Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η nzxt X63 φοραει αυτους.

το βραδακι ακους ενα εντονο φυσημα παροτι δουλευουν στις 600-700 στροφες.

πανω απο τις 1000 στροφες,δεν το συζηταμε-ακουγωνται αρκετα...

με ποιους μπορω να τους αντικαταστησω και να εχω περισσοτερη ησυχια αλλα συχρονως να μην χασω και το σχετικα μεγαλο cf που εχουν οι nzxt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, tsamo2 είπε

Εννοείς να αλλάξω μάρκα πάστα ή απλά να ξαναβάλω;

Θα το ξαναδοκιμάσω αλλά την έβαλα πριν ένα μήνα, τι στο καλό;

Σκεφτόμουν μήπως πάω σε noctua, αλλά ήδη η hyper 212 είναι σύριζα με τις ram.

Να αλάξεις μάρκα. Προτείνω Arctic MX-4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panospeter είπε

Να αλάξεις μάρκα. Προτείνω Arctic MX-4

Θα το δοκιμάσω κι αυτό, αλλά σε διάφορα reviews δείχνει την Mastergel Maker ως αντίστοιχη, αν όχι καλύτερη της MX-4, οπότε δεν ξέρω αν φταίει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2021 στις 10:58 ΜΜ, panospeter είπε

i5 10600k βλέπω.

Τον έχεις κάνει overclock ?

Όχι.

Σήμερα αφαίρεσα την ψύκτρα, την καθάρισα κι έβαλα την πάστα που είχε μέσα η hyper 212.

To αποτέλεσμα είναι ότι οι θερμοκρασίες ανέβηκαν ακόμα παραπάνω.

Αύριο θα αγοράσω μία Arctic thermal paste, αλλά αν δε βγάλω άκρη μάλλον θα πάω σε Arctic Liquid Freezer II 360 εκτός αν έχει να προτείνει κανείς κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2021 στις 1:43 ΜΜ, tsamo2 είπε

Σε idle είναι περίπου 37-38°C με θερμοκρασία περιβάλνοτος στους 15°C.

Δλδ εισαι μεσα στο σπιτι με φουτερ? Γιατι σπιτι να ειναι στους 15 βαθμους, λιγο δυσκολο. Ωστοσο, τα idle δεν ειναι ασχημα. Θα επρεπε να σε ενδιαφερουν οι θερμοκρασιες σε load.

Δεν ξερω ποσα χρονια εχεις την ψυκτρα, αλλα ισως η παστα που ειχε μεσα να μην ηταν καλη. Ομως, προτεινω οπως και να εχει mx4 ή cm master gel. 

Στις 23/1/2021 στις 7:51 ΠΜ, panospeter είπε

Η υδρόψυξη  ενέχει ένα (μικρό μεν) ρίσκο.

Εκτος και αν της κανει ζημια ο ιδιος ο χρηστης (μικρο case κτλ), λιγο δυσκολο να υπαρχει καποια διαρροη. Αν το προβλημα ειναι εργοστασιακο, θα φανει απο το κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δλδ εισαι μεσα στο σπιτι με φουτερ? Γιατι σπιτι να ειναι στους 15 βαθμους, λιγο δυσκολο. Ωστοσο, τα idle δεν ειναι ασχημα. Θα επρεπε να σε ενδιαφερουν οι θερμοκρασιες σε load.

Δεν ξερω ποσα χρονια εχεις την ψυκτρα, αλλα ισως η παστα που ειχε μεσα να μην ηταν καλη. Ομως, προτεινω οπως και να εχει mx4 ή cm master gel. 

Εκτος και αν της κανει ζημια ο ιδιος ο χρηστης (μικρο case κτλ), λιγο δυσκολο να υπαρχει καποια διαρροη. Αν το προβλημα ειναι εργοστασιακο, θα φανει απο το κουτι.

Το σπίτι μου είναι πραγματικά κρύο όταν δεν είναι αναμμένο καλοριφέρ οπότε το 15 βαθμοί δεν ήταν υπερβολή. Την προηγούμενη εβδομάδα με το πολύ κρύο είχα δει μέχρι και 8 βαθμούς στο υπνοδωμάτιο... 

Η ψύκτρα είναι ενός μήνα.

Όσο για θερμοκρασίες σε load, έπαιζα pes 2021 και με 40-50% χρήση cpu χτύπαγε 70-72 βαθμούς, ενώ σε aida64 fpu, χτύπαγε 80-85 βαθμούς σε λιγότερο από λεπτό.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι αυτές τις θερμοκρασίες τις έχω με τόσο κρύο μέσα στο σπίτι. Δηλαδή το καλοκαίρι που θα φτάσει;

Η πάστα που είχα πριν ήταν η Cm mastergel maker και ήταν πράγματι καλύτερη αλλά είπα να δοκιμάσω κάποια άλλη μήπως έφταιγε εκείνη, γι'αυτό έβαλα της ψύκτρας(CM pro).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2021 στις 1:43 ΜΜ, tsamo2 είπε

Καλημέρα στην παρεά.

Θα ήθελα τη συμβουλή σας για επιλογή ψύκτρας, καθώς η CoolerMaster Hyper 212 Black που έχω τώρα δε με έχει αφήσει ικανοποιημένο. Έχει 2 ανεμιστήρες και πάστα CoolerMaster MasterGel Maker αλλά οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή με τρομάζουν για το καλοκαίρι...

Σε idle είναι περίπου 37-38°C με θερμοκρασία περιβάλνοτος στους 15°C.

Δεν ξέρω αν η κάρτα γραφικών κάνει τη ζημιά, που φυσάει το ζεστό της αέρα στην ψύκτρα του επεξεργαστή

Κουτί: CoolerMaster Masterbox TD500 Mesh

-Επεξεργαστής: i5 10600k Stock(Μελλοντικά θα γίνει upgrade σε δυνατότερο)

-Μνήμες: G.Skill Trident Z RGB(4 Sticks)

-Budget: 170€ το πολύ

-Προτίμηση σε αερόψυκτρα ή υδρόψυξη: Θα ήθελα να δοκιμάσω υδρόψυξη καθώς πάντα ήμουν με αερόψυκτρα τα προηγούμενα χρόνια

-Προτίμηση για ησυχία ή απόδοση: Κάτι ενδιάμεσο

-Μητρική: Gigabyte Z490 Vision G

Δεν γνωριζω τις θερμοκρασιες του συγκεκριμενου επεξεργαστη αλλα με 15 βαθμους εξωτερικη στο κουτι σου τι θερμοκρασιες εχεις;

To εχεις τσεκαρει εστω θερμοκρασια μητρικης;

Γιατι εαν ο αερας που κυκλοφορει μεσα ειναι ζεστος δεν μπορει να ζητας απο την ψυκτρα να σου ριξει την θερμοκρασια του επεξεργαστη σε χαμηλα επιπεδα.

Τωρα θα μου πεις... "τι μας λες ρε φιλε αυτα ειναι γνωστα εδω και χρονια και τα ξερουμε και και και..."

Εγω θα σου πω το εξης,ασχολουμαι απο το 1998 με custom υδροψυξεις,με block του eleven,με σωληνες σιλικονης,αντλιες ενυδρειων,ψυγεια καλοριφερ απο ford transit,και λεκανες με παγωμενα νερα.......

Οι πιο παλιοι θα αναπολησουν......και θα θυμηθουν τι εννοω......

Το πιο σημαντικο ειναι το κουτι το καλο airflow (κυκλοφορια αερα)

Με θυμαμαι να τρυπαω κουτια,να βαζω ολων των ειδων τα φανακια μεχρι σημειου να μην μπορεις να σταθεις απο το θορυβο και δουλεια να μην κανω.

Το 2011 εαν θυμαμαι καλα πηρα ενα κουτι και τελος (ειναι λιγακι μεγαλο βεβαια και ακριβο) αλλα απο τοτε δεν ξανα ασχοληθηκα με θερμοκρασιες.

Eνας 20αρης εμπρος ενας 20αρης επανω,ενας 23αρης πλαινος κι ενας 14αρης πισω.

Εντελως αθορυβοι στις πιο χαμηλες στροφες και προσφερουν την καλυτερη εισοδο εξοδο.

Αυτη τη στιγμη που γραφω με θερμοκρασια δωματιου 21 εχω θερμοκρασια μητρικης 25 και θερμοκρασια επεξεργαστη (i3 10100) 23 με ψυκτρα μαμα intel.

Eχω καταληξει οτι λιγο εως πολυ οι θερμοκρασιες με τις 5-10 καλες ψυκτρες που κυκλοφορουν

οι διαφορες ειναι μικρες και το ιδιο συμβαινει και με τις θερμοαγωγιμες.

 

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το αφήσεις να τρέξεις λίγο παραπάνω να δεις πόσο θα φτάσει στα temps. 

Γενικά πάντως πάρε μια aio. Για εμένα λιγότερος μπελάς. Εκτός και αν είναι θέμα αισθητικής (πχ το case να έχει θέση για 3χ120 μπροστά), πήγαινε σε 2αρι ψυγείο μιας και έχει την ίδια απόδοση σε μικροτερο κόστος. Επίσης, γενικά είναι καλύτερη θέση για μια aio το πάνω μέρος του case

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κουτί έχω τρεις 120άρηδες μπροστά κι έναν από το τροφοδοτικό, που λειτουργούν σαν intake και άλλους τέσσερις 120άρηδες (τρεις πάνω και ένας πίσω) που λειτουργούν ως exhaust.

Καμία πρόταση για καλό ποιοτικό aio;

Έχω δει τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί.

Είμαι ανάμεσα στα Nzxt Kraken X73, Asus Rog Strix LC 240/360 και Arctic Liquid freezer II 360.

Θα δοκιμάσω πρώτα αύριο με το καλό, arctic silver mx4 και βλέπουμε.

Με aida64 cpu, fpu, memory, κτλπ είχα δει στο πεντάλεπτο 87 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsamo2 είπε

Στο κουτί έχω τρεις 120άρηδες μπροστά κι έναν από το τροφοδοτικό, που λειτουργούν σαν intake και άλλους τέσσερις 120άρηδες (τρεις πάνω και ένας πίσω) που λειτουργούν ως exhaust.

Καμία πρόταση για καλό ποιοτικό aio;

Έχω δει τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί.

Είμαι ανάμεσα στα Nzxt Kraken X73, Asus Rog Strix LC 240/360 και Arctic Liquid freezer II 360.

Θα δοκιμάσω πρώτα αύριο με το καλό, arctic silver mx4 και βλέπουμε.

Με aida64 cpu, fpu, memory, κτλπ είχα δει στο πεντάλεπτο 87 βαθμούς.

kraken x63 με πολυ καλη αποδοση,αριστη κατασκευη και 6 χρονια εγγυηση.

cpu 3700x  ενδεικτικα,με θερμοκρασια δωματιου 20-22 βαθμους,σε idle 34-36,full load 65-67 και stress test 75-77.

πανω απο 28αρι ειναι υπερβολη να παρεις.

θα εχεις μια κουμουτσα μεσα στο κουτι σου και δεν θα σου χρειαστει ποτε...!

ακομα και με τιμιοτατο Be Quiet PURE LOOP 240mm δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.

εαν θες το κατι παραπανω θα πας σε nzxt X63.

τα παραπανω ειναι δοκιμασμενα στο Pc Μου και δεν αντιμετωπισα με κανενα απο τα 2 καποιο προβλημα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tsamo2 είπε

Στο κουτί έχω τρεις 120άρηδες μπροστά κι έναν από το τροφοδοτικό, που λειτουργούν σαν intake και άλλους τέσσερις 120άρηδες (τρεις πάνω και ένας πίσω) που λειτουργούν ως exhaust.

Καμία πρόταση για καλό ποιοτικό aio;

Έχω δει τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί.

Είμαι ανάμεσα στα Nzxt Kraken X73, Asus Rog Strix LC 240/360 και Arctic Liquid freezer II 360.

Θα δοκιμάσω πρώτα αύριο με το καλό, arctic silver mx4 και βλέπουμε.

Με aida64 cpu, fpu, memory, κτλπ είχα δει στο πεντάλεπτο 87 βαθμούς.

Αδερφέ, οι τρεις 120άρηδες επάνω (exhaust) μπορεί και να δημιουργούν το πρόβλημα. Πρίν προλάβει ο φρέσκος αέρας να φτάσει στο fan της ψύκτρας της CPU, τον πετάς έξω από το πάνω μέρος του κουτιού. Δοκίμασε να βγάλεις εκτός λειτουργίας τους δύο μπροστά και να αφήσεις τον ένα πίσω μήπως καλυτερέψει η κατάσταση.

Η άλλη λύση που προτείνω είναι αν έχεις κάποιο φίλο  με επξεργαστή σε socket 1200 να δοκιμάσεις την CPU του στο σύστημα σου (μήπως κάτι τρέχει με την CPU σου), γιατί δεν δικαιολογούνται τέτοιες θερμοκρασίες (το κουτί σου είναι πολύ καλό).

Επίσης έλεγξε αν το idle είναι πράγματι idle. Μπορεί εσύ να μην κάνεις τίποτα με το PC αλλά κάποιο backround process να σου ανεβάζει το utilization στο θεό.

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, panospeter είπε

Αδερφέ, οι τρεις 120άρηδες επάνω (exhaust) μπορεί και να δημιουργούν το πρόβλημα. Πρίν προλάβει ο φρέσκος αέρας να φτάσει στο fan της ψύκτρας της CPU, τον πετάς έξω από το πάνω μέρος του κουτιού. Δοκίμασε να βγάλεις εκτός λειτουργίας τους δύο μπροστά και να αφήσεις τον ένα πίσω μήπως καλυτερέψει η κατάσταση.

Η άλλη λύση που προτείνω είναι αν έχεις κάποιο φίλο  με επξεργαστή σε socket 1200 να δοκιμάσεις την CPU του στο σύστημα σου (μήπως κάτι τρέχει με την CPU σου), γιατί δεν δικαιολογούνται τέτοιες θερμοκρασίες (το κουτί σου είναι πολύ καλό).

Επίσης έλεγξε αν το idle είναι πράγματι idle. Μπορεί εσύ να μην κάνεις τίποτα με το PC αλλά κάποιο backround process να σου ανεβάζει το utilization στο θεό.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Όσον αφορά τα idles, όλα τα προγράμματα μου δείχνουν 0-1% χρήση, δε νομίζω να κρύβεται τίποτα άλλο από πίσω.

Θα δοκιμάσω αυτό που είπες με τους ανεμιστήρες, αλλά πρέπει να ανοίξω το κουτί γιατί τους έχω chained.

Επίσης βρήκα μια καλή προσφορά για Kraken X73, οπότε αν δε βγάλω άκρη, μάλλον θα πάω προς τα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Όσον αφορά τα idles, όλα τα προγράμματα μου δείχνουν 0-1% χρήση, δε νομίζω να κρύβεται τίποτα άλλο από πίσω.

Θα δοκιμάσω αυτό που είπες με τους ανεμιστήρες, αλλά πρέπει να ανοίξω το κουτί γιατί τους έχω chained.

Επίσης βρήκα μια καλή προσφορά για Kraken X73, οπότε αν δε βγάλω άκρη, μάλλον θα πάω προς τα εκεί.

τσάμπα θα σπαταλήσεις τα λεφτά σου για υδροψυξη 360, καλύτερα βάλε μια ποιοτική αεροψυξη και άσε ένα φαν στην κορυφή με 2 εμπρός ,απλά πράγματα δοκιμασμένα και δες στο bio's μήπως έχεις ενεργοποιήσει το mce (auto oc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ICE-T είπε

τσάμπα θα σπαταλήσεις τα λεφτά σου για υδροψυξη 360, καλύτερα βάλε μια ποιοτική αεροψυξη και άσε ένα φαν στην κορυφή με 2 εμπρός ,απλά πράγματα δοκιμασμένα και δες στο bio's μήπως έχεις ενεργοποιήσει το mce (auto oc)

Ποια θεωρείς μία καλή λύση για air-cooler? Σημειώνω ότι ήδη η hyper 212, ακουμπάει τις ram και είναι πολύ κοντά στο πλαινό τζάμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...