Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@elpenor για να μην βγω off topic στο oc thread, αυτή η πάστα αρκεί που έχει ήδη η ψυκτρα πάνω? Έχω αναφορικά και mx4 και coolermaster master gel. Να δοκιμάσω και αν τίποτα την βγάζω? 

Επισης λίγο που την ακούμπησα, φαίνεται αρκετά ξερή αλλά λογικά με την θερμοκρασία θα στρώσει. Και την h50 άλλος την είχε βάλει και δεν θυμάμαι καθόλου πως ήταν η πάστα 😛

20210119_164751.jpg

20210119_164758.jpg

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Ψιλο ταιριάζει στο θέμα

https://www.techpowerup.com/277453/arctic-mx-5-thermal-compound-listed-ahead-of-launch

@kostas_anes Mx4 vs Mx2 vs Mx5 Κώστα, follow up video :P ?

Θα το ζητήσω στο επόμενο batch που θα μου έρθει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

@elpenor για να μην βγω off topic στο oc thread, αυτή η πάστα αρκεί που έχει ήδη η ψυκτρα πάνω? Έχω αναφορικά και mx4 και coolermaster master gel. Να δοκιμάσω και αν τίποτα την βγάζω? 

Επισης λίγο που την ακούμπησα, φαίνεται αρκετά ξερή αλλά λογικά με την θερμοκρασία θα στρώσει. Και την h50 άλλος την είχε βάλει και δεν θυμάμαι καθόλου πως ήταν η πάστα 😛

Δεν μπορώ να ξέρω αν δεν το δω από κοντά όμως η εντύπωση που μου δίνει είναι ότι δεν αρκεί.

Εγώ φροντίζω να καλύψω όλη την επιφάνεια του IHS με πάστα χρησιμοποιώντας μία σπατουλίτσα. Χρησιμοποιώ την τριπλή πάστα (ίσως και ακόμα περισσότερη) από τους περισσότερους που βάζουν ένα μπιλάκι, μπορεί έτσι να χάνω μισό βαθμό σε σχέση με κάποιον που κάνει την τέλεια λεπτή στρώση όμως στις προσπάθειες μου να κάνω λεπτή στρώση είχα πολύ χειρότερα αποτελέσματα. Το μόνο που πρέπει να προσέψεις όταν βάζεις πολύ πάστα είναι να μην υπάρχουν θύλακες αέρα.

Όπως έχει αποδείξει και ο gamersnexus με πειράματα όσο παραπάνω πάστα και αν βάλεις από το ιδανικό δεν πρόκειται να υπάρχει σημαντική διαφορά στη θερμοκρασία, αν όμως βάλεις λίγη και δεν την βάλεις τέλεια είναι πολύ πιθανό να έχεις πρόβλημα.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, elpenor είπε

Δεν μπορώ να ξέρω αν δεν το δω από κοντά όμως η εντύπωση που μου δίνει είναι ότι δεν αρκεί.

Εγώ φροντίζω να καλύψω όλη την επιφάνεια του IHS με πάστα χρησιμοποιώντας μία σπατουλίτσα. Χρησιμοποιώ την τριπλή πάστα (ίσως και ακόμα περισσότερη) από τους περισσότερους που βάζουν ένα μπιλάκι, μπορεί έτσι να χάνω μισό βαθμό σε σχέση με κάποιον που κάνει την τέλεια λεπτή στρώση όμως στις προσπάθειες μου να κάνω λεπτή στρώση είχα πολύ χειρότερα αποτελέσματα. Το μόνο που πρέπει να προσέψεις όταν βάζεις πολύ πάστα είναι να μην υπάρχουν θύλακες αέρα.

Όπως έχει αποδείξει και ο gamersnexus με πειράματα όσο παραπάνω πάστα και αν βάλεις από το ιδανικό δεν πρόκειται να υπάρχει σημαντική διαφορά στη θερμοκρασία, αν όμως βάλεις λίγη και δεν την βάλεις τέλεια είναι πολύ πιθανό να έχεις πρόβλημα.

Ναι και εγω βαζω σχημα "χ" και 2-3 μπιλακια εδω και εκει, απλα ελεγα μηπως αργει. αλλα ναι, ειναι αρκετα λεπτο για αυτο και ειπα να ρωτησω. Λογικα θα βγει ευκολα με λιγο οινοπνευμα. Τωρα στηνω την ψυκτρα. Ετρεξα 3 cb20 με το που ανοιξα το pc χωρις να τρεχει τιποτα αλλο, ~70/66.5 avg (cpu tdie/asus cpu temp sensors)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panospeter είπε

Καλημέρα,

Μεταξύ των παρακάτω δύο ποιά θα προτείνατε ?

https://www.skroutz.gr/s/16742465/CoolerMaster-Hyper-212-Black-Edition.html

https://www.skroutz.gr/s/23278630/Be-Quiet-Pure-Rock-2-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/21089619/Arctic-Freezer-34-eSports-DUO-Grey.html

Δες κ αυτη λιγο καλυτερη απο τις παραπανω που εβαλες 

Διαλλεξε οποια σου αρεσει εμφανησιακα την ιδια δουλεια θα κανουν ολες πανω στο 10400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω δει την Arctic αλλά είναι πολύ βαριά (760 gr) και overkill για τον 10400.

Το αρχικό post μου με τις απαιτήσεις που είχα:

Tελικά δεν κρατήθηκα και πήρα τον Coolmaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, panospeter είπε

Την έχω δει την Arctic αλλά είναι πολύ βαριά (760 gr) και overkill για τον 10400.

Το αρχικό post μου με τις απαιτήσεις που είχα:

Tελικά δεν κρατήθηκα και πήρα τον Coolmaster

Πως σου φαίνεται η coolermaster. Ευκολη εγκατάσταση; και απο θεμα θορύβου; 

Σκεφτομαι να την παρω και εγω

Επεξ/σία από Blackgtc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Blackgtc είπε

Πως σου φαίνεται η coolermaster. Ευκολη εγκατάσταση; και απο θεμα θορύβου; 

Σκεφτομαι να την παρω και εγω

Θα την βάλω σήμερα το απόγευμα και θα σε ενημερώσω.

Πάντως πέρα απο τον θόρυβο  δεν νομίζω ότι μπορώ να σου δώσω άλλες χρήσιμες πληροφορίες (πτώση θερμοκρασίας κλπ)

Ο λόγος είναι ότι και με την stock ψυκτρα, όταν βγάζω το vsync σε competitive online παιχνίδια και χτυπάει 150 - 300 fps, η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πολύ (άντε μέχρι 65-67 βαθμούς), αλλά κάνει το ανεμηστηράκι της cpu σαν αεροπλάνο (ακούγεται πιο πολύ απο την κάρτα γραφικών). Ο επεξεργαστής (i5-10400) παίζει σε χαμηλές συχνότητες σε σχέση με τους i5-10500 και i5-10600 και δεν τον έχω κάνει overclock.

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, panospeter είπε

Πολύ καλή.

Θόρυβος - τι είναι αυτό ?

Εγκατάσταση - straight forward

Σε idle μου έρηξε την θερμοκρασία στους 26 βαθμούς (απο 34)

Την εβαλα και εγω μια χαρα ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρεά.

Θα ήθελα τη συμβουλή σας για επιλογή ψύκτρας, καθώς η CoolerMaster Hyper 212 Black που έχω τώρα δε με έχει αφήσει ικανοποιημένο. Έχει 2 ανεμιστήρες και πάστα CoolerMaster MasterGel Maker αλλά οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή με τρομάζουν για το καλοκαίρι...

Σε idle είναι περίπου 37-38°C με θερμοκρασία περιβάλνοτος στους 15°C.

Δεν ξέρω αν η κάρτα γραφικών κάνει τη ζημιά, που φυσάει το ζεστό της αέρα στην ψύκτρα του επεξεργαστή

Κουτί: CoolerMaster Masterbox TD500 Mesh

-Επεξεργαστής: i5 10600k Stock(Μελλοντικά θα γίνει upgrade σε δυνατότερο)

-Μνήμες: G.Skill Trident Z RGB(4 Sticks)

-Budget: 170€ το πολύ

-Προτίμηση σε αερόψυκτρα ή υδρόψυξη: Θα ήθελα να δοκιμάσω υδρόψυξη καθώς πάντα ήμουν με αερόψυκτρα τα προηγούμενα χρόνια

-Προτίμηση για ησυχία ή απόδοση: Κάτι ενδιάμεσο

-Μητρική: Gigabyte Z490 Vision G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Blackgtc είπε

Την εβαλα και εγω μια χαρα ειναι 

Να πω ότι δεν έβαλα την πάστα της coolmaster που είχε η συσκευασία του Hyper 212 Black αλλά την MX-4.

18 ώρες πριν, tsamo2 είπε

Καλημέρα στην παρεά.

Θα ήθελα τη συμβουλή σας για επιλογή ψύκτρας, καθώς η CoolerMaster Hyper 212 Black που έχω τώρα δε με έχει αφήσει ικανοποιημένο. Έχει 2 ανεμιστήρες και πάστα CoolerMaster MasterGel Maker αλλά οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή με τρομάζουν για το καλοκαίρι...

Σε idle είναι περίπου 37-38°C με θερμοκρασία περιβάλνοτος στους 15°C.

Δεν ξέρω αν η κάρτα γραφικών κάνει τη ζημιά, που φυσάει το ζεστό της αέρα στην ψύκτρα του επεξεργαστή

Κουτί: CoolerMaster Masterbox TD500 Mesh

-Επεξεργαστής: i5 10600k Stock(Μελλοντικά θα γίνει upgrade σε δυνατότερο)

-Μνήμες: G.Skill Trident Z RGB(4 Sticks)

-Budget: 170€ το πολύ

-Προτίμηση σε αερόψυκτρα ή υδρόψυξη: Θα ήθελα να δοκιμάσω υδρόψυξη καθώς πάντα ήμουν με αερόψυκτρα τα προηγούμενα χρόνια

-Προτίμηση για ησυχία ή απόδοση: Κάτι ενδιάμεσο

-Μητρική: Gigabyte Z490 Vision G

δεν δοκιμάζεις να αλλάξεις thermal paste ?

Η υδρόψυξη  ενέχει ένα (μικρό μεν) ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panospeter είπε

Να πω ότι δεν έβαλα την πάστα της coolmaster που είχε η συσκευασία του Hyper 212 Black αλλά την MX-4.

δεν δοκιμάζεις να αλλάξεις thermal paste ?

Η υδρόψυξη  ενέχει ένα (μικρό μεν) ρίσκο.

Εννοείς να αλλάξω μάρκα πάστα ή απλά να ξαναβάλω;

Θα το ξαναδοκιμάσω αλλά την έβαλα πριν ένα μήνα, τι στο καλό;

Σκεφτόμουν μήπως πάω σε noctua, αλλά ήδη η hyper 212 είναι σύριζα με τις ram.

Επεξ/σία από tsamo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...