Προς το περιεχόμενο

περίεργο πρόβλημα με υπολογιστη


mikemart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

θα με κανεις να πιστεψω οτι το name σου δεν ειναι τυχαιο! :lol:  :lol:  :lol: 

πλακα κανω. :P

δεν σου ειπα αν το τερματιζει η οχι.

εγω ειπα οτι δυο psu (ιδιο μοντελο) που θα δουλεψουν στο ιδιο pc με τις ιδιες απαιτησεις σε watt (πιθανον,εδω κολλαει το ποσο ζορισε το δευτερο) δεν ειναι λογικο το μικροτερο να σηκωσει περισσοτερη θερμοκρασια? ;)

 

 

Ναι είναι λογικό..Λιγα λόγια για το name μου :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ παιδιά, περιμένω κουτί τώρα, αν το πρόβλημα συνεχίσει πάω για εγγύηση

Να βαράει τελικές ο cpu το αποκλείω γιατί λολ έπαιζα, όχι κάτι απαιτητικό, αλλά θα το κοιτάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, περιμένω κουτί τώρα, αν το πρόβλημα συνεχίσει πάω για εγγύηση

Να βαράει τελικές ο cpu το αποκλείω γιατί λολ έπαιζα, όχι κάτι απαιτητικό, αλλά θα το κοιτάξω

φιλαρακο και στο ιδιο κουτι αν δοκιμασεις να πιεςεις το "μικρο" που εχεις τωρα οσο και το αλλο που ειχες και δεις οτι δεν σου προκαλει προβληματα (εχω γραψει και πιο πανω οτι πιο μικρο psu=μεγαλυτερη θερμοκρασια) σημαινει οτι το παλιο psu εχει θεμα,απλως τωρα στο pc του αδερφου σου (με λιγοτερες απαιτησεις σε watt και καλυτερο εξαερισμο) δεν στο εμφανιζει ακομα.

παντως αν επαθε κατι μπορει να ευθυνεται και το κουτι σου αν ηταν στριμωγμενο και δεν ανασαινε καλα (απο που τραβαγε αερα αληθεια,πανω η κατω στο κουτι ητανε?δηλαδη επαιρνε αερα απο εξω η μεσα απο το κουτι.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε ολους, 

ο υπολογιστης μου παρουσιαζει ενα περιεργο προβλημα κυριως οταν παιζω παιχνιδια.ξαφνικα μαυριζει η οθονη οι ανεμιστηρες και μενει εκει , δεν κανει restart .

Υποψιαζομουν οτι εφταιγε η θερμοκρασια του τροφοδοτικου γιατι εκαιγε !και το κκουτι μου ειναι στενοχωρο γενικα

αλλαξα το τροφοδοτικο μου με αυτο του αδερφου μου (εχουμε ιδια μοντελα μονο που το δικο μου ειναι 730 watt και το δικο του 630)

τωρα δεν κλεινει ουτε το δικο μου pc ουτε στο δικο του δεν γινεται τιποτα.

τι μπορει να εφταιγε πριν;

ευχαριστω!

Το Cougar που εχεις ,οντως ειναι τρομερα στεναχωρο ,του εχεις βαλει δευτερο ανεμιστηρα η λειτουργει μονο με ενα?

 

Αυτο το αδερφου σου ,το cm silencio 650 pure ειναι εξαιρετικο για ησυχο computing αλλα εχει κακο airflow, εφοσον εχει πορτακι που κλεινει καλα μπροστα,μαγνητικα μαλιστα νομιζω,οποτε εμποδιζει τους 2 μπροστινους 12αρηδες ανεμιστηρες να κανουν καλα δουλεια.

Ποιο ακριβως ειναι το hardware configuration του αδελφου σου και με τι καρτα γραφικων παιζει?

 

Πως ειχες τοποθετησει το τροφοδοτικο μεσα στο κουτι σου,με τον φαν κατω η πανω?

 

Προσωπικα περισσοτερο υποτπευομαι την καρτα σου για δυο λογους. Ανεκαθεν η GTX550ti σηκωνε πολυ υψηλες θερμοκρασιες,και μαλιστα μεχρι τους 100 βαθμους θεωρουταν νορμαλ,μπορεις να ψαξεις να το βρεις,εχουν γινει πολλα posts στο ιντερνετ απο τοτε που βγηκε και εχω και εγω μια στο δευτερο pc μου που ειναι πολυ καλο το airflow αλλα η καρτα φτανει τους 85 βαθμους σε βαρυ gaming,ομως λειτουργει αριστα.

 

Αν δεν ειναι η καρτα τοτε εφοσον δεν δημιουργειται προβλημα στο pc του αδερφου σου, μπορει να φταει το Cougar επειδη ειναι πολυ στενο και για αυτο να ειχε υπερθερμανθει.Γιατι οταν περιγραφεις προβλημα σαν αυτο που επαθες,λιγο περιεργο να δουλευει αριστα στο αλλο pc. Αν ηταν χαλασμενο θα εμφανιζε προβληματα και εκει.

 

 

Στην gtx550ti εχεις αλλαξει ποτε παστα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον στην gtx 550 ti εχω αλλαξει παστα αλλα πριν κανα χρονο , ευκαιρια να ξανααλλαξω.

στο cougar εχω βαλει δευτερο ανεμιστηρα

το pc του  αδερφου μου ειναι:

gigabyte h61m-s2pv ,PENTIUM G2130, gigabyte gtx 750

.Τωρα αν παω στο καταστημα για εγυηση, δεν ξερω ποια θα ειναι η αντιμετωπιση τους , φανταζομαι απλα θα το τεσταρουν αν δουλευει και δεν θα το στρεσαρουν.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακο σημαντικο ρολο εχει να τους αναφερεις την καλυτερη αποδοση του μικρου εναντι του μεγαλου (αν υπαρχει,σου ειπα καλο ειναι να το τεσταρεις.εσυ ξερεις πως δουλευε με το παλιο και πως τωρα).

λαθος φανταζεσαι θα το μετρησουν τι αποδοση εχει σε watt και αν ειναι εκτος οριων (υπολογιζοντας την φυσιολογικη πτωση λογω ηλικιας) πρεπει να γινει αντικατασταση.

σου ξαναλεω οτι σημαντικο ρολο θα παιξει η συγκριση παλιου-νεου.

εσυ το βρισκεις φυσιολογικο το μικροτερο να δουλευει καλυτερα απο το μεγαλυτερο (ιδιο συστημα και απαιτησεις ειπαμε)? ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακο σημαντικο ρολο εχει να τους αναφερεις την καλυτερη αποδοση του μικρου εναντι του μεγαλου (αν υπαρχει,σου ειπα καλο ειναι να το τεσταρεις.εσυ ξερεις πως δουλευε με το παλιο και πως τωρα).

λαθος φανταζεσαι θα το μετρησουν τι αποδοση εχει σε watt και αν ειναι εκτος οριων (υπολογιζοντας την φυσιολογικη πτωση λογω ηλικιας) πρεπει να γινει αντικατασταση.

σου ξαναλεω οτι σημαντικο ρολο θα παιξει η συγκριση παλιου-νεου.

εσυ το βρισκεις φυσιολογικο το μικροτερο να δουλευει καλυτερα απο το μεγαλυτερο (ιδιο συστημα και απαιτησεις ειπαμε)? ;)

εγινε ευχαριστω για την βοηθεια , οταν μπορεσω θα το παωω για να το δουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο καταστημα ειναι αληθεια και για ποια psu μιλαμε?

Thermaltake Smart SE 730W , visionstudio 

απλα εγω ειμαι Αλεξανδρουπολη , αν ηταν στην πολη μου θα το ειχα παει ηδη,

τουλαχιστον εχω κανονισμενο ταξιδι στη Θεσσαλονικη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει games o αδερφος σου? Πες του να κανει κανενα στρες τεστ με το τροφοδοτικο σου στο δικο του συστημα να δειτε τι γινεται.Επισης ποιο ειναι το καινουργιο κουτι που θα παραλαβεις? Ειναι ευρυχωρο και με καλο airflow? Αν ναι θα το ξαναβαλεις να δοκιμασεις η θα σε κραξει ο αδερφος σου? :devil:

 

Απο εμπειρια παντως,αν φταιει το τροφοδοτικο,οταν φτασει σε σημειο να σου κανει αυτα που περιεγραψες,κατα 90% θα κανει τα ιδια και σε αλλο συστημα εστω και αν εκει στρεσαρεται λιγο λιγοτερο,οποτε ειναι περιεργο θεμα.

 

Μεσα στην μητρικη υπαρχει στο μενου του bios η επιλογη να κλεινει το συστημα οταν υπερβει ο επεξεργαστης σου καποιους βαθμους θερμοκρασιας η την εχεις disabled? Τι θερμοκρασιες εχεις οταν παιζεις games? Εχεις κανενα προγραμμα που μετρας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει games o αδερφος σου? Πες του να κανει κανενα στρες τεστ με το τροφοδοτικο σου στο δικο του συστημα να δειτε τι γινεται.Επισης ποιο ειναι το καινουργιο κουτι που θα παραλαβεις? Ειναι ευρυχωρο και με καλο airflow? Αν ναι θα το ξαναβαλεις να δοκιμασεις η θα σε κραξει ο αδερφος σου? :devil:

 

 

o αδερφος μου του κανει πιο σκληρη χρηση , εγω παιζω μονο λολ , αυτος lol και cod

για κουτι θα παρω το zalman z9 NEO ή το Raijintek Agos 

απο οτι διαβαζω και τα δυο εχουν καλο airflow

btw μια γνωμη σου για ποιο απο τα 2 να παρω ειναι ευπροσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o αδερφος μου του κανει πιο σκληρη χρηση , εγω παιζω μονο λολ , αυτος lol και cod

για κουτι θα παρω το zalmna z9 NEO ή το Raijintek Agos 

απο οτι διαβαζω και τα δυο εχουν καλο airflow

btw μια γνωμη σου για ποιο απο τα 2 να παρω ειναι ευπροσδεκτη!

Το zalmna?? :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o αδερφος μου του κανει πιο σκληρη χρηση , εγω παιζω μονο λολ , αυτος lol και cod

για κουτι θα παρω το zalman z9 NEO ή το Raijintek Agos 

απο οτι διαβαζω και τα δυο εχουν καλο airflow

btw μια γνωμη σου για ποιο απο τα 2 να παρω ειναι ευπροσδεκτη!

Βασει φιλοσοφιας το φτηνοτερο,βασει αισθητικης το Zalman.

Το zalmna?? :P

Τοπικη προφορα βρε. :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...