Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, spamo είπε

Τώρα την έβαλα την Arctic Freezer 34 Esports Duo White σε ΑΜ4 3400g και κουτι cougar mx-330g.

Σε σχέση με την εργοστασιακή  περίπου 20C διαφορά σε θερμοκρασία και σίγουρα λιγότερο θόρυβο.

IMG_20200520_191131.jpg

To κουτί σου λέει ότι παίρνει εως 155mm αερόψυξη και η arctic είναι 157mm σύμφωνα με το σαιτ,πώς χώρεσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

16 λεπτά πριν, DRIFT_KING είπε

To κουτί σου λέει ότι παίρνει εως 155mm αερόψυξη και η arctic είναι 157mm σύμφωνα με το σαιτ,πώς χώρεσε;

Σχεδόν πάντα χωράνε παραπάνω  ότι γράφουν. Ειδικά όταν μιλάμε για διαφορές χιλιοστών  ..... 

 

Στις 18/5/2020 στις 10:08 ΠΜ, Liakos10 είπε

 Έχω ήδη 2 case fans εξαγωγής δίπλα στον cpu (πίσω και πάνω). 

Εισαγωγής πόσα έχεις ? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αυτό το κουτί που λέει εως 158mm και αυτή η ψύκτρα που είναι 158.5mm δεν χωρούσε,δεν έκλεινε το πλαινο καπάκι.

Επεξ/σία από DRIFT_KING
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, DRIFT_KING είπε

To κουτί σου λέει ότι παίρνει εως 155mm αερόψυξη και η arctic είναι 157mm σύμφωνα με το σαιτ,πώς χώρεσε;

Και εγω αυτό φοβόμουν αλλα τελικά κάνει γιατί το πλαϊνό γυαλί δεν εφάπτεται πάνω στο κουτί αφήνει κάνα δυο χιλιοστά περιθώριο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Liakos10 είπε

Έναν μπροστά του κουτιού;

Πάρε την. Esports duo, και βάλε τον ένα ανεμιστήρα μπροστά. Οι ανεμιστηρες είναι πολύ καλοί και είναι ότι πρέπει και για case fans. 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι οτι οι  ανεμιστήρες της Arctic Freezer 34 Esports Duo για εμένα είναι πιο θορυβώδεις απο τις  Arctic F12 PWM PST .

Επειδή έχω 5 τέτοιους στο κουτί μου σκέφτομαι οταν βρω χρόνο να αντικαταστησω τους δυο της ψυκτρας με αυτους. και τους δυο της ψυκτρας να τους βάλω στο κουτί σε χαμηλές στροφές.

Δεν νομίζω να έχω θέμα 

Επεξ/σία από spamo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/5/2020 στις 11:09 ΠΜ, leros2004 είπε

Πάρε την. Esports duo, και βάλε τον ένα ανεμιστήρα μπροστά. Οι ανεμιστηρες είναι πολύ καλοί και είναι ότι πρέπει και για case fans. 

καλημερα ψαχνω 3 φανακια Pwm απλα 120mm εχεις καποιο να προτείνεις μεχρι 10 ευρω  .....για να βαλω 2 μπροστα στο κουτι και ενα πισω !

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σκέφτομαι να πάρω την Deepcool Gammaxx 400 v2 γιατί έχω δει σε reviews και συγκρίσεις στο youtube ότι η σχέση ψύξης/θορύβου είναι καλύτερη από τις αντίστοιχες της κατηγορίας  (freezer 34, cm hyper 212 κλπ) είναι πολύ φθηνή 30€ και έχει και μπλε led που με βολεύει πολύ. Αλλά παντού λένε για την κλασική Gammax 400 και όχι την v2. Έχει κανείς άποψη για την συγκεκριμένη; Σε κάνα δυο sites λένε ότι είναι αναβαθμισμένη και αποδίδει καλύτερα.
Για case fans σκέφτομαι να πάρω κάνα δυο arctic f12 pwm (που ήδη έχω έναν εξαγωγής στο πάνω μέρος) να παίζουν στα ~800rpm σε χαλαρές καταστάσεις και να ανεβαίνουν λίγο όταν ο cpu πάει >60 βαθμούς, νομίζω είναι ότι πιο vfm στα 5€ και δεν ξέρω κατά πόσο οι λίγο πιο ακριβοί μέχρι 10€ κάνουν διαφόρα. Αν όντως αξίζουν ας μας πει κάποιος.

Edit: Οι Deepcool RF 120 W που έχουν και λευκό led είναι στα ίδια επίπεδα με του arctic f12; Άκυρο, λέει pwm αλλά μάλλον είναι λάθος.

Επεξ/σία από Liakos10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Liakos10 είπε

Εγώ σκέφτομαι να πάρω την Deepcool Gammaxx 400 v2 γιατί έχω δει σε reviews και συγκρίσεις στο youtube ότι η σχέση ψύξης/θορύβου είναι καλύτερη από τις αντίστοιχες της κατηγορίας  (freezer 34, cm hyper 212 κλπ) είναι πολύ φθηνή 30€ και έχει και μπλε led που με βολεύει πολύ. Αλλά παντού λένε για την κλασική Gammax 400 και όχι την v2. Έχει κανείς άποψη για την συγκεκριμένη; Σε κάνα δυο sites λένε ότι είναι αναβαθμισμένη και αποδίδει καλύτερα.
Για case fans σκέφτομαι να πάρω κάνα δυο arctic f12 pwm (που ήδη έχω έναν εξαγωγής στο πάνω μέρος) να παίζουν στα ~800rpm σε χαλαρές καταστάσεις και να ανεβαίνουν λίγο όταν ο cpu πάει >60 βαθμούς, νομίζω είναι ότι πιο vfm στα 5€ και δεν ξέρω κατά πόσο οι λίγο πιο ακριβοί μέχρι 10€ κάνουν διαφόρα. Αν όντως αξίζουν ας μας πει κάποιος.

Edit: Οι Deepcool RF 120 W που έχουν και λευκό led είναι στα ίδια επίπεδα με του arctic f12; Άκυρο, λέει pwm αλλά μάλλον είναι λάθος.

Δεν έχω βάλει της deepcool αλλά αν θες καλή ψήκτρα κοίτα την 212 black edition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/04/2020 at 18:52, Tzini_Gr said:

 καλησπερα, μολις μου ρ8ες ο ryzen 3600.

Μπορειτε να μου προτεινετε μια ειτε υδροψυξη ειτε αεροψυκτη; Αν ειναι αεροψυκτη θα προτιμουσα με κανενα rgb αλλα φυσικα να εχει δυνατο airflow.

Οσον αφορα το κουτι που θα μπει, προς το παρον ειμαι με ενα zalman z9 (την απλη εκδοση χωρις το plexy glass) αλλα σκοπευω να παω και σε αλλαγη κουτιου.

Εχω σκοπο να τον κλοκαρω οπως ειχα και τον fx8320.

κανω ενα update μιας και ειχατε προτεινει την Noctua NH-U12A και την artic..

οσον αφορα για υδροψυξη τι προτεινεται;

εχω το case της υπογραφης..

κοιταζα για την evga clc 240 ή την 280 αλλα μαλλον εχει καταργηθει,... μετα κοιταζα την Corsair Hydro Series H115i RGB Platinum 

μιας και εχει καλο cfm..εχετε να προτεινετε καμια αλλη σε αυτο το air flow? (δεν με ενδιαφερει αν εχει rgb)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, life is music είπε

Δεν έχω βάλει της deepcool αλλά αν θες καλή ψήκτρα κοίτα την 212 black edition

Για κάποιο λόγο έχω απορρίψει την συγκεκριμένη όχι γιατί δεν είναι καλή αλλά είχα ήδη προτιμήσει την Freezer 34 esports duos γιατί την προτείνουν πολύ, έχει δύο fans και μάλιστα έχει και 10 χρόνια εγγύηση και με ένα case fan ακομά μου βγαίνει περίπου 42€ με μεταφορικά. Απλά ξαφνικά άρχισα να καλοβλέπω την Gammaxx 400 v2 γιατί έχει φωτισμό και μαζί με δύο case fans θα μου βγει περίπου 44€ μαζί με μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Liakos10 είπε

Για κάποιο λόγο έχω απορρίψει την συγκεκριμένη όχι γιατί δεν είναι καλή αλλά είχα ήδη προτιμήσει την Freezer 34 esports duos γιατί την προτείνουν πολύ, έχει δύο fans και μάλιστα έχει και 10 χρόνια εγγύηση και με ένα case fan ακομά μου βγαίνει περίπου 42€ με μεταφορικά. Απλά ξαφνικά άρχισα να καλοβλέπω την Gammaxx 400 v2 γιατί έχει φωτισμό και μαζί με δύο case fans θα μου βγει περίπου 44€ μαζί με μεταφορικά.

Στην τελική δες και την 212 με τα rgb 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2020 στις 8:44 ΜΜ, Tzini_Gr είπε

κανω ενα update μιας και ειχατε προτεινει την Noctua NH-U12A και την artic..

οσον αφορα για υδροψυξη τι προτεινεται;

εχω το case της υπογραφης..

κοιταζα για την evga clc 240 ή την 280 αλλα μαλλον εχει καταργηθει,... μετα κοιταζα την Corsair Hydro Series H115i RGB Platinum 

μιας και εχει καλο cfm..εχετε να προτεινετε καμια αλλη σε αυτο το air flow? (δεν με ενδιαφερει αν εχει rgb)

https://www.skroutz.gr/s/20848927/Arctic-Liquid-Freezer-II-240.html?from=account_favorites

 

Αν και τσάμπα κοιτάς για υδροψυξη,.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, leros2004 said:

https://www.skroutz.gr/s/20848927/Arctic-Liquid-Freezer-II-240.html?from=account_favorites

Αν και τσάμπα κοιτάς για υδροψυξη,.... 

για ποιον λογο; αν εχω κρητηριο την εξοικονωμηση χωρου; προτιμω να μπει οανω η υδροψυξη παρα ναναι σαν εξογκωμα και να χανεται η ομορφια :P

περα αποκει αυτη που προτεινες δεν εχει τοσο καλο airflow σε συγκριση με τν corsair, ή δεν εχει να λεει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...