Προς το περιεχόμενο

Καρτα δικτυου


past98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται..

Εχω μια καρτα δικτυου Linksys εδω και περιπου 7 χρονια.. Η καρτα δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα μεχρι τωρα.. ομως προσφατα μετεφερα τον υπολογιστη μου σε ενα δωματιο που εχω στην ταρατσα του σπιτιου και ειναι ακριβως εναν οροφο πανω απο εκει που ειναι το ρουτερ αλλα ειναι στην ιδια ευθεια ο υπολογιστης με αυτη του ρουτερ και πιανει 5/5 γραμμες σημματος.. παρολα αυτα ομως η ταχυτητα ειναι χαλια και το ιντερνετ σερνεται.. Ενδεικτικα τωρα οι ταχυτητες Download απο το speedtest.net ειναι 5,5Mbp/s ενω παλια που ηταν κατω ειχε 13Μbp/s

 

Φταιει η αποσταση μεταξυ ρουτερ και υπολογιστη η μηπως η καρτα ειναι παλια και θελει αλλαγη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι φταιει ο γειτονας που σου κλεβει ιντερνετ γιατι σιγουρα ουτε η αποσταση ουτε η καρτα φταιει. Σε αποσταση το σημα σου δεν θα ηταν 5/5 και οσον αφορα την καρτες δικτυου ή παιζουν ή δεν παιζουν καθολου δεν υπαρχουν ημιμετρα. Ελπιζω να σε καλυψα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FasTaker δεν κλέβει κανένας ίντερνετ σίγουρο γιατί το έχω τσεκάρει στη σελίδα του ρουτερ.. Και όταν το δοκιμάζω δεν είναι συνδεδεμένος κανείς άλλος στο σπίτι

 

Bazzil εννοείς σε τι ταχύτητα έχει οριστεί να φτάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις τσεκαρει ολα τα log files? Τοτε εχεις σιγουρα πολυ ελευθερο χρονο. Τα 5.5Mbps ειναι πολυ καλη ταχυτητα σε ορισμενες περιοχες. αυτο που ξερω στα σιγουρα ειναι οτι δεν φταει η καρτα δικτυου Αυτο που ρωτησε ο bazzil το βγαζει στο adsl configuration page ισως στο ρουτερ σου εινα καπως διαφορετικο αλλα ουσιαστικα ζηταει να μαθει τις ταχυτητες up και down. Αν το speedtest σου λεει 5.5 υπολογισε οτι κλειδωνεις στα 6.5. Κλεισε το wifi ασε 1 υπολογιστη με καλωδιο και ξανακανε το τεστ. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι καποιος εχει μπλεξει τα καλωδια και εχεις θορυβο αρα και χαμηλη ταχυτητα αλλα θα ειχες μαζι και απειρα disconections. Δεν ειναι θεμα καρτας παντως δοκιμασε να παρεις τηλεφωνο τον ISP σου να ρωτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...