Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επισης  αυτοι που εινε ηδη  εγκαστημενοι/./  γινετε να τους αλαξουμε και να μου προτεινεις αλλους?

φιλε μου  σου  ειπα δεν με απασχολει το κοστος/.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι συγκεκριμένοι ανεμιστήρες, τους έχεις και το δικό μου κουτί. Αν θες οπωσδήποτε να τους αλλάξεις, δες τις διαστάσεις τους και πάρε τους αντίστοιχους Noctua.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παντος πιστευεις οτι οι  Noctua. εινε οι καλυτεροι ετσι??

θελω να πω ανεμιστηρες με  rgb πιστευεις οτι εινε απλα για μοδα ετσι?

οτι θα εχουνε χειροτερες επιδοσεΙς  απο τους  Noctua?

Επεξ/σία από powerblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνοι  φιλε μου αυτο θα κανω.

η  μεγάλη στατική πίεση, συνηθως  βρισκεται  στους σκληρους δισκους και επανω μερος του  κουτιου  φιλε μου?

απλα σε ρωταω επειδη δεν γνωριζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι Noctua ειναι αν οχι οι καλυτεροι απο τους καλυτερους ανεμηστηρες που μπορει να βαλει κανεις 

Παρολα αυτα ομως το κοστος τους δεν το αξιζουν....

Arctic F12  τιμιοι γιαυτο που σου δινουν κ για τα λεφτα τους οτι καλυτερο πιστευω...

Αντι για 1 Νoctua  παιρνεις 4 Arctic η 2 Be Quiet  αν θες περισσοτερη ησυχια

Εριξα κ μια ματια στο κουτιο σου οι 2 ανεμηστηρες στο πλαι για τους δισκο0υς ειναι στην οθσια αχρηστοι γιατι ειναι πολυ κοντα στο τζαμι 

Οι 2 που εχει απο μπροστα ο κατω ανεμηστηρας ειναι παλι για τους σκληρους μιας κ δεν εχει ανοιγμα για να φευγει ο αερας προς το υπολοιπο κουτι 

Αρα για ερφλοου μεσα στο κουτι σου σου μενει 1 μπρος 1 πισω κ 1η2 στην πανω μερια ... Ο 2ος πανω ειναι υπερβολη εκτος αν εχεις βαλει 240αρα υδροψυξη στο πανω μερος

Απο τη στιγμη που χρησιμοποιεις υδροψυξη οι ανεμηστηρες θα σε ωφελησουν μονο ελαχιστα στην καρτα γραφηκων κ στο να ψυχεις την μητρικη κ τα vrm

Οποτε το να αντικαταστησεις τους ανεμηστηρες σου ειναι σχετικα ανουσιο δεν θα δεις καμια διαφορα....

Γνωμη μου ειναι να αλλαξεις εστω της υδροψυξης τον ανεμηστηρα με καποιον καλυτερο με περισσοτερη στατικη πιεση τυπου Νοκτουα η Κορσερ 

Κ αν θες να αλλαξεις ανεμηστηρες βαλε RGB να δειχνει τουλαχιστον ποιο ωραιο γιατι σε θερμοκρασιες δεν θα δεις διαφορα σχεδον καθολου η κρατα τα χρηματα κ επενδυσετα καπου αλλου πχ σε μια καλυτερη καρτα γραφηκων

Επεξ/σία από Marios1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κανείς που μπορεί να μου πει ποιον αισθητήρα χρησιμοποιεί για την υδρόψυξη Corsair H115i PRO RGB/H150i PRO RGB? Τόσο καιρό χρησιμοποιούσα το CPU Package sensor αλλά μετά μπηκα στο φορουμ της Corsair και οι χρήστες προτείνουν το PUMP Sensor με εύρως θερμοκρασιών +4-7 από τη θερμοκρασία δωματίου για minimum σε idle (καπου εκει πρεπει να κάθεται) και +5 κελσίου πάνω απο τη μέγιστη σε stress test/gaming enviroment ανάλογα τη χρηση.

Έχει κανείς άποψη επί του θέματος; 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θα αγοραστεί μια msi B350 pc mate μαζί με 1700χ. Ο επεξεργαστής δεν έχει ψυκτρα.

Γνωρίζουμε αν η παρακάτω κάνει;

 

https://www.skroutz.gr/s/6919050/Alpenfoehn-Ben-Nevis.html

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασμένη η Ben evis σε i5 8400 - max 62 βαθμοί, 8350K - max 54 βαθμοί.

Οπότε θα την εμπιστευτώ και για τον 1700Χ και αν δεν μας κάνει την αλλάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πειραξεις τον 1700χ κ τον αφξησεις στοκ δεν θα εχεις κανενα θεμα 

Αν δοκιμασεις ομως oc στον οκταπυρινο εκει θα ζοριστει η Ben evis

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως, ξέχασα να το αναφέρω. Για στοκ μιλάμε πάντα. Δεν παίζει να πειραχτεί ποτέ απο τον χρήστη που θα χειρίζεται το πισί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο team. Μετα απο αγορα αεροψυξης που δεν με ικανοποιησε, θελω να παω σε υδροψυξη. Το κουτι μου ειναι το CASE CORSAIR CARBIDE SERIES SPEC-ALPHA MID-TOWER, ο επεξεργαστης μου Intel i5 7600, εχω 2 Dims ram των 8gb, της CORSAIR CMK8GX4M1A2666C16 VENGEANCE LPX BLACK 8GB DDR4 2666MHZ, και μητρικη την ASUS PRIME Z270-K RETAIL. εχω δει βιντεακι στο youtubem ενα παλικαρι να τοποθετει την CORSAIR H80i v2. Τι γνωμη εχετε? επισης η υδροψυξη, δε γνωριζω, αν πρεπει να μπει μπροστα στο κουτι, πανω, ή πισω. Με ποιο κριτηριο επληγετε η θεση της? ποια μου προτεινετε εσεις? Επισης θα ηθελα να αλλαξω τον πισω ανεμηστηρα του κουτιου, με ενα της corsair με χρωμα (αν δε μπει εκει η υδροψυξη). ποιον προτεινετε? ευχαριστω για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...