Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα δοκιμάσω με τρεις, η ερώτησή μου παραμένει, οι δύο ανεμιστήρες που έχω παραγγείλει είναι πολύ παλιοί; Μήπως στα 30€ μπορώ να πάρω καλύτερους; Θυμίζω ο 120αρις θα πάει πίσω, ο 140αρις μπροστά δεξιά και ο 120αρις που είχε το κουτί πίσω, σκέφτομαι να τον βάλω μπροστά αριστερά. 

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια απορία:

Φτιαχνω gaming συστημα με i7 8700k/Asus prime Z370-A/Be Quiet DarkRockPro3/2 x 8 Gskill GB 3466 Mhz

Θελω να πάρω και το κουτί BeQuiet Silent Base 600 λογω του χαμηλου θορύβου του συστήματος που επιδιώκω και ειναι αρκετά σημαντικος παραγοντας για μενα.

Το κουτι εχει

μπροστα ενα fan be quiet! Pure Wings 2 |140mm 900rpm

πισω ενα fan be quiet! Pure Wings 2 | 120mm 1,200 rpm

Για να χω ικανοποιητικο αλλα και ισσοροπημενο airflow ειναι ενταξει οι δυο μαμίσιοι ανεμιστήρες, η πρεπει να βάλω και εναν intake fan κατω +εναν exhaust fan πάνω?

Αν χρειάζεται τι πρεπει να βαλω? 140mm intake 900rpm κατω και 120 exhaust 1200 rpm πανω(οπως οι μαμίσιοι)

η να  βάλω δυο140mm 1000rpm πανω κατω?

Σκεφτομαι για εξτρα ζευγάρι ανεμιστήρες επειδη το κουτι εχει ηχομονωση και φοβαμαι μηπως επηρεαζει αρνητικα την κινηση του αερα.

Εχει παρει κανενας τετοιο κουτι να μου πει την γνωμη του?

 

Επεξ/σία από bakalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

ποια ψυκτρα θα προτεινατε για τον εν λογω επεξεργαστη??

 

Κουτί (οπωσδήποτε)  phanteks p400

-Επεξεργαστή (μοντέλο, στοκ ή συχνότητα υπερχρονισμού κτλ) i5 8600k stock προς το παρον

-Μνήμες αν είναι low ή high profile LP

-Budget οχι πολυ ακριβη

-Προτίμηση σε αερόψυκτρα ή υδρόψυξη αερόψυκτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, bakalex είπε

Εχω μια απορία:

Φτιαχνω gaming συστημα με i7 8700k/Asus prime Z370-A/Be Quiet DarkRockPro3/2 x 8 Gskill GB 3466 Mhz

Θελω να πάρω και το κουτί BeQuiet Silent Base 600 λογω του χαμηλου θορύβου του συστήματος που επιδιώκω και ειναι αρκετά σημαντικος παραγοντας για μενα.

Το κουτι εχει

μπροστα ενα fan be quiet! Pure Wings 2 |140mm 900rpm

πισω ενα fan be quiet! Pure Wings 2 | 120mm 1,200 rpm

Για να χω ικανοποιητικο αλλα και ισσοροπημενο airflow ειναι ενταξει οι δυο μαμίσιοι ανεμιστήρες, η πρεπει να βάλω και εναν intake fan κατω +εναν exhaust fan πάνω?

Αν χρειάζεται τι πρεπει να βαλω? 140mm intake 900rpm κατω και 120 exhaust 1200 rpm πανω(οπως οι μαμίσιοι)

η να  βάλω δυο140mm 1000rpm πανω κατω?

Σκεφτομαι για εξτρα ζευγάρι ανεμιστήρες επειδη το κουτι εχει ηχομονωση και φοβαμαι μηπως επηρεαζει αρνητικα την κινηση του αερα.

Εχει παρει κανενας τετοιο κουτι να μου πει την γνωμη του?

Ξεκινα με τους στοκ, τσεκαρε θερμοκρασιες και μετα πραξε. Δεν βλεπω παντως να χρειαζεσαι κατι εξτρα.

2 ώρες πριν, sakissakoulakis είπε

καλησπερα

ποια ψυκτρα θα προτεινατε για τον εν λογω επεξεργαστη??

Κουτί (οπωσδήποτε)  phanteks p400

-Επεξεργαστή (μοντέλο, στοκ ή συχνότητα υπερχρονισμού κτλ) i5 8600k stock προς το παρον

-Μνήμες αν είναι low ή high profile LP

-Budget οχι πολυ ακριβη

-Προτίμηση σε αερόψυκτρα ή υδρόψυξη αερόψυκτρα

https://mustshop.gr/category-1722/hardware/modding-cooling/category-1804/cryorig-h5.html?sl=el#/product/108738

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Κουτί : Zalman z3 plus

-Επεξεργαστής : i7 7700k

-Μνήμες : G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3000MHz (F4-3000C16D-16GTZR)

-Budget : 100-140

-Προτίμηση σε  υδρόψυξη

-Προτίμηση για απόδοση

-Μητρική : Asus z170-a

ποια ειναι κατα τη γνωμη σας μια καλη υδροψυξη ?
εχω βρει την "NZXT Kraken X62 (Includes AM4 Bracket)"  στα 130 ποια ειναι γνωμη σας για την συγκεκριμενη ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά, θέλω να μου προτείνετε κάποια fans για το Phanteks evolv shift.

Το κουτί παίρνει 2x120/140 μπροστά και 1χ120/140 κάτω. Έρχεται με ένα 140 μπροστά πάνω ως exhaust.

Εχω την Deepcool Captain Ex για υδροψυξη με το 1 δικό της fan για intake.

Η σκεψη μου ειναι να βαλω 2 άλλα 140αρια μπροστά. Το κάτω για intake και το πάνω για exhaust αλλά και ένα 120αρι ακόμα στην υδροψυξη για push pull configuration. (Επίσης intake)

Έχω σκεφτεί αυτά τα δύο για μπροστα (ένα από αυτά χ2:)

Arctic Bionix F140

Cryorig XF140

Για κάτω οι επιλογές είναι να πάρω από έξω ένα TF120 της deepcool που ίδιο με αυτό της υδροψυξης, είτε το gf120 που είναι της προηγούμενης έκδοσης της υδροψυξης είτε το Enermax D.F.Pressure 120mm

Ως Budget εχω τα 15€ ανά fanακι, αλλιώς θα πήγαινα σε noctua αλλά δε θέλω να δώσω πάνω απο 50€ για τα 3

Να αναφέρω για την υδροψυξη οτι το δικό της έχει ~78cfm οπότε έψαχνα κάτι αντίστοιχο. 

Πείτε μου ποιο είναι καλύτερη επιλογή για κάθε θέση ή κάποια δικιά σας πρόταση (κατα προτίμηση με pwm). 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από JfΚ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι αντίστοιχο σε απόδοση και θόρυβο με Gentle Typhoon 1500rpm παίζει; Έχω 2x480+1x240 gtx black ice ψυγεία και θέλω να τους αλλάξω κάποια στιγμή

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2018 στις 11:47 ΜΜ, sakissakoulakis είπε

καλησπερα

ποια ψυκτρα θα προτεινατε για τον εν λογω επεξεργαστη??

Κουτί (οπωσδήποτε)  phanteks p400

-Επεξεργαστή (μοντέλο, στοκ ή συχνότητα υπερχρονισμού κτλ) i5 8600k stock προς το παρον

-Μνήμες αν είναι low ή high profile LP

-Budget οχι πολυ ακριβη

-Προτίμηση σε αερόψυκτρα ή υδρόψυξη αερόψυκτρα

αν πας σε αεροψυξη δεν την arctic freezer 33 plus

Στις 20/3/2018 στις 10:22 ΜΜ, peloscahos21 είπε

-Κουτί : Zalman z3 plus

-Επεξεργαστής : i7 7700k

-Μνήμες : G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3000MHz (F4-3000C16D-16GTZR)

-Budget : 100-140

-Προτίμηση σε  υδρόψυξη

-Προτίμηση για απόδοση

-Μητρική : Asus z170-a

ποια ειναι κατα τη γνωμη σας μια καλη υδροψυξη ?
εχω βρει την "NZXT Kraken X62 (Includes AM4 Bracket)"  στα 130 ποια ειναι γνωμη σας για την συγκεκριμενη ?

 

αν ψαχνεις γ υδροψυξη δες την arctic liquid freezer 240 τρομερη και καλη γ τα λεφτα της !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , εχω τον fx6350 και πραγματικα κανει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ θορυβο!! ,υπαρχει καποια ψυχτρα να σταματησει το κτηνος?

Ποσο μεχρι 50 ευρω.

Το κουτι μου  ειναι :https://www.skroutz.gr/s/2364819/CoolerMaster-K350-Window.html

Εχω δει την hyper evo 212 αλλα δεν ξερω αν αξιζει ,αποσταση απο καρτα γραφικων εχω 18 cm και απο τις ram 11 cm , στο κουτι εχω 17cm αλλα το αφηνω και ανοιχτο δεν με ενδιαφερει.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...