Προς το περιεχόμενο

DEI College


CyclopGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Οταν ησουν 14 δεν πιστευω πως χρησιμοποιουσες τον υπολογιστη για να μπεις στο Google. Ουτε ειχες την λογικη να καταλαβεις οτι η πληροφορικη δεν ειναι μονο gaming. Εκτος βεβαια αν στο ειχε εξηγησει καποιος.

 

ΥΓ. Φευγω να παω στο ραντεβου. Ευχαριστω για ολα.

Μια χαρά το χρησιμοποιούσα. Γιατί όταν δεν ξέρω κάτι το ψάχνω, δεν περιμένω να μου δώσουν την πληροφορία ή την απάντηση έτοιμη στο πιάτο. Στα 14 δεν είσαι μωρό, για να καταλάβεις ότι η πληφορική<>gaming.

Και δεν είμαι η μόνη νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνώριζα το DEI αλλά από το site βλέπω ότι έχει προγράμματα του Northampton (μέτριο ranking) και τα distance learning University of London που είναι συνήθως πτυχία από πολύ καλά αγγλικά πανεπιστήμια http://www.londoninternational.ac.uk/

 

Γιατί ακριβώς είναι κακή ιδέα να πάρει αγγλικό πτυχίο αν αυτό που θέλει είναι η αγγλική φιλολογία; Για την αναγνώριση ισχύουν τα γνωστά. Στην Ελλάδα μόνο επαγγελματικά δικαιώματα (ΣΑΕΠ), όχι ακαδημαϊκά (ΔΟΑΤΑΠ εκτός αν υπάρχουν οι προϋποθέσεις που ζητάει για να αναγνωρίσει distance learning) και στον υπόλοιπο κόσμο είναι ένα βρετανικό πτυχίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δε καταλαβαίνω γιατί του λέτε να μη το σπουδάσει. αφού του αρέσει δικαίωμα του είναι. λες και τι έχει πια αποκατασταση στο ελλαντα. από τη στιγμή που είναι πτυχίο πανεπιστημίου και που θα έχει μάθει κιόλας να χειρίζεται καλά και την αγγλική γλώσσα μια χαρά φεύγει κι εξωτερικό μετά αν γουστάρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το θεμα ντε, ότι στο εξωτερικό δεν θα πιάνει μια το χαρτί του (και στην Ελλάδα το ίδιο). Είναι σαν να σπουδάσει Αγγλική φιλολογία ο Αλβανός και πάει στο εξωτερικο...να κάνει τι ακριβώς?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι λέει ο snoob που φαίνεται πως το κατέχει το άθλημα. Ως γενικός κανόνας για την μετάφραση και τη διερμηνεία είναι ότι το δεύτερο έχει πιο πολλές απαιτήσεις, άγχος αλλά και καλύτερες αποδοχές.

 

Για όποιον θέλει να το κηνυγήσει καλό θα είναι να τσεκάρει αν το τμήμα που θα πάει είναι μέλος του CIUTI ή αν σε επίπεδο μάστερ μπορεί να προσφέρει το European Master's in Translation. Καλώς ή κακώς το Βέλγιο έχει αρκετά καλά τμήματα σε αυτούς τους τομείς, με τα πανεπιστήμια της Αμβέρσας και του ULB να έχουν καλά προπτυχιακά και αυτό του Μονς να έχει ένα από τα πιο φημισμένα μεταπτυχιακά σε διερμηνείς. Δεν είναι τυχαίο ότι μεγάλο ποσοστό διερμηνέων που απασχολούνται σε ΕΕ, ΟΗΕ, ΝΑΤΟ, κτλ έχουν περάσει από την Μονς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παει μαγκες, ακυρη η Αγγλια. 2.500 στο DEI College για εγγραφη. Τα διδακτρα ειναι καλυμμενα απο το Βρετανικο Κρατος (με δανειο) αλλα πρεπει να δινεις 800 ευρω τον μηνα για 3 χρονια για φαι/διαμονη κλπ κλπ. Συν το οτι χρειαζετε μεταπτυχιακο για να βρεις δουλεια στην Ελλαδα καθως αλλιως δεν εχει ισχυ το πτυχιο παραμονο στην Αγγλια. Αρα the dream is dead. Θα ψαξω το Πανεπιστημιο Κυπρου που ειπε ο livefreeordie. 

Σκεφτηκα και κατι αλλο. Καθως ξερω ηδη Αγγλικα ενος επιπεδου, ξερω και Ελληνικα(προφανως). Η μανα μου ειναι γεννημενη στη Γερμανια και ξερει Γερμανικα. Και η θεια μου ξερει Ιταλικα. Λεω να κατσω να μαθω Ιταλικα και Γερμανικα ενος επιπεδου proficency. Λετε να αξιζει or not?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παει μαγκες, ακυρη η Αγγλια. 2.500 στο DEI College για εγγραφη. Τα διδακτρα ειναι καλυμμενα απο το Βρετανικο Κρατος (με δανειο) αλλα πρεπει να δινεις 800 ευρω τον μηνα για 3 χρονια για φαι/διαμονη κλπ κλπ. Συν το οτι χρειαζετε μεταπτυχιακο για να βρεις δουλεια στην Ελλαδα καθως αλλιως δεν εχει ισχυ το πτυχιο παραμονο στην Αγγλια. Αρα the dream is dead. Θα ψαξω το Πανεπιστημιο Κυπρου που ειπε ο livefreeordie.

Σκεφτηκα και κατι αλλο. Καθως ξερω ηδη Αγγλικα ενος επιπεδου, ξερω και Ελληνικα(προφανως). Η μανα μου ειναι γεννημενη στη Γερμανια και ξερει Γερμανικα. Και η θεια μου ξερει Ιταλικα. Λεω να κατσω να μαθω Ιταλικα και Γερμανικα ενος επιπεδου proficency. Λετε να αξιζει or not?

Γερμανικά σίγουρα, αν σκοπεύεις να μετοικήσεις σε Γερμανία /Αυστρία.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παει μαγκες, ακυρη η Αγγλια. 2.500 στο DEI College για εγγραφη. Τα διδακτρα ειναι καλυμμενα απο το Βρετανικο Κρατος (με δανειο) αλλα πρεπει να δινεις 800 ευρω τον μηνα για 3 χρονια για φαι/διαμονη κλπ κλπ. Συν το οτι χρειαζετε μεταπτυχιακο για να βρεις δουλεια στην Ελλαδα καθως αλλιως δεν εχει ισχυ το πτυχιο παραμονο στην Αγγλια. Αρα the dream is dead. Θα ψαξω το Πανεπιστημιο Κυπρου που ειπε ο livefreeordie. 

Σκεφτηκα και κατι αλλο. Καθως ξερω ηδη Αγγλικα ενος επιπεδου, ξερω και Ελληνικα(προφανως). Η μανα μου ειναι γεννημενη στη Γερμανια και ξερει Γερμανικα. Και η θεια μου ξερει Ιταλικα. Λεω να κατσω να μαθω Ιταλικα και Γερμανικα ενος επιπεδου proficency. Λετε να αξιζει or not?

Mπορεις να ρωτήσεις κι εδώ μήπως το κανουν πιο φτηνά σε μορφή distance learning http://www.nyc.gr/el/study-at-nyc/proptyhiaka-programmata/humanities-and-social-sciences/ba-hons-english-language-and

Eπισης κάποτε που είχα ρωτήσει στο Deree μου χαν πει οτι έχουνε πρόγραμμα Αγγλικής Φιλολογίας αλλά σαν κολέγιο είναι πιο ακριβό από το dei.

Παρ'ολα αυτα αν σου αρέσει τόσο πολύ η αγγλική φιλολογία καλύτερα να έκανες 1 χρονο διάλειμμα να αδειάσει το κεφάλι σου και μετά να ξαναδινες πανελλήνιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορεις να ρωτήσεις κι εδώ μήπως το κανουν πιο φτηνά σε μορφή distance learning http://www.nyc.gr/el/study-at-nyc/proptyhiaka-programmata/humanities-and-social-sciences/ba-hons-english-language-and

Eπισης κάποτε που είχα ρωτήσει στο Deree μου χαν πει οτι έχουνε πρόγραμμα Αγγλικής Φιλολογίας αλλά σαν κολέγιο είναι πιο ακριβό από το dei.

Παρ'ολα αυτα αν σου αρέσει τόσο πολύ η αγγλική φιλολογία καλύτερα να έκανες 1 χρονο διάλειμμα να αδειάσει το κεφάλι σου και μετά να ξαναδινες πανελλήνιες

 

Ναι ομως δεν θα ειναι σαν να χανω εναν χρονο ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η* livefreeordie :P ίσως σε βολέψει αυτό το πρόγραμμα αφού είναι και distance learning. απλά να ξέρεις θα έχει τρελό διάβασμα και μεγάλο βαθμό δυσκολίας, έχω φίλους που είναι σε τέτοια πρόγραμματα εξ αποστάσεως κι έχουν το διάβασμα της αρκούδας. το καλό είναι πως θα μπορείς να προγραμματίζεις όπως θες τη μέρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η* livefreeordie :P ίσως σε βολέψει αυτό το πρόγραμμα αφού είναι και distance learning. απλά να ξέρεις θα έχει τρελό διάβασμα και μεγάλο βαθμό δυσκολίας, έχω φίλους που είναι σε τέτοια πρόγραμματα εξ αποστάσεως κι έχουν το διάβασμα της αρκούδας. το καλό είναι πως θα μπορείς να προγραμματίζεις όπως θες τη μέρα σου.

και νόμιζα ότι είσαι Ο

 

 

:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι πολύ υπέρ του distance learning νομίζω πως το προτιμώ σε μεταπτυχιακό. Είναι ίσως λίγο κρίμα να χάσεις την εμπειρία της φοίτησης και της άμεσης επαφής και θα θέλει μεγάλη πειθαρχία στο διάβασμα για κάποιον που ψάχνεται και δεν είναι και απόλυτα σίγουρος για το τι θέλει να κάνει.

 

Θα πρότεινα πάντως κι εγώ το να το ψάξεις περισσότερο ή να ξαναδώσεις εξετάσεις. Δεν είναι τίποτα ένας χρόνος κι ας χαθεί. Πιο εύκολα μπορεί να χαθούν χρόνια σε μια μη συνειδητή επιλογή σπουδών ή απλά από τεμπελιά όσο σπουδάζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...