, οι ελληνικές τράπεζες παίζει να είναι οι μοναδικές στην Ευρώπη που χρεώνουν τα εμβασματα εντός της Ελλάδας.

Το αστείο είναι ότι οι χρεώσεις αυτές είναι μεγαλύτερες από το να στείλεις στο εξωτερικό...

 

Νόμιζα ότι είχες κάποια πληροφορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι λαμογια, ειναι εξοδα που υπαρχουν παντου στο κοσμο σε ολες τις τραπεζες. Μόνο εντος της ιδιας τραπεζας ειναι τσαμπέ. Απο τραπεζα σε τραπεζα θεωρειται εμβασμα και εχει εξοδα.

 

Το 1€ απο τραπεζα σε τραπεζα ΕΙΝΑΙ λογικο. Τα εξοδα εντολης , θελω να δω πως ειναι νομιμα με τα ιδια μου τα ματια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλάκα κάνεις! εγώ τόσο καιρό μεταφέρω λεφτά από την πειραιώς στην alpha για ένα δάνειο και μου λέει ότι κρατάει 1 ευρώ προμήθεια την φορά. Δηλαδή κάθε φορά τα λεφτά που μπαίνουν στην alpha είναι μείον 3 ευρώ; (δεν μπορώ να το επαληθεύσω γιατί στην alpha δεν έχω κάρτα ούτε ebanking, απλά μεταφέρω λεφτά για να πληρωθεί ένα δάνειο)

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστα να πανε... Εγω μεταφερω νοικι στην εθνικη τραπεζα. Η γυναικα πληρωνει το δανειο της. Αν εγω μεταφεροντας 240, αυτο μεταφερει 237, δε το γνωριζω. Εμενα μου κρατησε 4€ απο Eurobank στη δικη μου (πειραιως). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβα ειναι,και το χειροτερο ειναι οτι επιτρεπεται απο το πολιτικο σκηνικο,

αν θελει η τραπεζα να πμηρωνει μισθολογια/συντηρει καταστηματα, να βρει τροπο να τα παρει απο αλλου,

αλλα τωρα να μου πεις,τι πιο ευκολος τροπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα και αυτό και μάλιστα σε τεχνολογικό forum. Ότι καλά κάνει η τράπεζα και χρεώνει για ηλεκτρονικές συναλλαγές, και ο λόγος χρέωσης είναι μάλιστα η πιο καλή εξυπηρέτηση του πελάτη....

 

Όχι παίδες. Οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες αποσκοπούν πρώτα στο να φέρνουν κέρδη και να μειώνουν τα έξοδα της κάθε εταιρίας. Για αυτούς γίνεται, όχι για τους πελάτες.

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, όσες περισσότερες ηλεκτρονικές συναλλαγές έχουμε (εμβάσματα, πληρωμές κτλ), τόσο λιγότερος κόσμος στα καταστήματα, άρα λιγότερες ανάγκες για προσωπικό, πιθανόν ακόμα και για την ίδια την ύπαρξη λιγότερων καταστημάτων, αλλά και καλύτερες υπηρεσίες σε αυτά, αφού πρώτα η κίνηση των πελατών θα είναι μειωμένη αλλά και οι ποιότητα των παροχών θα είναι καλύτερες, λόγω ευκολίας και ταχύτητας (θα προτιμούσατε πχ μια τράπεζα που δεν θα είχε e-banking ή κάποιο πολύ κακό με λίγες δυνατότητες; )

 

Όλες οι μεγάλες εταιρίες, στρέφονται στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες. Επειδή δουλεύω σε μια απο αυτές, ξέρω πολύ καλά πως προσπαθούν με κάθε τρόπο και πολύ έντονα, να αφήσουν πίσω πρακτικές του παρελθόντος. Όπως πχ δεν σου στέλνουμε γράμματα στο σπίτι (λογαριασμούς, statements κτλ) αλλά μόνο ηλεκτρονικά. Ή πχ μπες στο site μας και κάνε το αίτημά σου ή κατέβασε πχ τα έξοδά σου για φορολογικούς σκοπούς κτλ. Η Alpha μόλις σήμερα ανακοίνωσε στους πελάτες απο απο τον άλλο μήνα, δεν θα στέλνει γραπτά την κίνηση λογαριασμών.

 

Η ουσία λοιπόν είναι, οτι οι χρεώσεις αυτές (όπου υπάρχουν) είναι αντιφατικές, καθώς θα έπρεπε να ενθαρύνουν τον πελάτη να χρησιμοποιεί τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες και όχι να τον φέρνει σε σκέψεις στον αν είναι καλύτερα να πάει στο κατάστημα.

 

ΥΓ: Μερικοί μου κάνουν εντύπωση, πόσο σθεναρά υπερασπίζονται τα συμφέροντα των τραπεζών ή μεγάλων εταιριών... τι διάολο, μέτοχοι είστε ή γουστάρετε απλά να πληρώνετε;  :huh:

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση, οι ελληνικές τράπεζες παίζει να είναι οι μοναδικές στην Ευρώπη που χρεώνουν τα εμβασματα εντός της Ελλάδας.

Το αστείο είναι ότι οι χρεώσεις αυτές είναι μεγαλύτερες από το να στείλεις στο εξωτερικό...

 

Δηλαδη οι ξενες τραπεζες δεν εχουν εξοδα σε μεταφορες χρηματων?

Ποτε εκανες τελευταια φορα?....

 

Πρεπει να ξερεις οτι συμφωνα με το διεθνη κανονισμο, εντος ευρω η χρεωση της παραλήπτριας τραπεζας ειναι υποχρεωτικη.

Αστα να πανε... Εγω μεταφερω νοικι στην εθνικη τραπεζα. Η γυναικα πληρωνει το δανειο της. Αν εγω μεταφεροντας 240, αυτο μεταφερει 237, δε το γνωριζω.

 

Επρεπε να κανεις λογ/σμο στην Εθνικη και να μεταφερεις χρηματα απο αυτο το λογ/σμο.

Οποτε τωρα περιμενεις να χαλαρωσουν τα cc για να πας να κανεις.

Το 1€ απο τραπεζα σε τραπεζα ΕΙΝΑΙ λογικο. Τα εξοδα εντολης , θελω να δω πως ειναι νομιμα με τα ιδια μου τα ματια. 

 

Εγω δε θα ελεγα τιποτα τετοιο "νομιμο" ή "λογικο". Οσο θελουν σε χρεωνουν, κι αν δε σου αρεσει πας αλλου :)

Εταιριες ειναι, το κερδος τους κοιτανε, δε κανουν φιλανθρωπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη οι ξενες τραπεζες δεν εχουν εξοδα σε μεταφορες χρηματων?

Ποτε εκανες τελευταια φορα?....

 

Πρεπει να ξερεις οτι συμφωνα με το διεθνη κανονισμο, εντος ευρω η χρεωση της παραλήπτριας τραπεζας ειναι υποχρεωτικη.

 

προσφατα. 

Δεν ισχυει, δεν υπαρχει τετοιος κανονισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει, δεν υπαρχει τετοιος κανονισμος.

 

Μολις εριξα μια ματια στις σελιδες της Πειραιως (στις Χρησιμες Πληρoφοριες, στο εμβασμα μεσω winbank)

 

Ένδειξη Εξόδων: μπορείτε ακόμα να επιλέξετε τον τρόπο κατανομής των εξόδων της συναλλαγής ανάμεσα σε εσάς και το δικαιούχο της μεταφοράς πίστωσης. Έχετε στη διάθεσή σας τρεις επιλογές: OUR, όπου τα έξοδα όλων των Τραπεζών που εμπλέκονται στη συναλλαγή, χρεώνονται σε εσάς, BEN, όπου όλα τα έξοδα χρεώνονται στον δικαιούχο και SHA, όπου ο καθένας χρεώνεται με τα έξοδα της τράπεζάς του.

 

Εξαίρεση αποτελούν τα εμβάσματα που έχουν ως χώρα προορισμού μία από τις χώρες του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ) στο νόμισμα των χωρών αυτών. Σύμφωνα με τις διατάξεις της Ευρωπαϊκής Οδηγίας Υπηρεσιών Πληρωμών 2007/64/EC, γνωστής και ως Payment Services Directive (PSD), η ένδειξη εξόδων «SHA» θεσπίζεται ως υποχρεωτική και καταργούνται οι ενδείξεις εξόδων «BEN» και «OUR». Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι επιβαρύνεστε μόνο με τα έξοδα της Τράπεζας Πειραιώς και ο δικαιούχος με τα έξοδα της δικής του τράπεζας, ενώ το ποσό του εμβάσματος μεταφέρεται ακέραιο στο λογαριασμό του δικαιούχου, χωρίς καμία μείωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το έψαχνα και εγώ αυτές τις ημέρες.

 

Στέλνω απο τράπεζα (ΕΤΕ) έμβασμα σε δικό μου λογαριασμό σε Eurobank.

 

Στην αποστολή επιλέγεις ποιος θα πληρωσει τα έξοδα με τις ακόλουθες επιλογές

  • Αμφοτέρων (η κάθε τράπεζα τα δικά της)
  • Εντολέα (όλα ο αποστολέας)

 

Το θέμα είναι πως με το εντολέα έβγαινε 1+1=2€ ενώ με το αμφοτέρων (που επέλεξα) βγήκε 1+3=4€ 

Καλά ρε μάστορα, είναι άλλα τα έξοδα αν πληρώσει ο όλα αποστολέας και άλλα αν πληρώσει ο παραλήπτης τα δικα τού ξεχωριστα? Τι μ@λ@κες είναι αυτοί ρε?


Πλάκα κάνεις! εγώ τόσο καιρό μεταφέρω λεφτά από την πειραιώς στην alpha για ένα δάνειο και μου λέει ότι κρατάει 1 ευρώ προμήθεια την φορά. Δηλαδή κάθε φορά τα λεφτά που μπαίνουν στην alpha είναι μείον 3 ευρώ; (δεν μπορώ να το επαληθεύσω γιατί στην alpha δεν έχω κάρτα ούτε ebanking, απλά μεταφέρω λεφτά για να πληρωθεί ένα δάνειο)

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις βάζεις χρέωση εξόδων εντολέα (εσένα) ώστε ο άλλος να παίρνει καθαρό το ποσό που στέλνεις, αλλιώς το παίρνει με μείωση των εξόδων του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...