Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά απο πολλά νέα θέματα με παρεμφερή ζητούμενα, την αγορά ψύκτρας για το τάδε σύστημα, είπα να ανοίξω ένα θέμα για να αποσυμφορηθεί  λίγο το φόρουμ.

 

Οι ερωτώντες καλό είναι να γράφουν το σύστημά τους για

-Κουτί (οπωσδήποτε)

-Επεξεργαστή (μοντέλο, στοκ ή συχνότητα υπερχρονισμού κτλ)

-Μνήμες αν είναι low ή high profile

-Budget

-Προτίμηση σε αερόψυκτρα ή υδρόψυξη

-Προτίμηση για ησυχία ή απόδοση

 

Και καλό είναι

-Μητρική

 

Αν το θεωρείτε χρήσιμο καλό είναι να γίνει pinned, και να παραπέμπονται εδώ οι TS απο παρόμοια θέματα.

 

Ευχαριστώ

Μπραβο sheo.Πολυ καλη ιδεα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στο 2 και 4 τις εχω. Αρα η themis evo θα με καλυψει?

Αφού σε είπα ρε αγορίνα τσίμπα την αφού την εβαλες και στο ματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας για την αγορά της noctua nh-d15 στο σύστημα της υπογραφής, θα ήθελα να μάθω αν έχω πρόβλημα συμβατότητας μια και οι ανεμιστήρες του είναι pwm και αν έχω πρόβλημα με της μνήμες γιατί λένε ότι βρίσκει πάνω τους ,ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με τις ram θα χρειαστεί να σηκώσεις τον ανεμιστήρα γιατι θα βρίσκουν επάνω τους. Δες στη photo για να καταλάβεις. http://imagescdn.tweaktown.com/content/6/3/6313_26_noctua_nh_d15_cpu_cooler_review.jpg

Η μητρική σου άν δεν κάνω λάθος έχει cpu_fan kai cpu_opt. Σε αυτά τα δύο θα συνδέσεις τα fans

Εάν δεν έχει, μέσα στη συσκευασία έχει splitter οπότε κουμπώνεις μόνο στο cpu_fan. Ξέρεις οτι θα σου κρύψει τον ήλιο αυτό το θηρίο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις ram θα χρειαστεί να σηκώσεις τον ανεμιστήρα γιατι θα βρίσκουν επάνω τους. Δες στη photo για να καταλάβεις. http://imagescdn.tweaktown.com/content/6/3/6313_26_noctua_nh_d15_cpu_cooler_review.jpg

Η μητρική σου άν δεν κάνω λάθος έχει cpu_fan kai cpu_opt. Σε αυτά τα δύο θα συνδέσεις τα fans

Έχει 4 pin επάνω άρα δεν νομίζω να αντιμετωπίσω κάποιο θέμα...Όσο αναφορά το πύργο τι λες εσύ θα χωρέσει άνετα η είμαι οριακά...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχει 4 pin επάνω άρα δεν νομίζω να αντιμετωπίσω κάποιο θέμα...Όσο αναφορά το πύργο τι λες εσύ θα χωρέσει άνετα η είμαι οριακά...?

φίλε πάρε το μέτρο είναι η καλύτερη λύση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλώς φίλε μου έγινε,σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την βοήθεια σου! ☺

τίποτα ρε'συ, το κουτί σου λέει παίρνει μέχρι 175mm. Αυτή άν την σηκώσεις θα είσαι οριακά πιστεύω. Επειδή είναι αρκετά βαριά και δεν έχεις ξαπλωτό κουτί επειδή κατάλαβα οτι θες να κλοκάρεις ψηλά δες και για υδρόψυξη. Αυτή είναι η γνώμη μου αλλα η επιλογή δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα ρε'συ, το κουτί σου λέει παίρνει μέχρι 175mm. Αυτή άν την σηκώσεις θα είσαι οριακά πιστεύω. Επειδή είναι αρκετά βαριά και δεν έχεις ξαπλωτό κουτί επειδή κατάλαβα οτι θες να κλοκάρεις ψηλά δες και για υδρόψυξη. Αυτή είναι η γνώμη μου αλλα η επιλογή δική σου.

Έχω ήδη υδροψυξη την H100i και εχω πρόβλημα με τις θερμοκρασίες βαράει κάτι 90αρια για πλάκα γενικά μου σηκώνει θερμοκρασίες οπότε για να δω αποτέλεσμα πρέπει να βάλω τα φουρφουρια στο φουλ κάτι που δεν παλεύεται....καταλαβαίνεις...όποτε λέω να πάω σε αυτή τη λύση γιατί από ότι λένε είναι και αθόρυβη και αποτελεσματική,σκεφτόμουν και την H100i gtx αλλά μου λένε ότι είναι μικρές οι διάφορες σε fix υδροψυξη...Μόνο με custom loop θα έβλεπα διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κατάλαβα.. Σε αέρα nh d15 ή r1 ultimate.

Πάντως άν δεν βιάζεσαι περίμενε να σου δώσει κάποιος πρόταση εκτός corsair..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.. Σε αέρα nh d15 ή r1 ultimate.

Πάντως άν δεν βιάζεσαι περίμενε να σου δώσει κάποιος πρόταση εκτός corsair..

Σε καμία περίπτωση δεν βιάζομαι γτ θέλω να πάρω κάτι καλό οπότε θα κάνω την υπερβολή και στα χρήματα, απλά τώρα μπήκε και καλοκαίρι και θα έχω πρόβλημα με αυτές τις θερμοκρασίες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη υδροψυξη την H100i και εχω πρόβλημα με τις θερμοκρασίες βαράει κάτι 90αρια για πλάκα γενικά μου σηκώνει θερμοκρασίες οπότε για να δω αποτέλεσμα πρέπει να βάλω τα φουρφουρια στο φουλ κάτι που δεν παλεύεται....καταλαβαίνεις...όποτε λέω να πάω σε αυτή τη λύση γιατί από ότι λένε είναι και αθόρυβη και αποτελεσματική,σκεφτόμουν και την H100i gtx αλλά μου λένε ότι είναι μικρές οι διάφορες σε fix υδροψυξη...Μόνο με custom loop θα έβλεπα διάφορα.

Κατι δεν παει καλα με την ψυχτρα σου. Δεν μπορει η h100 να μην μπορει να δροσισει τον 4690κ. Σε τι συχνοτητα παιζεις; με τι volt;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι δεν παει καλα με την ψυχτρα σου. Δεν μπορει η h100 να μην μπορει να δροσισει τον 4690κ. Σε τι συχνοτητα παιζεις; με τι volt;

Όλες μου οι συχνότητες είναι στοκ δεν.έχω πειράξει τπτ...απλά για να δω αποτέλεσμα πρέπει να τα τεζαρω τα φουρφουρια κάτι που δεν παλεύεται γτ θυμίζει ελικόπτερο κατά την απογείωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...