Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες επειδή θέλω 3 φανάκια να τα βάλω στο  CM NR 400 ήμουν έτοιμος να πάρω τους f12 artic αλλά χαζευα κάτι σχολια σε youtube και reddit και προτιμουν οι περισσότεροι τους p12 ακόμη και για airflow κουτιού ας είναι static. Έχει περάσει κανείς και από τα 2 μοντέλα;έχουν κάπου στις 1000 rpm αυτό το έντονο motor noise?μιας και κυρίως θέλω την ησυχία παρά απόδοση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα ήρθε καιρός να αλλάξω τα παλιά μου 6 fan απο το ψυγείο πάνω τι μου προτείνετε να βάλω Δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση με ενδιαφέρει απόδοση αέρα ευχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να αλλάξω ψυκτρα και να κάνω το πρώτο μου o.c. σε CPU έχω το case cougar mx 330 x cpu 1600 Ryzen mobo asus Asus Rog Strix B350-F Gaming ram gskill ripjaw 3200 θα προτιμούσα αεροψυξη και ήσυχη ψυκτρα μπάτζετ γυρω στο 40€ εχω δει αυτες Arctic Freezer 34 eSports Duo White,CoolerMaster Hyper 212 Black Edition. αν υπάρχει και κάτι ποίο οικονομικό εξίσου καλό δεν λέμε οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2021 στις 9:19 ΜΜ, DjAkis είπε

καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να αλλάξω ψυκτρα και να κάνω το πρώτο μου o.c. σε CPU έχω το case cougar mx 330 x cpu 1600 Ryzen mobo asus Asus Rog Strix B350-F Gaming ram gskill ripjaw 3200 θα προτιμούσα αεροψυξη και ήσυχη ψυκτρα μπάτζετ γυρω στο 40€ εχω δει αυτες Arctic Freezer 34 eSports Duo White,CoolerMaster Hyper 212 Black Edition. αν υπάρχει και κάτι ποίο οικονομικό εξίσου καλό δεν λέμε οχι.

Cryorig h7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/3/2021 στις 9:19 ΜΜ, DjAkis είπε

καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να αλλάξω ψυκτρα και να κάνω το πρώτο μου o.c. σε CPU έχω το case cougar mx 330 x cpu 1600 Ryzen mobo asus Asus Rog Strix B350-F Gaming ram gskill ripjaw 3200 θα προτιμούσα αεροψυξη και ήσυχη ψυκτρα μπάτζετ γυρω στο 40€ εχω δει αυτες Arctic Freezer 34 eSports Duo White,CoolerMaster Hyper 212 Black Edition. αν υπάρχει και κάτι ποίο οικονομικό εξίσου καλό δεν λέμε οχι.

μια χαρα θα εισαι οποια και απο τις 2 να παρεις.

η Cryorig h7 που αναφερει ο φιλος δεν υπαρχει πουθενα.

επισης πολυ καλη περιπτωση και η Be Quiet Pure Rock 2.

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Τα γράφω εδώ να μην την πάθει κανείς άλλος. Αγόρασα μεταχειρισμένη αερόψυξη και ενώ ήταν φυσημένη η σκόνη με αέρα, είπα να την πλύνω κιόλας καθώς ήταν παλιά. Την έβαλα να μουλιάσει σε χλιαρό νερό με σκόνη για πλύσιμο στο χέρι, για μια μέρα. Έβγαλε βρωμιά και το νερό μαύρισε, αλλά συνέβη ένα περίεργο φαινόμενο. Δεν ξέρω αν φταίει που η σκόνη για πλύσιμο ρούχων στο χέρι περιέχει ιοντικές επιφανειοδραστικές ενώσεις και η ψήκτρα είναι από μέταλλο και όχι ρούχο και άρα πολύ καλό αγωγός του ηλεκτρισμού. η σκόνη καθαρισμού ενώ ήταν διαλυμένη πολύ καλά στο νερό ξανασυσσωρεύτηκε σε πάρα πολλούς κόκκους διαμέτρου 1-2 χιλιοστών, που κόλλησαν πάρα πολύ γερά στο μέταλλο, στα πιο απίθανα σημεία.

 Και τί δεν έκανα να τα βγάλω. Έβαλα βούρτσα, έτριψα με μακρυά βελόνα για να φτάνω δυσπρόσιτα σημεία και τέλος την μούλιασα με νερό με ξύδι για μια μέρα και μετά την ξέπλενα με πιεστικό νερού για τα δόντια (waterpik). Καθάρισε αρκετά, αλλά βγήκε σε αρκετά μικρά σημεία και η επίστρωση από νικέλιο. Άλλη φορά μόνο υγρό απορρυπαντικό ή υγρό για τα πιάτα σε μέταλλο!

 Εγώ έχω υδρόψηξη και αν και ψύχει αρκετά καλά δεν πρόκειται να ξαναβάλω υδρόψηξη, γιατί κάθε τρεις και λίγο ακούω σπλας και σπλους λόγω εισροής αέρα μέσα στο ψυκτικό υγρό. Επίσης δεν έχω το ψυγείο πάνω από την αντλία να πηγαίνει εκεί ο παγιδευμένος αέρας. Κατά τα άλλα πετυχαίνω αρκετή ησυχία στα ανεμιστηράκια της και όχι στην αντλία, εκτός και εάν μετακινήσω το κουτί και θέλει πάλι χρόνο ο αέρα να φύγει από την αντλία και ο χώρος στην μητρική δεν έχει ζεστός αέρα από τον επεξεργαστη. Τέλος οι AIO υδροψύξεις δύσκολα κάνουν διαρροή αλλά μερικές μάρκες αναφέρουν στο skroutz, ότι έκαναν διαρροή και αν και είναι γενικά το νερό μέσα απιονισμένο, τους κατέστρεψε το σύστημα.

 Πλέον οι αεροψύξεις μπορούν να πετύχουν πολύ καλή ψύξη αφού έχουν heatpipes και άρα έχουν κι αυτές νερό για γρήγορη μεταφορά θερμότητας. Υστερούν κάπως στον θόρυβο και στην μεταφορά του H/Y σε ταξίδι που μπορεί να επιβαρύνουν την μητρική με το βάρος τους. Επίσης ίσως ο αέρας από την αερόψυξη να πετυχαίνει και τα vrms της μητρικής και να τα ψύχει και αυτά.

 Τέλος προσέχω οι αεροψύξεις να δέχονται το κλασικό το ανεμιστηράκι των 12 εκ, μιας και το μέταλλο της ψύκτρας μένει για μια ζωή ενώ το ανεμιστηράκι μπορεί να αρχίσει να χαλάει και να θέλει αλλαγή. Ακόμα αν η ψήκτρα έχει το δικό της backplate σε AM3+ τότε θα ταιριάζει και σε AM4 γιατί έχουν και στις δύο περιπτώσεις τις τρύπες σε ίση απόσταση. Σε ίση απόσταση νομίζω έχουν και ΑΜ3 και ΑΜ2.

 

 

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα.

Σκέφτομαι να αλλάξω τους ανεμιστήρες που έχω τώρα στο radiator(NZXT X73) και να βάλω καινούργιους που να είναι για αυτή τη δουλειά(static pressure).

Το κουτί είναι το Lian Li II Mesh, οπότε αναγκαστικά το radiator έχει πάει μπροστά σαν intake.

Είμαι ανάμεσα σε 3 επιλογές και θα ήθελα τη συμουλή σας για να αποφασίσω.

1. Να αγοράσω 3xNoctua NF-A12x15

2. Να αγοράσω 6xArctic P12 PWM PST CO για push&pull ή

3. Να αγοράσω 2xCorsair ML120, γιατί ανακάλυψα ότι έχω από ένα άλλο build άλλους τέσσερις και να τους βάλω όλους push&pull

Έχω διαβάσει τόσα πολλά διαφορετικά πράγματα τις τελυταίες μέρες που πραγματικά έχω μπερδευτεί, οπότε αν μπορεί κανείς να δώσει καμία συμβουλή θα ήμουν ευγνώμων!

Επεξ/σία από tsamo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsamo2 είπε

Καλημέρα στην παρέα.

Σκέφτομαι να αλλάξω τους ανεμιστήρες που έχω τώρα στο radiator(NZXT X73) και να βάλω καινούργιους που να είναι για αυτή τη δουλειά(static pressure).

Το κουτί είναι το Lian Li II Mesh, οπότε αναγκαστικά το radiator έχει πάει μπροστά σαν intake.

Είμαι ανάμεσα σε 3 επιλογές και θα ήθελα τη συμουλή σας για να αποφασίσω.

1. Να αγοράσω 3xNoctua NF-A12x15

2. Να αγοράσω 6xArctic P12 PWM PST CO για push&pull ή

3. Να αγοράσω 2xCorsair ML120, γιατί ανακάλυψα ότι έχω από ένα άλλο build άλλους τέσσερις και να τους βάλω όλους push&pull

Έχω διαβάσει τόσα πολλά διαφορετικά πράγματα τις τελυταίες μέρες που πραγματικά έχω μπερδευτεί, οπότε αν μπορεί κανείς να δώσει καμία συμβουλή θα ήμουν ευγνώμων!

οι εργοστασιακοί μια χαρά κάνουν την δουλειά τους εκτός αν θες φωτάκια κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες. Εχω πανω σε GB Aorus B540 ενα ryzen 2600 με το μαμα cooler και βλεπω οτι ανεβαζει θερμοκρασιες 50+ χωρις να το υπερφορτωνω, τωρα που ζεστανε ο καιρος. Αναρωτιομουν λοιπον αν υπαρχει καποιο cooler το οποιο να ταιριαζει στα μαμα brackets και να κανει σχετικα καλη δουλεια και σιγουρα καλυτερη απο το μαμα.

Αν δεν υπαρχει καποιο cooler που να μπορει να μπει στα μαμα brackets οκ θα κοιταξω για κατι σε Be Quiet Pure Rock Slim λογικα εκτος κι αν υπαρχει κατι πολυ καλυτερο μεχρι 30-40 ευρα.

Βασικα βαριεμαι να ξηλωνω MB για να βαλω τα αλλα brackets εξ'ου και η απορια αν υπαρχει κατι που να ταιριαζει στο μαμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, duffyduck είπε

παρε την Arctic Freezer 34 esports duo

την εχω με τον 3700X και σε AIDA64 stress test το μεγιστο που πηγε μετα απο ωρα ηταν max 77 βαθμους με μεση γυρω στα 68-70

Μπαινει αυτη πανω στα μαμα brackets, χωρις δλδ να χρειαστει να βγαλω τη MB και να βαλω το backplate απο κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...