Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, ακόμη και αν σου χωράει η U12, εγώ θα έπαιρνα την H7 ή την H7 Quad Lumi για να έχει λίγο clearance να περνάει αέρας στο κουτί, αλλά θα άλλαζα κατευθείαν τον ανεμιστήρα της με έναν premium από αυτούς στο review εδώ, με σειρά προτίμησης Gentle Typhoon 2150 > eLoop Β12-4 > F12 (τους έχω και τους τρεις). Μας ενδιαφέρει να είναι ήσυχοι σε idle.

@BluebloodΗ X42 από αερόψυξη πρέπει να είναι αθόρυβη. Δεν την έχω ακούσει, αλλά η αντλία της X62 μου φάνηκε αρκετά αθόρυβη και νομίζω είναι ίδιες (Asetek Gen5).

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Χ62 παίζει να είναι και η πιο αθόρυβη από όλες. Επίσης και η νέα 115 της corsair διαβάζω ότι έχουν κάνει καλή δουλειά και δεν έχει σχέση με τις παλιές της corsair.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίδιες πρέπει να είναι αυτές οι δύο απ' ό,τι γράφει εδώ, αλλά με μικροδιαφορές στην υλοποίηση. π.χ. η 115i έχει μόνο 2 σκάλες για την αντλία, ενώ η NZXT έχει 4 σκάλες από 1600-2800rpm (+/- 300).

Μια άλλη λύση για 'αθόρυβη' υδρόψυξη είναι να πάρεις την νέα Alphacool LT120 στα 80€ και να δουλεύεις την αντλία στα 7V (800-900rpm). Μάλλον είναι η μόνη αντλία που δουλεύει στα 7V από όσο έχω ψάξει, οι άλλες δεν ξεκινάνε καν. Η Alphacool δίνει φασόν και σε BeQuiet και Fractal, οπότε σύντομα θα βγάλουν και αυτές τα αντίστοιχα μοντέλα.

Επεξ/σία από Philippe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Philippe είπε

Ξέρει κανείς αν το Fractal Define R4 που αναφέρει 170mm στα specs, αν έχει περιθώριο για ελαφρώς μεγαλύτερη ψύκτρα;

Το R5 που έχει max επιτρεπτό 180 από την μητρική έχει απόσταση από την μητρική 190. Αν αυτό σε βοηθάει σε κάτι. Υπολόγισε βέβαια και 3 χιλιοστά του επεξεργαστή. Άρα συνολικό περιθώριο 187. Σίγουρα και το R4 θα έχει περιθώριο αλλά δεν ξέρω αν και αυτό έχει το περιθώριο του R5.

Έχεις το R4? Και για ποια ψύκτρα?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Έχεις το R4? Και για ποια ψύκτρα?

Ευχαριστώ! Αφορά την Thermalright 140 Power που μετά λύπης μου πρόκειται να αποχωριστώ. Ο ενδιαφερόμενος έχει το R4. Μάλλον θα χωρέσει απ' ό,τι είδαμε.
 

5 ώρες πριν, nikospaga είπε

Όταν είναι σε idle και το stock δεν κάνει θόρυβο. Μετά όμως γίνεται το πάρτυ. Ενώ τα ανεμηατηρακια του κουτιού είναι πολύ αθόρυβα. 

Η αντίληψη του θορύβου είναι υποκειμενική και εξαρτάται από πολλούς παραμέτρους. Όπως τα γράφεις δεν είσαι υπερβολικά απαιτητικός, επομένως ό,τι πάρεις από αυτά που ήδη αναφέρθηκαν θα είναι παραπάνω από ΟΚ. Μπορείς να πας και σε οικονομικότερες προτάσεις από CoolerMaster, Arctic, Thermalright, BeQuiet με 25-30€. Ο όποιος θόρυβος προέρχεται από τους ανεμιστήρες. Αν θες να είσαι σίγουρος και δεν έχεις οικονομικό θέμα, πήγαινε κατευθείαν στη Noctua. Ο F-12 που έχει η U12 είναι αρκετά καλός. Στο link που σου έβαλα από Martin's Lab μπορείς να ακούσεις τους καλύτερους ανεμιστήρες της αγοράς και να συγκρίνεις τι θόρυβο κάνουν στην αντίστοιχη απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξα στην

Msi Core Frozr L

και βρήκα την υγειά μου.

Εκτός από πανέμορφη και αθόρυβη κρατά τον επεξεργαστή στους 37 C σε gaming  και

overclock στα 5GHz maximum 80 C (σε test XTU)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Σε περίπτωση που παρω υδροψυξη θα ήταν καλύτερο να βάλω το ψυγείο πίσω ή πάνω και να αφήσω τον πίσω ανεμηστηρα ως έχει; 

Επεξ/σία από nikospaga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας ενδιαφέρομαι για αγορά ψύκτρας για τον επεξεργαστή μου. 

Δεν γνωρίζω αν θα πρέπει να πάω σε αερόψυξη  η υδρόψυξη.

Το case μου είναι  NZXT S340 Elite https://www.skroutz.gr/s/10533180/NZXT-S340-Elite.html 

O επεξεργαστής είναι ο Intel Core i5-7600K https://www.skroutz.gr/s/10787891/Intel-Core-i5-7600K-Box.html

H motherboard είναι η Gigabyte Z270-HD3P https://www.skroutz.gr/s/10788111/Gigabyte-Z270-HD3P-rev-1-0.html

Oι ram είναι HyperX Fury 16GB DDR4-2400MHz   https://www.skroutz.gr/s/8785687/HyperX-Fury-16GB-DDR4-2400MHz-HX424C15FB2K2-16.html

Θα προτιμούσα όσο γίνεται να είναι ήσυχη με καλή απόδοση  

Budget : Χωρίς να γνωρίζω ιδιαίτερα τις τιμές που παίζουν  σκεφτόμουν μέχρι 80 ευρώ. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορεί να βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...