Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι ψύκτρα για R7 2700X.
Η Wraith Max που έχω τώρα είναι μεν πανέμορφη αλλά σε πολύωρο παιχνίδι ή video editing ανεβάζει αρκετά στροφές και είναι ενοχλητική.
Βασικές προϋποθέσεις απόδοση και ησυχία.

To κουτί, ΝΖΧΤ S340, έχει clearance 161mm.
Δεν ασχολούμαι με o/c.
Δεν κοιτάω για rgb μπλιμπλίκια.

Σκέφτομαι και για υδρόψυξη αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.

Τί προτείνεται ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, dpolal είπε

Χρειάζομαι ψύκτρα για R7 2700X.
Η Wraith Max που έχω τώρα είναι μεν πανέμορφη αλλά σε πολύωρο παιχνίδι ή video editing ανεβάζει αρκετά στροφές και είναι ενοχλητική.
Βασικές προϋποθέσεις απόδοση και ησυχία.

To κουτί, ΝΖΧΤ S340, έχει clearance 161mm.
Δεν ασχολούμαι με o/c.
Δεν κοιτάω για rgb μπλιμπλίκια.

Σκέφτομαι και για υδρόψυξη αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.

Τί προτείνεται ;;

αεροψηξη .... για μενα μπορεις να δεις την be quiet pure rock , και την cryorig h7

31 λεπτά πριν, dpolal είπε

Χρειάζομαι ψύκτρα για R7 2700X.
Η Wraith Max που έχω τώρα είναι μεν πανέμορφη αλλά σε πολύωρο παιχνίδι ή video editing ανεβάζει αρκετά στροφές και είναι ενοχλητική.
Βασικές προϋποθέσεις απόδοση και ησυχία.

To κουτί, ΝΖΧΤ S340, έχει clearance 161mm.
Δεν ασχολούμαι με o/c.
Δεν κοιτάω για rgb μπλιμπλίκια.

Σκέφτομαι και για υδρόψυξη αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.

Τί προτείνεται ;;

https://www.skroutz.gr/s/5720882/Be-Quiet-Pure-Rock.html

https://www.skroutz.gr/s/6398412/Cryorig-H7.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dpolal είπε

Χρειάζομαι ψύκτρα για R7 2700X.
Η Wraith Max που έχω τώρα είναι μεν πανέμορφη αλλά σε πολύωρο παιχνίδι ή video editing ανεβάζει αρκετά στροφές και είναι ενοχλητική.
Βασικές προϋποθέσεις απόδοση και ησυχία.

To κουτί, ΝΖΧΤ S340, έχει clearance 161mm.
Δεν ασχολούμαι με o/c.
Δεν κοιτάω για rgb μπλιμπλίκια.

Σκέφτομαι και για υδρόψυξη αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.

Τί προτείνεται ;;

Το S340 απο εμφάνιση τα σπάει αλλά απο airflow είναι άθλιο, δεν μπαίνει καθόλου αέρας απο μπροστά. Με AIO θα 'σαι λίγο καλύτερα και εφόσον δεν σ'αρέσουν τα RGB δες την Arctic Liquid Freezer II. Για αέρα τα απλά tower στυλ CM 212 + clones δεν είναι πολύ καλύτερα απο την Wraith γι'αυτό θα λέγα να πας απευθείας σε Scythe Fuma 2 (154mm) ή καμιά NH-U12S (158mm )στο ~60€ που είναι κοντά στις Τοπ αερόψυκτρες.

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, 50EuroUser είπε

Το S340 απο εμφάνιση τα σπάει αλλά απο airflow είναι άθλιο, δεν μπαίνει καθόλου αέρας απο μπροστά. Με AIO θα 'σαι λίγο καλύτερα και εφόσον δεν σ'αρέσουν τα RGB δες την Arctic Liquid Freezer II. Για αέρα τα απλά tower στυλ CM 212 + clones δεν είναι πολύ καλύτερα απο την Wraith γι'αυτό θα λέγα να πας απευθείας σε Scythe Fuma 2 (154mm) ή καμιά NH-U12S (158mm )στο ~60€ που είναι κοντά στις Τοπ αερόψυκτρες.

Καλημέρα φίλε έχω στο κουτί μου την 212 evo θέλω όμως να την βγάλω γιατί είναι μεγάλη το socket που έχω είναι το am3 έχεις κάποια άλλη επιλογή να μου δώσεις ...Με την προϋπόθεση να μην είναι μεγάλη ....Το budjet που έχω είναι μέχρι τα 35 ...Περιμένω να Μ δώσεις κάποια πρόταση !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 καλησπερα, μολις μου ρ8ες ο ryzen 3600.

Μπορειτε να μου προτεινετε μια ειτε υδροψυξη ειτε αεροψυκτη; Αν ειναι αεροψυκτη θα προτιμουσα με κανενα rgb αλλα φυσικα να εχει δυνατο airflow.

Οσον αφορα το κουτι που θα μπει, προς το παρον ειμαι με ενα zalman z9 (την απλη εκδοση χωρις το plexy glass) αλλα σκοπευω να παω και σε αλλαγη κουτιου.

Εχω σκοπο να τον κλοκαρω οπως ειχα και τον fx8320.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tzini_Gr είπε

 καλησπερα, μολις μου ρ8ες ο ryzen 3600.

Μπορειτε να μου προτεινετε μια ειτε υδροψυξη ειτε αεροψυκτη; Αν ειναι αεροψυκτη θα προτιμουσα με κανενα rgb αλλα φυσικα να εχει δυνατο airflow.

Οσον αφορα το κουτι που θα μπει, προς το παρον ειμαι με ενα zalman z9 (την απλη εκδοση χωρις το plexy glass) αλλα σκοπευω να παω και σε αλλαγη κουτιου.

Εχω σκοπο να τον κλοκαρω οπως ειχα και τον fx8320.

arctic freezer 34 e sports duo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ σας ευχαριστω για τις γνωμες..

αλλη ερωτηση...

εδωσα σε φιλο το παλιο μ συστημα οπου ειναι σε amd 8320 κ εχει την corsair h80. H ερωητησ μου ειναι η εξης;, επειδη τον ειχα και τον εχει κλοκαρισμενο @4ghz με 1.3v.

και τα φαν προς το παρον ειναι ιδια φορα, δηλαδη να στελνουν τον αερα προς αριστερα. Θα ηταν καλο αν ηταν και τα 2 να ριχνουν τον αερα πανω στο radiator για καλυτερες θερμοκρασιες; τι λετε;

9406025-6391.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2020 στις 6:52 ΜΜ, Tzini_Gr είπε

 καλησπερα, μολις μου ρ8ες ο ryzen 3600.

Μπορειτε να μου προτεινετε μια ειτε υδροψυξη ειτε αεροψυκτη; Αν ειναι αεροψυκτη θα προτιμουσα με κανενα rgb αλλα φυσικα να εχει δυνατο airflow.

Οσον αφορα το κουτι που θα μπει, προς το παρον ειμαι με ενα zalman z9 (την απλη εκδοση χωρις το plexy glass) αλλα σκοπευω να παω και σε αλλαγη κουτιου.

Εχω σκοπο να τον κλοκαρω οπως ειχα και τον fx8320.

εδω εισαι https://www.skroutz.gr/s/16742914/CoolerMaster-Hyper-212-RGB-Black-Edition.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, Tzini_Gr είπε

^ σας ευχαριστω για τις γνωμες..

αλλη ερωτηση...

εδωσα σε φιλο το παλιο μ συστημα οπου ειναι σε amd 8320 κ εχει την corsair h80. H ερωητησ μου ειναι η εξης;, επειδη τον ειχα και τον εχει κλοκαρισμενο @4ghz με 1.3v.

και τα φαν προς το παρον ειναι ιδια φορα, δηλαδη να στελνουν τον αερα προς αριστερα. Θα ηταν καλο αν ηταν και τα 2 να ριχνουν τον αερα πανω στο radiator για καλυτερες θερμοκρασιες; τι λετε;

9406025-6391.jpg

Ποτέ αυτό. Πρέπει να υπάρχει aiflow διαμέσου του radiator/ψήκτρας. Θα ανέβουν κατακόρυφα οι θερμοκρασίες αν τα βάλεις φάτσα μεταξύ τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, yiannis1991 said:

Ποτέ αυτό. Πρέπει να υπάρχει aiflow διαμέσου του radiator/ψήκτρας. Θα ανέβουν κατακόρυφα οι θερμοκρασίες αν τα βάλεις φάτσα μεταξύ τους..

και οσον αφορα της αεροψυκτες; εχω την εντυπωση πως οταν η ψυκτρα περιβαλλεται απο 2 fans, καπου ειδα αν δεν κανω λαθος πως μπαινουν φατσα φατσα, ισχυει εκει; η οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

και οσον αφορα της αεροψυκτες; εχω την εντυπωση πως οταν η ψυκτρα περιβαλλεται απο 2 fans, καπου ειδα αν δεν κανω λαθος πως μπαινουν φατσα φατσα, ισχυει εκει; η οχι;

Ποτέ, είναι μεγάλο λάθος. Οι ανεμιστήρες πάνε ο ένας να βάζει και ο άλλος να βγάζει. Αν είναι φάτσα με φάτσα η ζέστη εγκλωβίζεται μέσα στα πτερύγια της ψήκτρας. Πρέπει να υπάρχει ροή. Δύο ανεμιστήρες βάζεις αν είναι έχει μεγάλο πλάτος το radiator/ψήκτρα ή είναι πολύ πυκνό..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλήμερα.

Θέλω να αλλάξω την ψήκτρα απο τον R5 3400g

Δεν κάνω OC ακόμα αλλα έτσι λίγο για τον θόρυβο και λιγο για τη μόστρα θέλω να πάρω κάτι.

Βρήκα δυο ψήκτρες η μια νερό και η αλλη αέρα και η επιλογή έγινε λόγω εμφάνισης και διαθεσιμοτητας σε φυσικό κατάστημα.

Το κουτί είναι ενα cougar mx330 g και εχει 5 ανεμιστήρες Arctic F12 PWM οπότε αν εχω θέματα θορύβου μπορώ να τους αλλάξω με εναν απο αυτούς.

Οι ψήκτρες είναι 

CoolerMaster MasterLiquid ML120L RGB εδω να πω οτι εχω μητρική με RGB (tomahawk max)

και

Arctic Freezer 34 Esports Duo White χωράει οριακά στο κουτί οπως έγραψε κάποιος ειναι 2mm μεγαλύτερη, χωρίς φωτάκια και λατέρνες αλλα εχω δυο λεντοταινιες και δεν θα με ενοχλήσει και τοσο.

Τι γνώμη έχετε για αυτές τις δυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spamo είπε

Καλήμερα.

Θέλω να αλλάξω την ψήκτρα απο τον R5 3400g

Δεν κάνω OC ακόμα αλλα έτσι λίγο για τον θόρυβο και λιγο για τη μόστρα θέλω να πάρω κάτι.

Βρήκα δυο ψήκτρες η μια νερό και η αλλη αέρα και η επιλογή έγινε λόγω εμφάνισης και διαθεσιμοτητας σε φυσικό κατάστημα.

Το κουτί είναι ενα cougar mx330 g και εχει 5 ανεμιστήρες Arctic F12 PWM οπότε αν εχω θέματα θορύβου μπορώ να τους αλλάξω με εναν απο αυτούς.

Οι ψήκτρες είναι 

CoolerMaster MasterLiquid ML120L RGB εδω να πω οτι εχω μητρική με RGB (tomahawk max)

και

Arctic Freezer 34 Esports Duo White χωράει οριακά στο κουτί οπως έγραψε κάποιος ειναι 2mm μεγαλύτερη, χωρίς φωτάκια και λατέρνες αλλα εχω δυο λεντοταινιες και δεν θα με ενοχλήσει και τοσο.

Τι γνώμη έχετε για αυτές τις δυο;

Cryorig h7 πολύ καλή και δεν είναι και μεγάλη σε ύψος !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω την μητρική msi a pro max Β450 και θέλω να αλλάξω την στοκ του 3600. Πώς τσεκάρουμε αν o fan μιας ψύχτρας ενοχλεί τις μνήμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...