Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για UE48H6670SL


mariostamp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετά από ψάξιμο είμαι ανάμεσα σε 

https://www.skroutz.gr/s/4788136/Samsung-UE48H6670.html?from=favorites_popup

https://www.skroutz.gr/s/4689792/Samsung-UE48H6500.html

https://www.skroutz.gr/s/4639729/Samsung-UE50H6400.html

και στην https://www.skroutz.gr/s/6633558/LG-50LF652V.html?from=account_favorites (άλλα δεν έχω ακούσει καλά λογία για το μαύρο της λόγο  IPS Panel)

πιο πολύ κλείνω στην UE48H6670SL άλλα δεν έχω βρει κριτικές πουθενά 

ακούω γνώμες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν κατάλαβα καλά προσανατολίζεσαι σε αυτά τα μοντέλα γιατί σε ενδιαφέρει το 3D, σωστά. Γιατί ειδάλλως δεν υπάρχει νόημα να μην πας σε μια 50J6200 για παράδειγμα. Λεπτομέρειες για τις διαφορές των μοντέλων μπορείς να βρεις στην ιστοσελίδα της Σαμσουνγκ π.χ. http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-av/tv/full-hd/UE48H6670SLXXH ή εδώ:

http://www.flatpanelshd.com/article.php?subaction=showfull&id=1395392640

Επίσης πρέπει να αποφασίσεις αν θες ενεργητικό ή παθητικό 3D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μου ναι ενδιαφερομαι για 3d και σματ τν. της διαφορες της εχω δει απλα ηθελα μα δευτερη αποψη απο καπιον που ξερει η απο καποιον που την εχει αγωρασει την συγκεκριμενη (UE48H6670SL) τν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε βοηθάει καθολου Αυτό Εγώ αγόρασα την 50h6400 το Πάσχα και οι ταινίες 3d βγάζουν πολύ ωραίο αποτέλεσμα.η συγκεκριμένη τηλεόραση έχει ενεργητικό κ δύο ζευγάρια γυαλιά δωρο.σε lg με παθητικό που έχω δει ήταν λίγο τραγικο(μπορει όμως κ να μην ήταν καλή η συγκεκριμένη τηλεόραση).Όσο αναφορά το smart περιεχόμενο κ τις δυνατότητες αναλύονται σε συζητήσεις λίγο πιο κάτω από το θέμα.πχ αυτό που άνοιξα εγώ" samsung smart tv απορίες "ίσως να σε κατατοπισει κάπως.Αν έχεις συγκεκριμένες απορίες θα μας βοηθούσε πιο πολύ να καταλάβουμε τι ακριβώς ψάχνεις απο την smart tv.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την τν την θελω για usb movies - series για youtube για ps3 αραια και που  kai digea ποτε ποτε , απο εφαρμογες smart tv δεν ξερω τι εχουν περα απο youtube facebook , θελω να συνδεεται με το pc moy για stream η file transfer , η αποσταση θεασης ειναι στα 2 μετρα αλλα την θελω μεγαλη που σε περιπτοση μετακομησης να με καλυπτει ,

αυτα ειναι τα βασικα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σ ενδιαφερει το 3d και smart θα προτεινα να πας σε lg που εχει παθητικο που ειναι πιο ξεκουραστο χωρις ακρινοβολιες στο κεφαλι σου και εχει σαφως καλυτερες smart λειτουργιες απο την σειρα h6400 που ειναι του 2014 μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα για της lg εχω ακούσει οτι εχουν χάλια μαύρο λόγω ips panel και το ενεργό 3D εχει καλύτερη ποιότητα άσε που δεν βλέπεις κάθε μέρα 3D πειτε μου αν κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε δες τες λεει απο κοντα... με φουλ δυναμικες ρυθμισεις, με φωτισμο στο χωρο λες και εισαι σε σταδιο και με υλικο που ειναι βελτιστοποιημενο για να φαινεται τελειο σαν να βλεπεις σε ιδανικες συνθηκες χωρου... οτι να ναι... η απαντηση σου ειναι αναλυτικοτατη, κατατοπιστικοτατη και πληρως τεκμηριωμενη... φευ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα χρωματα και τις γωνιες ? Κουβεντα  εεε? εεε samsung boys? 

 

 

Φιλε πηγαινε και δεστες απο κοντα.......... μην ακους τους τυχαρπαστους επαναλαμβανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο rtings.com

Η πρωτη ips στην λιστα με τις καλυτερες τηλεορασεις ειναι ΜΟΛΙΣ στην 27η θεση.

 

Απαντησε μας με καποιο αντιστοιχο λινκ που να υποστηριζει αυτα που λες...

post-219197-0-71768700-1464800789_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ heavyrain μάλλον ο άνθρωπος έχει πρόβλημα ,Δεν εξηγείται αλλιώς.πες τον ότι εσύ έχεις sony τηλεόραση κ ας δει πιο πάνω την συζήτηση που προτείνεις στον άνθρωπο lg!μπας κ καταλάβει ότι δεν υπάρχει εμμονή με οποιαδήποτε τηλεόραση.Εγώ για πχ είχα να διαθέσω 600 ευρώ κ πήρα samsung.ιδανικά αν είχα αρκετά περισσότερα χρήματα θα ήθελα μια lg oled.άλλος θα έπαιρνε κάτι άλλο.Τέλος πάντων είναι κακό να προσβάλλεις ανθρώπους χωρίς λόγο!αρκετά ασχοληθήκαμε κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν προκειται ν ασχοληθω παραπανω! εκτος αν απαντησει με επιχηρηματα και links οπως εκανα και εγω, ακους εκει οδοντοκρεμες, δεν νομιζω να χω ακουσει πιο ευσταθες και πληρως τεκμηριωμενο επιχειρημα!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ημιμάθεια ειναι μακραν χειρότερη της αμαθιας. Τα σημερινά πανελ της Samsung ειναι PSA και της Sony SPVA. Αυτα ειναι εξελιξη των παλιων TN και VA (που εχουν μεινει μερικοι) εχουν διευρυμένη παλετα χρωματων. Φτανουν απο 82 εως και 98% καλυψη κατα το νεο και αυστηρο προτυπο DCI-P3.

 

Περι γωνιων θεασης ολες οι LCD εχουν θεμα στο off axis ακομα και οι IPS. Σε ακραιες γωνιες δεν βλέπεις. Σε συνθηκες σαλονιού ολες μας καλύπτουν μια χαρα. Τελος η υπαρξη του PSA οφειλεται κατα βαση για τις βελτιωμένες γωνίες θέασης.

 

Περι μαυρου ειναι γνωστο σε ολους οσουν εχουν ασχοληθεί και διαβασει ελαχιστα. Ακομα και στο google να πατησει κάποιος IPS black levels θα βγουν δεκαδες αποτελέσματα. Μπορω να ανεβασω και μετρήσεις αλλα επειδη μερικοι θα τις πουν ''πουλημενες'' ας δουμε μερικα απτα παραδειγματα. Για αλλη μια φορα....

 

IPS σε οff axis

20141015_143753_zps0c614db7.jpg

Βλεπουμε καθαρα το μωβ αντι για το μαυρο.

 

 

IPS 2 off axis

20141015_143848_zps80e5165e.jpg

 Παρομοιως.

 

IPS 3  παλι σε off axis

20141015_143822_zpsa12f896d.jpg

 

Μωβ Letterbox

 

PSA Off axis και αυτη.

20141015_144018_zpsa1e3193a.jpg Letterbox η διαφορα εμφανης και μαλιστα υπο γωνια.

 

PSA 2

20141015_143915_zps52d7eb89.jpg

Παρομοιως το letterbox ειναι μαυρο και οχι μωβ.

 

 

Ολα αυτα σε φως καταστήματος. Στην ευθεια λιγα καταλαβαινεις, Σε ελαφρα γωνια το IPS δειχνει τα προβλήματα του στο μαυρο (το χρωμα παραμενει) Οταν κλεισουν ομως τα φωτα το φαινομενο χειροτερεύει γεωμετρικά και δεν παιζει ρολο καμια γωνια πλεων..

 

Για αυτο στα καταστηματα ειναι δυσκολο να δει καποιος ολη την αλήθεια. Ειδικα αμα δεν ξερει και πως να κρινει, υπο συνθήκες. 

 

IPS  -   απλο VA

 

inputlag067.jpg

 

 

VA    -   IPS

 

2saxfd4.jpg

 

 

IPS overall και light glow

 

IZWHK.jpg

 

 

 

 

Για τα χρωματα και τις γωνιες ? Κουβεντα  εεε? εεε samsung boys? 

 

 

Φιλε πηγαινε και δεστες απο κοντα.......... μην ακους τους τυχαρπαστους επαναλαμβανω.

Απο την στιγμη που εχεις αγοράσει LG TV (το εχεις αναφερει και αλλου) δεν σημαίνει οτι εχεις κανει την καλύτερη αγορα του αιωνα ουτε οτι μονο εσυ ξερεις να διαλεγεις TV.  Αν μια ετιαρια υπερέχει μιας αλλης μακραν σαφως και η πλειοψηφία θα την προτείνει. Αυτο δεν τους κανει fan boys. Απο την στιγμη ομως εσυ ως ιδιοκτήτης LG TV φανατίζεσαι και προσβάλλεις στο όνομα της, τοτε αν αυτο δεν σε κανει fan boy τι εισαι???

 

Θα μπορουσες αντιθετως να κανεις αυτο:

 

Αν θελουμε να δώσουμε μια αποψη και μια γνωμη σε τεχνολογικό επίπεδο, οφείλουμε να το τεκμηριωνουμε κιόλας. Μονο ετσι ειναι αποδεκτό. Η εικόνα ειναι μετρήσιμη και αμεσα συγκρίσιμη. Στο προφορικό ολοι ειμαστε επιστήμονες.. Και μην ξεχναμε και ποσα charts εχω ανεβασει με μετρησεις, ραβδογραμματα, DCI, delta errors που εχουν γινει με μετρικα. 

 

Απαντήσεις αντικειμενικες, πολιτισμένες με νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...