Προς το περιεχόμενο

HTC Desire 816G Dual Sim πρόβλημα αναβάθμισης


damoclesword

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έρχεται ειδοποίηση ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση για την εν λόγω συσκευή,την κατεβάζει και κατά την εγκατάσταση,όταν υποτίθεται ότι έχει ολοκληρωθεί το 1/3 από τη μπάρα,μου βγάζει ένα μήνυμα σφάλματος (απλά γράφοντας "σφάλμα" χωρίς παραπάνω εξηγήσεις) δείχνοντας το ρομποτακι του Android τέζα και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι soft reset,χωρίς προφανώς να έχει εφαρμοστεί η αναβάθμιση. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει ή αν αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα; Το κινητό τρέχει kit Kat 4.4.2 και φημολογείται πως θα του ερχόταν κάποια στιγμή το 5.1 αλλά δεν νομίζω πως πρόκειται γι αυτήν την αναβάθμιση,καθώς το πακέτο δεδομένων που κατέβασε είναι μόλις 10ΜΒ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτου κάνεις αναβάθμισή κανε ένα hard reset... μήπως είναι ρουταρισμενο με custom recovery... το χεις πάρει καινούριο ή μτχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτου κάνεις αναβάθμισή κανε ένα hard reset... μήπως είναι ρουταρισμενο με custom recovery... το χεις πάρει καινούριο ή μτχ?

Το σκέφτηκα για hard reset, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω πρώτα καμία άλλη εναλλακτική αν πιάσει. Δεν το έχω ρουτάρει, είναι ακόμα locked η συσκευή. Καινούργιο το είχα πάρει. 

Μετά από μερικές ακόμα προσπάθειες αναβάθμισης, στο boot screen μου έγραψε ότι υπήρχε πρόβλημα με ένα αρχείο odex, στη διαδρομή του συστήματος που δεν μπορώ δυστυχώς να επέμβω:  /system/app/Facebook_client.odex

Ξέρεις μήπως πώς θα μπορούσα να διαγράψω ή να δημιουργήσω αρχείο σε αυτή την τοποθεσία; Ή hard reset για να λυθούν όλα μια και καλή είναι ο μόνος δρόμος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε wipe cache partition απο το stock recovery+ διέγραψε την αναβάθμιση της εφαρμογής του facebook και τα δεδομένα της ίσως γίνει κάτι

Για να επέμβεις στο system θέλει root που θέλει unlock bootloader (δηλ bb η εγγύηση) ή s-off

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε wipe cache partition απο το stock recovery+ διέγραψε την αναβάθμιση της εφαρμογής του facebook και τα δεδομένα της ίσως γίνει κάτι

Για να επέμβεις στο system θέλει root που θέλει unlock bootloader (δηλ bb η εγγύηση) ή s-off

Λες; θα το δοκιμάσω κι αυτό, σ ευχαριστώ πολύ. Εν τω μεταξύ είχα ψαχτεί για να το κάνω unlock χωρίς επιτυχία στο παρελθόν, το κινητό φοράει έναν mediatek που έχει άλλη διαδικασία ξεκλειδώματος από τους snapdragon... άστα βράστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα για hard reset, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω πρώτα καμία άλλη εναλλακτική αν πιάσει. Δεν το έχω ρουτάρει, είναι ακόμα locked η συσκευή. Καινούργιο το είχα πάρει. 

Μετά από μερικές ακόμα προσπάθειες αναβάθμισης, στο boot screen μου έγραψε ότι υπήρχε πρόβλημα με ένα αρχείο odex, στη διαδρομή του συστήματος που δεν μπορώ δυστυχώς να επέμβω:  /system/app/Facebook_client.odex

Ξέρεις μήπως πώς θα μπορούσα να διαγράψω ή να δημιουργήσω αρχείο σε αυτή την τοποθεσία; Ή hard reset για να λυθούν όλα μια και καλή είναι ο μόνος δρόμος;

Αφου το φβ σου δημιουργει το προβλημα,διεγραψε το,κανε την αναβαθμιση και μετα εγκατεστησε το παλι...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες; θα το δοκιμάσω κι αυτό, σ ευχαριστώ πολύ. Εν τω μεταξύ είχα ψαχτεί για να το κάνω unlock χωρίς επιτυχία στο παρελθόν, το κινητό φοράει έναν mediatek που έχει άλλη διαδικασία ξεκλειδώματος από τους snapdragon... άστα βράστα

Αν σ ενδιαφέρει μπορώ να ψαξω για root και θα σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το φβ σου δημιουργει το προβλημα,διεγραψε το,κανε την αναβαθμιση και μετα εγκατεστησε το παλι...

Αυτό είναι το αστείο. Δεν έχω καν facebook και δεν έχω καν εγκαταστήσει την εφαρμογή. Η τοποθεσία που με παραπέμπει το μήνυμα σφάλματος, είναι στις εγγενείς εφαρμογές που "ήρθαν με τη συσκευή" out of the box. Και αν δεν κάνω ρουτ, δεν μπορώ να τις πειράξω καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου, μη σε βάζω σε κόπο. Θα ψαχτώ εγώ τώρα λίγο.

 

Μην κανεις ροοτ... Μετα δεν θα σου κανει την αναβαθμιση γιατι θα σου λεει οτι πειραξες το λογισμικο.... Μπες εφαρμογες-φβ και κανε καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεων... Μετα προσπαθησε αναβαθμιση.... Κανε και απενεργοποιηση του φβ μετα την καταργηση ενημερωσης...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κανεις ροοτ... Μετα δεν θα σου κανει την αναβαθμιση γιατι θα σου λεει οτι πειραξες το λογισμικο.... Μπες εφαρμογες-φβ και κανε καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεων... Μετα προσπαθησε αναβαθμιση.... Κανε και απενεργοποιηση του φβ μετα την καταργηση ενημερωσης...

Μπήκα και βρήκα την εφαρμογή φβ για HTC, όπως την ονομάζει. Δεν είχε ενημερώσεις, ωστόσο έκανα διαγραφή δεδομένων και απενεργοποίηση της εφαρμογής. Ξαναπροσπάθησα αναβάθμιση αλλά πάλι το ίδιο μήνυμα. Να τι γράφει συγκεκριμένα:

 

Installing update...

Verifying current system...

"/system/app/Facebook_Client.odex" has unexpected contents.

Update .zip is not correct

Installation aborted.

 

Τι σκ@τ@ είναι κι αυτό το αρχείο odex δεν έχω καταλάβει. Δεν είναι ότι του του λείπει το apk της εφαρμογής. Κατάλαβες μήπως κάτι παραπάνω από αυτά που μου γράφει;  

Κάνε αναβάθμιση της εφαρμογής του Facebook που υπήρχε out of the box από το Google play και δοκίμασε ξανά

Δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση γι' αυτή την out of the box εφαρμογή...Την έκανα απενεργοποίηση, τίποτα,  ξανά ενεργοποίηση, τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την δίκη σου ευθύνη απενεργοποίησε το antivirus, κάνε εγκατάστασή όλων των drivers έπειτα ενεργοποίεις εντοπισμό σφαλμάτων στο κινητό και με την εφαρμογή iroot κάνεις root
 

https://drive.google.com/file/d/0B1TU58zp5uhzUU50U1hISG1kZW8/view

https://www.androidfilehost.com/?fid=23501681358558543

http://www.filedropper.com/usbdriverhtc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

με την δίκη σου ευθύνη απενεργοποίησε το antivirus, κάνε εγκατάστασή όλων των drivers έπειτα ενεργοποίεις εντοπισμό σφαλμάτων στο κινητό και με την εφαρμογή iroot κάνεις root
 

https://drive.google.com/file/d/0B1TU58zp5uhzUU50U1hISG1kZW8/view

https://www.androidfilehost.com/?fid=23501681358558543

http://www.filedropper.com/usbdriverhtc

 

Χίλια ευχαριστώ φίλε ziaba. Θα το εφαρμόσω σαν ύστατη λύση, γιατί βλέπω πως τπτ άλλο δεν πιάνει μέχρι στιγμής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...