Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, SiderisMav είπε

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τη βοηθειά σας. Θέλω να μου προτείνετε ποια υδρόψυξη να πάρω για το συγκεκριμένο σύστημα.
CPU: Amd ryzen 5 2600x
MoBo: Msi x370 gaming pro carbon
Ram: G.Skill Ripjaws v 3200
Budget΄: Οχι πάνω απο 150
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω σκοπό να κάνω overclock απλά θέλω να έχω καλές θερμοκρασίες στα παιχνίδια και στο λίγο edditing Που θα γίνεται στο Pc Μου. Απο χόρο έχω μέχρι και για ψυγείο με 3 120ριδες ανεμιστηρες αλλά δε χρειάζεται να πάρω τέτοια υδρόψυξη. Αν γίνεται θα ήθελα κάποιου τύπου rgb να υπάρχει καθώς το κουτί μου έχει Tempered glass αλλά δεν θέλω για χάρη της ομορφιάς να θυσιασω απόδοση. Πχ έχω δει την coolermaster masterliquid ML240R rgb που είναι πανέμορφη και σε καλή τιμή αλλά επειδή είμαι καινούριος στο θέμα υδρόψυξη μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο με καλύτερη απόδοση απο αυτό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γτ ντε και καλα υδροψυξη ? Αερα δεν θες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, θελω και γω να αγορασω καινουργια fan καθως και ψυξη για τον επεηεργαστη για το συστημα μου αλλα δεν ξερω και πολλα θελω πιο πολυ αποδοση με οσο το δυνατον λιγοτερη βαβουρα στα αυτια μου το συστημα ειναι το εξης 

Κουτί  corsair carbide 540

Μητρικη asus prime x470 pro

Επεξεργαστης ryzen 7 2700x

Καρτα γραφικων gigabyte  1080 g1

Ram flare x 2x8 3000mhz

Ευχαριστω προκαταβολικα, Α να σημειωθει οτι θα γινει μελλοντικα καποιο overclock απλα με νοιζει να ειναι οσο πιο δροσερο γινεται το εργαλειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ASDIC είπε

Γτ ντε και καλα υδροψυξη ? Αερα δεν θες ?

Είχα δει την dark pro 4 αλλά νομίζω δε θα χωράει επειδή η ραμ μου είναι λίγο ψηλές . Και γενικά από ότι έχω καταλάβει θα έχω λίγο θέμα με τις μεγάλες αεροψυξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Physiciant είπε

Τι budget θα διαθέσεις; 

Δεν εχω θεμα budget σε normal πλαισια φυσικα... Μην μου πεις ας πουμε custom ψυξη γτ εκει παει πολλα, αν και σε πρωτη φαση με νοιαζουν τα ανεμηστηρακια γτ βαραω  55_60 χωρις να κανω τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sneakypoudi είπε

Δεν εχω θεμα budget σε normal πλαισια φυσικα... Μην μου πεις ας πουμε custom ψυξη γτ εκει παει πολλα, αν και σε πρωτη φαση με νοιαζουν τα ανεμηστηρακια γτ βαραω  55_60 χωρις να κανω τπτ

ωραία αν θες καλή ψύξη γ τον επεξεργαστή σου μπορείς να πας εδώ https://www.skroutz.gr/s/12665352/Arctic-Freezer-33-eSports-Edition-Red.html#specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα...τα ανεμιστηράκια σου δεν είναι άσχημα (AF140L) ούτως ώστε να τα αλλάξεις. Ίσως να πρόσθετα ακόμη ένα στο επάνω μέρος.

https://www.skroutz.gr/s/10766962/Arctic-F14-PWM-PST-140mm.html

https://www.skroutz.gr/s/7894942/Be-Quiet-Pure-Wings-2-PWM-140mm.html

https://www.skroutz.gr/s/2271253/Enermax-T-B-Silence-PWM-14cm.html

 

Ο επεξεργαστής ανεβάζει τέτοια θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν το έχει γράψει άλλιως παλιότερα ή είναι γενικά γνωστό ή ειναι μονο δικο μου θέμα, αλλά το Corsair LINK στους Ryzen 2XXX διαβάζει λάθος τις θερμοκρασίες του CPU. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν

 

1) υπάρχει ΑΙΟ 240mm ψύκτρα (νερό) που να δένει στο πάνω μέρος κουτιού με τους ανεμιστήρες πρώτα; δηλαδή θέλω να ρουφάει αέρα απο έξω προς τα μέσα  και οι ανεμιστήρες να δένουν στο κουτί να μη μεσολαβεί σερπαντίνα ενδιάμεσα. 

 

 

2)αν όχι τότε είμαι μεταξύ EVGA CLC 280 και NZXT Kraken X62 ποια προτείνετε;  (πάντα βάσει επίσημων μετρήσεων ή προσωπικής εμπειρίας πχ πείτε μου επεξεργαστή και OC που καταφέρατε και θερμοκρασίες έτσι αναφορά για να καταλάβω τα χοντρά χοντρά )

3) Αν προτείνετε κάποια άλλη τότε τό πάχος θα πρέπει να ειναι το πολύ 60mm γιατί αλλιώς βρίσκει στο cooler του VRM (αλλιώς θα πήγαινα καρφωτά σε arctic  αλλά με 4 FAN παραείναι χοντρές!! :P ) 


Το στοιχείο θόρυβος παίζει έναν ρόλο αλλα όχι τον σπουδαιότερο, το σημαντικότερο ειναι να κρατάει lided 8700k στα 5GHz κάτω απο 83C 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλε Arctic με δύο ανεμιστήρες. Και πάλι καλύτερη λόγω πιο χοντρού ψυγείου. Αν και παίζει να είναι 3 χιλιοστά πιο πολύ από 60mm.

Επεξ/σία από mindtrapper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν είχα ξαναρωτησει αλλά μετά από ψάξιμο κατέληξα ότι θέλω να πάω σε air cooler και θα ξανακάνω την ίδια ερώτηση . Έχω έναν 2600x και θέλω αν μπορείτε να μου προτείνετε αεροψυξη. Θέλω ησυχία απόδοση rgb(αν γίνεται) και από χρήματα δεν έχω θέμα αρκεί να είναι μέχρι 70-80 ευρώ . Ξέρω ότι σε αυτά τα λεφτά μπορώ να πάρω κάτι καλό . Αλλά θέλω κάποιον που να είναι έμπειρος να μου προτείνει . Δε θέλω να κάνω overclock προς το παρόν αλλά θέλω κάποια στιγμή να ασχοληθώ . Υπάρχει άφθονος χώρος στο κουτί μου.

Λοιπόν είχα ξαναρωτησει αλλά μετά από ψάξιμο κατέληξα ότι θέλω να πάω σε air cooler και θα ξανακάνω την ίδια ερώτηση . Έχω έναν 2600x και θέλω αν μπορείτε να μου προτείνετε αεροψυξη. Θέλω ησυχία απόδοση rgb(αν γίνεται) και από χρήματα δεν έχω θέμα αρκεί να είναι μέχρι 70-80 ευρώ . Ξέρω ότι σε αυτά τα λεφτά μπορώ να πάρω κάτι καλό . Αλλά θέλω κάποιον που να είναι έμπειρος να μου προτείνει . Δε θέλω να κάνω overclock προς το παρόν αλλά θέλω κάποια στιγμή να ασχοληθώ . Υπάρχει άφθονος χώρος στο κουτί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...