Προς το περιεχόμενο

Intel Core i7-6950X Broadwell-E: Δέκα πυρήνες στις υπηρεσίες σας


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αληθεια το σκεφτομαι για να μην κολλαει το ipiccy οταν κανω εντιτ τις σελφι μου που βγαζω με 2 μεγκαπιξελ
αφου λεει οτι ειναι για επαγγελματιες φανταζομαι εννοει και ινσταγκραμ μοντελα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μία όλοι γκρινιάζουν που δεν προχωράει το θέμα με την απόδοση και τους πυρήνες, από την άλλη κάθε φορά που βγάζουν κάτι νέο χλευάζουν οι πάντες,αλίμονο και αν ξέρει ο κόσμος το τι θέλει τελικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια το σκεφτομαι για να μην κολλαει το ipiccy οταν κανω εντιτ τις σελφι μου που βγαζω με 2 μεγκαπιξελ

αφου λεει οτι ειναι για επαγγελματιες φανταζομαι εννοει και ινσταγκραμ μοντελα

χαχααχαχαχαχχααχχααχαχχαχαχααχαχαχχααχχαχαχαχαχααχχαχαχα  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις βγήκαν, λογικό είναι. Λογικά ο 6800 θα πέσει στα 450€ και ο 6850 στα 600-650€. Απλά αν δεν υπάρξει σοβαρός ανταγωνισμός με τους Zen θα βρίσκονται 20-30% πάνω όλοι τους από την τιμή που αξίζουν.

 

Πάντως ο 6800Κ από Σεπτέμβριο θα είναι λουκουμάκι για όσους δεν πήραν τον 5820Κ, ειδικά αν κλοκάρεται ωραία στα 4.2+ Ghz! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερή η ιντελ στη τιμολόγηση (θα μου πεις Γιάννης πίνει Γιάννης κερνάει):

 

I would point out here that Intel is somewhat shooting itself in the foot with the pricing on the i7-6950X. The recently released Xeon Broadwell-EP processor list includes the Xeon E5-2640 v4: a 10-core 2.4 GHz/3.4 GHz part that runs at 90W, and is priced at $939, which compares favorably to the i7-6950X and its 10-cores at a 3.0 GHz/3.5 GHz clockspeeds. And because it’s a Xeon E5 processor processor, with the right motherboard a user can put two into the same machine for 20 cores/40 threads for only $1878, or only $150 more than the 10-core i7-6950X. There are other costs going into the dual processor market, but it opens up a wide margin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κατοχος 2500k και 3570k με 16GB φθηνης ddr3 μνημης. Και παιζω lol αριστα χωρις κανενα προβλημα.. καλο το +10% που βγαζουν καθε 6μηνο.. αλλα σορρυ ρε παιδια.. εμεις στο ελλαδα δεν ειμαστε Ντουμπαι να αλλαζουμε καθε 6μηνο ή χρονο cpu κτλ κτλ .. Ειδικα σε αυτες τις τιμες!

 

*στην Ελλάδα.

 

Καταλαβαίνω δεν είναι εύκολη γλώσσα αλλά μπορείς και καλύτερα. Πιστεύω σε εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι η mainstream platform ακόμα στα 4 cores...

 

Η intel φταίει που το multicore support είναι poor ακόμα και το 2016; Total war Warhammer το πιο πρόσφατο παράδειγμα.

 

Αν βγάλει 8-core mainstream θα είναι downgrade, τουλάχιστον για τους gamers. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τα σχόλια και πραγματικά απορώ με όσα βλέπω. Όλοι σχολιάζουν για έναν επεξεργαστή με 10 cores / 20 threads υψηλής συχνότητας που είναι κάπως λογική η τιμή του. Και πέφτει κράξιμο για την τιμή του. Μα αφού προοριζέται για επαγγελματική χρήση, αποτελεί εργαλείο δουλειάς και μόνο!!! Σχεδόν κανείς από εμάς εδώ δεν τον έχει ανάγκη! Και όποιος τον χρειάζεται θα τον πάρει χωρίς δεύτερη σκέψη γιατί θα του λύσει τα χέρια στην δουλειά του. Ήμαρτον δηλαδή.

Δε λέω και εγώ enthusiast είμαι αλλά για πιο λόγο να κοιτάξω αυτόν τον CPU...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τα σχόλια και πραγματικά απορώ με όσα βλέπω. Όλοι σχολιάζουν για έναν επεξεργαστή με 10 cores / 20 threads υψηλής συχνότητας που είναι κάπως λογική η τιμή του. Και πέφτει κράξιμο για την τιμή του. Μα αφού προοριζέται για επαγγελματική χρήση, αποτελεί εργαλείο δουλειάς και μόνο!!! Σχεδόν κανείς από εμάς εδώ δεν τον έχει ανάγκη! Και όποιος τον χρειάζεται θα τον πάρει χωρίς δεύτερη σκέψη γιατί θα του λύσει τα χέρια στην δουλειά του. Ήμαρτον δηλαδή.

Δε λέω και εγώ enthusiast είμαι αλλά για πιο λόγο να κοιτάξω αυτόν τον CPU...

 

Αντικαθιστά τον 5960x που είναι 40% φθηνότερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τα σχόλια και πραγματικά απορώ με όσα βλέπω. Όλοι σχολιάζουν για έναν επεξεργαστή με 10 cores / 20 threads υψηλής συχνότητας που είναι κάπως λογική η τιμή του. Και πέφτει κράξιμο για την τιμή του. Μα αφού προοριζέται για επαγγελματική χρήση, αποτελεί εργαλείο δουλειάς και μόνο!!! Σχεδόν κανείς από εμάς εδώ δεν τον έχει ανάγκη! Και όποιος τον χρειάζεται θα τον πάρει χωρίς δεύτερη σκέψη γιατί θα του λύσει τα χέρια στην δουλειά του. Ήμαρτον δηλαδή.

Δε λέω και εγώ enthusiast είμαι αλλά για πιο λόγο να κοιτάξω αυτόν τον CPU...

Ας τον τιμολογήσουν στα 10 χιλιάρικα τότε με αυτό το σκεπτικό και εμείς να βαράμε παλαμάκια κρατώντας μπλε αρκουδάκια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να κάνω μια ερώτηση: Γιατί έχουν φάει τέτοιο σκάλωμα οι αποδόσεις σε CPU/GPU όταν στο mobile οι αποδόσεις ακόμα σκαρφαλώνουν? Μιλάμε για chip με 140Watt TDP όχι ότι τους μείωσαν την κατανάλωση...

 

Ενδεικτικά το iphone 5SE σε σχέση με το 5S που τα χωρίζουν ας πούμε 2,5 χρόνια δεν έχει απολύτως καμία σχέση σε επιδόσεις. Όπως άλλωστε και το 5S από το 5.

 

Προσωπικά ακούω για 10-25% βελτίωση επιδόσεων και γελάω. Πώς ζητούν χρήματα για τόσο μικρές διαφορές?

 

 Απορούσα που το πήγαινες,μέχρι που διάβασα για άιφον ,και κατάλαβα.

Όσα κοινά έχει η απόδοση στα μοτέρ σκούπας με αυτά των αυτοκινήτων,άλλο τόσο έχει και το x84 με το arm.

 

 Πες πως ισχύει το 10 τοις εκατό,και είσαι η Pixar που χρειάζεται 1000 τέτοια μαραφέτια.

Ξαφνικά χρειάζεσαι 900,γλυτώνεις 500.000 ευρώ από την αγορά και πόσα όσα από το ρεύμα.

 

 Mαλάκες στην pixar,δεν παίρναν χορηγία καλύτερα από τη μητρική τους εταιρεία καμμιά 500αρια αιφόνια να κάνουν δουλειά;

 

Η intel φταίει που το multicore support είναι poor ακόμα και το 2016;

 

 ποιος πουλάει διπύρηνα ακόμα σε βάρος άλλης εταιρείας που προσφέρει πολλούς και φθηνούς πυρήνες.....ποιος άραγε....

 

 Τα 40 pci lanes τα χρειάζεται προφανώς για να τρέχει δύο κάρτες γραφικών x16 σε sli/cross και να μένει και τίποτα για καμμιά άλλη.Και προφανώς όχι για παιχνίδια.

 

 Θα βγάλει 16 πύρηνο η κόκκινη,να δούμε αυτός πόσο θα κοστίζει..

Ας τον τιμολογήσουν στα 10 χιλιάρικα τότε με αυτό το σκεπτικό και εμείς να βαράμε παλαμάκια κρατώντας μπλε αρκουδάκια.

 

Τον τιμολογούν όσο χρειάζεται ,για να σκεφτεί αυτός που το χρειάζεται αν από την  (προ)προηγούμενη γενιά που έχει,αξίζει το κόστος της πλατφόρμας,για να γλυτώνει εργατοώρες και κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...