Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, George8234 είπε

Καλησπερα , εχω τον fx6350 και πραγματικα κανει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ θορυβο!! ,υπαρχει καποια ψυχτρα να σταματησει το κτηνος?

Ποσο μεχρι 50 ευρω.

Το κουτι μου  ειναι :https://www.skroutz.gr/s/2364819/CoolerMaster-K350-Window.html

Εχω δει την hyper evo 212 αλλα δεν ξερω αν αξιζει ,αποσταση απο καρτα γραφικων εχω 18 cm και απο τις ram 11 cm , στο κουτι εχω 17cm αλλα το αφηνω και ανοιχτο δεν με ενδιαφερει.

Ευχαριστώ.

ειδαλλως μπορεις να πας στην cryorig h7 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Physiciant είπε

Ναι κανονικά πρέπει να αλλάξεις γιατί ο 2400 είναι πιο ζεστός σαν επεξεργαστής απ' τον Pentium.

ευχαριστώ , γιατί έλεγα να δοκίμαζα μερικές μέρες με την ψύκτρα του pentium ! υπάρχει τίποτα να δω από eshop ? κάπως φτηνό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, V-a-c είπε

ευχαριστώ , γιατί έλεγα να δοκίμαζα μερικές μέρες με την ψύκτρα του pentium ! υπάρχει τίποτα να δω από eshop ? κάπως φτηνό !

 

Στις 29/5/2016 στις 2:35 ΜΜ, Sheogorath είπε

Μετά απο πολλά νέα θέματα με παρεμφερή ζητούμενα, την αγορά ψύκτρας για το τάδε σύστημα, είπα να ανοίξω ένα θέμα για να αποσυμφορηθεί  λίγο το φόρουμ.

Οι ερωτώντες καλό είναι να γράφουν το σύστημά τους για

-Κουτί (οπωσδήποτε)

-Επεξεργαστή (μοντέλο, στοκ ή συχνότητα υπερχρονισμού κτλ)

-Μνήμες αν είναι low ή high profile

-Budget

-Προτίμηση σε αερόψυκτρα ή υδρόψυξη

-Προτίμηση για ησυχία ή απόδοση

Και καλό είναι

-Μητρική

 

Επεξ/σία από Physiciant
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος είναι ίδια ψύκτρα. Μπορείς να δοκιμάσεις πάντως, αλλά όχι να το αφήσεις έως το καλοκαίρι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ψάχνω για κάποια ψύκτρα , καθώς θα αλλάξω τον pentium g860 με i5 2400 , κάποια φτηνή να είναι ισάξια της στοκ !

- Κουτί : ZM-T1 

- Επεξεργαστή : i5 2400 στοκ συχνότητες

- Μνήμες : low profile

- Μηρτική : Asus P8B75-M LE

- Αερόψυξη

- Kάτω απο 15 ευρώ

- Προτίμηση για ησυχία ή απόδοση : απλά να κάνει την δουλειά της !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα αυτή αν μπορείς να πας να την παραλάβεις από κάποιο κατάστημα για να γλιτώσεις τα μεταφορικά

https://www.skroutz.gr/s/8179182/Deepcool-Gammaxx-200T.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Αν δεν κάνω λάθος είναι ίδια ψύκτρα. Μπορείς να δοκιμάσεις πάντως, αλλά όχι να το αφήσεις έως το καλοκαίρι.

με μια μικρή έρευνα που έκανα δεν μπόρεσα να βρω κ πολλά , μόνο αυτό που είπες ότι ίσως είναι η ίδια ψύκτρα , οπότε να δοκιμάσω και να δω , δεν θα πάθει τίποτα εε?

1 λεπτό πριν, Physiciant είπε

Θα σου πρότεινα αυτή αν μπορείς να πας να την παραλάβεις από κάποιο κατάστημα για να γλιτώσεις τα μεταφορικά

https://www.skroutz.gr/s/8179182/Deepcool-Gammaxx-200T.html

δεν τα γλυτώνω γιατί είμαι Κρήτη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/03/2018 στις 9:01 ΠΜ, narta είπε

Κάτι αντίστοιχο σε απόδοση και θόρυβο με Gentle Typhoon 1500rpm παίζει; Έχω 2x480+1x240 gtx black ice ψυγεία και θέλω να τους αλλάξω κάποια στιγμή

Τους ίδιους πάρε. Απλά πλέον λέγονται Nidec Servo Gentle Typhoon. Ebay, Amazon έχουν σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Έχω ένα προβληματάκι με τον ανεμιστήρα της Hyper 212 EVO. Κατά διαστήματα ακούγεται ένα περίεργος ήχος σαν βουητό και έχω παρατηρήσει πως όταν συμβαίνει δεν ανεβάζει στροφές όσο θα έπρεπε. Δηλαδή αν εκείνη τη στιγμή παίζω κάποιο παιχνίδι και η θερμοκρασία του επεξεργαστή είναι γύρω στους 60 βαθμούς, το fan τρέχει γύρω στις 400-500 στροφές ενώ το έχω ρυθμίσει από το BIOS να είναι αρκετά παραπάνω. 

Μου το κάνει μόνο κατά διαστήματα και μετά από λίγο επανέρχεται και λειτουργεί κανονικά. Πιστεύω πως φταίει το fan, μάλλον είναι στα τελευταία του (την 212 την έχω 4-5 χρόνια). Σκέφτομαι να αλλάξω μόνο το fan με κάποιο άλλο καλύτερο ή εξίσου καλό, μέχρι 20€ το πολύ. Τι θα μου προτείνατε;

Επεξ/σία από LaMereda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως βρίσκει το καλώδιο; Αλλιώς δοκίμασε να λαδώσεις στο κέντρο του fan (πίσω από το αυτοκόλλητο) με 1-2 σταγόνες λάδι (εγώ βάζω σιλικόνης).

 

Αν θες καινούργιο και δίνεις μέχρι 20€ τότε δες από Cryorig QF120 Balance (το φόραγαν στην Η7), από be Quiet κανένα Shadow Wings 3 (όχι τόσο στατική πίεση αλλά ήσυχο, δεν ξέρω αν το πλαίσιο του πιάνει στην 212 όμως), από Corsair ML120 ή ML120 Pro (πρέπει το CPU fan header σου να δίνει πραγματικό PWM σήμα, αλλιώς το fan αυτό δεν θα δουλεύει καλά) ή τέλος τον NF-F12 από Noctua (αν σε ενοχλεί το καφέ χρώμα βγαίνει και σε μαύρο αλλά ακόμα πιο ακριβός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι το καλώδιο δεν βρίσκει στο fan. Έβγαλα και έβαλα την ψύκτρα ξανά αλλά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.

Κάποιες φορές με το που ανοίξω τον υπολογιστή και μπω μέσα στο BIOS, βλέπω το fan του cpu να γράφει Ν/Α στις στροφές αλλά κοιτάω στο κουτί και γυρνάει κανονικά ο ανεμιστήρας. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα επανέρχεται και δείχνει τις στροφές..

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που γίνεται αυτό, το μόνο που περνάει από το μυαλό μου είναι μήπως έχει πρόβλημα το fan πλέον.

EDIT: Μόλις βρήκα ένα βίντεο στο youtube, έτσι ακριβώς ακούγεται και το δικό μου όταν το παθαίνει: https://www.youtube.com/watch?v=t-vieAhcPwY

Μητρική έχω την ASUS Prime B250M-PLUS και επεξεργαστή τον i7-7700 (όχι Κ).

Από αυτά που πρότεινες λέω να πάρω το NF-F12 της Noctua, αξίζει όμως τα 20€;

Επεξ/σία από LaMereda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...