Προς το περιεχόμενο

Έξοδα εντολής, τα άρπαξαν τα 3 ευρώ; ( Alpha Bank )


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σου θυμίσω ότι είτε μεταφέρεις 10 είτε μεταφέρεις 1000 το ποσό (3€) θα παραμείνει ίδιο.

Και η λογικη ιδια μενει , οτι το ποσο ειναι κλεψια, ειτε μεταφερεις 1€ ειτε 5 ειτε 105.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Και η λογικη ιδια μενει , οτι το ποσο ειναι κλεψια, ειτε μεταφερεις 1€ ειτε 5 ειτε 105.

Λυπάμαι φίλε. Για όλα πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα. 

Μου έστειλαν μέσω ebanking 23.50 ευρώ, σήμερα τα είδα στο λογαριασμό μου και αντί να μπουν ουσιαστικά τα 23.50 βλέπω να έχουν κόψει 3 ευρώ από το ποσό ( 20,50 ) με δικαιολογία ως " ΕΞΟΔΑ ΕΝΤΟΛΗΣ " τι έξοδα εντολής και λαμογιές είναι αυτές; Τι ακριβώς είναι αυτό βρε παιδιά; Θα επιστραφούν αυτά τα 3 ευρώ ή τα γραπάκωσαν τα τραπεζικά λαμόγια;

 

Ευχαριστώ

* Το παιδί που μου τα έστειλε, έκανε μέσω ebanking την αποστολή Πειραιώς σε μένα που έχω Alpha Bank μάλιστα όπως είδα και στην απόδειξη που μ'εστειλε πλήρωσε και 1 ευρώ ως επιπλέον έξοδο. 

 

Δέν θα αγγίξω το θέμα αν τα έξοδα που χρεώνουν οι τράπεζες είναι λογικά ή όχι.

 

Αυτό που θέλω να πώ είναι πως στη δική σου περίπτωση φταίει ξεκάθαρα αυτός που σου έστειλε τα χρήματα.

 

Όταν στέλνουμε χρήματα σε κάποιον, φροντίζουμε έτσι ώστε να παραλάβει ολόκληρο το συμφωνηθέν ποσό. Θα έπρεπε δηλαδή, όταν έκανε την μεταφορά μέσω ebanking να βάλει την επιλογή να επιβαρυνθεί αυτός καί τα δικά του και τα δικά σου έξοδα, έτσι ωστε εσύ να παραλάβεις ακέραιο το ποσό.

 

Αν δεν ήθελε να επιβαρυνθεί με αυτά τα ποσά, θα μπορούσε να πάει στο κοντινότερο κατάστημα Alpha και να κάνει την κατάθεση στο γκισέ ή ακόμα πιό εύκολα και γρήγορα, απο το αυτόματο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν θα αγγίξω το θέμα αν τα έξοδα που χρεώνουν οι τράπεζες είναι λογικά ή όχι.

 

Αυτό που θέλω να πώ είναι πως στη δική σου περίπτωση φταίει ξεκάθαρα αυτός που σου έστειλε τα χρήματα.

 

Όταν στέλνουμε χρήματα σε κάποιον, φροντίζουμε έτσι ώστε να παραλάβει ολόκληρο το συμφωνηθέν ποσό. Θα έπρεπε δηλαδή, όταν έκανε την μεταφορά μέσω ebanking να βάλει την επιλογή να επιβαρυνθεί αυτός καί τα δικά του και τα δικά σου έξοδα, έτσι ωστε εσύ να παραλάβεις ακέραιο το ποσό.

 

Αν δεν ήθελε να επιβαρυνθεί με αυτά τα ποσά, θα μπορούσε να πάει στο κοντινότερο κατάστημα Alpha και να κάνει την κατάθεση στο γκισέ ή ακόμα πιό εύκολα και γρήγορα, απο το αυτόματο μηχάνημα.

Εγω ειμαι ο καταθετης και ο 7nisiotis φιλος μου.

1. Δεν γνωριζα οτι γινεται με ολες τις τραπεζες και αφησα την υπαρχουσα επιλογη που ηταν αυτη που ελεγε "επιθυμω να επιβαρυνθω με τα εξοδα της τραπεζας μου". Δεν ειχα ιδεα τι αλλη επιλογη μου εδινε και τι σημαινε αυτο , πλεον γνωριζω. Πουστι@ εν ολιγης, διοτι θελουμε δε θελουμε θα επιβαρυνθει ο ενας η ο αλλος. Εγω πληρωσα 18€ για κατι , με +5.50 τα εξοδα αποστολης για να μπορει το παιδι να μου στειλει. Και δηλαδη αυτο το 18€ , να μου βγει 22€ για μια online κωλοϋπηρεσια, ετσι; Ουτε που φανταζομουν οτι θα τα φανε απο τον Σπυρο.

 

2. Δουλευω και ΔΕΝ ΕΧΩ τη δυνατοτητα να παω σε κοντινο καταστημα για καταθεση, και οχι , δεν υπαρχει ο χρονος για κατι τετοιο , ΓΙΑ ΑΥΤΟ ειναι το e-banking. Αν ειναι να πληρωνουμε τον χρονο που δεν εχουμε, τι να πω τοτε, καλα μας κρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι ο καταθετης και ο 7nisiotis φιλος μου.

1. Δεν γνωριζα οτι γινεται με ολες τις τραπεζες και αφησα την υπαρχουσα επιλογη που ηταν αυτη που ελεγε "επιθυμω να επιβαρυνθω με τα εξοδα της τραπεζας μου". Δεν ειχα ιδεα τι αλλη επιλογη μου εδινε και τι σημαινε αυτο , πλεον γνωριζω. Πουστι@ εν ολιγης, διοτι θελουμε δε θελουμε θα επιβαρυνθει ο ενας η ο αλλος. Εγω πληρωσα 18€ για κατι , με +5.50 τα εξοδα αποστολης για να μπορει το παιδι να μου στειλει. Και δηλαδη αυτο το 18€ , να μου βγει 22€ για μια online κωλοϋπηρεσια, ετσι; Ουτε που φανταζομουν οτι θα τα φανε απο τον Σπυρο.

 

2. Δουλευω και ΔΕΝ ΕΧΩ τη δυνατοτητα να παω σε κοντινο καταστημα για καταθεση, και οχι , δεν υπαρχει ο χρονος για κατι τετοιο , ΓΙΑ ΑΥΤΟ ειναι το e-banking. Αν ειναι να πληρωνουμε τον χρονο που δεν εχουμε, τι να πω τοτε, καλα μας κρασια.

 

Έπρεπε να το ψάξεις πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για νε έχετε υπόψη σας τι συμβαίνει στο εξωτερικό:

Στο Βέλγιο και συγκεκριμένα στην ING, όταν έχεις εκεί λογαριασμό, πληρώνεις ~30€ το χρόνο, ως έξοδα τήρησης λογαριασμού. Από εκεί κ μπρος, ότι συναλλαγές κάνεις εντός της χώρας και ανεξαρτήτως σε ποια τράπεζα, ΔΕΝ χρεώνεσαι ούτε εσύ ούτε ο παραλήπτης.

Όλα αυτά μέσω e-banking (αν πας σε γκισέ τότε νομίζω σε χρεώνουν για κάποιες συναλλαγές).

Επίσης, αν κάνεις ανάληψη με την καρτα σου από ΑΤΜ σε άλλη χώρα (εντός ΕΕ), πάλι δεν χρεώνεσαι κανένα έξοδο.

 

Με κάθε επιφύλαξη, έχω την εντύπωση πως μπορείς να στείλεις και έμβασμα σε χώρα εντός ΕΕ χωρίς να σε χρεώνει επίσης έξοδα.

 

Τέλος, μια δική μου εμπειρία. Ήθελα να στείλω απο Ελλάδα χρήματα σε ενα φίλο στο Βέλγιο. Επειδή ήθελα να φτάσει το ακριβές ποσό, ζήτησα να χρεωθώ τα δικά μου έξοδα αλλά και τα έξοδα του παραλήπτη. Σύνολο 28€.

Όταν του το είπα, μου απάντησε πως κακώς χρεώθηκα τα έξοδα παραλήπτη, γιατί πολύ απλά η τράπεζα εκεί ΔΕΝ χρεώνει τον παραλήπτη!

 

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος, μια δική μου εμπειρία. Ήθελα να στείλω απο Ελλάδα χρήματα σε ενα φίλο στο Βέλγιο. Επειδή ήθελα να φτάσει το ακριβές ποσό, ζήτησα να χρεωθώ τα δικά μου έξοδα αλλά και τα έξοδα του παραλήπτη. Σύνολο 28€.

Όταν του το είπα, μου απάντησε πως κακώς χρεώθηκα τα έξοδα παραλήπτη, γιατί πολύ απλά η τράπεζα εκεί ΔΕΝ χρεώνει τον παραλήπτη!

 

 

 

Βλ. post#74. H χρεωση της παραληπτριας τραπεζας ειναι υποχρεωτικη.

Να σου θυμίσω ότι είτε μεταφέρεις 10 είτε μεταφέρεις 1000 το ποσό (3€) θα παραμείνει ίδιο.

 

Αν μεταφερεις 3€, θα κρατηθουν 3€ οποτε στο προορισμο τους θα πανε 0€?

 

Αν στειλεις 2€ τι γινεται?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που θέλω να πώ είναι πως στη δική σου περίπτωση φταίει ξεκάθαρα αυτός που σου έστειλε τα χρήματα.

 

Όταν στέλνουμε χρήματα σε κάποιον, φροντίζουμε έτσι ώστε να παραλάβει ολόκληρο το συμφωνηθέν ποσό. Θα έπρεπε δηλαδή, όταν έκανε την μεταφορά μέσω ebanking να βάλει την επιλογή να επιβαρυνθεί αυτός καί τα δικά του και τα δικά σου έξοδα, έτσι ωστε εσύ να παραλάβεις ακέραιο το ποσό.

 

Αν δεν ήθελε να επιβαρυνθεί με αυτά τα ποσά, θα μπορούσε να πάει στο κοντινότερο κατάστημα Alpha και να κάνει την κατάθεση στο γκισέ ή ακόμα πιό εύκολα και γρήγορα, απο το αυτόματο μηχάνημα.

Οποτε, αν προκειται για συγκεκριμενη σε ποσο εξοφληση, πρακτικως

μπορουμε να τον κατηγορησουμε οτι δεν μας εχει εξοφλησει, σωστα?

:shifty:

Η @ μεταφορα φαινεται απο εκεινον ολοκληρο το ποσο προς εμας?

Και αν συμβαινει αυτο, πως & δεν το εχουν χρησιμοποιησει να...μην

πληρωνουν τελικως => να μην καταληγει ετσι ουτε ευρωπουλο -για...

"σπασιμο"- παραληπτη? Για παραδειγμα, ενοικιαστες σε ιδιοκτητες*!

:blink:

 

*Ναι υπαρχουν ατομα που θα δεχονταν τα 300 ευρω ενοικιου να τα...

πληρωσουν 400, αρκει να...μην εφθανε ουτε 1 ευρω στον ιδιοκτητη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε, αν προκειται για συγκεκριμενη σε ποσο εξοφληση, πρακτικως

μπορουμε να τον κατηγορησουμε οτι δεν μας εχει εξοφλησει, σωστα?

:shifty:

Η @ μεταφορα φαινεται απο εκεινον ολοκληρο το ποσο προς εμας?

Και αν συμβαινει αυτο, πως & δεν το εχουν χρησιμοποιησει να...μην

πληρωνουν τελικως => να μην καταληγει ετσι ουτε ευρωπουλο -για...

"σπασιμο"- παραληπτη? Για παραδειγμα, ενοικιαστες σε ιδιοκτητες*!

:blink:

 

*Ναι υπαρχουν ατομα που θα δεχονταν τα 300 ευρω ενοικιου να τα...

πληρωσουν 400, αρκει να...μην εφθανε ουτε 1 ευρω στον ιδιοκτητη!

Η μεταφορα φαινεται ολοκληρη. Δηλαδη βλεπει τι ποσο εβαλες , μειον αυτο που τον χρεωνει η τραπεζα του αν δεν επιλεξει ο αποστολεας να χρεωθει αυτος τα εξοδα εντολης. Τρεχα γυρευε. Μου αρεσει που καποιοι συνεχιζουν να δικαιολογουν τις τραπεζες για αυτο το καπελακι , για μια υπηρεσια διευκολυνσης σε ατομα που ΔΕΝ μπορουν να πληρωσουν με αλλο τροπο. Πχ μπορω μια φορα στις 2 βδομαδες να παω στην τραπεζα πρωι και να προλαβω να παω και στη δουλεια μου. 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεταφορα φαινεται ολοκληρη. Δηλαδη βλεπει τι ποσο εβαλες , μειον αυτο που τον χρεωνει η τραπεζα του αν δεν επιλεξει ο αποστολεας να χρεωθει αυτος τα εξοδα εντολης. Τρεχα γυρευε. Μου αρεσει που καποιοι συνεχιζουν να δικαιολογουν τις τραπεζες για αυτο το καπελακι , για μια υπηρεσια διευκολυνσης σε ατομα που ΔΕΝ μπορουν να πληρωσουν με αλλο τροπο. Πχ μπορω μια φορα στις 2 βδομαδες να παω στην τραπεζα πρωι και να προλαβω να παω και στη δουλεια μου.

 

Ξέρεις, σκασίλα της τράπεζας αν δεν μπορείς να πληρώσεις. Αυτό είναι διευκόλυνση της ίδιας που δεν απασχολεί υπαλλήλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει που καποιοι συνεχιζουν να δικαιολογουν τις τραπεζες για αυτο το καπελακι , για μια υπηρεσια διευκολυνσης σε ατομα που ΔΕΝ μπορουν να πληρωσουν με αλλο τροπο.

Προφανώς αγνοείς πως οι τράπεζες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, είναι επιχειρήσεις με σκοπό το κέρδος. Και οι προμήθειες είναι ένας από τους τρόπους που έχουν για να βγάζουν κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεταφορα φαινεται ολοκληρη. Δηλαδη βλεπει τι ποσο εβαλες , μειον αυτο που τον χρεωνει η τραπεζα του αν δεν επιλεξει ο αποστολεας να χρεωθει αυτος τα εξοδα εντολης. Τρεχα γυρευε.

 

Μου φαινεται αδυνατον να πιστεψω οτι καποιος μπορει να φαινεται οτι πληρωνει διχως

να φτασει...κανενα ποσο στον παραληπτη π.χ. το παραδειγμα ενοικιου που ανεφερα! :blink:

Μπορει καποιος να επιβεβαιωσει οτι αυτο το "εκδικητικο σεναριο" ειναι οντως εφικτο?  :shock: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται αδυνατον να πιστεψω οτι καποιος μπορει να φαινεται οτι πληρωνει διχως

να φτασει...κανενα ποσο στον παραληπτη π.χ. το παραδειγμα ενοικιου που ανεφερα! :blink:

Μπορει καποιος να επιβεβαιωσει οτι αυτο το "εκδικητικο σεναριο" ειναι οντως εφικτο?  :shock:

 

Γιατί να μην είναι; Αλλά ποιός θα δώσει τόσα λεφτά σπάζοντας το ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...