Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

για ποιον λογο; αν εχω κρητηριο την εξοικονωμηση χωρου; προτιμω να μπει οανω η υδροψυξη παρα ναναι σαν εξογκωμα και να χανεται η ομορφια :P

περα αποκει αυτη που προτεινες δεν εχει τοσο καλο airflow σε συγκριση με τν corsair, ή δεν εχει να λεει;

Ε αν στιλάτο αισθητικό και να μας πάθεις ψυχολογικά χαλάλι 😝

Μέχρι τα 150€ δύσκολα θα βρεις καλύτερη.... Ψάξε λίγο στο νετ, και θα δεις από μόνος σου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σπερες καλες. Εχω συστημα υπογραφής επειδη οι ανεμηστηρες που εχω είναι μουφεξ. Ποιους προτεινετε σαν οικονομικους που θα μ κατεβασουν θερμοκρασιες απο cpu?

Ryzen 5 1600  στα 3.8 ghz 1.34v βαρει 75 prime small ffts

Και η rx 570 aorus 1350 mhz/1090mv βλεπω 70 αρια. Χωρις να σφιξουν ζεστες. Επειδη τωρα εχω ριξει τα κλοκια θελω 3 καλους 120αρηδες ανεμηστηρες .

Budget 30e max

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Dragonitelvl100 είπε

Σπερες καλες. Εχω συστημα υπογραφής επειδη οι ανεμηστηρες που εχω είναι μουφεξ. Ποιους προτεινετε σαν οικονομικους που θα μ κατεβασουν θερμοκρασιες απο cpu?

Ryzen 5 1600  στα 3.8 ghz 1.34v βαρει 75 prime small ffts

Και η rx 570 aorus 1350 mhz/1090mv βλεπω 70 αρια. Χωρις να σφιξουν ζεστες. Επειδη τωρα εχω ριξει τα κλοκια θελω 3 καλους 120αρηδες ανεμηστηρες .

Budget 30e max

Παρε τους Arctic μην περιμενεις να δεις καμια τεραστια διαφορα οτι φαν κ να βαλεις ....Χονδρικα θελεις 2 η 3 μπροστα 1 πισω κ 1 πανω καλυτερα να αλλαξεις ψυξτρα αν θες καλυτερες θερμοκρασιες ...Με 30 ευρω εχει παλι η αρκτικ πολυ καλη ψυκτρα μπες στο σκρουτζ να δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Παρε τους Arctic μην περιμενεις να δεις καμια τεραστια διαφορα οτι φαν κ να βαλεις ....Χονδρικα θελεις 2 η 3 μπροστα 1 πισω κ 1 πανω καλυτερα να αλλαξεις ψυξτρα αν θες καλυτερες θερμοκρασιες ...Με 30 ευρω εχει παλι η αρκτικ πολυ καλη ψυκτρα μπες στο σκρουτζ να δεις

Εχω την freezer 33 esport one της αρκτικ .. αξιζει να αλλαξω ψυχτρα;

 

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dragonitelvl100 είπε

Εχω την freezer 33 esport one της αρκτικ .. αξιζει να αλλαξω ψυχτρα;

Οχι αυτη εννουσα ετσι κ αλλιως αλλα την καινουρια την 34 ....Βαλε εξτρα φανακια τοτε αν εχει μονο 2 πχ 

Υποψιν οτι το prime75 ειναι too much για τον επεξεργαστη με νορμαλ χρηση κ γκειμινγκ δυσκολα θα φτασει τετοιες θερμοκρασιες ,,,,

Δοκιμασε το Aida64 για στρες κ επισης παντα μετρα θερμοκρασια δωματιου κ επεξεργαστη γιατι ειναι αλληλενδετα ....οσο αυξανει του δωματιου αυξανεται κ του cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prime95 small ffts με 20 βαθμους στο δωματιο τεσταρω τωρα τα 71 πιανει. Πηρα 3 f12 και θα βαλω και εναν μουφεξ ακομα πανω για να βγαζει. 2 μπροστα να βαζουν 1πισω να βγαζει και 1 πανω να βγαζει. Νομιζω θα δροσισει το παλιοκουτι μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σε prime95 και με το τωρα σεταπ. Σε games θελω να μαι κατω απο 70. https://www.e-shop.gr/case-innovator-starship-black-full-tranparent-p-PER.644462 αυτο ειναι το κουτάκι.

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετρεξα κ τον δικο μου τωρα βεβαια τον εχω λιγο παραπανω στα 4 με 1.375βολτ κ ειχα 70 με με 71 στο πραιμ κ 65 στο αιντα64 με 4 φαν στο κουτι μου 

Οποτε οπως βλεπεις οι διαφορες δεν ειναι κ τοσο μεγαλες

αμα βαλεις  4 φαν γιατι υποθετω εχεις 1 τωρα για να αγορρασες αλλα 3 θα δεις σιγουρα 2 3 βαυμους κατω αλλαμην περιμενεις μεγαλες αλλαγες

το κουτι φαινεται να εχει σιτα μπροστα οποτε θα εχει ικανοποιητικο ερφλοου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Dragonitelvl100 είπε

Ναι σε prime95 και με το τωρα σεταπ. Σε games θελω να μαι κατω απο 70. https://www.e-shop.gr/case-innovator-starship-black-full-tranparent-p-PER.644462 αυτο ειναι το κουτάκι.

Τον πάνω βάλτον να βάζει. Είδα διαφορά στις θερμοκρασίες των ram. Και βγάλε όλα τα φίλτρα, τουλάχιστον για τώρα το καλοκαίρι. Θα έχεις ναι μεν λίγο σκόνη παραπάνω αλλά μια φορά την βδομάδα ένα φύσημα 1-2 λεπτά και είσαι κομπλέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τον πάνω βάλτον να βάζει. Είδα διαφορά στις θερμοκρασίες των ram. Και βγάλε όλα τα φίλτρα, τουλάχιστον για τώρα το καλοκαίρι. Θα έχεις ναι μεν λίγο σκόνη παραπάνω αλλά μια φορά την βδομάδα ένα φύσημα 1-2 λεπτά και είσαι κομπλέ..

Tα φιλτρα πλην τροφοδοτικου εφυγαν γιατι επιασαν κωλιλα με.τον καιρο και με τα στοκ ανεμηστηρια δεν εχω αιρφλοου . Οταν τα εβγαλα κατι εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2020 στις 11:37 ΜΜ, Dragonitelvl100 είπε

Σπερες καλες. Εχω συστημα υπογραφής επειδη οι ανεμηστηρες που εχω είναι μουφεξ. Ποιους προτεινετε σαν οικονομικους που θα μ κατεβασουν θερμοκρασιες απο cpu?

Ryzen 5 1600  στα 3.8 ghz 1.34v βαρει 75 prime small ffts

Και η rx 570 aorus 1350 mhz/1090mv βλεπω 70 αρια. Χωρις να σφιξουν ζεστες. Επειδη τωρα εχω ριξει τα κλοκια θελω 3 καλους 120αρηδες ανεμηστηρες .

Budget 30e max

αν θες καλους ανεμιστήρες παρε 3 arctic f12 pwm ...που ειναι αρκετα καλοι και κανουν μια χαρα την δουλεια τους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, life is music είπε

αν θες καλους ανεμιστήρες παρε 3 arctic f12 pwm ...που ειναι αρκετα καλοι και κανουν μια χαρα την δουλεια τους !

Χθες παραγγειλα σημερα τους κουμπωσα! Πολυ καλοι οντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πήρα 2 14άρια BeQuiet Pure Wings 2 και τα έχω 100% αλλά στο hwinfo64 γράφει 900rpm αντί για 1000 που είναι κανονικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...