Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/2/2018 στις 10:10 ΠΜ, radiohead είπε

Καλύτερα αποτελέσματα απο την 212

καλησπερα ψαχνω γ ψήκτρα καλυτερη απο την στοκ που εχει ο i5 4460 ...η μητρικη π εχω ειναι h asrock h81m-dg4 .Eixa παρει της προαλες μια arctic freezer ι32 αλλα η ψηκτρα ακουμπούσε στα pcb της μητρικης που ειναι περιμετρικα απο την υποδοχη του επεξεργαστη ..Υπαρχει καποια ψηκτρα μεχρι 15 ευρω το πολυ 20 που να μπορω να βαλω στην  συγκεκριμενη μητρικη και να εχει 4πινο βύσμα συνδεσης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, life is music είπε

καλησπερα ψαχνω γ ψήκτρα καλυτερη απο την στοκ που εχει ο i5 4460 ...η μητρικη π εχω ειναι h asrock h81m-dg4 .Eixa παρει της προαλες μια arctic freezer ι32 αλλα η ψηκτρα ακουμπούσε στα pcb της μητρικης που ειναι περιμετρικα απο την υποδοχη του επεξεργαστη ..Υπαρχει καποια ψηκτρα μεχρι 15 ευρω το πολυ 20 που να μπορω να βαλω στην  συγκεκριμενη μητρικη και να εχει 4πινο βύσμα συνδεσης ?

Κουλό μου φαίνεται.

Δές πως μπαίνεις και μην δίνεις άλλα λεφτά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, life is music είπε

καλησπερα ψαχνω γ ψήκτρα καλυτερη απο την στοκ που εχει ο i5 4460 ...η μητρικη π εχω ειναι h asrock h81m-dg4 .Eixa παρει της προαλες μια arctic freezer ι32 αλλα η ψηκτρα ακουμπούσε στα pcb της μητρικης που ειναι περιμετρικα απο την υποδοχη του επεξεργαστη ..Υπαρχει καποια ψηκτρα μεχρι 15 ευρω το πολυ 20 που να μπορω να βαλω στην  συγκεκριμενη μητρικη και να εχει 4πινο βύσμα συνδεσης ?

https://www.skroutz.gr/s/8179182/Deepcool-Gammaxx-200T.html 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα κάνω μία σύνθεση ryzen 1200 με gtx 1060 και μάλλον θα την βάλω σε αυτό το κουτί. Έχω σκοπό από την πρώτη μέρα να φτάσω τον 1200 στα 3.6+MHz. Η stock ψήκτρα θα κρατήσει καλές θερμοκρασίες; Αν όχι σε ποια φθηνή να πάω; Το κουτί πιστεύετε θα έχει καλό airflow; Να πάω σε κάποιο άλλο; Θέλω να κρατήσω το budget όσο πιο χαμηλά γίνετε.(για κουτί ψάχνω μαύρο-κόκκινο, μαύρο-μπλε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/2/2018 στις 11:44 ΜΜ, frozex είπε

Καλησπέρα, θα κάνω μία σύνθεση ryzen 1200 με gtx 1060 και μάλλον θα την βάλω σε αυτό το κουτί. Έχω σκοπό από την πρώτη μέρα να φτάσω τον 1200 στα 3.6+MHz. Η stock ψήκτρα θα κρατήσει καλές θερμοκρασίες; Αν όχι σε ποια φθηνή να πάω; Το κουτί πιστεύετε θα έχει καλό airflow; Να πάω σε κάποιο άλλο; Θέλω να κρατήσω το budget όσο πιο χαμηλά γίνετε.(για κουτί ψάχνω μαύρο-κόκκινο, μαύρο-μπλε)

 

Για αρχή πάρε δυο-τρείς ανεμιστήρες για να αντικαταστήσεις τους κατα πάσα πιθανότητα αναιμικούς μπροστά και μείνε με τη στόκ ψύκτρα.Νορμάλ κουτί φαίνεται καλύπτρα για cable management έχει και με τους καινούριους ανεμιστήρες θα είναι κομπλεντάν.Τους υπάρχοντες θα τους βάλεις έπάνω να βγάζουν και τους νέους δύο να βάζουν μπροστά κι άλλος ένας πίσω να βγάζει.

Έτσι λέω εγώ αλλα περίμενε και καμμια άλλη ιδέα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2018 στις 11:44 ΜΜ, frozex είπε

Καλησπέρα, θα κάνω μία σύνθεση ryzen 1200 με gtx 1060 και μάλλον θα την βάλω σε αυτό το κουτί. Έχω σκοπό από την πρώτη μέρα να φτάσω τον 1200 στα 3.6+MHz. Η stock ψήκτρα θα κρατήσει καλές θερμοκρασίες; Αν όχι σε ποια φθηνή να πάω; Το κουτί πιστεύετε θα έχει καλό airflow; Να πάω σε κάποιο άλλο; Θέλω να κρατήσω το budget όσο πιο χαμηλά γίνετε.(για κουτί ψάχνω μαύρο-κόκκινο, μαύρο-μπλε)

Ποια θα είναι η μητρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, frozex είπε

μπορεί η "Asrock AB350M Pro4" αλλά δεν έχει αποφασιστεί ακόμα.

Άν επιμένει για cooler πρότεινέ του αυτές μέχρι 30€ https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=4314723%2C11308448%2C4254816 και φρόντισε απο το μαγαζί που θα επιλέξετε, να τους τονίσεις να είναι am4 ready γιατί στα χαρτιά είναι αλλα να είναι και στην πράξη.

Εγώ αυτούς έλεγα χωρίς αλλαγή ψύκτρας δίνοντας ρεύμα με τη στοκ https://www.skroutz.gr/s/9470974/Corsair-ML120-120mm-Twin-Pack.html

Ο 1200 υπάρχει; Άν όχι πάτε εδώ χωρίς πολλά πολλά εννοείται https://www.skroutz.gr/s/14023216/AMD-Ryzen-3-2200G-Box.html?from=catspan&keyphrase=2200g

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδες, εχω εναν παλιο i7 920 (1366 socket) @3.8Ghz  και case  CM Stacker 830 , θα χρειαστω ψυξη στα 50-60e  , εχω δει την Noctua NH-D9DX i4 3U  , αξιζει λετε? εχετε να προτεινεται τπτ καλυτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα υπάρχει κάτι καλύτερο με 12-14cm ανεμιστήρα. Το θέμα είναι πόσο μεγάλη ψύκτρα δέχεται το κουτί σου. Μέτρησε την απόσταση από την μητρική μέχρι το side panel γιατί στα specs δεν αναφέρει το max cpu cooler height. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2018 στις 2:17 ΠΜ, ThrowDOWN είπε

καλησπερα παιδες, εχω εναν παλιο i7 920 (1366 socket) @3.8Ghz  και case  CM Stacker 830 , θα χρειαστω ψυξη στα 50-60e  , εχω δει την Noctua NH-D9DX i4 3U  , αξιζει λετε? εχετε να προτεινεται τπτ καλυτερο?

παρε thn raijintek themis 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...