Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις σχετικές με Case Modding.


Νυσταγμένος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι

Και κάτι άλλο το waterblock πρέπει να παίρνει νερό από το ψυγείο ή από την αντλία?

 

Δεύτερον η αντλία (d5) κάνει τόσο πολύ θόρυβο (στο 3) που εγώ νόμιζα ότι θα ηταν πιο αθόρυβη απο την ψυκτρα με τον αέρα (coolermaster v8 gts)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Και κάτι άλλο το waterblock πρέπει να παίρνει νερό από το ψυγείο ή από την αντλία?

 

Δεύτερον η αντλία (d5) κάνει τόσο πολύ θόρυβο (στο 3) που εγώ νόμιζα ότι θα ηταν πιο αθόρυβη απο την ψυκτρα με τον αέρα (coolermaster v8 gts)

Οπως και να βάλεις την σειρά δεν αλλάζει κάτι απλά θέλει να προσέξεις στο μπλοκ εισαγωγή εξαγωγή

 

Όσο για την αντλια επειδή δεν έχω δουλέψει το συγκεκριμένο ρεζερβουαρ με ενσωματωμένη αντλία

Παίζει να έχεις φυσαλίδες αέρα παγιδευμένες δοκίμασε να κουνήσεις το γραφείο μήπως καταφέρεις κάτι, όπως είναι το κύκλωμα μπορεί να πάρει αρκετό καιρό για φύγει όλος ο αέρας από μέσα

 

Μετα υπάρχει η περίπτωση συντονισμού

Και τέλος αν έτρεξε στεγνή η αντλία να φαγώθηκε ο ροτορας και από εκεί να βγάζει θόρυβο

 

Το 3ο θέλεις καινούργια αντλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να βάλεις την σειρά δεν αλλάζει κάτι απλά θέλει να προσέξεις στο μπλοκ εισαγωγή εξαγωγή

 

Όσο για την αντλια επειδή δεν έχω δουλέψει το συγκεκριμένο ρεζερβουαρ με ενσωματωμένη αντλία

Παίζει να έχεις φυσαλίδες αέρα παγιδευμένες δοκίμασε να κουνήσεις το γραφείο μήπως καταφέρεις κάτι, όπως είναι το κύκλωμα μπορεί να πάρει αρκετό καιρό για φύγει όλος ο αέρας από μέσα

 

Μετα υπάρχει η περίπτωση συντονισμού

Και τέλος αν έτρεξε στεγνή η αντλία να φαγώθηκε ο ροτορας και από εκεί να βγάζει θόρυβο

 

Το 3ο θέλεις καινούργια αντλία

Όχι η αντλία δεν έτρεξε στεγνή την έβαλα άρχισα να τη γεμίζω και όταν γέμισε μέχρι τη βαλβίδα απλά το άναψα για δευτερόλεπτα για να σπρώξει το νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σαββατο θα αλλάξω την είσοδο στο waterblock. Να βάλω και να παίρνει απευθείας νερό στο το ψυγείο ή δεν θα αλλάξει τίποτα? Και και άλλο που παρατήρησα είναι ότι στους ανεμιστήρες του ψυγείου από γύρο από τις λεπίδες βγάζει πίσω αέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαζη ερωτηση αλλα με τι να καθαρισω το tempered glass του S340 elite?

 

Κλασικά με οινόπνευμα ή καθαριστικό τζαμιών ΑΛΛΑ προσοχή με τι θα το σκουπίσεις. Το χαρτί κουζίνας αφήνει χνούδι μολις μουσκέψει και το ίδιο και τα βαμβακερά πανιά.

 

Είτε καθαρό πανάκι απο μικροϊνες είτε με φίλτρα καφέ που δεν αφήνουν χνούδι (εκτός και αν τα παραμουσκέψεις).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Ετοιμάζομαι να φτιάξω μία θήκη για pc και θέλω να ρωτήσω για κάτι που έχω ψάξει στο internet αλλά δεν έχω βρει κάποιον ξεκάθαρο οδηγό: τι χρειάζομαι από ηλεκτρονικά κομμάτια για τη θήκη; Εννοώ διακόπτης, κουμπί reset, led ενδείξεις, κτλ. Ότι υπάρχει δηλαδή συνήθως στο μπροστινό μέρος μιας θήκης pc. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια λίστα; ΑΑΑΑ και για μπροστινές θύρες (sound, usb, κτλ).

Τέλος, υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα που να με καλύψει και αν όχι κάποιο από εξωτερικό που να μου προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς γνώμη επί του θέματος;

 

https://www.youtube.com/watch?v=xNAMxZgvves

Αυτο που λεει το βιντεο ισχυει. Αναλογα που ειναι το radiator παιζει ρολο στις θερμοκρασιες. Και επισης παιζει βασικο ρολο ολο το airflow του κουτιου. 

 

 

Γεια σας παιδιά. Ετοιμάζομαι να φτιάξω μία θήκη για pc και θέλω να ρωτήσω για κάτι που έχω ψάξει στο internet αλλά δεν έχω βρει κάποιον ξεκάθαρο οδηγό: τι χρειάζομαι από ηλεκτρονικά κομμάτια για τη θήκη; Εννοώ διακόπτης, κουμπί reset, led ενδείξεις, κτλ. Ότι υπάρχει δηλαδή συνήθως στο μπροστινό μέρος μιας θήκης pc. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια λίστα; ΑΑΑΑ και για μπροστινές θύρες (sound, usb, κτλ).

 

Τέλος, υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα που να με καλύψει και αν όχι κάποιο από εξωτερικό που να μου προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Λοιπον απο ηλεκτρονικα θα χρειαστεις:

Ενα power button (ενα οποιοδηποτε κουμπι απο παλιο η καινουριο κουτι pc) 

Ενδείξεις δεν ειναι αναγκη να βαλεις αλλα αν θελεις βγαλε απο κανενα παλιο κουτι τα μπροστα led και βαλτα στο custom που θα φτιαξεις.

Τωρα σχετικα με τα usb,speakers,microphone μπορεις να βρεις ειτε σε παλιο κουτι ειτε στο eshop.gr.Ας πουμε κατι τετοιο:http://www.e-shop.gr/silverstone-fp32b-e-usb30-front-panel-35-black-p-PER.811583

Αυτα ειναι τα βασικα. Μπορεις αν θες να ενσωματωσεις και καποιον fan controller ή sound controller αλλα δεν το εχω δοκιμασει.

Επεξ/σία από Νυσταγμένος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το πανελ με τις θυρες μου φαίνεται πως θα κάνει ακριβώς τη δουλειά του. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Αν ξέρει κάποιος και κανένα καλό κατάδτημα θα με βοηθήσει πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Moderators

ASUS ROG FAN GRILL 120mm Hexcells found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:1489116

 

Το i/o cover ειν από τη σελίδα της Asus βασικά ταιριάζει σε όλες της μητρικές αρκεί να μην έχουν κάτι αρκετά ψιλό (πχ η δικιά μου maximus v formula έχει ένα αποσπομενο Module για WiFi+Bluetooth)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λογικο να εξατμιζεται το υγρο απο το λοοπ? ετοιμο πρι μιχ της εκ υγρο εχω βαλει και μεσα σε 4-5 μηνες που το εχω στο πσ εχει μειωθει η σταθμη .0.5-1 εκατοστο στο ρεσερβουαρ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειναι λογικο να εξατμιζεται το υγρο απο το λοοπ? ετοιμο πρι μιχ της εκ υγρο εχω βαλει και μεσα σε 4-5 μηνες που το εχω στο πσ εχει μειωθει η σταθμη .0.5-1 εκατοστο στο ρεσερβουαρ!

ναι υπάρχει Κάποια μικρή εξάτμιση υγρού καμιά φορά, αλλά πιο πιθανό είναι να μην είχε φύγει όλος ο αέρας από το κύκλωμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτησεις αρχαριου ξανα....αλλα μιας και σας εχω βρει :P

 

1)Στο S340 elite ολα καλα ολα ανθηρα αλλα δεν εχουν βαλει αποσβεστηρες για τους κραδασμους εκει που βιδωνουν οι σκληροι. Το αποτελεσμα ειναι να ακουγεται το πισι και μολις πχ ακουμπαω τα χερια στο γραφειο να νιωθω ενα βουητο το οποιο ειναι πολυ σπαστικο....Τι μπορω να βαλω και που μπορω να το βρω?

 

2) Που θα βρω cable combs εδω στην Αθηνα? Πραγματικα δεν εχω βρει πουθενα και δε μ αρεσουν καθολου τα extensions που εχω βαλει ετσι οπως καθονται....Υπαρχει καποιος τροπος αμα δε βρω combs να τα περασω καπως αλλιως/να τα κανω train/να κανω βουντου μπας και στρωσουν ομορφα? Επισυναπτω φωτο με το "προβλημα"

 

 

 

Nu8sgoD.jpg

 

 

 

 

 

6fGjg5P.jpg

 

 

 

 

 

HG4fT9i.jpg

 

 

 

 

 

HG4fT9i.jpg

 

 

 

 

 

lRr00qf.jpg

 

 

 

Τα extensions ειναι αυτα. Πιο συγκεκριμενα με ενοχλει ελεεινα το καλωδιο που παει στην καρτα γραφικων καθως το cutout στο shroud του elite τελειωνει περιπου 0.5 - 1 cm "πριν" απο εκει που ειναι η υποδοχη της καρτας με αποτελεσμα να πρεπει να το λυγισω με τον τροπο που βλεπετε....Το 24 pin ειναι υπερβολικα τεντωμενο και θα το θελα να πεφτει πιο χαλαρα ενω το 8πινο πανω στη μητρικη ειναι απλα ασχολιαστο.

 

Αυτα
(για την ωρα) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...