Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, leros2004 είπε

Για κάνα  cpu fan  12αρη ,pwm , στα 10-15€ τι να προτιμήσω?

Μην είναι ψοφίμια, rgb παντελώς αδιάφορο.

Update: https://www.skroutz.gr/s/17083680/Arctic-Bionix-P120-White.html 

To Κουτί έχει γίνει arctic φωλιά....  

Δες τα be quiet τα pwm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, θα ήθελα πρόταση για 8άρι/9.2άρι/10άρι φανάκι, να δουλεύει με 5volt (αρκεί να γυρίζει με σχετική ταχύτητα, δεν θέλω επιδόσεις). Θα μπει με πατέντα σε USB οπότε θέλω να είναι και χαμηλής κατανάλωσης (<0.25Α έκαστο). Δεν με απασχολεί αν θα είναι δίπινο/τριπινο/τετράπινο.

Θα μπει σε Πλασμα που δεν έχει ανεμιστηρα για την ώρα, μέσω USB.

Προτίμηση στο eshop για να μην δίνω μεταφορικά πιο πολλά απο την αξία των 2 ανεμιστηρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα πρόταση για 8άρι/9.2άρι/10άρι φανάκι, να δουλεύει με 5volt (αρκεί να γυρίζει με σχετική ταχύτητα, δεν θέλω επιδόσεις). Θα μπει με πατέντα σε USB οπότε θέλω να είναι και χαμηλής κατανάλωσης (<0.25Α έκαστο). Δεν με απασχολεί αν θα είναι δίπινο/τριπινο/τετράπινο.

Θα μπει σε Πλασμα που δεν έχει ανεμιστηρα για την ώρα, μέσω USB.

Προτίμηση στο eshop για να μην δίνω μεταφορικά πιο πολλά απο την αξία των 2 ανεμιστηρων.

https://www.skroutz.gr/s/17815187/Noctua-NF-A8-5V-PWM.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mad-proffessor είπε

Mε γμας τώρα, 100 ευρώ πήρα την τηλεόραση :P

Κυρίως έλεγα για το αν υπάρχουν φανάκια με starting voltage ~4-4.5 γιατί μερικά 8άρια δεν ανοίγουν στα 5V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mad-proffessor είπε

Τα μόνα που βρήκα είναι, όλα παίζουν στα 12v

Σωστός, αλίμονο.

Κυρίως αν κάποιος έχει δει απο προσωπική εμπειρία (πάνω σε fan controller ή adapter) να ξεκινάνε με 5 βολτ. Αλλιώς θα πάω σε αυτά τα noctua, ή σε κάποια απο Alliexpress.

Απο όσο είδα, έχουν και USB μαζι, κτλ, οπότε αξίζουν https://noctua.at/en/nf-a8-5v-pwm

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Σωστός, αλίμονο.

Κυρίως αν κάποιος έχει δει απο προσωπική εμπειρία (πάνω σε fan controller ή adapter) να ξεκινάνε με 5 βολτ. Αλλιώς θα πάω σε αυτά τα noctua, ή σε κάποια απο Alliexpress.

Τα noctua full speed θα κάνουν θόρυβο λες; Δεν βρίσκω πρόχειρα db. (αν τα έχεις δοκιμάσει, μην ψάχνεις, θα ψάξω εγώ otherwise). Απο όσο είδα, έχουν και USB μαζι, κτλ, οπότε αξίζουν https://noctua.at/en/nf-a8-5v-pwm

Ναι δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά για το usb  στα πρότεινα. Ένα πάρε, τι έχει η τηλέοραση northbridge και southbridge που θες να ψύξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mad-proffessor είπε

Ναι δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά για το usb  στα πρότεινα. Ένα πάρε, τι έχει η τηλέοραση northbridge και southbridge που θες να ψύξεις?

Έχω μια Vierra Plasma 42άρα, τότε κορυφαίο μοντέλο, και έχει 4 8άρια φανάκια. Καταναλώνει κάπου 280watt typical και αν μαξάρω φωτεινότητα βλέπω τηλεόραση με γυαλιά ηλίου κάτω απο κουβέρτα :P αλλά καίει καμια 800άρα.

Πήρα πρόσφατα ένα πιο νέο εισαγωγικό μοντέλο για τους γονείς, και έχει μόνο γρίλιες στην μεταλλική πλάτη, αφήνοντας το natural convection να κάνει την δουλειά (λογικά λόγω κόστους). Έλεγα να βάλω δυο 8άρια στις τρύπες αυτές, με power απο USB να τραβάνε τον ζεστό αέρα απο μέσα (όπως δουλεύει στοκ η δική μου). Με τα ηλεκτρονικά the cooler the better...

Εδώ σκέφτομαι να βάλω και στην δική μου 2 12άρια με κανονικό έλεγχο μέσω 3pin, με πατέντα στην πλάτη, ενώ ένα καιρό σκεφτόμουν μέχρι και υδρόψυξη με εξωτερικό ψυγείο, αλλά μετά συνήλθα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όπως θα έλεγε ο Γεωργίου άκου ρε π!@#η μου πατέντα! άκου φόρμουλα!!!😂😂😂😂 χαρά στο κουράγιο σου.. δεν θα είχα ασχοληθεί καν

Επεξ/σία από balt123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Σωστός, αλίμονο.

Κυρίως αν κάποιος έχει δει απο προσωπική εμπειρία (πάνω σε fan controller ή adapter) να ξεκινάνε με 5 βολτ. Αλλιώς θα πάω σε αυτά τα noctua, ή σε κάποια απο Alliexpress.

Απο όσο είδα, έχουν και USB μαζι, κτλ, οπότε αξίζουν https://noctua.at/en/nf-a8-5v-pwm

8αρια που είχα εγώ και τα πέταξα προχθές δούλευαν  με 5volt ,ήταν τα κλασικά τα μαύρα με το ασημένιο αυτοκόλλητο με κοκκινομπλε γράμματα akasa. Τα είχα πάρει πριν χρόνια από eshop. 

Είχα ενώσει δύο και τα είχα για να ψυχουν τις μνήμες, είχα βάλει και δύο γραμμές με διακοπτακια και στην μια είχα βάλει αντίσταση για να τα ελέγχω από τα διακοπτακια σε (κλειστα-5v-12v)

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα απο παλιά κάνει πατέντα σε ένα UPS αυτό το φανάκι https://www.e-shop.gr/gembird-fanps-fan-for-power-supply-80mm-p-PER.584224

Το ξήλωσα και το δοκίμασα, δουλεύει και σε 5Volt. Με τέτοια τιμή θα πάρω 4 μου φαίνεται :P Θα δοκιμάσω με αμπεροτσιμπήδα να δω πόσο τραβάει, αν τα σηκώνει μια USB.

Ασχετο αλλά AKASA ότι έχω πάρει ήταν σκάρτο. Ένα φανάκι χάλασε όλα αυτά τα χρόνια (απο τα περίπου 150 που περασαν απο τα χέρια μου :P, μέχρι και σε παλιά modem έχω βάλει), και ήταν Akasa. Πήρα πρόσφατα ένα thermal tape Akasa, και δεν κολλάει (ούτε το βάρος του δεν κρατάει καλά καλά, όχι και αλουμινένιο ψυκτράκι πάνω), ενώ είναι τόσο χάλια η θερμική αγωγιμότητα ακόμα και σε σ΄χεση με 1mm thermal pad, που το μόνο που έχει χειρότερη θερμική αγωγιμότητα, είναι το διάστημα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Είχα απο παλιά κάνει πατέντα σε ένα UPS αυτό το φανάκι https://www.e-shop.gr/gembird-fanps-fan-for-power-supply-80mm-p-PER.584224

Το ξήλωσα και το δοκίμασα, δουλεύει και σε 5Volt. Με τέτοια τιμή θα πάρω 4 μου φαίνεται :P Θα δοκιμάσω με αμπεροτσιμπήδα να δω πόσο τραβάει, αν τα σηκώνει μια USB.

Βασικά τα περισσότερα παίζουν στα 5v ακόμα και οι 12αριδες corsair που είχα έπαιζαν, το θέμα είναι αυτό να δεις πόσο τραβάνε. Μια δοκιμή που είχα κάνει εγώ για να βάλω σε λάπτοπ να ψυχεται από κάτω έναν 12αρι με USB δεν δούλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Βασικά τα περισσότερα παίζουν στα 5v ακόμα και οι 12αριδες corsair που είχα έπαιζαν, το θέμα είναι αυτό να δεις πόσο τραβάνε. Μια δοκιμή που είχα κάνει εγώ για να βάλω σε λάπτοπ να ψυχεται από κάτω έναν 12αρι με USB δεν δούλεψε.

Ναι, μερικοί έχουν starting voltage ~7V, ειδικά κάτι sleeve bearing 8άριδες.

Στα 5V ο άλλος ξεκινούσε άνετα, αλλά δεν είχε και μεγάλο airflow. Οτιδήποτε καλύτερο απο το τίποτα όμως :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Εχει κανεις υποψη του καποια ψυκτρα για am3+ που να τοποθετειται με τροπο ωστε η ροη αερα να ειναι οριζοντια?Εχω μια Be Quiet! Pure Rock και δυστυχως η τοποθετηση της ειναι μονο με ροη καθετη κατι που δε βολευει για το κουτι που εχω καθως ειτε ο ζεστος αερας θα εχει ροη προς το psu ειτε προς τη vga.Κατα προτιμηση με 120 η 140 mm fan και γυρω στα 40 μεγιστη τιμη.Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Noreak είπε

Καλησπερα.Εχει κανεις υποψη του καποια ψυκτρα για am3+ που να τοποθετειται με τροπο ωστε η ροη αερα να ειναι οριζοντια?Εχω μια Be Quiet! Pure Rock και δυστυχως η τοποθετηση της ειναι μονο με ροη καθετη κατι που δε βολευει για το κουτι που εχω καθως ειτε ο ζεστος αερας θα εχει ροη προς το psu ειτε προς τη vga.Κατα προτιμηση με 120 η 140 mm fan και γυρω στα 40 μεγιστη τιμη.Ευχαριστω!

https://www.skroutz.gr/s/5282970/Cryorig-H5-Universal.html

και πες μα ποια μητρικη εχεις

Επεξ/σία από Ghost_Man2329
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...