Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις σχετικές με Case Modding.


Νυσταγμένος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στην ομαδα !! Εχω ενα κουτι απο thermaltake το core v71.. και εχω ενα θεμα.. οι βιδες απ τα φαν ειναι πολυ δυνατα σφιχτες και και στην προσπαθεια μου να βγαλω τα φαν χαλασα το κεφαλι απ τις βιδες...τι κανω τωρα υπαρχει τροπος να τις βγαλω χωρις να χαλασω τα φαν?

 

https://www.youtube.com/watch?v=lI2hl3Zfi6Q

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ελπίζω να μην ειμαι πολύ off-topic.

Υπάρχει κάποιο template για m.2 ssd 2280?

Θελω να φτιάξω κατι σε αυτοκόλλητο για να ταιριάζει με το υπόλοιπο build.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Ανάσταση θέματος !

Αφού είναι περίοδος αναβάθμισης είπα να βάψω μαύρο το εσωτερικό του παλιού κουτιού μου. Από ότι διάβασα χρειάζεται:

α)  καλό καθάρισμα

β) Λίγο τρίψιμο με σμυριδόχαρτο/γυαλόχαρτο ( Τι νούμερο να πάρω)

γ) Σπρέι Primer (Ποιο να πάρω)

δ) Σπρέι Μπογιάς (Ποια να πάρω)

Θα ήθελα μια βοήθεια και από πού να τα αγοράσω , αν υπάρχει κάποιο προτεινόμενο κατάστημα .

Το κουτί είμαι είναι Tt Armour VA8000BWS δλδ είναι 1.0mm SECC (Steel, Electrogalvanized, Cold rolled, Coil)

8_0_547.jpg.65c4d3110f326c9b84fdc04739c7d2f2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάστασηη

Α) Ναι θέλει πολύ καλό καθάρισμα

Β) πήγαινε σε ένα μαγαζί (σε ποια περιοχή είσαι?) Και δες τι γυαλοχαρτα έχει. Δες ποιο από όλα σου κάνει για την δουλειά που θέλεις. Ενδεικτικά ένα p200 καλό θα είναι πιστεύω. Χωρίς να είμαι σίγουρος. 

Γ,Δ) Παϊμερ και μπογιά ρώτα στο μαγαζί που θα πας για γυαλοχαρτα. Πες τους τι θες να κάνεις και θα σου προτείνουν. 

Αααυτά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α)  καλό καθάρισμα

Πολυ καλο καθαρισμα σε ολες τις φασεις της δουλειας. Δηλαδη, αφου αφαιρεσεις οιλα τα "εντοσθια", καθαριζεις. Και με αερα αλλα και με βρεγμενο πανι και υστερα με στεγνο. Εαν αποσυναρμολογησεις το κουτι, για καλυτερα αποτελεσματα αφαιρωντας πχ πριτσινια, καθαριζεις σχολαστικα καθε κομματι. Επισης καθαρισμος θα πρεπει να γινει και μετα απο το τριψιμο αλλα και μετα απο την εφαρμογη του primer oπως και της πρωτης στρωσης μπογιας που καλο θα ηταν να τριφτει ξανα.

β) Λίγο τρίψιμο με σμυριδόχαρτο/γυαλόχαρτο ( Τι νούμερο να πάρω)

Ξεκινα με πιο χοντρο, πχ  80αρι και συνεχισε με πιο φινα σε καθε σταδιο, πχ με 120αρι στο πρωτο χερι primer και 160 στο πρωτο στρωμα μπογιας.

γ) Σπρέι Primer (Ποιο να πάρω)

Οποιο θες αρκει να ειναι για μεταλλα και χωρις να λυπηθεις τα χρηματα. Ειναι απο τα βασικα για καλο αποτελεσμα.

δ) Σπρέι Μπογιάς (Ποια να πάρω)

Οποιο θες αρκει να μην λυπηθεις τα χρηματα και προσεχοντας τις λεπτομερειες, πχ το μαυρο εχει και ματ αλλα και γυαλιστερο.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

Δεν βιαζεσαι. Κανεις καλη δουλεια, λεπτομερη και αφηνεις και καθε στρωμα, ειτε primer ειτε μπογιας να στεγνωσει καλα. Επισης προσεχεις να μην εχεις τρεξιματα και "κενα" σημεια.

Επεξ/σία από 29gk
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας , θα ήθελα να φτιάξω custom io shroud σαν και αυτο που εχουν οι high end mobos , ειδα ενα tutorial στο youtube στο οποιο ο τυπος εχει χρησιμοποιήσει πλεξι . Αλλα δεν με βλεπω να τα καταφέρνω μόνος. Οποτε οι επιλογές μου ειναι  να παω σε μαγαζί  που ασχολείται με επιγραφές η να βρω κάποιον με 3d printer σωστά; Aπο την άλλη ψήνομαι και για custom mobo armor σαν και αυτο το project αλλα πιστεύω οτι θα εχει πολυ περισσότερη ταλαιπωρία και κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι απ' τα 2 θέλεις? Να σε βοηθήσουμε με συμβουλές ή να αποφασίσουμε για σένα τι απ' τα 2 να κάνεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Με το io shroud θα ασχοληθώ, απλά στο tutorial δεν μου αρέσει ο τρόπος που τα κολλάει θα μπορούσε να γίνει κάποια κατασκευή με βιδουλες ίσως;  Επίσης αναρωτιέμαι αν θα ήταν καλύτερα για τα thermals το shroud είχε κάποιο άνοιγμα στο πλαϊνό μέρος (αυτό που θα είναι απέναντι στα vrm). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιδες λιγο χλομο πανω στο io η καπου εκει διπλα.. Τωρα σχετικα με τα thermals δεν νομιζω οτι θα εχει κανενα τοσο τρελο θεμα ωστε να θελει καποιο ανοιγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, cp9mush είπε

Μηπως θα μπορουσα να χρησιμοποιήσω αυτες τις τρυπες;

fdfdfdfdfd.jpg

Διπλα απο τα βελακια σου στις τρυπες που βιδωνει η μητρικη στο κουτι μπορεις να το βιδωσεις. Δλδ η βιδα θα πιανει το io cover θα περναει απο την τρυπα της μητρικης και θα βιδωνει στο σπειρωμα του κουτιου ,ψαξε τα 3d printed της asus ,που βιδωνουν με αυτον τον τροπο να παρεις ιδεα πως θα το κανεις.

Κανε αναζητηση στο γουγλη asus 3d printed και θα τα βρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2018 στις 11:42 ΜΜ, leros2004 είπε

Ανάσταση θέματος !

Αφού είναι περίοδος αναβάθμισης είπα να βάψω μαύρο το εσωτερικό του παλιού κουτιού μου. Από ότι διάβασα χρειάζεται:

α)  καλό καθάρισμα

β) Λίγο τρίψιμο με σμυριδόχαρτο/γυαλόχαρτο ( Τι νούμερο να πάρω)

γ) Σπρέι Primer (Ποιο να πάρω)

δ) Σπρέι Μπογιάς (Ποια να πάρω)

Θα ήθελα μια βοήθεια και από πού να τα αγοράσω , αν υπάρχει κάποιο προτεινόμενο κατάστημα .

Το κουτί είμαι είναι Tt Armour VA8000BWS δλδ είναι 1.0mm SECC (Steel, Electrogalvanized, Cold rolled, Coil)

8_0_547.jpg.65c4d3110f326c9b84fdc04739c7d2f2.jpg

Έκανα τα πρώτα εύκολα βήματα.... δλδ να διαλύσω και να κόψω το κουτί :P 

 IMG_20181001_201650.jpg.b734b7ec239bb4491787bd446fba2098.jpg IMG_20181001_201843.jpg.75a629f26c58d6dafd9bb3a15f78bce7.jpg

 

Αύριο θα πάω για τα χρώματα και τα υπόλοιπα που χρειάζονται...

Διαβάζοντας για το primer λίγο στο διαδίκτυο αυτό που κατάλαβα είναι ότι η δουλειά του είναι να προστατεύει απο διάβρωση  το μέταλλο, στη δική μου περίπτωση που δεν θα υπάρχει διάβρωση μήπως δεν είναι απαραίτητο να το περάσω? 

Αντ' αυτού, μετά το χρώμα σκέφτομαι να περάσω βερνίκι για προστασία του χρώματος απο χτυπήματα & γραντζουνιές .. 

Αύριο θα πάω να πάρω αυτά: 

https://xromagora.gr/χρώματα/σπρέι/σπρέι-ακρυλικό./ 

https://xromagora.gr/χρώματα/σπρέι/σπρει-βερνικι/

και αν τελικά είναι αναγκαίο και αυτό: https://xromagora.gr/χρώματα/σπρέι/σπρει-αντισκουριακο/

Ps: 400ml χρώματος θα φθάσει ή να πάρω παραπάνω ?

 

 

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Έκανα τα πρώτα εύκολα βήματα.... δλδ να διαλύσω και να κόψω το κουτί :P 

 IMG_20181001_201650.jpg.b734b7ec239bb4491787bd446fba2098.jpg IMG_20181001_201843.jpg.75a629f26c58d6dafd9bb3a15f78bce7.jpg

Αύριο θα πάω για τα χρώματα και τα υπόλοιπα που χρειάζονται...

Διαβάζοντας για το primer λίγο στο διαδίκτυο αυτό που κατάλαβα είναι ότι η δουλειά του είναι να προστατεύει απο διάβρωση  το μέταλλο, στη δική μου περίπτωση που δεν θα υπάρχει διάβρωση μήπως δεν είναι απαραίτητο να το περάσω? 

Αντ' αυτού, μετά το χρώμα σκέφτομαι να περάσω βερνίκι για προστασία του χρώματος απο χτυπήματα & γραντζουνιές .. 

Αύριο θα πάω να πάρω αυτά: 

https://xromagora.gr/χρώματα/σπρέι/σπρέι-ακρυλικό./ 

https://xromagora.gr/χρώματα/σπρέι/σπρει-βερνικι/

και αν τελικά είναι αναγκαίο και αυτό: https://xromagora.gr/χρώματα/σπρέι/σπρει-αντισκουριακο/

Ps: 400ml χρώματος θα φθάσει ή να πάρω παραπάνω ?

Το primer βοηθαει και το χρωμα να πιασει, εγω στο δικο μου βαριομουν να το περασω πρωτα ασταρι και τωρα οπου ακουμπησει κατι ξεκολλαει το χρωμα για πλακα.

Ματ χρωμα να παρεις μην παρεις γυαλιστερο

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το primer βοηθαει και το χρωμα να πιασει, εγω στο δικο μου βαριομουν να το περασω πρωτα ασταρι και τωρα οπου ακουμπησει κατι ξεκολλαει το χρωμα για πλακα.

Ματ χρωμα να παρεις μην παρεις γυαλιστερο

ωραίος ! και Primer λοιπόν. Εννοείται ματ θα πάρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...