Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Παιδια ενθουσιαστηκα με τα noctua a12x25. Ποιοτητα? Παρελκομενα? Αποδοση? ολα 100%

Εν τω μεταξυ πηρα 3 και πηρα το κουτι απο κουριερ και μου φανηκε αρκετα βαρυ για 3 φανακια. Λογικο οταν το καθενα απο αυτα ζυγιζει οσο 3 enermax φουλ πλαστικουρα που ειχα.

Τωρα τα εβαλα τα 2 κατω και το 3ο να τραβαει πισω αερα, με curve με βαση το temp της gpu. Λογικα θα παρω αλλα 3 να μπει και 3ο κατω και τα αλλα 2 push pull στην aio

Πρώτα γεμίζουμε τα πίσω/πανω που διώχνουν αέρα και αν δεν είμαστε ικανοποιημένοι προσθέτουμε μπροστά.

Δοκίμασε το και θα με θυμηθείς.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

Πρώτα γεμίζουμε τα πίσω που διώχνουν αέρα και αν δεν είμαστε ικανοποιημένοι προσθέτουμε μπροστά.

Δεν ειππα οτι δεν ειχα φανακια.

Εχω 8 enermax, απλα ειπα να τα αντικαταστησω σταδιακα. Επισης το κουτι μου ειναι 90 μοιρων, οποτε το μπροστα δεν παιζει ρολο (παρολο που εχω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να κάνω όσο πιο αθόρυβο το παρακάτω PC: R7 3700x/Tomahawk Max/H510/G.Skill Ripjaws 4x8GB. Έχω ανοίξει θέμα για το θέμα του θορύβου απο το τροφοδοτικό. Ψάχω τώρα και τον cooler που θα μου δώσει όσο δυνατόν πιο χαμηλό θόρυβο (και κυρίως σε idle).

Πολύ δημοφιλείς είναι οι Dark Rock Pro 4 και NH-15. Επειδή εμένα με ενδιαφέρει πρωτίστως ο θόρυβος είναι αυτοί οι coolers οι καλύτεροι για μείωση θορύβου; Ή υπάρχουν κάποιοι που να είναι ακόμη καλύτεροι για θόρυβο;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, billyg599 είπε

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να κάνω όσο πιο αθόρυβο το παρακάτω PC: R7 3700x/Tomahawk Max/H510/G.Skill Ripjaws 4x8GB. Έχω ανοίξει θέμα για το θέμα του θορύβου απο το τροφοδοτικό. Ψάχω τώρα και τον cooler που θα μου δώσει όσο δυνατόν πιο χαμηλό θόρυβο (και κυρίως σε idle).

Πολύ δημοφιλείς είναι οι Dark Rock Pro 4 και NH-15. Επειδή εμένα με ενδιαφέρει πρωτίστως ο θόρυβος είναι αυτοί οι coolers οι καλύτεροι για μείωση θορύβου; Ή υπάρχουν κάποιοι που να είναι ακόμη καλύτεροι για θόρυβο;

Ευχαριστώ

https://www.skroutz.gr/s/19983369/Scythe-Fuma-2.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας τα Arctic P14 PST (*Χ2) εδώ και κοντά 1.5 χρόνο ήρθε η ώρα για έναν καθαρισμό. Οπως καθάριζα λοιπόν εσωτερικά το σύστημα είδα ότι έσπασε λίγο το ένα φανάκι, ή είχε και δεν το πήρα χαμπάρι εδώ και καιρό η "γέφυρα" όπως φαίνεται παρακάτω. 

Θα κάτσω αύριο το απόγευμα να στείλω ένα mail στην Arctic να δούμε πώς τα πάνε με το θέμα "εγγύηση". Έχουν 10 χρόνια λέει η συσκευασία.

IMG_20201208_181952.jpg?width=826&height

IMG_20201208_181939.jpg?width=826&height

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Έχοντας τα Arctic P14 PST (*Χ2) εδώ και κοντά 1.5 χρόνο ήρθε η ώρα για έναν καθαρισμό. Οπως καθάριζα λοιπόν εσωτερικά το σύστημα είδα ότι έσπασε λίγο το ένα φανάκι, ή είχε και δεν το πήρα χαμπάρι εδώ και καιρό η "γέφυρα" όπως φαίνεται παρακάτω. 

Θα κάτσω αύριο το απόγευμα να στείλω ένα mail στην Arctic να δούμε πώς τα πάνε με το θέμα "εγγύηση". Έχουν 10 χρόνια λέει η συσκευασία.

IMG_20201208_181952.jpg?width=826&height

IMG_20201208_181939.jpg?width=826&height

Αν μπορείς ενημέρωσε. Εχω 5 F12 5μιση χρόνια με εγγύηση 6 χρόνια και τα 3-4 τα γυρνάς με το χέρι και τρεμουν/κάνουν θόρυβο 1 μπορείς να το βάλεις μόνο οριζόντια γιατί κάθετα έκανε σαν τρελό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Έχοντας τα Arctic P14 PST (*Χ2) εδώ και κοντά 1.5 χρόνο ήρθε η ώρα για έναν καθαρισμό. Οπως καθάριζα λοιπόν εσωτερικά το σύστημα είδα ότι έσπασε λίγο το ένα φανάκι, ή είχε και δεν το πήρα χαμπάρι εδώ και καιρό η "γέφυρα" όπως φαίνεται παρακάτω. 

Θα κάτσω αύριο το απόγευμα να στείλω ένα mail στην Arctic να δούμε πώς τα πάνε με το θέμα "εγγύηση". Έχουν 10 χρόνια λέει η συσκευασία.

IMG_20201208_181952.jpg?width=826&height

IMG_20201208_181939.jpg?width=826&height

Για τετοιο ποσο ουτε που θα το σκεφτομουνα.Θα εβαζα λιγη Logo.

15 ώρες πριν, ExTaCy1337 είπε

Αν μπορείς ενημέρωσε. Εχω 5 F12 5μιση χρόνια με εγγύηση 6 χρόνια και τα 3-4 τα γυρνάς με το χέρι και τρεμουν/κάνουν θόρυβο 1 μπορείς να το βάλεις μόνο οριζόντια γιατί κάθετα έκανε σαν τρελό. 

Εχω αναστησει παλιο Arctic που γρυλιζε, με ελαιολαδο:D.Ηταν εκτος εγγυησης και and of life προιον.Ανεμιστηρας σε ψυκτρα cpu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Για τετοιο ποσο ουτε που θα το σκεφτομουνα.Θα εβαζα λιγη Logo.

Εχω αναστησει παλιο Arctic που γρυλιζε, με ελαιολαδο:D.Ηταν εκτος εγγυησης και and of life προιον.Ανεμιστηρας σε ψυκτρα cpu.

Τα συγκεκριμενα δεν εχουν την οπη στο πισω μερος, Fluid dynamic bearing και ειναι σφραγισμενα, εχω κανει και εγω τετοιες ιστοριες, αλλα δεν θυμαμαι με τι λιπαντικο :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2020 στις 7:01 ΜΜ, toyo73 είπε

Για τετοιο ποσο ουτε που θα το σκεφτομουνα.Θα εβαζα λιγη Logo.

Εχω αναστησει παλιο Arctic που γρυλιζε, με ελαιολαδο:D.Ηταν εκτος εγγυησης και and of life προιον.Ανεμιστηρας σε ψυκτρα cpu.

Περισσότερο ως πείραμα να το κάνω έτσι να δούμε πώς θα ανταποκριθεί η εταιρεία.  Με μια μονωτικη το πέρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2020 στις 7:16 ΜΜ, ExTaCy1337 είπε

Τα συγκεκριμενα δεν εχουν την οπη στο πισω μερος, Fluid dynamic bearing και ειναι σφραγισμενα, εχω κανει και εγω τετοιες ιστοριες, αλλα δεν θυμαμαι με τι λιπαντικο :P  

Τα λαδι  δεν το εριξα απο πισω, αλλα αναμεσα στο κενο τις φτερωτης.Το καλυμπησα στο λαδι και μετα το στεγνωσα.Δεν ειχα να χασω κατι.Αλλα δουλεψε και μαλιστα ο θορυβος εξαφανισθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι χρήση; ως φανακια κουτιού; ARCTIC F12 / ή P12 αναλόγως αν τα θες για κανένα radiator pst pwm. Έχει πακετακι με 5 τέτοια

1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Για ρίξτε καμια πρόταση για 120mm φανακια, PWM. 4 θέλω, δε θα ήθελα να φύγω πάνω από το 35-40αρι συνολικα (με μεταφορικα, Β. Ελλαδα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...